Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό μου δυστυχώς έπεσε θύμα της βαρύτητας σημερα και ενώ δεν έσπασε τίποτα η οθόνη στην πανω δεξιά γωνία μαύρισε σαν να κάηκε ενώ συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά..

 

Διάβασα τα προηγούμενα post απλά θέλω να ρωτήσω τα εξής 2:

 

1.Φαντάζομαι χρειάζεται να αλλάξω όλη την οθόνη, δε γλιτώνω κατι ετσι;

2.Ace είδα οτι είναι λίγο απαγορευτικό αλλα θέλω να μου πεί καποιος αν ξέρει ποσο εύκολο είναι να το φτιάξω μόνος μου. Δεν είμαι και τεχνολογικά ανάπηρος αλλα έχω περιορισμένες γνώσεις πάνω σε τέτοιες λεπτοδουλειές

 

Ευχάριστώ προκαταβολικά όλους γιατι είμαι εντελώς πελαγωμένος

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου δυστυχώς έπεσε θύμα της βαρύτητας σημερα και ενώ δεν έσπασε τίποτα η οθόνη στην πανω δεξιά γωνία μαύρισε σαν να κάηκε ενώ συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά..

 

Διάβασα τα προηγούμενα post απλά θέλω να ρωτήσω τα εξής 2:

 

1.Φαντάζομαι χρειάζεται να αλλάξω όλη την οθόνη, δε γλιτώνω κατι ετσι;

2.Ace είδα οτι είναι λίγο απαγορευτικό αλλα θέλω να μου πεί καποιος αν ξέρει ποσο εύκολο είναι να το φτιάξω μόνος μου. Δεν είμαι και τεχνολογικά ανάπηρος αλλα έχω περιορισμένες γνώσεις πάνω σε τέτοιες λεπτοδουλειές

 

Ευχάριστώ προκαταβολικά όλους γιατι είμαι εντελώς πελαγωμένος

 

Αν αλλάξεις μόνος σου την οθόνη και αγοράσεις όλο το σετ έτοιμο δηλαδή digitizer+οθόνη απο κάτω, η διαδικασία δεν είναι πολύ δύσκολη. Εσύ φαντάζομαι πως θές μόνο την οθόνη απο κάτω, έτσι? Το digitizer απο πάνω δεν έχει πρόβλημα, ε?

Αν ναι γλυτώνεις χρήματα αλλά έτσι η διαδικασία είναι πάρα πολύ δύσκολη και αν δεν την έχεις ξανακάνει σίγουρα θα καταστρέψεις όλη την οθόνη.

 

Γι' αυτό όπως είπα και σε έναν άλλο φίλο πιο πάνω αν είναι να αλλάξεις μόνο σου την οθόνη αγόρασε όλο το σετ οθόνη+digitizer...

Edited by alex2539
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θέλω να μου πεί καποιος αν ξέρει ποσο εύκολο είναι να το φτιάξω μόνος μου.

 

http://mikechannon.net/PDF%20Manuals/HTCHD2Dismantling.doc

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για ττις γρήγορες απαντήσεις και των δυο.

 

Τους συγκεκριμένους οδηγούς τους είχα διαβάσει, νομίζω μάλιστα τους βρήκα απο εδώ μερικά post νωρίτερα. Αυτο που με αγχώνει είναι η συγκολήσεις των καλωδίων για το touch. Υποθέτω κατι θα πρέπει να συγκοληθεί απο το καινούριο digitizer ακομα και αν δε το αποχωρίσω απο την lcd. Για αυτό ήθελα να ξέρω αν καποιος γνωρίζει ή το προσπάθησε αν υπαρχουν "παγιδες" στο να το επιχειρήσω μόνος μου

 

Τώρα ακριβως τι έχει χαλάσει δεν ξέρω αλλα εφόσον η οθόνη είναι ανέπαφη φανταζομαι απο την πίεση το digitizer χαλασε σε εκέινο το μερος. Παρόλαυτα μάλλον θα προτιμήσω την εξολοκλήρου αντικατάσταση της οθόνης γιατι μου φαίνεται πως είναι "απλα ξεβιδώματα"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για ττις γρήγορες απαντήσεις και των δυο.

 

Τους συγκεκριμένους οδηγούς τους είχα διαβάσει, νομίζω μάλιστα τους βρήκα απο εδώ μερικά post νωρίτερα. Αυτο που με αγχώνει είναι η συγκολήσεις των καλωδίων για το touch. Υποθέτω κατι θα πρέπει να συγκοληθεί απο το καινούριο digitizer ακομα και αν δε το αποχωρίσω απο την lcd. Για αυτό ήθελα να ξέρω αν καποιος γνωρίζει ή το προσπάθησε αν υπαρχουν "παγιδες" στο να το επιχειρήσω μόνος μου

 

Τώρα ακριβως τι έχει χαλάσει δεν ξέρω αλλα εφόσον η οθόνη είναι ανέπαφη φανταζομαι απο την πίεση το digitizer χαλασε σε εκέινο το μερος. Παρόλαυτα μάλλον θα προτιμήσω την εξολοκλήρου αντικατάσταση της οθόνης γιατι μου φαίνεται πως είναι "απλα ξεβιδώματα"

 

Ναι πρέπει να συγκολληθεί.... το δυσκολότερο είναι να χωρίσεις την οθόνη απο το digitizer χωρις να χαλάσεις τουλάχιστον ένα απο τα δύο !!!!!!

Και μόνο η ταλαιπωρία δεν αξίζει τον κόπο. Τέσσερις ώρες έφαγα στο να φτιάξω τη δική μου και πάλι παρά την προσοχή την οθόνη την χάλασα στην γωνία...:(

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το δυσκολότερο είναι να χωρίσεις την οθόνη απο το digitizer χωρις να χαλάσεις τουλάχιστον ένα απο τα δύο !!!!!!

 

Γιαυτό πρότεινα να τα αγοράσει πακέτο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το χα δει μερες αλλα καθοτι ασχετη νομιζα πως ειναι καποιο αρχειο συστηματος.. ευτυχως που το ανεφερε κι αλλο παιδι και ξυπνησα. θα προσπαθησω να το ανοιξω και θα ενημερωσω με νεο ποστ μου! :)

 

μήπως όταν πήρες το back up

όταν το τηλέφωνο σου δεν είχε

σωστή ημερομηνία. στο λέω γιατί

μου έχει τύχει και εμένα

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω εσπασα μονο to digitizer και η οθονη δεν επαθε τπτ

αλλα απο τι εχω δει και εχω ψαξει μαλλον πακετο θα παραγγειλω απο ebay γυρω στα 115 ευρω εδω περα μου ζητησανε 260 ευρω!!!!

 

αν δεν επιτρεπεται το λινκ να το σβησω...

 

http://cgi.ebay.co.uk/LCD-DISPLAY-TOUCH-SCREEN-HTC-T-MOBILE-HD2-HD-2-II-T8585-/110592456179?pt=UK_Mobiles_Accessories_RL&hash=item19bfd2f5f3

 

υγ. αν υπαρχει καλυτερη τιμη και ποιοτητα πουθενα αλλου στειλτε λινκ....!

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν απαγορεύεται το link. Καλύτερες τιμές από ebay δεν πρόκειται να βρεις. Τώρα θέλει αρκετό ψάξιμο για να πετύχεις την καλύτερη ευκαιρία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μήπως όταν πήρες το back up

όταν το τηλέφωνο σου δεν είχε

σωστή ημερομηνία. στο λέω γιατί

μου έχει τύχει και εμένα

 

οχι δε γινεται να ισχυει κατι τετοιο! παντα την ημερομηνια ρυθμιζω πρωτα σε καθε αλλαγη στο τηλεφωνο. αρα αδυνατον να ηταν λαθος! :)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

οχι δε γινεται να ισχυει κατι τετοιο! παντα την ημερομηνια ρυθμιζω πρωτα σε καθε αλλαγη στο τηλεφωνο. αρα αδυνατον να ηταν λαθος! :)

 

Στα sktools υπάρχει και το "PIM information". Για δοκίμασε κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στα sktools υπάρχει και το "PIM information". Για δοκίμασε κι αυτό.

 

αυτο μου βρισκει μονο οσα υπαρχουν ηδη στο κινητο μου. περα απο αυτο βρηκα ενα αρχειο στο root της συσκευης που ονομαζεται cemail.vol και διαβασα οτι ειναι μηνυματα. ερωτηση: εμπεριεχει και το backup και των χαμενων μου μηνυματων που δεν καταφερα να βρω, η το backup των τωρινων μου sms? αν εχει και το παλιο backup υπαρχει αραγε τροπος να τα επαναφερω οσα μηνυματα εχασα;

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου βρισκει μονο οσα υπαρχουν ηδη στο κινητο μου. περα απο αυτο βρηκα ενα αρχειο στο root της συσκευης που ονομαζεται cemail.vol και διαβασα οτι ειναι μηνυματα. ερωτηση: εμπεριεχει και το backup και των χαμενων μου μηνυματων που δεν καταφερα να βρω, η το backup των τωρινων μου sms? αν εχει και το παλιο backup υπαρχει αραγε τροπος να τα επαναφερω οσα μηνυματα εχασα;

 

Περιέχει τα μηνύματα, που έχεις τώρα. Τα παλιά μάλλον χάθηκαν.

 

Οπότε το ίδιο πρέπει να έχει γίνει με το pim.vol. Αν μετά το πρόβλημα πρόσθεσες νέες επαφές, οι παλιές μάλλον χάθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Περιέχει τα μηνύματα, που έχεις τώρα. Τα παλιά μάλλον χάθηκαν.

 

Οπότε το ίδιο πρέπει να έχει γίνει με το pim.vol. Αν μετά το πρόβλημα πρόσθεσες νέες επαφές, οι παλιές μάλλον χάθηκαν.

 

παντως το αρχειο vol και το αρχειο pim δεν εχουν ιδιο μεγεθος... αλλα κι εγω νομιζω πως τα παλια οντως χαθηκαν... :(

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

θελω να ρωτησω σχετικα με την

Επαναφορά stock SPL σε συσκευές που έχει γίνει HSPL για λόγους εγγυησης

Πρεπει να γινει αποκλειστικα απο την καρτα μνημης ή

μπορουμε και μεσω act sync απ'ευθειας τρεχοντας το

exe αρχειο της επισημης ελληνικης ρομ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μπορείς να επαναφέρεις την official rom (1.66) με το γνωστό τρόπο flashαρίσματος και μετά να επαναφέρεις το stock SPL (1.48.0000) μέσω του HSPL2.

 

Εντούτοις, κατά τη γνώμη μου η μέθοδος της κάρτας μνήμης... είναι η ασφαλέστερη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μήνες έχω το εξής πρόβλημα, το κινητό κολλάει όταν δέχομαι κλήσεις ή όταν προσπαθήσω να καλέσω κάποιον - 50%/50% να λειτουργήσει ή όχι σωστά σε κάθε κλήση. Θα δείξει ότι έγινε η σύνδεση και θα αρχίσει να μετράει τη διάρκεια κλήσης αλλά δεν ακούγεται τίποτα. Όταν πάω να την τερματίσω τότε δεν λειτουργεί τίποτα και αναγκάζομαι να κάνω soft reset (ή να βγάλω την μπαταρία αν είμαι στον δρόμο). Έχω δοκιμάσει την 1.4κάτι που είχε όταν το αγόρασα (Δεκέμβριος του 09), 1.66 και την Omega 14.1 ROM και παρουσιάζουν όλες το ίδιο πρόβλημα. Έχει κάποιος καμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει;

Έκανα μία γρήγορη αναζήτηση στο θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βάλε την official 1.66, επανέφερε την στην stock κατάσταση, κάνε και ένα hard reset και ξαναπροσπάθησε. Επίσης δοκίμασε και με διαφορετική sim από άλλον provider. Αν το πρόβλημα συνεχιστεί ενδεχομένως να χρειαστεί να επισκεφτείς το service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επαναφέρεις την official rom (1.66) με το γνωστό τρόπο flashαρίσματος και μετά να επαναφέρεις το stock SPL (1.48.0000) μέσω του HSPL2.

 

Εντούτοις, κατά τη γνώμη μου η μέθοδος της κάρτας μνήμης... είναι η ασφαλέστερη.

 

Το προβλημα ειναι οτι παρολο που στους φακελους εχω βαλει εμφανιση

ολων των αρχειων,οταν κανω exctract την official σε αλλον φακελο δεν μου

εμφανιζει το αρχειο RUU

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι παρολο που στους φακελους εχω βαλει εμφανιση

ολων των αρχειων,οταν κανω exctract την official σε αλλον φακελο δεν μου

εμφανιζει το αρχειο RUU

Το .nbh αρχειο εννοεις προφανως........γιατι μονο αυτο χρειαζεται και κανενα αλλο!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Το .nbh αρχειο εννοεις προφανως........γιατι μονο αυτο χρειαζεται και κανενα αλλο!

 

Ακριβως!!!Δεν μου το εμφανιζει για να το μετ'ονομασω

σε LEOIMG.nbh.

Μου εεμφανιζει μονον :

_HTC HD2_RUU_Leo_HTC_ELL_1.48.482.4_Radio_Signed_15.28.50.07U_2.05.51.05_2_Ship.exe

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μου εεμφανιζει μονον :

_HTC HD2_RUU_Leo_HTC_ELL_1.48.482.4_Radio_Signed_15.28.50.07U_2.05.51.05_2_Ship.exe

 

Κάνε αυτό το .exe extract με δεξί click στον υπολογιστή σου και ανάμεσα στα αρχεία που θα προκύψουν θα είναι και το εν λόγω .nbh.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό το .exe extract με δεξί click στον υπολογιστή σου και ανάμεσα στα αρχεία που θα προκύψουν θα είναι και το εν λόγω .nbh.

 

Αυτο κανω αλλα δεν μου εμφανιζει τα αλλα αρχεια παρα μονον αυτο.....

 

Μορει καποιος να μου το στειλει με mail γιατι δεν τα καταφερνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βάλε το exe σε έναν φάκελο και τρέξτο κανονικά με double click. Θα σου ανοίξει το παράθυρο για την διαδικασία update. To αγνοείς, δεν το κλείνεις και πηγαίνεις στον φάκελο που έχεις το exe. Εκεί θα έχουν εμφανιστεί και κάποια άλλα αρχεία, ανάμεσα τους και το nbh. Αυτό κάντο copy/paste σε έναν άλλο φάκελο. Μετά μπορείς να κλείσεις τα υπόλοιπα άφοβα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...