Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OK, και τι γινεται αν, π.χ., ο λογαριασμός του facebook ειναι συνδεδεμενος με τον "αλλοδαπό" λογαριασμό, όπως στη δική μου περίπτωση;

 

Δεν ξέρω πόσο "έξυπνο" είναι ένα λειτουργικό που, αντί να προσαρμόζεται στις ανάγκες και απαιτήσεις του χρήστη, απαιτεί να προσαρμοστεί ο χρήστης στα δικά του χούγια...

 

Έχει μια τελευταία ευκαιρία η κυρα-Microsoft να εξαλείψει αυτά τα χαζά από το λειτουργικό της με το Tango (και βεβαίως να περάσουν οι σχετικές βελτιώσεις και στις υπάρχουσες συσκευές). Αλλιώς, ας προετοιμαστεί για μια ταπεινωτική ήττα στο μέτωπο των κινητών λειτουργικών

 

Αλλαζεις την συνδεση του Facebook και την βαζεις στον νεο λογαριασμο ..τοσο απλο ...

Το Tango δεν εχει τιποτα σημαντικο να φερει ...μονο βελτιωσεις .... Τωρα τα αλλα που λες ειναι προσωπικες αποψεις ..

Εγω για παραδειγμα πιστευω οτι ειναι το λειτουργικο του μελλοντος, και η μονη πραγματικα φρεσκια και νεα αποψη για λειτουργικο κινητων μετα την παρουσιαση του πρωτου iPhone πριν 5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αλλαζεις την συνδεση του Facebook και την βαζεις στον νεο λογαριασμο ..τοσο απλο ...

Το Tango δεν εχει τιποτα σημαντικο να φερει ...μονο βελτιωσεις .... Τωρα τα αλλα που λες ειναι προσωπικες αποψεις ..

Εγω για παραδειγμα πιστευω οτι ειναι το λειτουργικο του μελλοντος, και η μονη πραγματικα φρεσκια και νεα αποψη για λειτουργικο κινητων μετα την παρουσιαση του πρωτου iPhone πριν 5 χρονια.

 

Το θέμα της φιλοσοφίας των WP7 έχει εξαντληθεί προ πολλού και επ' ουδενί θα ήθελα να προκαλέσω ή εμπλακώ σε στείρες αντιπαραθέσεις. Η πράξη θα επιβεβαιώσει ή όχι τις επιλογές της MS.

 

Απλά θα σημειώσω ότι η υποδεικνυόμενη λύση επιβεβαιώνει ότι ο χρήστης οφείλει να προσαρμοστεί στο λειτουργικό, αντι του (επιθυμητού) αντιστρόφου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να καταλάβεις την απογοήτευσή μου όταν φόρτιζα το note και άνοιξα το omnia να δω ένα video του myphone και δεν μπορούσα!

Ο ίδιος λόγος + το γεγονός ότι δεν μπορώ να κατεβάσω από τον browser ότι αρχείο θέλω και ο τρόπος διαχείρισης γενικά του file system ειναι που κάθε φορά που βάζω τα wp7 στο hd2 μου,με κάνουν να γυρνώ στο android και να μη βρίσκω λόγο να αγοράσω κανονικό wp7 κινητό

Kαι ο λόγος που αναφέρεις,θα συνεχίσει να υπάρχει μέχρι

1.Ολο το web να χρησιμοποιεί html5

ή

2.Να βάλει η ms στα wp υποστήριξη adobe flash player

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται,απλά διδασκόμαστε από αυτή. Το τρένο των λειτουργικών,Μιχάλη, έχει φύγει.εδώ και πολύ καιρό και τρέχει με 300 χλμ....Όποιος προλάβει ανεβαίνει, αλλιώς χάθηκε. ..... Μένει όμως να το δούμε και στην πράξη. Αργεί πολύ όμως. Δεν μπορείς να καταλάβεις την απογοήτευσή μου όταν φόρτιζα το note και άνοιξα το omnia να δω ένα video του myphone και δεν μπορούσα!

 

Ο ίδιος λόγος + το γεγονός ότι δεν μπορώ να κατεβάσω από τον browser ότι αρχείο θέλω και ο τρόπος διαχείρισης γενικά του file system ειναι που κάθε φορά που βάζω τα wp7 στο hd2 μου,με κάνουν να γυρνώ στο android και να μη βρίσκω λόγο να αγοράσω κανονικό wp7 κινητό

Kαι ο λόγος που αναφέρεις,θα συνεχίσει να υπάρχει μέχρι

1.Ολο το web να χρησιμοποιεί html5

ή

2.Να βάλει η ms στα wp υποστήριξη adobe flash player

 

Παιδια νομιζω οτι δεν εχει φυγει κανενα τραινο για πουθενα .. Kαι η καινοτομια των WP ειναι αδιαμφισβήτητη. Οποιος δεν εξελισσεται ειναι χαμενος ... και σε θεματα Interface τα αλλα 2 ειναι ιδια εδω και 5 χρονια ...

 

Eιπα πριν ειναι θεμα προσωπικου γουστου και το ξαναλεω .. Εγω δεν ξαναγυρναω σε Android .. Πιστευω οτι οσοι εχουν δουλεψει λιγο σε WP πανω κατω τα ιδια θα σου πουν !!! Εχω αυτες τις μερες εχω τον Τιτανα στο σερβις και εχω χαθει με ενα iphone 3g και ενα galaxy που πηρα για να την βγαλω... Εχει κολησει 3 φορες ηδη και το κανω restart καθε μερα ..

Με τα WP εχω ενα τηλ που κανει το 95% των πραγματων που θελω αψογα ...Τωρα αν δεν κανει τα παντα οπως ειχα μαθει απο το Android ειμαι διατεθιμενος να τα θυσιασω για να εχω την ησυχια μου αλλα και ενα τηλ σταθερο σαν βραχος που πεταει και ειναι και με μια αλλη φιλοσοφια απο την τετριμενη. Κοιτα το galaxy αλλα και το iphone και μουτ λειπει πιο πολυ ο Τιτανας ...

 

Ναι θα ηθελα να κανει 2-3 πραγματακια ακομη ..αλλα δεν τρελενομαι που δεν τα κανει ...

Περιμενω ...σε 5 μηνες θα υπαρχει νεα μεγαλη αναβαθμιση !!!

Δεν νομιζω οτι ειναι φοβερο και τρομερο να μην μπορω να δω απευθειας ενα βιντεο στο τηλ απο μια τεχνολογια που εχει πεθανει ... η οτι δεν μπορω να στειλω με ΒΤ αρχεια (δεν εχω στελει ποτε οσα χρονια εχω smartphone και ειναι πολλα).

 

Αλλα ξαναλεω ..ολα αυτα ειναι προσωπικες εκτιμησεις για καποιους αλλους μπορει να ειναι σοβαρες ελλειψεις ... και αυτο ειναι απολυτα αποδεκτο !!!

 

Φιλε @cirith εδω απλα κουβεντιαζουμε ..Δεν προκαλουμε αλλα ουτε και εμπλεκομαστε σε κοντρες για το καλυτερο η χειροτερο λειτουργικο ...

Οι αποψεις ολων ειναι σεβαστες ...

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @cirith εδω απλα κουβεντιαζουμε ..Δεν προκαλουμε αλλα ουτε και εμπλεκομαστε σε κοντρες για το καλυτερο η χειροτερο λειτουργικο ...

Οι αποψεις ολων ειναι σεβαστες ...

 

:up:

 

Απολύτως σύμφωνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :) Άλλη μια απορία.. Έχει κάνει κάποιος επαναφορά του κινητού του, με WP 7.5; Γιατί, είμαι έτοιμος να κανω στο δικό μου και θα ήθελα να ξέρω για γνωστά και συνήθη προβλήματα μετά... :worry:

 

P.S.: Η επαναφορά θα γίνει λογω αντικατάστασης του Αμερικάνικου hotmail με ένα Ελληνικό.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :) Άλλη μια απορία.. Έχει κάνει κάποιος επαναφορά του κινητού του, με WP 7.5; Γιατί, είμαι έτοιμος να κανω στο δικό μου και θα ήθελα να ξέρω για γνωστά και συνήθη προβλήματα μετά... :worry:

 

P.S.: Η επαναφορά θα γίνει λογω αντικατάστασης του Αμερικάνικου hotmail με ένα Ελληνικό.

 

Πολλες φορες ...Σβηνει τα παντα (hard reset) ..Κανενα προβλημα το στηνεις απο την αρχη σαν να ηταν καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες ...Σβηνει τα παντα (hard reset) ..Κανενα προβλημα το στηνεις απο την αρχη σαν να ηταν καινουργιο

 

Σ' ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την άμεση και πλήρη απάντησή σου!! :) :)

 

Edit: Όλα πήγαν τέλεια και το κινητό δουλεύει και καλύτερα από πριν. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν σχετικά με το hard reset και ειδικά τον colossus_r. :)

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται παιδια! Μολις πηρα το lumia 610 κ θελω να κανω μερικες ερωτησεις.. Το κινητο μολις ανοιγει δειχνει το λογοτυπο της κοσμοτε αλλα ολα τα αλλα μεσα ειναι οπως θα επρεπε αρα μαλλον το κινητο ειναι Unbranded ετσι? Κ κατι αλλο. Εχω 2 windows live id, ενα για μσν και ενα αλλο για τα παιχνιδια xbox live. Να υποθεσω οτι για να εχω τις επαφεσ μου, βαζω το id του μσν και ξεχναω το αλλο, οποτε τα achievments ξεκινανε απο το μηδεν?
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται παιδια! Μολις πηρα το lumia 610 κ θελω να κανω μερικες ερωτησεις.. Το κινητο μολις ανοιγει δειχνει το λογοτυπο της κοσμοτε αλλα ολα τα αλλα μεσα ειναι οπως θα επρεπε αρα μαλλον το κινητο ειναι Unbranded ετσι? Κ κατι αλλο. Εχω 2 windows live id, ενα για μσν και ενα αλλο για τα παιχνιδια xbox live. Να υποθεσω οτι για να εχω τις επαφεσ μου, βαζω το id του μσν και ξεχναω το αλλο, οποτε τα achievments ξεκινανε απο το μηδεν?

 

Καλησπέρα! Εμένα ξεκινάει με το λογότυπο της Vodafone ( Samsung Omnia W ) και μόνο το Vodafone Hub υπάρχει από σχετικές εφαρμογές. Το Xbox Live είναι διεύθυνση τύπου hotmail, σωστά; Αν είναι έτσι, βάλε αυτή σαν κύριο mail στο 610, έτσι ώστε να είναι επαφές και achievements μαζί. Και βάζεις και το άλλο Windows Live id σαν δεύτερο. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ παλι! Ναι ειναι hotmail και για να ειμαι πιο ακριβης ειναι windowslive, δλδ εχω 2 μαιλ zxcvb@windowslive.com και asdf@windowslive.com. Απλα την πρωτη την εχω στο msn και μιλαω, ενω με την δευτερη κανω login στα παιχνιδια. Αν εισαγω την δευτερη στο τηλεφωνο θα εχω τα achievements των παιχνιδιων, αλλα δεν θα εχω τις επαφες που εχω στο msn ομως, ετσι δεν ειναι? Μετα μαλλον θα πρεπει να κανω add ξανα ολες τις επαφες μου απο το msn με το αλλο μαιλ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ παλι! Ναι ειναι hotmail και για να ειμαι πιο ακριβης ειναι windowslive, δλδ εχω 2 μαιλ zxcvb@windowslive.com και asdf@windowslive.com. Απλα την πρωτη την εχω στο msn και μιλαω, ενω με την δευτερη κανω login στα παιχνιδια. Αν εισαγω την δευτερη στο τηλεφωνο θα εχω τα achievements των παιχνιδιων, αλλα δεν θα εχω τις επαφες που εχω στο msn ομως, ετσι δεν ειναι? Μετα μαλλον θα πρεπει να κανω add ξανα ολες τις επαφες μου απο το msn με το αλλο μαιλ..

 

Για τις επαφές, πήγαινε στο http://www.hotmail.com ή gr ( όπου έχεις το mail σου ), βάλε το 1ο Windows Live Id σου, επίλεξε Contacts/Επαφές και έχει μια επιλογή για εξαγωγή των επαφών σε αρχείο .c κάτι... Αν θυμάμαι καλά, από κάτω έχει και ένα κενό κουτάκι, που συμπληρώνεις το πού θέλεις να στείλεις το συγκεκριμένο αρχείο. Μπορείς να στείλεις τις επαφές σου στο 2ο mail σου και να βάλεις σαν κύριο αυτό με τα Achievements. :) Όλο αυτό αν θέλεις να έχεις τις επαφές σου και στα 2 Windows Live Ids σου. Για το θέμα της Συνομιλίας δε μπορώ να σε βοηθήσω, εκτός κι αν συνομιλείς μαζί τους από το 2 Id σου

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου! Θα τα δοκιμασω!

 

Ξερει κανενας αν γινεται να μεταφερω sms απο κινητο nokia c5 με symbian στο Lumia 610, ή αυτό γίνεται μόνο με τις επαφές?

Edited by georgegr3
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Lumia 610 και προσπαθω να περασω φωτογραφιες απο τον υπολογιστη μου στο κινητο. Εχω φτιαξει εναν φακελο ωστε το zune να τραβαει απο τον υπολογιστη τις φωτογραφιες που θελω εγω. Αρχικα πετυχε, πηγα ομως σημερα να προσθεσω και αλλες φωτογραφιες ωστε να τις περασω στο lumia και το zune δεν τις εμφανιζει καν. Ξερετε τι μπορω να κανω; Υπαρχει αλλος τροπος (εκτος zune και internet) ωστε να αποθηκευω τις φωτογραφιες στο κινητο μου; Σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε κάτι δυνατό για τις full ξεκλείδωτες wp7 rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113066

Λογικά θα μπορούν να τρέχουν όλα τα .exe files των wm!!! Hδη ο opera 10 έτρεχε.

αν μπορούν να τρέξουν και τα προγράμματα πλοήγησης των wm... θα μιλάμε για τρελή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω απο χθες απο σποντα(το κιν της αδερφης) και ειναι το htc radar.εχοντας συνηθισει σε adroid στην αρχη ειχα ενα θεμα...θα ηθελα να ρωτησω εαν παιρνει πλοηγηση εκτος δεδομενων ιντερνετ και εαν ναι πως?ακουσα για το navigon αλλα δεν το εχω δουλεψει γιατι ειχα igo.πως βαζω εφαρμογες απο τον υπολογιστη μου?ευχαριστω!!
Ζητείται προίκα χωρίς νύφη για σοβαρό σκοπό…:wink:
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Lumia 610 και προσπαθω να περασω φωτογραφιες απο τον υπολογιστη μου στο κινητο. Εχω φτιαξει εναν φακελο ωστε το zune να τραβαει απο τον υπολογιστη τις φωτογραφιες που θελω εγω. Αρχικα πετυχε, πηγα ομως σημερα να προσθεσω και αλλες φωτογραφιες ωστε να τις περασω στο lumia και το zune δεν τις εμφανιζει καν. Ξερετε τι μπορω να κανω; Υπαρχει αλλος τροπος (εκτος zune και internet) ωστε να αποθηκευω τις φωτογραφιες στο κινητο μου; Σας ευχαριστω.

 

Εχεις κανει τις ρυθμισεις στο zune για να βλεπει αυτον τον φακελο ...???

Τι ειδους αρχεια ειναι ???

Link to comment
Share on other sites

ειναι αρχεια jpg. μονο αυτο το φακελο εχω βαλει να βλεπει το zune. βλεπει τις παλιες φωτογραφιες του φακελου και οχι τις καινουριες που του προσθετω. εχω κανει πολλες δοκιμες και με αλλους φακελους. αλλα τιποτα. :( Edited by marinap
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω απο χθες απο σποντα(το κιν της αδερφης) και ειναι το htc radar.εχοντας συνηθισει σε adroid στην αρχη ειχα ενα θεμα...θα ηθελα να ρωτησω εαν παιρνει πλοηγηση εκτος δεδομενων ιντερνετ και εαν ναι πως?ακουσα για το navigon αλλα δεν το εχω δουλεψει γιατι ειχα igo.πως βαζω εφαρμογες απο τον υπολογιστη μου?ευχαριστω!!

 

Ξεκίνα να διαβάζεις ........:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται παιδια εχω ενα προβλημα. Καθε φορα που προσπαθω να συγχρονισω το λογαριασμο μαιλ μου (hotmail) στο κινητο, βγαζει ενα σφαλμα 86000108. Δοκιμασα αυτα που λεει εδω, http://support.microsoft.com/kb/2464629, αλλα λυση δεν βρηκα. Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι λεει πως προβλημα μπορει να υπαρχει ειτε με μαιλ ειτε με επαφες και οντως εκει υπαρχει. Απο οτι ειδα στο hotmail (contacts.live) εχουν μεταφερθει-συγχρονιστει μονο μεχρι το γραμμα γ. Μετα οχι. Οποτε υποψιαζομαι οτι υπαρχει προβλημα εκει αλλα δεν ξερω τι να κανω..
Link to comment
Share on other sites

ειναι αρχεια jpg. μονο αυτο το φακελο εχω βαλει να βλεπει το zune. βλεπει τις παλιες φωτογραφιες του φακελου και οχι τις καινουριες που του προσθετω. εχω κανει πολλες δοκιμες και με αλλους φακελους. αλλα τιποτα. :(

 

Κατι κανεις λαθος ... Αλλαξε τελειως τον φακελο του Zune ....Κανε restart το πισι και ξαναδες το.,,

Μηπως εισαι σε Win XP ?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα ένα HTC RADAR,το κινητό είναι τέλειο και τα windows εξαιρετικά στην λειτουργία τους.Έχω όμως το εξής πρόβλημα,κάθε φορά που ανοίγω μία σελίδα στον εξπλόρερ το εξής μήνυμα μου εμφανίζεται

Αυτή η σελίδα ειδικά προσαρμοσμένη για το πρόγραμμα περιήγησης που χρησιμοποιείτε προέρχεται απο τον χ ιστότοπο τον οποίο δεν εγκρίνει η google.

Και απο κάτω έχει δύο επιλογές

1 μετάβαση στην σελίδα

2. Σμίκρυνση.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα,ότι και να πατήσω η σελίδα δεν εμφανίζεται σωστά.

Γιατί?

Επισης σε σελίδες που είμαι εγγεγραμένος αν και βάζω σωστούς κωδικούς δεν τους παίρνει.Είναι κρίμα γιατί το σύνολο κινητού λειτουργικού είναι εξαιρετικό αλλά θα μπορούσε να γίνει τέλειο διόρθώνωντας κάποιες μικρές λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ξεκινησα να διαβαζω το θεμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304410&page=24 που μου προτεινατε αλλα δεν βγαζω ακρη...μαλλον απο οτι καταλαβα ειναι κλειδωμενο...εκτος και εαν δεν εχω καταλαβει κατι σωστα...η βοηθεια σας ειναι ευσπροδεκτη!!!
Ζητείται προίκα χωρίς νύφη για σοβαρό σκοπό…:wink:
Link to comment
Share on other sites

Κατι κανεις λαθος ... Αλλαξε τελειως τον φακελο του Zune ....Κανε restart το πισι και ξαναδες το.,,

Μηπως εισαι σε Win XP ?

δεν νομιζω οτι κανω καποιο λαθος. δεν ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιω το zune. ολα αυτα που μου λες τα εχω κανει πολλες φορες. ακομα πεταξα το zune και το εγκατεστησα ξανα. και παλι τα ιδια...

οχι δεν χρησιμοποιω xp αλλα vista.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονίσω τις επαφές μου στο κινητό και το windowslive λογαριασμό? Γιατί έχουν συγχρονιστεί μέχρι το γράμμα γ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...