Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παιδιά, θεωρώ υπερβολή για κινητό (ακόμα και mp3), την οποιαδήποτε ανώτερη class, απ' την 2 ή έστω και την 4...

Δηλαδή, νομίζω ότι miniSD ΑΝΩ της 6 class, είναι ιδανικές για ακριβές ψηφιακές και κάμερες. Εννοώ, ΤΣΑΜΠΑ λεφτά δίνεις για το Leo, να 'χει παραπάνω από class 2-4 κάρτα.

Γνώμη μου, έτσι;

 

Από δοκιμές που έχω κάνει... προτείνω από class 4 και πάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από δοκιμές που έχω κάνει... προτείνω από class 4 και πάνω.

Συμφωνώ απόλυτα....η class 2 έχει μεγάλη διαφορά (αρνητική) δεν θα την πρότεινα με τίποτα....

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

παιδια που μπορω να βρω τα windows 6.5.3 που φοραει το hd2?εβαλα τα mango πανω αλλα μου λειπουν καποια πραγματακια απο τα 6.5 ειναι μεγαλη αναγκη.ολα οκ. Τα ξαναεβαλα τα 6.5 πανω. Edited by tolispao13
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια που μπορω να βρω τα windows 6.5.3 που φοραει το hd2?εβαλα τα mango πανω αλλα μου λειπουν καποια πραγματακια απο τα 6.5 ειναι μεγαλη αναγκη.ολα οκ. Τα ξαναεβαλα τα 6.5 πανω.

 

Τα 6.5.3 δεν τα φοράει επίσημα η συσκευή σου. Ψάχνεις για κάτι ανεπίσημο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια που μπορω να βρω τα windows 6.5.3 που φοραει το hd2?εβαλα τα mango πανω αλλα μου λειπουν καποια πραγματακια απο τα 6.5 ειναι μεγαλη αναγκη.ολα οκ. Τα ξαναεβαλα τα 6.5 πανω.

 

Φίλε, βάλε την "Energy" και... "άραξε". Από τότε που την έβαλα, δεν έχω ξαν' ασχοληθεί με το κινητό - απλά το δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε, βάλε την "Energy" και... "άραξε". Από τότε που την έβαλα, δεν έχω ξαν' ασχοληθεί με το κινητό - απλά το δουλεύω.

 

Εγώ πάλι προτείνω Omega. Ας δοκιμάσει και ας αποφασίσει ο ίδιος ποια του ταιριάζει καλύτερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτείνω Omega. Ας δοκιμάσει και ας αποφασίσει ο ίδιος ποια του ταιριάζει καλύτερα.

 

Kι η ΟΜΕΓΑ καλή είναι. Απλά, είχα συναντήσει μερικά μικρά προβληματάκια, που με την "Energy" δεν έχω συναντήσει.

Και βασικά, το βλέπω λογικά - με το δικό μου σκεπτικό.

Ότι, έχοντας το TMobile Leo, όντας αμερικάνικο, όντας Αμερικάνος (και πολύ καιρό, πια) "σεφ" ο δημιουργός της "Energy", θεωρώ ότι "κολλάει" καλύτερα να χρησιμοποιώ την δική του.

 

ΔΕΝ υποβαθμίζω την καλή δουλειά του δικού μας, του Έλληνα "σεφ".

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την επισκεψη στο service την είχα τελευταία επιλογή γιατι έχει περάσει και η εγγυηση.

Αλλα δεν γινεται αλλο...Ήμουν στην τελετή λήξης τον special και δεν καταφερα να τραβήξω βίντεο...έγραφε 10 -15 δευτερα και μετα εκανε restart μονο του..!!!

ρώτησα μήπως είχε συμβει σε άλλο σιμφουριτη και είχαμε καποια λύση...

 

http://img812.imageshack.us/img812/7494/img4014p.jpg

Αυτη η γαλαζια τσιχλα πανω απο το chipset φταιει.

Εχει την ταση να ψιλολιωνει,οσο περιεργο κι αν φαινεται..

Ιδιως αν η θερμοκρασιες που καταλαβαινεις ειναι σε εκεινο το σημειο

Edited by sotmax
Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, βάλε την "Energy" και... "άραξε". Από τότε που την έβαλα, δεν έχω ξαν' ασχοληθεί με το κινητό - απλά το δουλεύω.

 

που βρισκω την energy?ειναι ελληνικη?τωρα που ξαναπερασα την μαμα ρομ πρεπει να το ξεκλειδωσω παλι?

Edited by tolispao13
Link to comment
Share on other sites

εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=591784 .επρεπει λογικα να ξανακανεις hspl. ειναι Αγγλικη.διαβασε καλα τις οδηγειες στα τελευταια ποστ της πρωτης σελιδας. Edited by sisferas_sax

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
που βρισκω την energy?ειναι ελληνικη?τωρα που ξαναπερασα την μαμα ρομ πρεπει να το ξεκλειδωσω παλι?

 

Με ποιο τρόπο πέρασες την ελληνική; Με τη μέθοδο της κάρτας μνήμης; Αν ναι χρειάζεται hard spl, αν όχι δεν χρειάζεται. Όπως και να έχει θα το καταλάβεις και όταν πας να την περάσεις. Εκτός και αν μπεις στο bootloader και δεις ποιο spl έχεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση

οσοι βαλατε την android πάνω του πως πάει ?

 

η οθονη καλα? αποκριση καλη? γενικως πειτε μου . επειγει

ευχαριστω

:X
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση

οσοι βαλατε την android πάνω του πως πάει ?

 

η οθονη καλα? αποκριση καλη? γενικως πειτε μου . επειγει

ευχαριστω

 

Φίλε μου, είναι πασίγνωστο εδώ και καιρό, ότι το Leo είναι το ΜΟΝΟ smartphone που τρέχει ΑΨΟΓΑ 4-5 διαφορετικά λειτουργικά - και ένα απ' αυτά είναι το Android, που εάν βάλεις κάποια καλή ρομ θα πάθεις "πλάκα" (απλά, εμένα δεν μ' αρέσει το Android κι ας το 'χω ως 2ο λειτουργικό απ' την miniSD).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μια ερωτηση

οσοι βαλατε την android πάνω του πως πάει ?

 

η οθονη καλα? αποκριση καλη? γενικως πειτε μου . επειγει

ευχαριστω

 

Έχουμε αφιερωμένο ξεχωριστό thread για αυτό το σκοπό. Διάβασε εκεί και θα πάρεις αμέσως τις απαντήσεις που ζητάς...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=279151

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο πέρασες την ελληνική; Με τη μέθοδο της κάρτας μνήμης; Αν ναι χρειάζεται hard spl, αν όχι δεν χρειάζεται. Όπως και να έχει θα το καταλάβεις και όταν πας να την περάσεις. Εκτός και αν μπεις στο bootloader και δεις ποιο spl έχεις.

 

εχω το 2.08.hspl.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του ότι βρίσκομαι διακοπές σε περιοχή που η cosmote έχει άθλια κάλυψη, δηλαδή εκτός λήψης στην πλειοψηφία ενός 24ώρου, η ανάγκη για καθημερινή φόρτιση, με ελάχιστη χρήση, είναι φυσιολογική έτσι? Όσο είναι εκτός λήψης, αγωνίζεται να βρει σήμα, εξ' ου και η κατανάλωση! σωστά?(θέλω να πιστεύω ότι σωστά τα λεω, γιατί αλλιώς αντίο μπαταρία)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του ότι βρίσκομαι διακοπές σε περιοχή που η cosmote έχει άθλια κάλυψη, δηλαδή εκτός λήψης στην πλειοψηφία ενός 24ώρου, η ανάγκη για καθημερινή φόρτιση, με ελάχιστη χρήση, είναι φυσιολογική έτσι? Όσο είναι εκτός λήψης, αγωνίζεται να βρει σήμα, εξ' ου και η κατανάλωση! σωστά?(θέλω να πιστεύω ότι σωστά τα λεω, γιατί αλλιώς αντίο μπαταρία)

 

Που είσαι κι η Cosmote έχει "χάλια λήψη";... Και ΠΟΙΑ άλλη έχει "καλύτερη" απ' την Cosmo;

Έχω πάει ΣΕ ΟΛΕΣ τις εταιρίες κινητής! Και έχω ταξιδέψει (λόγο εργασίας) σε πάρα-πάρα πολλά μέρη της Ελλάδος (και νησιά!)...

Ακόμα και στην Ικαρία, ο ΜΟΝΟΣ που 'χα 2-3 γραμμές σήμα (ενώ οι άλλοι καθόλου), ήμουν εγώ με Cosmo... ΠΟΥ βρίσκεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του ότι βρίσκομαι διακοπές σε περιοχή που η cosmote έχει άθλια κάλυψη, δηλαδή εκτός λήψης στην πλειοψηφία ενός 24ώρου, η ανάγκη για καθημερινή φόρτιση, με ελάχιστη χρήση, είναι φυσιολογική έτσι? Όσο είναι εκτός λήψης, αγωνίζεται να βρει σήμα, εξ' ου και η κατανάλωση! σωστά?(θέλω να πιστεύω ότι σωστά τα λεω, γιατί αλλιώς αντίο μπαταρία)

 

Έτσι είναι. Τρώει τη μπαταρία καθώς ψάχνει να βρει το "σήμα καμπάνα". Και αν το έχεις και ψάχνει για 3G ακόμη χειρότερα.

Καλά να περνάς.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι κι η Cosmote έχει "χάλια λήψη";... Και ΠΟΙΑ άλλη έχει "καλύτερη" απ' την Cosmo;

Έχω πάει ΣΕ ΟΛΕΣ τις εταιρίες κινητής! Και έχω ταξιδέψει (λόγο εργασίας) σε πάρα-πάρα πολλά μέρη της Ελλάδος (και νησιά!)...

Ακόμα και στην Ικαρία, ο ΜΟΝΟΣ που 'χα 2-3 γραμμές σήμα (ενώ οι άλλοι καθόλου), ήμουν εγώ με Cosmo... ΠΟΥ βρίσκεσαι;

Κι εγώ τυγχάνει να εχω ταξιδέψει, και να ταξιδεύω, πολύ. Και λυπάμαι που το λεω, αλλά το σήμα καμπάνα, αποδεικνύεται μπανάνα. Για να μην πω τίποτα χειρότερο.Βρίσκομαι

στην Ιθάκη, στην χώρα του νησιού, κι ενώ το Vodafone νούμερο μου τα καταφέρνει άψογα, το Cosmote, δεν ξέρει καν σε ποιο παροχο ανήκει. Και να 'ταν μόνο στην Ιθάκη το πρόβλημα... Το έβαλα για να εχω δωρεάν με ένα συγκεκριμένο αριθμό που έστελνα πολλά μηνύματα. Τώρα που αυτό δε με απασχολεί πλέον, περιμένω πότε θα κλείσει χρόνο να κάνω μεταφορά αριθμού. Τόσο ευχαριστημένη εχω μείνει...

Έτσι είναι. Τρώει τη μπαταρία καθώς ψάχνει να βρει το "σήμα καμπάνα". Και αν το έχεις και ψάχνει για 3G ακόμη χειρότερα.

Καλά να περνάς.

 

Ναι Νίκο για 3G ψάχνει το καημένο. Αλλά δεν βρίσκει ούτε καν gprs. Σ' ευχαριστώ! Ανταποδίδω με όλη μου την καρδιά!

 

EDIT: εχω θεμα με το facebook στο Leo. Και η touch εκδοση, και η mobile, μου βγαζουν "σφαλμα συνδεσης, προσπαθειστε ξανα αργοτερα". Αλλαξε η τοποθεσια μηπως; Ή κανω εγω κατι λαθος;

Edited by eirhnh_k

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα... Το κινητό πρέπει να το πάω στο service και πρέπει να επαναφέρω την stock rom. Το είχα αφήσει για 2 μήνες χωρίς να το ανάψω. Το έβαλα να φορτίσει για καμιά ώρα και δοκίμασα να το ανάψω. Με τον φορτιστή συνδεδεμένο δεν άναβε. Βγάζω τον φορτιστή και δείχνει μια άσπρη οθόνη. Δοκιμάζω Volume Up + Volume Down + Power, κάνω reset αλλά συνεχίζει το ίδιο. Δοκιμάζω να κάνω update από την κάρτα μνήμης (σύμφωνα με το πρώτο post), τίποτα. Μετά κάνω το εξής: το συνδέω στον υπολογιστή χωρίς μπαταρία, κρατάω πατημένο το Volume Down, βάζω την μπαταρία και ξεκινάει σε λειτουργία bootloader ΧΩΡΙΣ όμως στην τελευταία γραμμή να γράφει USB. Αν το ανάψω χωρίς καλώδιο ή δοκιμάσω να περάσω την stock rom με την κάρτα μνήμης γράφει Serial. Αν γνωρίζει κάποιος θα του ήμουν υπόχρεος. Κοντεύω να σκάσω με το κινητό...

 

EDIT

Δοκίμασα με μια άλλη κάρτα μνήμης και έχουμε πλέον τα εξής δεδομένα:

 

1. Ξεκινάει να φλασάρει την εργοστασιακή rom του κινητού και μετά από λίγο γράφει τα εξής:

00018003 LEOIMG.nbh - FAIL

RADIO Fail

Update Terminate

UPDATE FAIL

 

2. Αν πάω να φλασάρω πάλι από την κάρτα μνήμης την rom που έχει τώρα (Energy Rom) η οποία δεν έχει μαζί το radio, την φλασάρει κανονικά. Όταν τελειώσει και πατήσω το κόκκινο κουμπί κάτω από την μπαταρία ξεκινάει με λευκή οθόνη...

Edited by dimangelid
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

βρες μια αλλη μπαταρια και δοκιμασε το η βαλε την μπαταρια σε ενα αλλο τηλεφωνο και φορτισε τη σωστα.

Προφανως το status εχει παει περιπατο..

Επισης τσεκαρε και τις επαφες αν ειναι ισιες..συνηθως στους λεοντες αν βαζεις βγαζεις απο φλασαρισματα στραβωνουν.

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έκανα φορμάτ το κ*λο-PC, τα ξαναπέρασα όλα μέσα (έφαγα 2-3 μέρες)...

...αλλά ξέχασα να κάνω backup το ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ που είχα βάλει στο Outlook (υπό μορφή Excel) και τώρα δεν έχω όλες τις ελληνικές/ξένες εορτές που είχα πριν.

Κατέβασα κάτι από εδώ (απ' το φόρουμ), ένα rar αρχείο με δύο xls αρχεία, ακολούθησα τις οδηγίες, τα έβαλα μέσα στο Outlook... αλλά όταν τσέκαρα το Calendar ΔΕΝ ΕΧΕΙ τίποτα!

 

Μήπως έχει κάποιος, ένα τέτοιο xls αρχείο με ΟΛΕΣ τις γιορτές (ελληνικές, ξένες, κινητές, παγκόσμιες κτλ.), να μου το ανεβάσει εδώ να δοκιμάσω αυτό να το περάσω μέσα στο Outlook;

 

Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα... Το κινητό πρέπει να το πάω στο service και πρέπει να επαναφέρω την stock rom. Το είχα αφήσει για 2 μήνες χωρίς να το ανάψω. Το έβαλα να φορτίσει για καμιά ώρα και δοκίμασα να το ανάψω. Με τον φορτιστή συνδεδεμένο δεν άναβε. Βγάζω τον φορτιστή και δείχνει μια άσπρη οθόνη. Δοκιμάζω Volume Up + Volume Down + Power, κάνω reset αλλά συνεχίζει το ίδιο. Δοκιμάζω να κάνω update από την κάρτα μνήμης (σύμφωνα με το πρώτο post), τίποτα. Μετά κάνω το εξής: το συνδέω στον υπολογιστή χωρίς μπαταρία, κρατάω πατημένο το Volume Down, βάζω την μπαταρία και ξεκινάει σε λειτουργία bootloader ΧΩΡΙΣ όμως στην τελευταία γραμμή να γράφει USB. Αν το ανάψω χωρίς καλώδιο ή δοκιμάσω να περάσω την stock rom με την κάρτα μνήμης γράφει Serial. Αν γνωρίζει κάποιος θα του ήμουν υπόχρεος. Κοντεύω να σκάσω με το κινητό...

 

EDIT

Δοκίμασα με μια άλλη κάρτα μνήμης και έχουμε πλέον τα εξής δεδομένα:

 

1. Ξεκινάει να φλασάρει την εργοστασιακή rom του κινητού και μετά από λίγο γράφει τα εξής:

00018003 LEOIMG.nbh - FAIL

RADIO Fail

Update Terminate

UPDATE FAIL

 

2. Αν πάω να φλασάρω πάλι από την κάρτα μνήμης την rom που έχει τώρα (Energy Rom) η οποία δεν έχει μαζί το radio, την φλασάρει κανονικά. Όταν τελειώσει και πατήσω το κόκκινο κουμπί κάτω από την μπαταρία ξεκινάει με λευκή οθόνη...

από ότι φαίνεται το κινητό σου είναι radio bricked http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=618084 και μάλλον δεν υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις.στο ίδιο θέμα στο τελευταίο ποστ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=618084&page=16 το μέλος λέει ότι το έσωσε βάζοντας το μερικές ώρες στο ψυγείο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...