Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαφνικα πριν 3 μερες το λαπτοπ (LG P1-KP02HS) εκει που ηταν μια χαρα αφου πηγα να το αναψω δεν εκανε τιποτα.Συνδεσα τον φορτιστη αλλα ουτε το λαμπακι που δειχνει οτι ειναι συνδεμενο με το ρευμα αναβε!Κοιταξα προχειρα μηπως ο φορτιστης δεν επερνε ρευμα η εσπασε εκει το σιδερακι μεσα στην υποδοχη που μπαινει ο φορτιστης ολα οκ.Το λαπτοπ ειναι εκτος εγγυησης εχουν περασει ηδη 3 χρονια απο την αγορα.Που συμβουλευετε να παω για επισκευη το λαπτοπ ??

(Να παρω ισως στην LG απευ8ειας να ρωτησω αν υπαρχει εδω στις Σερρες καποιος που επισκευαζει τα δικα τους λαπτοπ?)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω το netbook Eee pc901 και λογο καποιου κακου χειρισμου διαγραφηκαν καποια drivers..

ξερεται που μπορω να βρω driver για την webcam που εχει ενσωματωμενη; ο driver θα ειναι ξεχωριστος για webcam η θα ειναι πχ.driver για video και θα εχει και αυτο που ψαχνω;;;

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

εχω το netbook Eee pc901 και λογο καποιου κακου χειρισμου διαγραφηκαν καποια drivers..

ξερεται που μπορω να βρω driver για την webcam που εχει ενσωματωμενη; ο driver θα ειναι ξεχωριστος για webcam η θα ειναι πχ.driver για video και θα εχει και αυτο που ψαχνω;;;

Ο driver είναι ξεχωριστός. Ψάξε στο internet να τον βρεις, σίγουρα θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

εχω το netbook Eee pc901 και λογο καποιου κακου χειρισμου διαγραφηκαν καποια drivers..

ξερεται που μπορω να βρω driver για την webcam που εχει ενσωματωμενη; ο driver θα ειναι ξεχωριστος για webcam η θα ειναι πχ.driver για video και θα εχει και αυτο που ψαχνω;;;

τρεξε καποιο προγραμμα που βρισκει τους driver και τους κανει update ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Moυ παρουσιάστηκε το εξης προβλημα με το λαπτοπ. Δεν μπορώ να το ανοίξω αν δεν είναι στην πρίζα κι ας είναι φορτισμένο. Για να ανοίξει πρεπει να βαλω την πρίζα για 2-3 δευτερόλεπτα, πατάω το κουμπί, ανοίγει και βγάζω την πρίζα και δουλευει μετα κανονικά. Τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις? Μήπως έχει 'πεθάνει' η μπαταρία?

 

1,5 χρόνο. Αν ήταν έτσι δε θα λειτουργούσε παρά μόνο όταν ε'ιναι στην πρίζα. Το βάζω όμως μονο για να ανοιξει, μετά λειτουργει κανονικα μονο με την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

τρεξε καποιο προγραμμα που βρισκει τους driver και τους κανει update ;)

 

 

εχεις να μου προτεινεις καποιους τετοιους drivers;

Link to comment
Share on other sites

εχεις να μου προτεινεις καποιους τετοιους drivers;

Driver.Checker.- DriverScanner - αυτα χρησιμοποιω εγω ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εχω ενα λαπτοπ Philips Freevents x50gr και το πηρα απο μια φιλη μου.Εαν το λαπ τοπ δεν ειναι στην μπριζα δεν αναβει με μπαταρια μονο.Οταν το εχω στην μπριζα με την μπαταρια επανω μου δειχνει στο εικονιδιο την μπαταρια και μια μπριζα μεσα αλλα δεν φορτιζει.Λετε να φταιει η μπαταρια τπ λαπτοπ(μητρικη) η ο φορτιστης?
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα έχει φτύσει η μπαταρία. Από τη στιγμή που όταν είναι στη μπρίζα λειτουργεί, τότε ούτε ο φορτιστής έχει πρόβλημα, ούτε η μητρική. Το εικονίδιο δείχνει μεν ότι φορτίζει, αλλά η μπαταρία έχει καταστραφεί και δεν κρατάει φορτίο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

γνωριζετε αν διαγραψω το recovery partition του λαπτοπ αν θα δημιουργηθει κανενα προβλημα??
Link to comment
Share on other sites

γνωριζετε αν διαγραψω το recovery partition του λαπτοπ αν θα δημιουργηθει κανενα προβλημα??

 

Κανε recovery ωστε να φερεις το λαπτοπ στην αρχικη κατασταση, και χρησιμοποιησε το acronis true image και παρε ενα image ολου του δισκου, αν θες να επιστρεψεις στην αρχικη μορφη του λειτουργικου, κανεις restore απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Κανε recovery ωστε να φερεις το λαπτοπ στην αρχικη κατασταση, και χρησιμοποιησε το acronis true image και παρε ενα image ολου του δισκου, αν θες να επιστρεψεις στην αρχικη μορφη του λειτουργικου, κανεις restore απο εκει.

Δεν είναι και η καλύτερη λύση. Αν το γράψει το image σε ένα δισκάκι είναι πολύ εύκολο να χτυπηθεί. Το χω πάθει στο παρελθόν και έτρεχα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και η καλύτερη λύση. Αν το γράψει το image σε ένα δισκάκι είναι πολύ εύκολο να χτυπηθεί. Το χω πάθει στο παρελθόν και έτρεχα...

 

Το γραφεις σε παραπανω απο ενα μεσα.. σε δισκο usb, σε δισκακια, στο NAS σου κλπ.. backup critical δεδομενων σε ενα μονο μεσο δεν ειναι backup.

Link to comment
Share on other sites

στο recovery εχει τα Vista ,τα οποια πλεον μου ειναι αχρηστα,αφου κυκλοφορησαν τα 7αρια,κ εφοσον ειμαι πολυ ευχαριστημενος με αυτα!αρα δεν νομιζω να χρειαστει καποια στιγμη να επιστρεψω στα βιστα..το διαγραφω(το παρτισιον) αφοβα??
Link to comment
Share on other sites

εφοσον σου ειναι αχρηστα τα vista, γιατι δεν τα διαγραφεις?

δε βρισκω λογο να κρατησεις το recovery partition.

Link to comment
Share on other sites

κρατησα απλα το recovery partition(vista) για λογους ασφαλειας,νομιζα οτι θα υπηρχε προβλημα αν λειπει!εγω τα 7αρια ειχα και τωρα linux mint*
Link to comment
Share on other sites

κρατησα απλα το recovery partition(vista) για λογους ασφαλειας,νομιζα οτι θα υπηρχε προβλημα αν λειπει!εγω τα 7αρια ειχα και τωρα linux mint*

 

Ενδεχεται να υπαρξει προβλημα αν το λαπτοπ ειναι ακομα σε εγγυηση και θες να το πας για service, και τα 7 που εβαλες δεν ειναι αυθεντικα.. σε πολλα λαπτοπ εχω δει στα συμβολαια της εγγυησης οτι αιρεται αν χρησιμοποιειται πειρατικο λειτουργικο, δεν ξερω κατα ποσο το εφαρμοζουν κατι τετοιο βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...