Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει σχέση αυτό, μπορεί να μην έβρισκε δίκτυο και να το γύρισε κατ'ευθείαν στο WiFi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια πηρα το blackberry κ τωρα χρειαζομαι βοηθεια!!! εγω κατεβασει το windows live messenger και το twitter κ οταν παω να συνδεθω μου λεει οτι η υπηρεσια δεν εχει ενεργοποιηθει σε αυτη τη συσκευη!! ιδεες?? βοηθειαα
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα το blackberry κ τωρα χρειαζομαι βοηθεια!!! εγω κατεβασει το windows live messenger και το twitter κ οταν παω να συνδεθω μου λεει οτι η υπηρεσια δεν εχει ενεργοποιηθει σε αυτη τη συσκευη!! ιδεες?? βοηθειαα

 

Αν δεν εχεις BIS/BES δε μπορεις να χρησιμοποιησεις τις εφαρμογες αυτες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το blackberry 9700 και έχω 2 απορίες.

 

1. Δεν έχω δει από κοντά το λευκό και σε όποια καταστήματα έχω πάει για να το δω, δεν το έχουν διαθέσιμο για να το δω από κοντά, παρά μόνο μέσω παραγγελίας. Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό? Υπάρχει κάποια λύση?

 

2. Οι κάτοχοι του λευκού 9700 μπορούν να μου πούνε την γνώμη τους? Το έχετε μετανιώσει τώρα, προτιμάτε το μαύρο, ή πάλι το λευκό θα αγοράζατε? Λερώνει εύκολα σχετικά, ή όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα...

 

Σημερα μου ηρθε ι λογαριαμος της Vodafone και εκπλικτος ειδα πως ειχα 27 κλησεις προς Internet διαρκειας 5 περιπου ωρων, τα kbytes ηταν περιπυ 2500 και το συνολο αυτων 29 ευρω.(λεω περιπου διοτι δεν εχω μπροστα μου τον λογαριασμο)

 

Να σημειωσω πως εχο απλη συνδεση κινητης τηλεφωνειας χωρις internet. Με το ΒΒ μπαινω στο internet απο το σπιτι μου που εχω wifi και σε αλλα σημεια οπου υπαρχει ασυρματο internet.

 

Ο explorer που μπαινω ειναι του ΒΒ και εχω επιλεξει ως προγραμμα περιηγησης στις ρυθμισεις το hotspot. Μπαινω επισης και στο im+(messenger).

Αυτες οι κλησεις προς Internet πως μπορει να προεκυψαν και τι μπορω να κανω για να μην προκειψουν ξανα.

Ευχαριστω !!!

 

και γω αυτο βλεπω.. εχω κανει τις ρυθμισεις hotspot για να μπενει ιντερνετ μονο μεσω wifi αλλα αυτο μπαινει και με χρεωνει στην συνδεση..δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο και μερες τωρα που ρωταω κανεις δεν μου απανταει ..

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβατε την ερωτηση μου..

εχω κατεβασει το whatsapp και ενω εχω βαλει να μπενει ιντερνετ μονο μεσω wifi εχω ενεργοποιησει δηλαδη στις ρυθμισεις αυτο που μου ειπατε το hotspot οσες φορες ανοιγω το whatsapp βλεπω το σηματακι βελακι ν αναβοσβηνει πανω δεξια που σημαινει οτι χρεωνομαι στην καρτα και δεν μπενει μεσω wifi.γιατι συμβαινει αυτο ? και δεν εχω ενεργοπιησει BIS opote χρεωνομαι.δεν εχω καθολου δωρεαν ιντερνετ στο κινητο γι αυτο και θελω να μπενω μονο μεσω wifi

 

Ξαναδιάβασε το post πάνω απο το δικό σου.

Το βελάκια σημαίνουν ανταλλαγή δεδομένων, είτε wi-fi είτε GPRS/3G κλπ

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν Βγαζει τα βελακι ομως πανω στο σημα wifi τα βγαζει στο σημα εκει που λεει edge.. Αυτο δν σημαινει οτι χρεωνει την συνδεση?
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα, τα βελάκια μόνο εκεί βγαίνουν και όχι πάνω στο wifi.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια απορια...καμια φορα μου βγαζει : βρισκεστε σε κατασταση αναμονης.πατηστε το πληκτρο της σιγασης για να εξελθετε απο αυτη την κατασταση

το παταω εγω αλλα δν βγαινει κ αναγκαζομαι να κανω επαννεκινηση στ κινητο...γινεται να το ρυθμισω ετσι ωστε να μην μπαινει σε αναμονη??

Link to comment
Share on other sites

Όταν η συσκευή (9700) μπαίνει στη θήκη της είναι ρυθμισμένη να κλειδώνει αυτόματα. Υπάρχει τρόπος να οριστεί να ξεκλειδώνει επίσης αυτόματα μόλις βγεί από η θήκη; Τώρα τη βγάζω απο τη θήκη και πρέπει πρώτα να την ξεκλειδώσω για να τη χρησιμοποιήσω εκτός αν πρέπει να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση κάτι που το επιτρέπει. Δεν έχω καταφέρει να βρω τη ρύθμιση. Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

 

 

Ξέρει κανείς;

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις ακόμη σχετικά με τα blackberry και συγκεκριμένα για το 9700.

 

1. Όταν έρχεται ένα εισερχόμενο μήνυμα κειμένου, πρέπει να πατήσεις πάνω του για να γίνει ορατό, ή με το που φτάνει στην συσκευή, γίνεται ήδη ορατό μέρος του?

 

2. Το λαμπάκι που έχει στην μπροστά του όψη είναι για να ειδοποιεί για μη αναγνωσμένα sms, αναπάντητες κλήσεις, κτλ? Γίνεται χωρίς κάποια επιπλέον εφαρμογή να μην σβήνει καθόλου, εφόσον έρθει ένα μήνυμα, ή μία αναπάντητη κλήση και δεν διαβαστεί?

 

3. Υπάρχει η δυνατότητα φραγής εισερχομένων κλήσεων από συγκεκριμένους αριθμούς που εμείς επιλέγουμε, ή από αριθμούς από απόκρυψη? Εννοώ χωρίς να βάλουμε κάποια extra εφαρμογή.

 

4. Όταν έρχεται ένα sms, φαίνεται η φωτογραφία που έχουμε στην επαφή, ή αυτό συμβαίνει μόνο σε εισερχόμενες κλήσεις?

 

5. Το σύμβολα που είναι ζωγραφισμένα στο πάνω μέρος της συσκευής, για το κλείδωμα της συσκευής και για να κάνουμε αθόρυβη τη συσκευή "φεύγουν" με την χρήση, ξεβάφονται, ή μέχρι στιγμής όλα καλά?

 

6. Υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας προφίλ σχετικά με τους ήχους κλήσεις, μηνυμάτων, δόνησης, κτλ, ή πρέπει κάθε φορά να αλλάζουμε χειροκίνητα το ένα και μοναδικό προφίλ?

 

7. Κάτι τελευταίο τώρα. Επειδή διαβάζω σχετικά με την συμπίεση που κάνουν τα blackberry στον όγκο δεδομένων. Με την λήψη 10 emails και 1 ώρα browsing σε sites, όπως επίσης και καθημερινές ενημερώσεις πηγών rss, πιστεύετε πως φτάνουν τα 150 mb, ή θα χρειαστώ τα 250 mb προσφερόμενου όγκου δεδομένων?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς;

 

Αν μιλάμε για κλείδωμα με κωδικό, όχι, δε γίνεται να ξεκλειδώνει μόνο του - αν γινόταν, ποιος ο λόγος να κλειδώσει εξ αρχής; Μπορείς απλά να αφαιρέσεις το password protection, οπότε και μέσα στη θήκη η συσκευή απλά μπαίνει σε standby mode ώστε να μην πατιούνται κουμπιά κλπ. (options -> password και το κάνεις disabled).

 

@Katath

1. Όταν φτάσει μήνυμα, απλά σου εμφανίζει το εικονίδιο στην αρχική οθόνη καθώς και ένα κόκκινο αστεράκι στον αντίστοιχο φάκελο (sms, email κλπ). Δε σου εμφανίζει το περιεχόμενο ή τμήμα του, εκτός αν έχεις ρυθμίσει να το κάνει αυτόματα μόλις πχ βγει από το holster, οπότε και αυτόματα ανοίγει το μήνυμα.

2. Ναι, γι'αυτή τη χρήση είναι και δε σταματάει να αναβοσβήνει. Σταματάει μόνο αν πχ μπεις στον φάκελο των εισερχομένων για να δεις ποιος έστειλε, ακόμα κι αν δε διαβάσεις το νέο μήνυμα.

3. Όχι, χρειάζεσαι εφαρμογή. Γίνεται μόνο για μηνύματα (οποιουδήποτε είδους) με το firewall που έχει.

4. Όταν έρχεται sms, όπως είπα και πριν, το τηλέφωνο απλά εμφανίζει φακελάκι στο πάνω μέρος της οθόνης και κόκκινο αστεράκι στον φάκελο των sms. Τίποτα άλλο. Όταν όμως ανοίξεις το μήνυμα, φαίνεται η φωτογραφία του αποστολέα πάνω αριστερά στην οθόνη σου.

5. Προσωπικά δε μου ξέβαψαν ποτέ σε κανένα Blackberry. Το Storm1 που χρησιμοποιώ (ξανά) αυτή την περίοδο το έχω πάνω από 1 χρόνο. Δεν έχουν κάποια φθορά.

6. Φυσικά και υπάρχουν προφίλ και μάλιστα μπορείς να φτιάξεις και νέα δικά σου. Σε κάθε προφίλ ρυθμίζεις λεπτομερώς ό,τι θες, από ένταση ήχου μέχρι συχνότητα δόνησης.

7. Αν μιλαμε για 1 ώρα σε site με πληροφορίες και ειδήσεις, τότε πιστεύω με τα 150 είσαι οκ. Αν μιλάμε για youtube κλπ, προφανώς δεν είσαι οκ ούτε με τα 250.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για κλείδωμα με κωδικό, όχι, δε γίνεται να ξεκλειδώνει μόνο του - αν γινόταν, ποιος ο λόγος να κλειδώσει εξ αρχής; Μπορείς απλά να αφαιρέσεις το password protection, οπότε και μέσα στη θήκη η συσκευή απλά μπαίνει σε standby mode ώστε να μην πατιούνται κουμπιά κλπ. (options -> password και το κάνεις disabled).

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μιλάμε για κλείδωμα χωρίς κωδικό, απλά δεν ήξερα ότι και έτσι να μπει στη θήκη (χωρίς να κλειδωθεί), όντας σε standby mode τα πλήκτρα του δεν πατιούνται. Είναι σίγουρο αυτό;

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

μήπως κάποια βοήθεια και για μένα ???

 

καλησπέρα,

έλαβα τον πρώτο μου λογαριασμό με το πακέτο BIS από τον cosmote.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί έχω χρεωθεί πλοήγηση WAP 15 ευρώ σε διάφορες μέρες και ώρες?

Τι παράξενη χρήση έχω κάνει και πως μπορώ να το ρυθμίσω ώστε να αποφύγω τις μελλοντικές χρεώσεις???

Εννοείται πως για τη χρήση Blackberry οι χρεώσεις σε όλες τις ημερομηνίες είναι 0 ευρώ.

 

Επίσης ας το επιβεβαιώσει κάποιος, νομίζω πως με ενεργοποιημένο το WI-FI και εφόσον έχεις σύνδεση παρακάμπτετε το BIS ακόμη και αν δεν έχεις ορίσει τον browser ως hotspot.

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μιλάμε για κλείδωμα χωρίς κωδικό, απλά δεν ήξερα ότι και έτσι να μπει στη θήκη (χωρίς να κλειδωθεί), όντας σε standby mode τα πλήκτρα του δεν πατιούνται. Είναι σίγουρο αυτό;

 

Δε γνωρίζω για κλείδωμα χωρίς κωδικό που όμως να ζητάει κωδικό όπως αναφέρεις - όπως τα γράφεις φαίνεται να είναι ενεργοποιημένος ο κωδικός. Όπως και να 'χει, η συσκευή από τη στιγμή που μπαίνει στο holster (το επίσημο ή άλλο απολύτως συμβατό με μαγνήτη) μπαίνει σε stand by και δε λειτουργεί κανένα πλήκτρο.

 

μήπως κάποια βοήθεια και για μένα ???

 

καλησπέρα,

έλαβα τον πρώτο μου λογαριασμό με το πακέτο BIS από τον cosmote.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί έχω χρεωθεί πλοήγηση WAP 15 ευρώ σε διάφορες μέρες και ώρες?

Τι παράξενη χρήση έχω κάνει και πως μπορώ να το ρυθμίσω ώστε να αποφύγω τις μελλοντικές χρεώσεις???

Εννοείται πως για τη χρήση Blackberry οι χρεώσεις σε όλες τις ημερομηνίες είναι 0 ευρώ.

 

Επίσης ας το επιβεβαιώσει κάποιος, νομίζω πως με ενεργοποιημένο το WI-FI και εφόσον έχεις σύνδεση παρακάμπτετε το BIS ακόμη και αν δεν έχεις ορίσει τον browser ως hotspot.

 

Θα πρέπει να δεις στην ανάλυση τι ακριβώς έχεις επισκευτεί μέσα από το κινητό σου, ώστε να βρεις ποια εφαρμογή κάνει τη "ζημιά". Η cosmote αν δε χρησιμοποιείς το σωστό apn, σε χρεώνει. Χωρίς πληροφορίες δε μπορεί κανείς να βοηθήσει.

 

Αυτό με το wifi ισχύει όπως το λες, σε περίπτωση ενεργού wifi, τότε τα δεδομένα δρομολογούνται μέσω wifi.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δεις στην ανάλυση τι ακριβώς έχεις επισκευτεί μέσα από το κινητό σου, ώστε να βρεις ποια εφαρμογή κάνει τη "ζημιά". Η cosmote αν δε χρησιμοποιείς το σωστό apn, σε χρεώνει. Χωρίς πληροφορίες δε μπορεί κανείς να βοηθήσει.

 

ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά για να καταλάβω:

Εγώ πληρώνω το πακέτο BIS αλλά όχι κάποιο άλλο πακέτο internet. To BIS δεν αρκεί για όλα τα δεδομένα ??? ότι και να είναι αυτά ώστε να μην υπάρχει άλλη χρέωση (εφόσον δεν έχω υπερβεί τα 100ΜΒ) ή πρέπει να έχω απλά σωστές ρυθμίσεις APN που δεν ξέρω τι είναι και που είναι ???

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οταν παω να συνδεθω στο wifi μου ζηταει να βαλω ενα πιν μεσα στο ρουτερ και μετραει αντιστροφα μπορω αυτο να το βγαλω οφ αυτην την επιλογη?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά για να καταλάβω:

Εγώ πληρώνω το πακέτο BIS αλλά όχι κάποιο άλλο πακέτο internet. To BIS δεν αρκεί για όλα τα δεδομένα ??? ότι και να είναι αυτά ώστε να μην υπάρχει άλλη χρέωση (εφόσον δεν έχω υπερβεί τα 100ΜΒ) ή πρέπει να έχω απλά σωστές ρυθμίσεις APN που δεν ξέρω τι είναι και που είναι ???

 

Όχι, δεν είναι για όλα τα δεδομένα, αλλά για αυτά που χρησιμοποιούν τα προβλεπόμενα apn. Κάποια εφαρμογή τρίτου, πχ, μπορεί να χρησιμοποιεί το γενικό apn της cosmote, το οποίο πιθανόν να μην περιλαμβάνεται στο πακέτο του BIS. Δυστυχώς περί cosmote δε γνωρίζω περισσότερα και ίσως και να κάνω λάθος και απλά να συνέβη κάποιο σφάλμα εκ μέρους της cosmote - θα πρέπει να ελέγξεις την ανάλυση του λογαριασμού σου. Για παράδειγμα, ακόμα και στη Vodafone που υπάρχει ενιαία χρέωση για τα apn (από όποιο και να μπεις, αφαιρούνται δεδομένα από το πακέτο του BIS) έχω ακούσει για περιπτώσεις λανθασμένων χρεώσεων.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έλυσα το πρόβλημα ως εξής:

Ζήτησα από την Cosmote να μου διακόψει τη σύνδεση WAP και τώρα πιστεύω ότι δεν θα έχω πάλι πρόβλημα. Για παράδειγμα η εφαρμογή SHAZAM λειτουργεί με το BIS αλλά αν θέλω να δω π.χ. τη δισκογραφία του καλλιτέχνη με παραπέμπει να ανοίξει τον WAP Browser όπου και δεν γίνετε πλέον σύνδεση.

 

Ευχαριστώ

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πήγα κι εγώ στο 9700 από το 9520. Για να μην ψάχνω, μπορεί κάποιος να μου υποδείξει την τελευταία (δοκιμασμένη) έκδοση λογισμικού μαζί με ένα link; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
iphone 4 16gb, iPAD2 32gb WIFI
Link to comment
Share on other sites

Οι εκδοσεις για το 9700 εχουν σχεδον τελειοποιηθει, οποτε δεν εχεις προβλημα σταθεροτητας

 

Παρε την τελευταια απο εδω και πατα εκει που λεει direct download

 

http://www.multiupload.com/1Q1QACGLL2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...