Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακολουθώντας τις οδηγίες στο ποστ #10 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2978764#post2978764

προσπάθησα να κάνω hard reset (format) στη συσκευή για να την επαναφέρω όπως όταν την πήρα, και να κάνω restore ένα backup που είχα κάνει, χωρίς να σκεφτώ βέβαια οτι το backup αποθηκεύεται στην 32άρα μνήμη της συσκευής... (γι' αυτό δεν μου αρέσουν οι εσωτερικές μνήμες, και συνήθως χρησιμοποιώ την κάρτα, που δεν χάνονται τα δεδομένα σε formats.. ), το οποίο βέβαια, χάθηκε...

Το αποτέλεσμα ήταν απλά να διαγραφεί η εσωτερική, χωρίς να γίνει αυτό που ήθελα, και να χάσω ό,τι δεδομένα και ρυθμίσεις είχαν αποθηκευτεί εκεί.

Οπότε έχασα και το ελληνικό πληκτρολόγιο rx-51 που είχα περάσει (και ότι άλλο, δεν ξέρω τι).

Έχουν σβηστεί τώρα οι φάκελοι (π.χ. cities).

Τι να κάνω;

Να επαναφέρω τη συσκευή όπως την αγόρασα; και πως;

Να επαναφέρω την εσωτερική μνήμη;; (δύσκολο.. ) και πως;

 

Νομίζω πως οι οδηγίες στο ποστ που αναφέρω στην αρχή, πρέπει να αλλάξουν, διότι ΔΕΝ γίνεται hard format στη συσκευή, παρά μόνο στη μνήμη...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακολουθώντας τις οδηγίες στο ποστ #10 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2978764#post2978764

προσπάθησα να κάνω hard reset (format) στη συσκευή για να την επαναφέρω όπως όταν την πήρα, και να κάνω restore ένα backup που είχα κάνει, χωρίς να σκεφτώ βέβαια οτι το backup αποθηκεύεται στην 32άρα μνήμη της συσκευής... (γι' αυτό δεν μου αρέσουν οι εσωτερικές μνήμες, και συνήθως χρησιμοποιώ την κάρτα, που δεν χάνονται τα δεδομένα σε formats.. ), το οποίο βέβαια, χάθηκε...

Το αποτέλεσμα ήταν απλά να διαγραφεί η εσωτερική, χωρίς να γίνει αυτό που ήθελα, και να χάσω ό,τι δεδομένα και ρυθμίσεις είχαν αποθηκευτεί εκεί.

Οπότε έχασα και το ελληνικό πληκτρολόγιο rx-51 που είχα περάσει (και ότι άλλο, δεν ξέρω τι).

Έχουν σβηστεί τώρα οι φάκελοι (π.χ. cities).

Τι να κάνω;

Να επαναφέρω τη συσκευή όπως την αγόρασα; και πως;

Να επαναφέρω την εσωτερική μνήμη;; (δύσκολο.. ) και πως;

Για να επαναφέρουμε το Ν900 στην αρχική του μορφή που το αγοράσαμε θα πρέπει να το flash-αρουμε, δεν υπάρχει format με την έννοια που υπήρχε στα κινητά με Symbian. Οδηγίες για το πως θα flash-αρεις το Ν900 υπάρχουν στο ποστ #1004.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρουμε το Ν900 στην αρχική του μορφή που το αγοράσαμε θα πρέπει να το flash-αρουμε, δεν υπάρχει format με την έννοια που υπήρχε στα κινητά με Symbian. Οδηγίες για το πως θα flash-αρεις το Ν900 υπάρχουν στο ποστ #1004.

 

Υ.Γ. Θα διορθωθεί και το FAQ έτσι ώστε να μην δημιουργούνται τέτοια "θέματα" και μπερδεύονται οι χρήστες. :O

 

Ok, ευχαριστώ.

 

Ένα ακόμη θεματάκι έχω:

Προσπάθησα (και κατάφερα) να κάνω συγχρονισμό των επαφών μου που πέρασα απο το Outlook στο Gmail (μέσω mail for exchange) στις ρυθμίσεις, διότι απο το Outllok κατ' ευθείαν μέσω Pc Suite δεν πέρναγαν οι αριθμοί φαξ και τηλε-ειδοποίησης της κάθε επαφής, που τώρα με τον "gmail συγχρονισμό", πέρασαν μεν, αλλά αναφέρονται ως "unknown number" - προφανώς δεν αναγνωρίζει τους αριθμούς φαξ ως κατηγορία.

 

Προσπαθώ όμως να συγχρονίσω και το ημερολόγιό μου (Gmail), αλλά μου βγαζει αποτυχία, οτι δεν ανταποκρίνεται ο server.

Στις ρυθμίσεις του mail for exchange έχει και ένα πεδίο: domain, το οποίο έχω αφήσει κενό, διότι δεν έχω βρει ψάχνοντας στο Google αν πρέπει να βάλω κάτι.

Μήπως γι αυτό δεν κάνει συγχρονισμό; Πρέπει να βάλω κάτι εκεί; και τι;

Ξέρει κανείς που χρησιμοποιεί Gmail; γιατί είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες οδηγίες εδώ: http://www.google.com/support/forum/p/Google+Mobile/thread?tid=5f92340e8dea5ed7&hl=en#all

Αλλά θα πρότεινα να φτιάξεις ένα νέο κενό calendar και να συγχρονίσεις αυτό με του Google γιατί μπορεί να έχεις προβλήματα αλλιως. Βέβαια έτσι μπορεί να έχεις διπλές εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Υπάρχουν κάποιες οδηγίες εδώ: http://www.google.com/support/forum/p/Google+Mobile/thread?tid=5f92340e8dea5ed7&hl=en#all

Αλλά θα πρότεινα να φτιάξεις ένα νέο κενό calendar και να συγχρονίσεις αυτό με του Google γιατί μπορεί να έχεις προβλήματα αλλιως. Βέβαια έτσι μπορεί να έχεις διπλές εγγραφές.

 

Και πάλι μετά από λίγο σταματάει να ενημερώνει το calendar. Ειδικά αν στο google calendar έχεις περισσότερα από ένα ημερολόγια ...την πάτησες!

 

Η μόνη μου σωτηρία είναι ένα επίσημο plugin για το isync στο mac για το Ν900! Ευτυχώς τουλάχιστον τα contacts μου ήρθαν σωστά από το Gmail!

:)

Link to comment
Share on other sites

oταν γραφεις ενα κειμενο σου βγαζει μια προτεινομενη λεξη, πως γινεται να την επιλεξεις?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
oταν γραφεις ενα κειμενο σου βγαζει μια προτεινομενη λεξη, πως γινεται να την επιλεξεις?

 

Πατάς το δεξί βελάκι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πατάς το δεξί βελάκι.

:)

 

και οταν εχεις κλειστο το πληκτρολογιο? και γραφεις με το εικονικο

Link to comment
Share on other sites

και οταν εχεις κλειστο το πληκτρολογιο? και γραφεις με το εικονικο

Επιλέγεις την λέξη που σου εμφανίζει. Δεν είναι και ότι πιο βολικό πάντως. :)

 

οι γραμματοσειρες (fonts) υπαρχει τροπος να μεγαλωσουν????

Δεν υπάρχει ρύθμιση, ούτε έχω δει να κυκλοφορεί καμία εφαρμογή. Δεν το έχω ψάξει πάρα πολύ βέβαια αλλά αν κάνεις μια αναζήτηση στο maemo.org ίσως βρεις κάτι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι χρησιμοποιώντας το εικονικό πληκτρολόγιο και γράφοντας με μικρά γράμματα αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κεφαλάια μπορείς να σύρεις το γράμμα προς τα πάνω και γίνεται κεφαλαία και κάτι άλλα παρόμοια κόλπα αλλά εγώ δε τα έχω καταφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λειτουργούσε στο προηγούμενο firmware, στον τελευταίο το έχουν αφαιρέσει. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω το συγκεκριμένο post, μόλις το βρω θα το προσθέσω.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

και ενα άλλο ερώτημα ήθελα να προσθέσω και το ξέχασα.

Μπορώ στον φάκελο multimedia να ταξινομίσω τα τραγούδια σε δικούς μου φακέλους?

Γιατι απ οτι είδα δεν έχεις την επιλογή copy paste για να μεταφέρεις ένα κομμάτι

σε ένα διαφορέτικο album.

Link to comment
Share on other sites

και ενα άλλο ερώτημα ήθελα να προσθέσω και το ξέχασα.

Μπορώ στον φάκελο multimedia να ταξινομίσω τα τραγούδια σε δικούς μου φακέλους?

Γιατι απ οτι είδα δεν έχεις την επιλογή copy paste για να μεταφέρεις ένα κομμάτι

σε ένα διαφορέτικο album.

Εγώ στο δικό μου έχω περάσει την μουσική μου στον φάκελο Audio clips. Στο συγκεκριμένο φάκελο έχω δημιουργήσει φακέλους έτσι ώστε να χωρίζω τα τραγούδια κατά είδος μουσικής. Μπορείς και εσύ να φτιάξεις και να χωρίσεις όπως θες τα τραγούδια. Αλλά και πάλι θα εμφανίζονται χύμα μέσα στον media player, δεν θα είναι χωρισμένα όπως τα έχεις εσύ στους φακέλους.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

SOS..:(

Θα μπορούσε κάποιος να βάλει στο forum όλους τους χρήσιμους κατάλογους εφαρμογών του Ν900?

Κάποια μ...κια έκανα και έσβησα κάποιους με αποτέλεσμα να μη που βγάζει τις περισσότερες και ποιό χρήσιμες εφαρμογές.(πχ. rootsh)

Link to comment
Share on other sites

SOS..:(

Θα μπορούσε κάποιος να βάλει στο forum όλους τους χρήσιμους κατάλογους εφαρμογών του Ν900?

Κάποια μ...κια έκανα και έσβησα κάποιους με αποτέλεσμα να μη που βγάζει τις περισσότερες και ποιό χρήσιμες εφαρμογές.(πχ. rootsh)

Στο παρακάτω link θα βρεις τους καταλόγους Maemo-extras, Maemo-Testing και Maemo-devel, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2978764#post2978764.

Πες μας ποιούς έχεις έτσι ώστε να δούμε ποιοί σου λείπουν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τη βοήθεια που προσφέρετε.

 

Εδώ και περίπου ένα μήνα είμαι και εγώ κάτοχος του Ν900 και παρόλο που έχω διαβάσει όλες σας τις καταχωρήσεις, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα που είτε δεν έχουν αναφερθεί, είτε (πολύ πιθανόν) να μην τα πρόσεξα.

 

1.Στον αρχικό συντονισμό δεν μεταφέρθηκαν τα μηνύματα που είχα στο Ν96, υπάρχει τρόπος να μεταφερθούν, έστω και με κάποια εφαρμογή;

2.Υπάρχει τρόπος δημιουργίας ομάδων, ώστε τουλάχιστον νε είναι εφικτή η μαζική αποστολή μηνυμάτων;

3.Κάπου σε διαφήμιση της NOKIA διάβασα ότι τα desktop μπορεί να είναι μέχρι και 6, πως γίνεται αυτό;

4.Τελικά υπάρχει τρόπος μεταφοράς των Ορόσημων του Ν96; και αλήθεια πως μπορεί κάποιος να δημιουργήσει καινούργιο ορόσημο με το Ν900;

5.Μπορεί να γίνει πλήρης backup του Ν900 σε PC; εννοώ όπως με τα άλλα Nseries, τα πάντα, ακόμα και η κάρτα μνήμης.

6.Μπορώ να βρω κάπου εφαρμογές με πληρωμή (αξιόπιστες) όπως word ,excel αλλά με πλήρης λειτουργία; ( όπως επεξεργασία ), και αν ναι καταλαμβάνουν μνήμη εκεί που θα μου χρειαστεί για τα updates;

7.Μέσα στα settings αν πατήσω τη λέξη settings τέρμα πάνω στη μέση της οθόνης, μία από της δύο επιλογές λέει: Enter code for unlocking SIM card. Έχει να κάνει με ξεκλείδωμα σε περίπτωση πολλαπλού λάθους PIN; ή είναι κάτι άλλο;

8.Έβαλα τα ελληνικά στο hardware και δουλεύουν κανονικά, απλώς το πρώτο γράμμα που πατάω στο πληκτρολόγιο είναι πάντα αγγλικό, οπότε πρέπει να το σβήσω και μετά να κάνω την εναλλαγή σε ελληνικά, (όπως και με το κολπάκι του εικονικού). Έτσι πρέπει να είναι;

 

Ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία και συγνώμη αν κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις.

Και κάτι τελευταίο το τηλέφωνο είναι καταπληκτικό. Λόγω της εταιρίας μου, έχω 17 διαφορετικές συσκευές, όλες τελευταίας κυκλοφορίας, (κάθε συνεργάτης παίρνει όποια θέλει λόγω μεγάλης επιδότησης) άρα μπορώ να κρίνω.

 

2 ακόμα ερωτήσεις:

1. τι ακριβώς είναι το Xterminal;

2. Γιατί σε κάποιες εφαρμογές-παιχνίδια (όπως π.χ. το Μastergear) όταν πατάω να ανοίξει με βγάζει σε περιβάλλον Open File:

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και περίπου ένα μήνα είμαι και εγώ κάτοχος του Ν900 και παρόλο που έχω διαβάσει όλες σας τις καταχωρήσεις, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα που είτε δεν έχουν αναφερθεί, είτε (πολύ πιθανόν) να μην τα πρόσεξα.

 

1- στο maemo-talk έχουν αναφέρει πως γίνεται αν και δεν το έχω δοκιμάσει .

2- όχι

3- δεν μπορείς , μπορείς να έχεις απο 1 μέχρι 4 .

4- όχι , το ovimap του Ν900 είναι pre pre pre beta :P

7- πρέπει να είναι ο puk

8- settings > text input > 1st & 2nd language .

 

-Xterminal είναι command prompt του linux .κάτι αντίστοιχο με το cmd των win.

- το mastergear είναι emulator , όποτε θα θέλει το rom .

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω flashing...κανω οτι μου λενε στισ οδηγιεσ αλλα το κινιτο μ αναβοσβηνει....

δηλαδη τι συμβαινει και δε γινεται? εμενα νεκρο που ηταν εντελως απ τη στιγμη που το πηρα εκανε:)

το διαβαζει ο υπολογιστης σου οταν το συνδεσεις?

δοκιμασε ΟΛΑ τα usb ports και αν δε δουλεψει, σε αλλο υπολογιστη..στο λεω γιατι εμενα μου δουλεψε σε 1 απο 4-5 υπολογιστες που δοκιμασα......

επισης...πατας την εντολη στο cmd και οταν σου λεει οτι ψαχνει συσκευη τοτε το συνδεεις..να σαι σιγουρος οτι το path που χρησιμοποιεις ειναι σωστο για τα αρχεια και την εφαρμογη...καθως και η ονομασια του αρχειου οτι ειναι σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Στην ενσωματωμένη εφαρμογή που υπάρχει για τα mails παρατηρώ το εξής :

Αν ένα mail περιέχει μια φωτογραφία - όχι ως attachment- τότε δεν την εμφανίζει. Αντ'αυτής εμφανίζεται ένα πλαίσιο με το χ στην πάνω αριστερά γωνία. Το έχει παρατηρήσει κανείς; Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

Ερώτηση:

Για καθαρά εγκυκλοπαιδικούς λόγους δοκίμασα να κάνω ένα flasharisma του N900 με το maemo flasher για MAC.

 

Όλα έγιναν μια χαρά σε χρόνο ρεκόρ σχεδόν 1-2 λεπτά!

 

2 παρατηρήσεις:

 

1. Τα contacts είναι στη θέση τους και η μουσική κλπ κλπ, φαντάζομαι φυσιολογικό?

 

2. Στο software keyboard έχω Ελληνικά, είχα και πριν και απλά δεν το πρόσεξα?

:p

Link to comment
Share on other sites

2 παρατηρήσεις:

 

1. Τα contacts είναι στη θέση τους και η μουσική κλπ κλπ, φαντάζομαι φυσιολογικό?

 

2. Στο software keyboard έχω Ελληνικά, είχα και πριν και απλά δεν το πρόσεξα?

:p

 

1. Ναι.

2. Είχε και πριν.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτιση βρε παιδια....παλεύω εδώ κ μέρες να βρω πωσ μια επαφη απο την μνημη του κηνιτου να την μεταφέρω στην σιμ...απελπίστηκα κ το παρατησα δλδ...
Link to comment
Share on other sites

Στην ενσωματωμένη εφαρμογή που υπάρχει για τα mails παρατηρώ το εξής :

Αν ένα mail περιέχει μια φωτογραφία - όχι ως attachment- τότε δεν την εμφανίζει. Αντ'αυτής εμφανίζεται ένα πλαίσιο με το χ στην πάνω αριστερά γωνία. Το έχει παρατηρήσει κανείς; Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης;

 

Δεν στις εμφανιζει by default.

Οταν ανοιξεις το μηνυμα πατας το κουμπακι στην μπαρα και στις εμφανιζει...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι παραλήπτες των μηνυμάτων που στέλνω από το κινητό μου λένε οτι τα παραλαμβάνουν τρεις φορές! Αυτό έχει να κάνει με το κινητό ?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...