Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν μας έλεγες και τι μάρκα είναι το κινητό ίσως βοηθούσε..Για παράδειγμα τα htc έχουν δική τους εφαρμογή στην οποία εισάγεις την εταιρία κινητής και τις καταχωρεί αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια, δυο γρηγορες ερωτησεις.

1. το περιβοητο τανγκο update ποτε προβλεπεται να μας ερθει και απο δω;

 

2. σχετικα με το htc locations, πηρα την καινουρια εκδοση, με τον χαρτη της ελλαδος, ομως για να λειτουργησει σωστα και να βρει την τοποθεσια μου πρεπει να ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ, παρολο που ο χαρτης ειναι αποθηκευμενος στη συσκευη και το location gps ειναι ανοιχτο... δεν θα αναφερω καν το προβλημα του οτι πολλες φορες με βγαζει 4 τετραγωνα μακρια απο το που ειμαι, αυτο υποθετω εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Κανονικα ομως δεν θα επρεπε η υπηρεσια εντοπισμου να δουλευει χωρις ιντερνετ;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :) Να postάρω κι εγώ την απορία μου... Αν προσθέσω το mail από το facebook μου, θα μπορώ να το αφαιρέσω αργότερα, αν το επιθυμήσω;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, δυο γρηγορες ερωτησεις.

1. το περιβοητο τανγκο update ποτε προβλεπεται να μας ερθει και απο δω;

 

2. σχετικα με το htc locations, πηρα την καινουρια εκδοση, με τον χαρτη της ελλαδος, ομως για να λειτουργησει σωστα και να βρει την τοποθεσια μου πρεπει να ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ, παρολο που ο χαρτης ειναι αποθηκευμενος στη συσκευη και το location gps ειναι ανοιχτο... δεν θα αναφερω καν το προβλημα του οτι πολλες φορες με βγαζει 4 τετραγωνα μακρια απο το που ειμαι, αυτο υποθετω εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Κανονικα ομως δεν θα επρεπε η υπηρεσια εντοπισμου να δουλευει χωρις ιντερνετ;

ευχαριστω

 

1. Έλεγαν για Απρίλιο απ' όσο θυμάμαι.. Αλλά πάει ανάλογα τη συσκευή.. Εγώ με Trophy έχω custom rom εδώ και κανένα μήνα με Tango. Οπότε επίσημα, όπου να'ναι λογικά..

 

2. Δεν είναι καθόλου εύχρηστο.. Συν του ότι απαιτεί χρήση δεδομένων για να εντοπίσει τη θέση σου όπως κατάλαβες και εσύ.. Δοκίμασε το NAVIGON. Μακράν το καλύτερο κατά τη γνώμη μου..

 

 

Καλησπέρα! :) Να postάρω κι εγώ την απορία μου... Αν προσθέσω το mail από το facebook μου, θα μπορώ να το αφαιρέσω αργότερα, αν το επιθυμήσω;

 

Όταν πρωτοανοίγεις το κινητό σου, σου ζητάει ένα mail (θα είναι το mail που θα αποθηκεύονται οι επαφές σου), το οποίο δεν μπορεί να αλλάξει. Μόνος τρόπος θα είναι να κάνεις reset το κινητό, οπότε και θα χάσεις τα πάντα. Τώρα, εάν αναφέρεσαι στο να προσθέσεις έξτρα το mail του facebook σου, τότε ναι, θα μπορείς να το σβήσεις εάν θες. Γενικότερα, οποιαδήποτε άλλα mail και να βάλεις εκτός του πρώτου-πρώτου, διαμορφώνονται και κατά συνέπεια σβήνονται.. :)

Edited by Giov87
Link to comment
Share on other sites

Έλεγαν για Απρίλιο απ' όσο θυμάμαι.. Αλλά πάει ανάλογα τη συσκευή.. Εγώ με Trophy έχω custom rom εδώ και κανένα μήνα με Tango. Οπότε επίσημα, όπου να'ναι λογικά..

 

Δώσε link στον λαό!!! Εντυπώσεις?

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Δώσε link στον λαό!!! Εντυπώσεις?

 

Διαφορές στο μενού δεν υπάρχουν.. Ωστόσο πιστεύω πως τρέχει πιο άνετα το κινητό. Η rom που του φοράω είναι από τον ansar και βρίσκεται στο xda. Μπορείς να την βρεις ΕΔΩ. Θα κατεβάσεις την έκδοση που τελειώνει σε 18L, είναι αυτή με τις περισσότερες υποστηριζόμενες γλώσσες και περιέχει και τα Ελληνικά. Εάν θέλει, ας την πάρει και ο Colossus να την βάλει στον οδηγό με τις custom rom. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοανοίγεις το κινητό σου, σου ζητάει ένα mail (θα είναι το mail που θα αποθηκεύονται οι επαφές σου), το οποίο δεν μπορεί να αλλάξει. Μόνος τρόπος θα είναι να κάνεις reset το κινητό, οπότε και θα χάσεις τα πάντα. Τώρα, εάν αναφέρεσαι στο να προσθέσεις έξτρα το mail του facebook σου, τότε ναι, θα μπορείς να το σβήσεις εάν θες. Γενικότερα, οποιαδήποτε άλλα mail και να βάλεις εκτός του πρώτου-πρώτου, διαμορφώνονται και κατά συνέπεια σβήνονται.. :)

 

Ναί, έξτρα το mail του facebook. Σε ευχαριστώ πολύ!!! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

εχω την τελευταία ενημέρωση και δεν μου εμφανίζει τους φακέλους στις φωτογραφίες μου τη λέτε να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

εχω την τελευταία ενημέρωση και δεν μου εμφανίζει τους φακέλους στις φωτογραφίες μου τη λέτε να φταίει?

 

Δεν μας δινεις αρκετες πληροφοριες ..για να βοηθησουμε ..!!!

Τι συσκευη τι εκδοση OS και κυριως περισσοτερες και πιο αναλυτικες πληροφοριες για το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :) Το ξεκλείδωμα για τα WP, εκτός από τα πλεονεκτήματα που προσφέρει, ξέρετε αν έχει κάποια γνωστά μειονεκτήματα;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δύο έχω εντοπίσει, το ένα σημαντικό, το άλλο όχι τόσο.

Το μεγάλο μείον είναι ότι οι Custom ROM δεν είναι αναβαθμίσημες. Συνεπώς όταν βγαίνει μία επίσημη αναβάθμιση θα πρέπει να ξαναπεράσεις από την αρχή καινούρια ROM που να περιέχει την αναβάθμιση, αν θες να είσαι up-to-date. Αυτό σημαίνει ότι φέρνεις το κινητό σου στο σημείο 0, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Το δεύτερο αρνητικό είναι τα διάφορα μικρο-bugs που μπορεί να έχει μία Custom ROM. Το κακό όμως είναι μικρό διότι μιλάμε συνήθως για κάτι που ίσως και να μη το δεις ποτέ.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :) Το ξεκλείδωμα για τα WP, εκτός από τα πλεονεκτήματα που προσφέρει, ξέρετε αν έχει κάποια γνωστά μειονεκτήματα;

 

Οχι το dev unlock ξεκλειδωμα δεν εχει κανενα μειονεκτημα ..Στην ουσια το μονο που κανουμε ειναι να αλλαξουμε 2 τιμες στην registry ... Τιποτε αλλο ...

 

Για τις custom rom (φλασαρισμα αλλης μη επισημης ρομ) θα συμφωνησω με τον stewe πιο πάνω ..

Αν και καποιες ρομ ειναι αναβαθμισιμες (οχι βεβαι μετ ον επισημο τροπο μεσω Zune)

 

ps: Αν η ιδια ερωτηση στο μπλογκ ηταν δικη σου χαθηκε ..!!! Ελπιζω να απαντησα εδω !!!

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Collosus, εάν περάσω την official rom για το Trophy (7004) και το αναβαθμίσω σε Mango, θα μπορέσω να περάσω αυτό και να το ξεκλειδώσω? Και αν ναι, θα είναι αναβαθμίσιμο από το zune? :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Collosus, εάν περάσω την official rom για το Trophy (7004) και το αναβαθμίσω σε Mango, θα μπορέσω να περάσω αυτό και να το ξεκλειδώσω? Και αν ναι, θα είναι αναβαθμίσιμο από το zune? :happy:

 

Τον οδηγό τον διάβασες; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=310256

 

Τα αναφέρει όλα αναλυτικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι το dev unlock ξεκλειδωμα δεν εχει κανενα μειονεκτημα ..Στην ουσια το μονο που κανουμε ειναι να αλλαξουμε 2 τιμες στην registry ... Τιποτε αλλο ...

 

Για τις custom rom (φλασαρισμα αλλης μη επισημης ρομ) θα συμφωνησω με τον stewe πιο πάνω ..

Αν και καποιες ρομ ειναι αναβαθμισιμες (οχι βεβαι μετ ον επισημο τροπο μεσω Zune)

 

ps: Αν η ιδια ερωτηση στο μπλογκ ηταν δικη σου χαθηκε ..!!! Ελπιζω να απαντησα εδω !!!

 

Καλησπέρα! :) Χαχαχα :lol: Ναί, εγώ ήμουν! Μόνο το dev unlock θα κάνω, για να περάσω τους χάρτες της Nokia.. :shifty: Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια!!!! :bow:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Collosus, εάν περάσω την official rom για το Trophy (7004) και το αναβαθμίσω σε Mango, θα μπορέσω να περάσω αυτό και να το ξεκλειδώσω? Και αν ναι, θα είναι αναβαθμίσιμο από το zune? :happy:

 

Ναι μπορεις ..ακολουθωντας κατα γραμμα τον οδηγο ...

 

Καλησπέρα! :) Χαχαχα :lol: Ναί, εγώ ήμουν! Μόνο το dev unlock θα κάνω, για να περάσω τους χάρτες της Nokia.. :shifty: Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια!!!! :bow:

 

χαχαχ Το καταλαβα .. Οκ ..να εισαι καλα Αν χρειαστεις κατι ρωτα με η εδω η εκει

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με καινούρια απορία.. Έχω πακέτο δεδομένων, αλλά δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω, γιατί δε συμπληρώνω σωστά τα πεδία για το apn.. Samsung Omnia W η συσκευή, Q καρτοκινητή, η εταιρεία/τρόπος σύνδεσης.

 

P.S.: Σαν WP newbie, θα έχω πολλές απορίες, οπότε μη βρίσετε, αν κάποια είναι ηλ%€@... :O

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οποιοσδήποτε τρόπος να αλλάξω το wifi sleep policy σε wp 7.5 ;

Δεν έχω data plan και με ενδιαφέρει το wifi να μένει ανοικτό ακόμα και όταν κλείνει η οθόνη του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οποιοσδήποτε τρόπος να αλλάξω το wifi sleep policy σε wp 7.5 ;

Δεν έχω data plan και με ενδιαφέρει το wifi να μένει ανοικτό ακόμα και όταν κλείνει η οθόνη του κινητού.

 

Οχι δεν γινεται προς το παρον ... Μονο οταν ειναι στο ρευμα το wi-fi μενει ανοιχτο οταν κλεινει η οθονη ..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γινεται προς το παρον ... Μονο οταν ειναι στο ρευμα το wi-fi μενει ανοιχτο οταν κλεινει η οθονη ..

 

Δεν ήθελα να το πιστεψω. Εχουν ακόμα πολύ δρόμο τα wphone τελικά για να φτάσουν τις άλλες δύο πλατφορμες και ειδικά το android.

Και σαν να μην φτάνουν οι ελλειψεις σε εφαρμογες(π.χ. Skype) και ο μικρoς αριθμός τους στο market, μου έχουν και κλειδωμένο bluetooth και όχι flash. Ακολουθεί πολιτικές apple χωρίς να έχει ούτε στο ελάχιστο την δυναμική της Apple. Κριμα, γιατί καλοβλεπα το lumia 800 /900.

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να το πιστεψω. Εχουν ακόμα πολύ δρόμο τα wphone τελικά για να φτάσουν τις άλλες δύο πλατφορμες και ειδικά το android.

Και σαν να μην φτάνουν οι ελλειψεις σε εφαρμογες(π.χ. Skype) και ο μικρoς αριθμός τους στο market, μου έχουν και κλειδωμένο bluetooth και όχι flash. Ακολουθεί πολιτικές apple χωρίς να έχει ούτε στο ελάχιστο την δυναμική της Apple. Κριμα, γιατί καλοβλεπα το lumia 800 /900.

 

Σιγουρα εχουν δρομο ακομη ..Ειναι ενος χρονου λειτουργικο ..Εχει προχωρησει πολυ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι τελειο. Και ισως αν δεν μπορεις να ζησεις με αυτα που λειπουν να μην ειναι καταληλλο για σενα ...Εμεις παλι που το θελουμε γιατι ειναι διαφορετικο και φρεσκο σαν ιδεα ..μπορουμε να παραβλεψουμε για λιγο καποιες ατελειες.. Και να περιμενουμε την εκδοση 8 ..

 

Εγω για παραδειγμα δεν εχω εδω και χρονια χρησιμοποιησει το BT για κατι στο τηλ μου και δεν με ενδιαφερει καθολου αν θα ειναι ανοιχτο η οχι....Το skype ακομη και χωρις ειδοποιηση το χρησιμοποιω καθε μερα γιατι δεν αντικαθιστα τις κλησεις απο το κινητο μου αλλα μου δινει μια ακομη επιλογη με βιντεο. Οι εφαμρογες που εχει στο μαρκετ (100.000) με καλυπτουν και αν εξαιρεσεις 4-5 εφαρμογες που θα τις ηθελα ..δεν μου λειπει κατι συνταρακτικο που ειχα στα android μου (τηλ και tablets)

 

Θυμηθειτε οτι πηρε χρονια στα αλλα 2 να κανουν εστω και τα μισα που κανουν τωρα τα Wp!!!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι με ΜS και Nokia απο πισω ειναι εδω για να μεινουν !!!

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Θυμηθειτε οτι πηρε χρονια στα αλλα 2 να κανουν εστω και τα μισα που κανουν τωρα τα Wp!!!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι με ΜS και Nokia απο πισω ειναι εδω για να μεινουν !!!

Εδώ θα είμαστε να δούμε και τα wp8.Μακάρι να κάνω λάθος αλλά μια από τα ίδια θα ειναι.Με την διαφορά ότι θα έχουν αυξηθεί οι διαθέσιμες εφαρμογές του μάρκετ.Για τα κλειδώματα,δεν νομίζω ότι θα κάνουν κάτι

Απλά αρκετός κόσμος θα πειστεί ότι δεν του χρειάζονται κάποιες ευκολίες.Οπως αρκετοί και στο android πλέον έχουν πειστεί,ότι δε χρειάζεται να βγαίνει η μπαταρία και να μπορείς να αυξάνεις το χώρο αποθήκευσης,έτσι θα πειστούν και για τα wp ότι απλές καθημερινές ευκολίες, τους ειναι άχρηστες,γιατί το λέει η ms...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα είμαστε να δούμε και τα wp8.Μακάρι να κάνω λάθος αλλά μια από τα ίδια θα ειναι.Με την διαφορά ότι θα έχουν αυξηθεί οι διαθέσιμες εφαρμογές του μάρκετ.Για τα κλειδώματα,δεν νομίζω ότι θα κάνουν κάτι

Απλά αρκετός κόσμος θα πειστεί ότι δεν του χρειάζονται κάποιες ευκολίες.Οπως αρκετοί και στο android πλέον έχουν πειστεί,ότι δε χρειάζεται να βγαίνει η μπαταρία και να μπορείς να αυξάνεις το χώρο αποθήκευσης,έτσι θα πειστούν και για τα wp ότι απλές καθημερινές ευκολίες, τους ειναι άχρηστες,γιατί το λέει η ms...

 

Με την διαφορά ότι το θέμα της μπαταριας έχει να κάνει με την hardware επιλογή της κάθε εταιρίας και δεν έχει καμία σχέση με το android.

Τα wphone έχουν ένα όμορφο ui, αλλά θεωρώ ότι επειδή είναι τόσο πίσω σε software και hardware (δεν υποστηρίζει ακόμα δύο πυρηνες!) θα έπρεπε να δώσουν αλλα πράγματα τα οποία τα στερουν και αυτά όπως κάνει η Apple. H Apple έχει όμως από πίσω πρωτοπορια, παραδοση και μια στρατια φανατικων-ζομπι που ακολουθεί καθε βήμα της πιστά.

 

Την Microsoft δεν την παίρνει να κλειδώνει bluetooth και flash. Δυστυχώς η μόνη λογική λύση αυτή την στιγμή φαίνεται να είναι το android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...