Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Σε γενικές γραμμές πάντως, η φόρτιση μέσω USB κάνει περισσότερο καλό στην μακροπρόθεσμη απόδοση της μπαταρίας από τον ταχυφορτιστή πρίζας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως λέμε..."το καλό πράγμα, αργεί να γίνει!!!"

Δεν το ήξερα αυτό, φόρτισε πάντως από τον φορτιστή μπρίζας τώρα, πράσινο λαμπάκι...το αφήνω λίγο ακόμα...να πάρει χρώμα, να ροδίσει!

 

Πάντως από design είναι μια χαρά, πολυ λεπτό και στιβαρό. Θα δούμε και την λειτουργικότητα αργότερα...πολύ δουλειά θα πέσει μου φαίνεται!

 

ΥΓ. Α, και για το "Flat to Round Adaptor Plug" αισχροκέρδεια... 1.1 ΕΥΡΩ το αγόρασα, ενώ στο www παίζει χαλαρά απο $0.87... μας κλέβουν από παντού... αλλά βιαζόμουν!!!

Edited by tiborakos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν το ήξερα αυτό, φόρτισε πάντως από τον φορτιστή μπρίζας τώρα, πράσινο λαμπάκι...το αφήνω λίγο ακόμα...να πάρει χρώμα, να ροδίσει!

 

Όταν φορτίζει πλήρως, καλό είναι να μην το αφήνουμε περαιτέρω στην πρίζα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως λέμε..."το καλό πράγμα, αργεί να γίνει!!!"

Δεν το ήξερα αυτό, φόρτισε πάντως από τον φορτιστή μπρίζας τώρα, πράσινο λαμπάκι...το αφήνω λίγο ακόμα...να πάρει χρώμα, να ροδίσει!

 

Πάντως από design είναι μια χαρά, πολυ λεπτό και στιβαρό. Θα δούμε και την λειτουργικότητα αργότερα...πολύ δουλειά θα πέσει μου φαίνεται!

 

ΥΓ. Α, και για το "Flat to Round Adaptor Plug" αισχροκέρδεια... 1.1 ΕΥΡΩ το αγόρασα, ενώ στο www παίζει χαλαρά απο $0.87... μας κλέβουν από παντού... αλλά βιαζόμουν!!!

 

να μας δωσεις και εσυ feedback για τα κουμπακια τα Touch.

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

να μας δωσεις και εσυ feedback για τα κουμπακια τα Touch.

 

Xθες πάντως που το έλιωσα όλη μέρα, επιβεβαιώνω οτι τα touch κουμπιά όταν κρατάς το κινητό στο χέρι αποκρίνονται μια χαρά. Οταν είναι ξαπλωτό σε μια επιφάνεια (τραπέζι πχ, γόνατο κτλπ) ή και οταν κρατιέται με μεγάλη κλίση, τότε καμιά φορά θέλουν 1-2 πατήματα για να δουλέψουν και κυρίως το menu & home. Το back λειτουργεί σχεδόν πάντα.

 

Εκανε update στην 2.1 update1 μόλις έκανε sync και μπήκα στο market.

 

Οταν γίνεται πρώτη φορά πράσινο το ledάκι της μπαταρίας, δεν έχει φορτίσει 100%, αλλά περίπου στο 80%. Θέλει άλλες 1-2 ώρες για να φορτίσει φουλ. Ετσι δεν είναι;

Επίσης με το usb φορτίζει στην μισή περίπου ταχύτητα, αφού δίνει το μισό ρεύμα σε σχέση με τον φορτιστή πρίζας.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, εντυπωσιακό ξεκίνημα κατ' αρχάς, με όλα αυτά τα χρωματάκια στην οθόνη.

Αρχικά το λειτουργώ χωρίς SIM και χωρίς wifi, μέχρι να οργανωθώ λίγο....

Τα "κουμπάκια" τώρα. Λειτουργούν απροβλημάτιστα στο χέρι -δοκίμασα μέχρι να μου πιαστεί το δάκτυλο!!!- ενώ με το Ν1 αφημένο στην επιφάνεια του γραφείου δεν λειτουργούν 99/100. Δεν έχει να κάνει με το αν είναι οριζόντια το τηλέφωνο, καθότι αν το αφήσεις στην παλάμη σου κ τα πατήσεις λειτουργούν μια χαρά. Αυτά.

 

Α, διαπίστωσα κ ποιό είναι χρησιμότερο αξεσουάρ.... ΤΟ ΠΑΝΑΚΙ!!! -η μάλλον χρειάζεται ένα καλό screen protector, για τις δακτυλιές και μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω πρόβλημα μάλλον!

 

Το gps δεν πιάνει δορυφόρους. Έκανα hardreset και έβαλα μόνο το gps status & gps test στο καπάκι. Το έβαλα να πιάσει σήμα αλλά αρνείται πεισματικά!

 

Τι να κάνω; Να επικοινωνήσω με htc (Ελλάδας); Θα βγάλω άκρη; To πείρα από ebay να το στείλω σε αυτόν; Αξίζει τα μεταφορικά;

Link to comment
Share on other sites

μάλλον χρειάζεται ένα καλό screen protector, για τις δακτυλιές και μόνο...

 

Αυτό έπρεπε να το είχες πάρει πριν καν πάρεις το κινητό ;)

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω πρόβλημα μάλλον!

 

Το gps δεν πιάνει δορυφόρους. Έκανα hardreset και έβαλα μόνο το gps status & gps test στο καπάκι. Το έβαλα να πιάσει σήμα αλλά αρνείται πεισματικά!

 

Τι να κάνω; Να επικοινωνήσω με htc (Ελλάδας); Θα βγάλω άκρη; To πείρα από ebay να το στείλω σε αυτόν; Αξίζει τα μεταφορικά;

 

 

Aν επικονωνησεις με htc (Ελλάδας),ενημερωσε μας αν θελεις,για το τι σου ειπαν.

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο της HTC 00800-126-878 δεν μπορώ να πάρω τώρα μάλλον επειδή είμαι από τηλεφωνικό κέντρο στη δουλειά. Προς το παρόν έστειλα email.

 

Ευτυχώς δεν το έκανα root ακόμα, μπας και καταφέρω να το περάσω εγγύηση.

Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα; Με το GPS test σας πιάνει δορυφόρους;

 

Ρωτάω μήπως έχω κάνει κάτι εγώ λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο της HTC 00800-126-878 δεν μπορώ να πάρω τώρα μάλλον επειδή είμαι από τηλεφωνικό κέντρο στη δουλειά. Προς το παρόν έστειλα email.

 

Ευτυχώς δεν το έκανα root ακόμα, μπας και καταφέρω να το περάσω εγγύηση.

Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα; Με το GPS test σας πιάνει δορυφόρους;

 

Ρωτάω μήπως έχω κάνει κάτι εγώ λάθος.

 

Ναι πιανει κανονικα με το συγκεκριμενο προγραμμα απο το μαρκετ.

Με το που πατησα το ον,βρηκε σε ελαχιστα δευτερολεπτα 8 δορυφορους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έπρεπε να το είχες πάρει πριν καν πάρεις το κινητό ;)

 

Σωστά.... και τώρα που το πήρα, πάω ο πτωχός στο 1ο post να δω κανένα ενδιαφέρον link για screen protector κτλ...και δεν βλέπω ακόμα τα useful links...τίποτα! :X

 

Επίσης, το προηγούμενο μου κινητό (ΗΤC) είχε μέσα στην συσκευασία screen protector!!! ενώ αυτό εδώ τίποτα.... :cry:

 

Φαντάζομαι θα πρέπει να είναι ειδικό για να μην "αλλοιώνει" την αίσθηση της αφής, ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μπορείς να βάλεις ένα καλής ποιότητας screen protector κάτι που συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Όσον αφορά το πρώτο post, μπορώ να κάνω κάτι αλλά χρειάζομαι τη βοήθεια των κατόχων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η HTC Ελλάδας δεν δέχεται εγγύηση. :(

Επόμενο βήμα είναι να μιλήσω με αυτόν που το πήρα από το ebay. Αλλά μάλλον δύσκολα τα πράγματα, με βλέπω να μην βγάζω άκρη. Έχει κανένας καμία ιδέα γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν με συμφέρει να το στείλω Αμερική

 

 

Η εγγύηση δεν ισχύει στην Ελλάδα Αγαπητέμας πελάτη ισχύει μόνο στην Αμερική.

 

 

Και κάτι ακόμα..

Σε εσάς που παίζει μια χαρά το έχετε με cynogen ή την μαμά rom? Άμα βάλω δηλαδή την cynogen θα έχω καμία τύχη (που δεν νομίζω)

Edited by nomedor
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η HTC Ελλάδας δεν δέχεται εγγύηση. :(

Επόμενο βήμα είναι να μιλήσω με αυτόν που το πήρα από το ebay. Αλλά μάλλον δύσκολα τα πράγματα, με βλέπω να μην βγάζω άκρη. Έχει κανένας καμία ιδέα γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν με συμφέρει να το στείλω Αμερική

 

 

 

 

 

Και κάτι ακόμα..

Σε εσάς που παίζει μια χαρά το έχετε με cynogen ή την μαμά rom? Άμα βάλω δηλαδή την cynogen θα έχω καμία τύχη (που δεν νομίζω)

 

φιλε μου μια ερωτηση οταν χρησιμοποιεις το status gps εχεις ανοικτο το 3g ή οχι?Πρεπει να το εχεις ενεργο για να κανει το προγραμμα τη δουλεια του και να κανει fix σε λιγα δευτερολεπτα

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να διαλέξω δεν βρίσκει δορυφόρους. Το δοκίμασα και κλειστό και ανοιχτό αλλά τίποτα.

 

 

 

 

 

 

Άμα περιμένω να το φέρουν επίσημα Ελλάδα παίζει να το φτιάξουν, ζητάνε απόδειξη;

Edited by nomedor
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να διαλέξω δεν βρίσκει δορυφόρους. Το δοκίμασα και κλειστό και ανοιχτό αλλά τίποτα.

 

 

 

 

 

 

Άμα περιμένω να το φέρουν επίσημα Ελλάδα παίζει να το φτιάξουν, ζητάνε απόδειξη;

 

Εγω το εχω με cyanogen.Δεν ξερω αν αυτο εχει σημασια.

Κανονικα δεν πρεπει να ζητανε αποδειξη.Μπορουν να το δουν απο το ιμει.

Δεν ειμαι σιγουρος για το τι θα σου ζητησουν.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να διαλέξω δεν βρίσκει δορυφόρους. Το δοκίμασα και κλειστό και ανοιχτό αλλά τίποτα.

 

 

 

 

 

 

Άμα περιμένω να το φέρουν επίσημα Ελλάδα παίζει να το φτιάξουν, ζητάνε απόδειξη;

 

Εχεις δοκιμασει να δεις αν δουλευει με το google maps προκειμενου να βεβαιωθεις οτι σαν hardware δεν υπαρχει προβλημα?Εννοειται οι δοκιμες να γινονται σε ανοικτο χωρο οχι μεσα σε κτηριο

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά!

 

Στο maps που το δοκίμασα αλλά και στο weather widget βρίσκει που είμαι αλλά από τις κεραίες και όχι από δορυφόρους.

Έστειλα μέχρι και στην google μπας και πιέσουν να μου το κάνουν service εντός Ευρώπης.

Άντε να δούμε τι customer support έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Φυσικά!

 

Στο maps που το δοκίμασα αλλά και στο weather widget βρίσκει που είμαι αλλά από τις κεραίες και όχι από δορυφόρους.

Έστειλα μέχρι και στην google μπας και πιέσουν να μου το κάνουν service εντός Ευρώπης.

Άντε να δούμε τι customer support έχει!!!

 

Θεωρώ πάντως οτι είναι λίγο δύσκολο να έχεις "μηχανικο" πρόβλημα στο GPS μόνο δεδομένου ότι όλα αυτά (gps, wifi κλπ) είναι σε ένα chip μαζεμένα!

 

Μήπως να το ψάξεις περισσότερο βάζοντας ξανά τη rom ή κάνοντας ένα reset κλπ? Μην ξεχνάς ότι για να βάλεις αλλη rom πρέπει αναγκαστικά να κάνεις root και μετά ξεχνάς και επισήμως την εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πάντως οτι είναι λίγο δύσκολο να έχεις "μηχανικο" πρόβλημα στο GPS μόνο δεδομένου ότι όλα αυτά (gps, wifi κλπ) είναι σε ένα chip μαζεμένα!

 

Μήπως να το ψάξεις περισσότερο βάζοντας ξανά τη rom ή κάνοντας ένα reset κλπ? Μην ξεχνάς ότι για να βάλεις αλλη rom πρέπει αναγκαστικά να κάνεις root και μετά ξεχνάς και επισήμως την εγγύηση!

 

Το σκέφτομαι και αυτό αλλά θα κοιτάξω πρώτα αν μπορώ να κάνω κάτι μέσω εγγύησης μπας και τα καταφέρω γιατί με root θα την χάσω.

 

Για αυτό ρωτάω αν υπάρχει κανένας εδώ με original rom και να του παίζει σωστά γιατί όλοι έχουν βάλει cyanogen από ότι βλέπω. Μήπως η Αμερικάνικη rom έχει κάποιο θέμα στην χώρα μας. (χλομό αλλά όχι απίθανο)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως η Αμερικάνικη rom έχει κάποιο θέμα στην χώρα μας. (χλομό αλλά όχι απίθανο)

 

Δεν αποτελεί πρόβλημα το γεγονός ότι είναι από Αμερική και δεν μπορεί αυτό να επηρεάσει την λειτουργία της εδώ στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η Αμερικάνικη rom έχει κάποιο θέμα στην χώρα μας. (χλομό αλλά όχι απίθανο)

 

Αυτό δεν ισχύει μιας και όλα από την Google έρχονται αν δεν απατώμαι. Δεν υπάρχει δλδ "ευρωπαικό" Ν1 και "αγγλικό" πχ.

 

Και εμένα μου το έφεραν από τις ΗΠΑ (παραγγελία απο την Google απευθείας) εδώ και 2 μέρες και δεν το έχω rootάρει ούτε άλλη rom, μαμά το κινητό. Τώρα μόλις δοκίμασα το GPS, με κλειστό το wifi και επιλεγμένο το "use gps satellites" (το "use wireless networks" κλειστό και αυτό). Με 3G σήμα το Google Maps κλείδωσε στην τοποθεσία μου (αναβοσβήνει μια μπλε κουκίδα) σε ~15 δευτερόλεπτα την πρώτη φορά (την δεύτερη σε 4-5!) και με 2G φόρτωσε από μόνο του σκέτο map χωρίς satelite layer και κλείδωσε σε περίπου 6-7 δευτερόλεπτα.

Δεν δοκιμάζεις να κάνεις ένα hard reset και να ξαναπροσπαθήσεις;

 

ΥΓ: το use my location service ήταν και αυτό απενεργοποιημένο.

 

 

ΕDIT: μόλις δοκίμασα και το GPS Test και κλείδωσε σε περίπου μισό λεπτό βρίσκοντας 9 δορυφόρους.

Edited by verve77
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...