Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κοιτα για να αποδοσουμε και τα του καισαρι

εν μερει εχει δικιο ο φιλος

εξαρταται τι ζητας απο το τηλεφωνο

αν δηλαδη θες μονο τηλεφωνια sms και να κοιτας κανα mail αντε και βαρια βαρια καμια σελιδα μεσω tapatalk ειναι super οι μαμα ρομς

τωρα αν θες και να το φορτωσεις με οτι καλουδια υπαρχουν στο νετ αλλαζει...

 

Αν θελεις μονο τηλεφωνα sms και να κοιτας κανενα mail τοτε πληρωσες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ακριβα αυτο το τηλεφωνο.

Ειναι σαν να περνεις μια Ferrari και να την πηγαινεις με 80...:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισκέπτης
ω θεε μου !!

τι παλικαρια κυκλοφορουν ελευθερα...

οκ φιλος δεν χρειαζεται να σε πεισουμε για κατι

μυαλο εχεις και κρινεις

απλα ειναι χαζη η google που το διαφημιζει ως developrers friendly phone

αυτη δεν ξερει εσυ ξερεις

 

Καλά δεν τρέχει τίποτα! Ο καθένας επιλέγει αυτό που τον βολεύει! Εγώ ας πούμε το 3GS το έχω original και αγοράζω εφαρμογές και τραγούδια κλπ κλπ και σε άλλους αυτό μπορεί να φαίνεται εξωφρενικό!

 

Το Nexus όμως δεν το βλέπω έτσι και ο τρόπος "πειραματισμού" έχει τεράστιο ενδιαφέρον σε σχέση με το iphone κλπ!

:)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Παιδιά μην ξεχνάμε ότι η google παίζει πολύ με open source τελευταία, θεωρητικά για να παίρνουν οι άλλοι ιδέες από αυτήν αλλά το σημαντικότερο για να πάρει αυτή ιδέες από τους άλλους. Είναι ο ευκολότερος τρόπος, να αφήσεις τους άλλους να κάνουν τη σκληρή δουλειά για σένα, χωρίς τον κίνδυνο να κάνεις λάθος.

 

Καλό για μας, καλό και για την google. Αυτή η νοοτροπία μου αρέσει πάντως γιατί καταλήγουν περισσότερα πράγματα στα χέρια μας.

Link to comment
Share on other sites

......

θα σού πω ότι ήμουν us ορη βγήκε το n1 και βασικα το πήρα από το site καθ ήρθε σπίτι μου . αυτή η διαφήμιση που λες εγώ δεν την είδα όπως γενικά το μόνο διαφημιστικό ήταν το web meets phone ...

τέλος δεν χρειάζεται να με πείσει κάποιος για κάτι απλά κάνουμε κουβενταααααααα

άντε αμέσως να τα πάρετε όλοι

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις μονο τηλεφωνα sms και να κοιτας κανενα mail τοτε πληρωσες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ακριβα αυτο το τηλεφωνο.

Ειναι σαν να περνεις μια Ferrari και να την πηγαινεις με 80...:cry::cry::cry:

 

Βασικά με την μαμα ROM εμένα προσωπικά το μόνο που μου λείπει ειναι το wifi tethering επειδή δεν υποστηρίζεται από τον kernel(τυχαίο?).

 

Με τις άλλες rom ίσως υπάρχουν κάποιες βελτιώσεις σε ταχύτητα με το αζημίωτο φυσικά.

 

Όμως εγώ έχω άλλη απορία:Ωραία η ROM του Cyog και κάνει τρομερή δουλειά δωρεάν αλλά όταν βγεί το android 3(για σεπτέμβρη ακούγεται) θα ξανακάνει όλη αυτή την δουλειά από την αρχή;

 

Επίσης το περίφημο επόμενο update με την υποστήριξη flash πότε αναμένεται;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Βασικά με την μαμα ROM εμένα προσωπικά το μόνο που μου λείπει ειναι το wifi tethering επειδή δεν υποστηρίζεται από τον kernel(τυχαίο?).

 

Με τις άλλες rom ίσως υπάρχουν κάποιες βελτιώσεις σε ταχύτητα με το αζημίωτο φυσικά.

 

Όμως εγώ έχω άλλη απορία:Ωραία η ROM του Cyog και κάνει τρομερή δουλειά δωρεάν αλλά όταν βγεί το android 3(για σεπτέμβρη ακούγεται) θα ξανακάνει όλη αυτή την δουλειά από την αρχή;

 

Επίσης το περίφημο επόμενο update με την υποστήριξη flash πότε αναμένεται;

 

Όταν βγει το επόμενο update μην ξεχνάς ότι ο cyan θα την έχει ήδη καιρό πριν! Αλλά αν παρόλα αυτά κυκλοφορήσει πρώτα η επισημη, δεν σε εμποδίζει κανείς να την εγκαταστήσεις! Προφανώς όμως θα χάσεις τις εφαρμογές που έβαζες μέχρι τώρα στην sd κλπ κλπ

 

Έχω ομως την υποψία πως το επόμενο update από την Google θα ενσωματώνει ότι έχουμε ήδη από τον cyan!

:)

Link to comment
Share on other sites

......

θα σού πω ότι ήμουν us ορη βγήκε το n1 και βασικα το πήρα από το site καθ ήρθε σπίτι μου . αυτή η διαφήμιση που λες εγώ δεν την είδα όπως γενικά το μόνο διαφημιστικό ήταν το web meets phone ...

τέλος δεν χρειάζεται να με πείσει κάποιος για κάτι απλά κάνουμε κουβενταααααααα

άντε αμέσως να τα πάρετε όλοι

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

http://www.youtube.com/watch?v=3htC7YYOf5k

δες στο 1,30 και μετα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με την μαμα ROM εμένα προσωπικά το μόνο που μου λείπει ειναι το wifi tethering επειδή δεν υποστηρίζεται από τον kernel(τυχαίο?).

 

Με τις άλλες rom ίσως υπάρχουν κάποιες βελτιώσεις σε ταχύτητα με το αζημίωτο φυσικά.

 

Όμως εγώ έχω άλλη απορία:Ωραία η ROM του Cyog και κάνει τρομερή δουλειά δωρεάν αλλά όταν βγεί το android 3(για σεπτέμβρη ακούγεται) θα ξανακάνει όλη αυτή την δουλειά από την αρχή;

 

Επίσης το περίφημο επόμενο update με την υποστήριξη flash πότε αναμένεται;

αν δεις την ιστορια του android θα καταλαβεις οτι απλα επαναλαμβανεται...

απο 1.5 μεχρι 2.1

η google διαρρεει τον kernel κανα 2μηνο πριν παιζουν οι devs και καποια στιγμη σου ερχεται ως δια μαγειας ενα stable (bugless??) over the air update με το οποιο ξανα ασχολουνται οι devs και παει λεγοντας

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν εχει κανει κανεις το overclocking στα 1,13 Ghz επιτυχως? εγω το εκανα, πετυχε το overclocking αλλα εχασα το WiFi. Καποιος στο XDA μου ειπε να κανω push τα modules του WiFi αλλα δεν μου ειπε που να τα βρω και που πρεπει να τα βαλω...Δυστυχως δεν ειμαi και expert..

 

Ξερει κανεις τιποτα?.....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν εχει κανει κανεις το overclocking στα 1,13 Ghz επιτυχως? εγω το εκανα, πετυχε το overclocking αλλα εχασα το WiFi. Καποιος στο XDA μου ειπε να κανω push τα modules του WiFi αλλα δεν μου ειπε που να τα βρω και που πρεπει να τα βαλω...Δυστυχως δεν ειμαi και expert..

 

Ξερει κανεις τιποτα?.....

 

θα πρεπει να κανεις push το αρχειο bcm4329.ko στο /system/lib/modules

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το CM updater είναι παιχνιδάκι οι αναβαθμίσεις των εκδόσεων του cyanogen. Βγαίνει αύριο πχ η 5.0.5.4 και σε 3 λεπτά είναι περασμένη, χωρίς backups, χωρίς ταλαιπωρία.

Η 5.0.5.2 πάντως, όντως τρώει πολύ μπαταρία. Το παρατήρησα και εγώ χθες. Εχανε 5% μέσα σε λεπτά, μόνο με wifi ανοικτό και φωτεινότητα στο χαμηλότερο :cry:

 

Πάντως για να πω την αλήθεια, όντως με αυτή την rom το κινητό είναι πιο γρήγορο στις εφαρμογές, αλλά δεν έχει και ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά από την μαμά rom. Και αυτή μια χαρά πήγαινε. 1-2 κολληματάκια πάντως και force close, τα είχε και η google rom και τα έχει και η cyanogen, οπότε δεν νομίζω να είναι άξια σχολιασμού.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να κανεις push το αρχειο bcm4329.ko στο /system/lib/modules

 

αυτο το εκανα.Σιγουρα δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο?

Εκτος κι αν το εβαλα σε λαθος φακελο...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

αυτο το εκανα.Σιγουρα δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο?

Εκτος κι αν το εβαλα σε λαθος φακελο...:wacko:

 

reboot :D:D

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά ρομ που είμαι από τους λίγους που την έχουν ακόμα είναι αργή όταν βάλεις αρκετές εφαρμογές, υποψιάζομαι λόγο RAM.

Λογικά όσοι έχετε CM δεν αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα (μικρά στιγμιαία κολλήματα).

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση παιδια γιατι θα τρελαθω! ειμαι σε fastboot mode συνδεδεμενος κανονικα (τη βλεπει τη συσκευη) αλλα οταν παω να φλασαρω το zimage μου γραφει στο command:

 

status read failed (too many links)

και δεν το περναει. Ξερει κανεις τι σημαινει αυτο?

 

το ξαναεκανα.μολις περναω το .ko στο φακελο που λεει δεν δουλευει το Wifi...

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

Η μαμά ρομ που είμαι από τους λίγους που την έχουν ακόμα είναι αργή όταν βάλεις αρκετές εφαρμογές, υποψιάζομαι λόγο RAM.

Λογικά όσοι έχετε CM δεν αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα (μικρά στιγμιαία κολλήματα).

Δεν είσαι ο μόνος και εγώ το ίδιο όπως και αρκετοί εκτός ελλάδος που ξέρω...

Βλέπεις εμείς είμαστε κανα sms κανα mail ααα και λίγο tapatalk .... :D

(αυτό για τον προηγούμενο παραπάνω)

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Δεν είσαι ο μόνος και εγώ το ίδιο όπως και αρκετοί εκτός ελλάδος που ξέρω...

Βλέπεις εμείς είμαστε κανα sms κανα mail ααα και λίγο tapatalk .... :D

(αυτό για τον προηγούμενο παραπάνω)

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

 

Το θέμα είναι πως αν βάλεις 1-2 gps apps, το google earth, άλλες εφαρμογές που είναι η καθεμιά 4-5mb και μερικά καλά games ...πάπαλα η διαθέσιμη μνήμη! Εγώ μόνο αυτό θεωρώ σημαντικό πρόβλημα στην original rom! Όταν η google το διορθώσει αυτό πρακτικά δεν θα έχω σημαντικούς λόγους για να χρησιμοποιώ άλλη rom!

:)

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά ναι έτσι είναι δεν εχω εμπειρίες από παιχνίδια βασικα γιατί δεν παίζω ατο κινητό ποτέ αλλά τα υπόλοιπα με μια διαφορά φυσικά από την Rom του cyan αλλα για vnc συνδέσεις κτλ πάει αρκετά καλά...

Απλά κάτι παίζει με την μνήμη για αμήν την έχει δώσει η goog ακόμη όπως και τον flash player που είναι καθαρά θέμα μπαταρίας .... κάπου εκεί θα είναι και το θέμα της μνήμης ...

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση παιδια γιατι θα τρελαθω! ειμαι σε fastboot mode συνδεδεμενος κανονικα (τη βλεπει τη συσκευη) αλλα οταν παω να φλασαρω το zimage μου γραφει στο command:

 

status read failed (too many links)

και δεν το περναει. Ξερει κανεις τι σημαινει αυτο?

 

το ξαναεκανα.μολις περναω το .ko στο φακελο που λεει δεν δουλευει το Wifi...

 

To zimage το έχεις μετονομάσει σε update.zip; Θα πρέπει να το εγκαταστήσεις από τη recovery και όχι από fastboot.

 

Θα πρέπει το .ko (που ουσιαστικά είναι o driver για το wifi) που θα βάλεις να είναι για το συγκεκριμένο kernel (zimage) που έχεις βάλει. Δεν πρόκειται να δουλέψει οποιοδήποτε .ko αρχείο. Συνήθως όταν κάποιος developer δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις τον kernel δίνει μαζί και το αντίστοιχο .ko.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Καπου στο τελος Απριλιου θα παω Canada στο Vancouver για 2 εβδομαδες, μπορω να παραγγειλω το n1 απο το site και να μου το στειλει στο ξενοδοχειο που θα μενω? επισεις κατι ειχα ακουσει οτι αν το παρω απο το site απο αμερικη δεν υποστηριζει multitouch αλλα μονο η ευρωπαικη εκδοση θα το εχει ενεργο, ισχυει κατι τετοιο?

 

Αυτα για αρχη ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
θεωρητικά ναι έτσι είναι δεν εχω εμπειρίες από παιχνίδια βασικα γιατί δεν παίζω ατο κινητό ποτέ αλλά τα υπόλοιπα με μια διαφορά φυσικά από την Rom του cyan αλλα για vnc συνδέσεις κτλ πάει αρκετά καλά...

Απλά κάτι παίζει με την μνήμη για αμήν την έχει δώσει η goog ακόμη όπως και τον flash player που είναι καθαρά θέμα μπαταρίας .... κάπου εκεί θα είναι και το θέμα της μνήμης ...

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

 

Μην ξεχνάς όμως με το θέμα της μνήμης, τα ίδια έκανε και η Apple mε το πρώτο iphone μέχρι να το διορθώσει στη συνέχεια! Και όσο αυξάνονται οι εφαρμογές στο android market, υποθέτω πως ούτε και η Google θα έχει άλλη επιλογή! Οπότε ελευθερώνει τη μνήμη, σου δίνει επιλογή για εγκατάσταση στην SD, σου δίνει και δυνατότητα να πειράξεις και τα notifications του trackball (μιας και έχει δώσει ήδη τον κώδικα) ...οπότε είσαι μια χαρά και χωρίς τον cyan!

 

Είδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Οι 3 σοβαροί λόγοι είναι:

1) Περισσότερη RAM

2) Εγκατάσταση εφαρμογών στην SD

3) Το φωτάκι που δεν αναβοσβήνει στις αναπάντητες, μόνο στα μηνύματα.

 

Αλλιώς δεν αξίζει να χαλάσεις εγγύηση.

 

/conspiracy mode

Λέτε ένας πολύ σημαντικός λόγος που να τα έχουν αφήνει να είναι για να ασχολούμαστε με Mods και να χαλάμε τo warranty προς όφελος τους;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα κ γω πάλι την ρομ του cyan :-)

Είχα την 5.05.2 και μπαμ μπαμ πέρασα την 5.3 πριν λίγα λεπτά που το είδα εδώ..κάνει μεγάλη δουλειά το άτομο,τι να λέμε!

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος και εγώ το ίδιο όπως και αρκετοί εκτός ελλάδος που ξέρω...

Βλέπεις εμείς είμαστε κανα sms κανα mail ααα και λίγο tapatalk .... :D

(αυτό για τον προηγούμενο παραπάνω)

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

 

ε τοτε μου λες πως γινεται να εισαι ο μονος που θεωρει την μαμα ρομ τελεια και δεν χρειαζεται βελτιωση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...