Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Σε ευχαριστώ ΠΟΛΥΥ!!! Μοναδικός όπως πάντα!:thanks:

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα το δοκιμασα πειραματικα, και ουτε στο δικο μου παιζει σε τετοιο format. :) γιατι δε δοκιμαζεις να κατεβασεις κανενα video converter (πχ super) και να μετατρεψεις σε αλλο format τα βιντεο? Για να μη τα χασεις κιολας. (αν αυτο σε προβληματιζει ουσιαστικα)

 

Περίεργο πάντως να τραβάει το κινητό σε αυτό το format και να μην μπορεί να το παίξει. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν θέμα της δικιάς μου συσκευής. Θα δοκιμάσω όπως αναφέρεις και εσύ να το μετατρέψω σε άλλη μορφή, αν και δεν περιμένω και πολλά απο αυτήν την διαδικασία. Δεδομένου ότι δεν κατάφερα να το αναπαράγω με αρκετούς players που δοκίμασα σε συνδυασμό πάντα με τους απαραίτητους codecs. Για να δούμε...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Το core player δεν το παίζει δηλαδή;

Οχι Γιαννη δεν το παιζει. Το δοκιμασα απο περιεργεια. Το αναγνωριζει ως αρχειο βιντεο, αλλα αναπαραγωγη, δεν κανει. Και εγω με τον core player σκεφτηκα..

 

@georgep800: Δοκιμασε το super (google it ως super converter) ειναι free και κανει πολυ καλη δουλεια για freeware προγραμματακι. Θα σε βοηθησει πιστευω

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Το core player δεν το παίζει δηλαδή;

 

Όπως λέει και η Ειρήνη, δυστυχώς, ο core player δεν μπορεί να τα παίξει...

 

@georgep800: Δοκιμασε το super (google it ως super converter) ειναι free και κανει πολυ καλη δουλεια για freeware προγραμματακι. Θα σε βοηθησει πιστευω

 

Το συγκεκριμένο κατάφερε όχι μόνο να τα μετατρέψει, αλλά να τα αναπαράγει κιόλας! Βέβαια χωρίς ήχο, αλλά απο το τίποτα...

Thanks για την βοήθεια!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και η Ειρήνη, δυστυχώς, ο core player δεν μπορεί να τα παίξει...

 

 

Το συγκεκριμένο κατάφερε όχι μόνο να τα μετατρέψει, αλλά να τα αναπαράγει κιόλας! Βέβαια χωρίς ήχο, αλλά απο το τίποτα...

Thanks για την βοήθεια!

 

Ο core player μπορεί να παίξει μια χαρά συγκεκριμένα H.264 videos.

 

Εκτός από το format έχει και να κάνει και με το bitrate στο οποίο είναι γραμμένα. Αν θυμάμαι καλά (παλιά που είχα ασχοληθεί) πάνω από 1000Κbps δεν τα έπαιζε. Επίσης έχει σχέση να είναι γραμμένα σε interlaced και οχι σε progressive scan. Με λίγα λόγια χαμηλής ποιότητας Η.264 video, τα παίζει μια χαρά.

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κατάφερε όχι μόνο να τα μετατρέψει, αλλά να τα αναπαράγει κιόλας! Βέβαια χωρίς ήχο, αλλά απο το τίποτα...

Thanks για την βοήθεια!

Τελεια! :) εχει πειραγματακια και για τον ηχο το συγκεκριμενο προγραμματακι. Πειραξε το λιγο και φανταζομαι θα λυθει και το προβλημα ηχου. Εγω που μονιμως ασχολουμαι με κοπτοραπτικη και μονταζ βιντεο ως χομπι, αυτο μου εχει λυσει τα χερια. :)

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα το δοκιμασα πειραματικα, και ουτε στο δικο μου παιζει σε τετοιο format. :) γιατι δε δοκιμαζεις να κατεβασεις κανενα video converter (πχ super) και να μετατρεψεις σε αλλο format τα βιντεο? Για να μη τα χασεις κιολας. (αν αυτο σε προβληματιζει ουσιαστικα)

Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τη ROM σου Ειρήνη...

 

Στο δικό μου HD2 παίζουν τέλεια (εικόνα και ήχος) και τα δύο είδη (MPEG4 και H.263). Τα παίζει κανονικά ο ενσωματωμένος player αλλά και ο CorePlayer. Η ROM μου είναι η official 3.14 WWE.

Edited by DrMobile
Αλλαγή του τύπου video από H.264 σε H.263

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τη ROM σου Ειρήνη...

 

Στο δικό μου HD2 παίζουν τέλεια (εικόνα και ήχος) και τα δύο είδη (MPEG4 και H.264). Τα παίζει κανονικά ο ενσωματωμένος player αλλά και ο CorePlayer. Η ROM μου είναι η official 3.14 WWE.

 

Έτσι ακριβώς. Δεν μένει τώρα παρά να μας πει η Ειρήνη ποια rom χρησιμοποιεί (ακόμα την energy; )

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ OFFICIAL ROM .

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Δεν μένει τώρα παρά να μας πει η Ειρήνη ποια rom χρησιμοποιεί (ακόμα την energy; )

Η rom μου ειναι energy 21916 build. :rolleyes: Οκ συγγνωμη, εκρινα εξ ιδιων τα αλλοτρια για το format. Εμενα δεν το αναπαραγει ουτε ο default ουτε ο core. Ισως ειναι bug της energy, αλλα ας μας πει κι ο georgep800 που το πρωτοανεφερε τι rom φοραει.

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

Edited by eirhnh_k

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

@mpel_nick

ριξε μια ματια στο πρωτο ποστ του θεματος!! εχει ο,τι χρειαζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ OFFICIAL ROM .

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ:lol::lol::lol:

 

Καλώς ήρθες. Όντως στο πρώτο post θα βρεις τα πάντα για τη συγκεκριμένη συσκευή. Επίσης μη γράφεις με κεφαλαία, το απαγορεύουν οι κανονισμοί του forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω την τελευταία official ελληνική.

 

Αρα δε φταιει η δικη μου "απαρχαιωμενη" energy. :rolleyes: Κατι αλλο ευθυνεται για μερικες συσκευες ανεξαρητα απο τη rom προφανως

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τράβηξα αρκετά βιντεάκια έχοντας επιλέξει ως μορφή λήψης το "H.264". Τώρα διαπίστωσα ότι δυστυχώς τα βιντεάκια που τραβήχτηκαν σε αυτήν την μορφή δεν μπορούν να αναπαραχθούν! Όταν προσπαθώ να τα ανοίξω, εμφανίζει "φόρτωση" και παραμένει εκεί χωρίς να κάνει τίποτα. Δυστυχώς δεν κατάφερα να τα τρέξω ούτε στο pc παρά το γεγονός ότι δοκίμασα αρκετούς codecs.

Καμιά ιδέα για το πως μπορούν να τρέξουν; Σ' εσάς λειτουργεί κανονικά;

 

εμενα μου δινει δυνατοτητα εγγραφης μονο για mpeg4 και H.263 τα οποια τρεχουν κανονικα απο το HD2

Δε μου δινει δηλαδη ως τυπο το H.264 που δινει εσενα

εχω την Miri hd2 6.5.x - v25 wwe

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου δινει δυνατοτητα εγγραφης μονο για mpeg4 και H.263 τα οποια τρεχουν κανονικα απο το HD2

Δε μου δινει δηλαδη ως τυπο το H.264 που δινει εσενα

εχω την Miri hd2 6.5.x - v25 wwe

 

Εαν δεν κανω λαθος, εγω σε custom rom energy, για να ενεργοποιησω κι αλλα formats, το ειχα κανει μεσω bsb tweaks στην επιλογη enable hidden video formats. Μπορει ετσι να ενεργοποιουνται και σ εσενα :)

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου δινει δυνατοτητα εγγραφης μονο για mpeg4 και H.263 τα οποια τρεχουν κανονικα απο το HD2

Δε μου δινει δηλαδη ως τυπο το H.264 που δινει εσενα

εχω την Miri hd2 6.5.x - v25 wwe

Για να ξεκλειδώσεις περισσότερα video formats εγγραφής πήγαινε:

HKLM\Software\HTC\Camera\P2 και αντικατέστησε την τιμή του EncodeFormat σε 2147483647

Αυτό θα ενεργοποιήσει όλα τα διαθέσιμα format και αναλύσεις:

H263(3gp): CIF 352x288 \ M 176x144

MPEG4: L 320x240 \ CIF 352x288 \ VGA 640x480

3GPP2: S 128x96 \ M 176x144 \ L 320x240 \ CIF 352x288 \ VGA 640x480

MOTION JPEG: S 128x96 \ M 176x144 \ L 320x240 \ CIF 352x288 \ VGA 640x480

H264: L 320x240 \ CIF 352x288

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σωστά, και με τους δύο αυτούς τρόπους ενεργοποιούνται τα extra video formats που κατά τη γνώμη μου είναι περιττά βέβαια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, και με τους δύο αυτούς τρόπους ενεργοποιούνται τα extra video formats που κατά τη γνώμη μου είναι περιττά βέβαια.

 

Συμφωνω πως ειναι περιττα, αλλα μηπως τελικα θελει κατι πειραγμα η registry η το bsb για να παιξει και το H.264; Δεν δικαιολογειται να παιζει σε ορισμενες συσκευες κι αλλες οχι. :rolleyes:

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να επισημάνω ένα λάθος στο προηγούμενό μου post. Τα video formats που μπορώ να επιλέξω είναι MPEG4 και H.263 (όχι H.264 που έγραψα πριν - έχω ήδη διορθώσει το προηγούμενο post). Αυτές τις δύο επιλογές έχω (MPEG4 και H.263) και παίζουν και οι δύο μια χαρά τόσο απ' τον built-in player όσο και απ' τον CorePlayer.

 

Το H.264 δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, ίσως είναι απ' τα extra formats που ενεργοποιούνται με registry tweak. Ίσως γιαυτό δεν το αναπαράγει, γιατί δεν είναι officially supported από την HTC και μάλλον θα θέλει ειδικό player.

 

Συγγνώμη για το μπέρδεμα που δημιούργησα! :O

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ούτε η Η.263 ούτε η H.264 θεωρούνται αξιόπιστες επιλογές προτιμώ την mpeg4 και μάλιστα με το παρακάτω tweak παίρνεις καλύτερης ποιότητας video αυξάνοντας το bitrate από 2100 σε 4500:

HKLM\Software\HTC\Camera\recparam\MP4VGA

στο BitRate αντικαθιστούμε την τιμή σε 4194304 (default value = 2097152)

 

Σίγουρα αυξάνοντας το bitrate αυξάνουμε και το μέγεθος του video αλλά μπρος στα "κάλλη" ...τι είναι το μέγεθος!!!

Edited by kastel71
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....έχω την πρώτη μου ερώτηση.... θέλω ένα προγραμματάκι, σαν το don't forget που να θυμίζει (με χτύπο) χαμένα τηλέφωνα,sms και να κάνει προγραμματισμένο restart της συσκευής. Το Don't forget με κάλυπτε, αλλά για κάποιο λόγο μου έληξε και δεν μπορώ να θυμηθώ που το βρήκα και τέλος πάντων να το φτιάξω.....

Υπάρχει κάτι άλλο ή αυτό...?

 

Λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται το βρήκα.....το dontforget έχει γίνει freeware πλέον στην έκδοση 2.20 (τελευταία) και βρίσκεται εδώ:

hxxp://magazin.softimage.cz/dontforget/

Πολύ χρήσιμο κατά την γνώμη μου. Όποιος θέλει παραπάνω λεπτομέρειες είτε PM me είτε μπορεί να δει στο παραπάνω link :)

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Το H.264 δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, ίσως είναι απ' τα extra formats που ενεργοποιούνται με registry tweak. Ίσως γιαυτό δεν το αναπαράγει, γιατί δεν είναι officially supported από την HTC και μάλλον θα θέλει ειδικό player.

 

Συγγνώμη για το μπέρδεμα που δημιούργησα! :O

 

Ναι τωρα μολις το ελεγξα, το Η.264 ειναι format που εμφανιζεται μεσω των προσθετων επιλογων του bsb tweaks, και παραδοξως, παιζει σ ενα παλιο sony ericsson w900i που εχω. :wacko: Αλλα το να εμφανιζονται extra formats και να μην τ αναπαραγει η συσκευη, δεν εχει βαρυτητα. Μαλλον πρεπει να το κοιταξουν οι του bsb tweaks υπευθυνοι. :rolleyes:

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μαλλον πρεπει να το κοιταξουν οι του bsb tweaks υπευθυνοι. :rolleyes:

 

Δεν έχει να κάνει με το BsB Tweaks. Τα format αυτά υπάρχουν ήδη στη συσκευή. Απλά το BsB Tweaks "πειράζει" τη registry για να τα εμφανίσει, δεν κάνει κάτι παραπάνω. Προφανώς όμως... υπάρχει λόγος για να είναι hidden by default.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...