Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου επειδη καποιοι δεν προσεχουν τι κανουν η δεν ξερουν τι να κανουν,δεν φταινε οι εφαρμογες!

 

και εσυ αλλα κι ο αλλος συμφορουμιτης που εχατε προβλημα με την εφαρμογη αυτη,(αν ηταν απο αυτη...)του δωσατε απο τις επιλογες,να σβηνει λαθος αρχεια...υπαρχει αναλυτικος οδηγος στο 1ο ποστ που δεν αφηνει κανενα περιθωριο για οποιο λαθος...απο εκει και μετα ειναι δικη σας η ευθυνη;)

το cleartemp το χρησιμοποιω πολλα χρονια και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα,οπως φυσικα κι εκατομυρια αλλοι χρηστες...παντα οποιος δεν προσεχει καπου θα την πατησει και φυσικα αυτο ισχυει ΠΑΝΤΟΥ στην ζωη μας και οχι μονο σε καποια εφαρμογη ενος κινητου...δεν φταινε οι εφσρμογες,αλλα οσοι δεν προσεχουν και δεν τις "εφαρμοζουν" σωστα;)

 

διαβαστε καλα πριν κανετε κατι για να μην εχετε κανενα προβλημα.οπως κ παντα πριν απο καθε πειραμα/δοκιμη,παιρνουμε ενα καλο backup!

 

@pfg

 

δεν σου φτανει η απαντηση του Γιωργου?θελεις κι αλλη επιβεβαιωση?:confused:

 

Συμφορουμιτη zaharakis είχα να περάσω εφαρμογές και γενικά να πειράξω το Leoda μου κάπου 5-6 μέρες. Ήμουν χαλαρός λόγο εορτών. Το ClearTemp το έτρεξα με τις ίδιες ρυθμίσεις που το είχα τρέξει όλες τις προηγούμενες φορές. Οπότε δεν θεωρώ ότι έκανα κάτι διαφορετικό να ΄΄κρεμάσει΄΄.

Ευτυχώς που βρήκα και έσωσα μερικά αρχεία από την κάρτα.:)

Τώρα πέρασα μόνο δοκιμασμένες εφαρμογές και όχι ότι έβρισκα και ήθελα να το δοκιμάσω. :cool:

 

Ένα Hard Reset που και που κάνει καλό!!!!!! :D

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια… :respect:

_____________________________________

HTC HD2 Leo

IGO 8.3.2.71348

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιαννη δωσε κανενα στοιχειο αν θελεις :)

 

πρεπει να φυγουν τα πληκτρολογια που χρησιμοποιουν οσοι εχουν αγγλικες ρομς?

μην δοκιμαζω τωρα...δεν προλαβαινω... ευχαριστουμε :)

 

Προέρχεται από το Pro 2 (ευχαριστώ τον b16b για το dumping από την ελληνική rom).

 

Δουλεύει κανονικά και στο HD2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προέρχεται από το Pro 2 (ευχαριστώ τον b16b για το dumping από την ελληνική rom).

 

Δουλεύει κανονικά και στο HD2.

 

μαλλον δεν δουλευει Γιαννη σωστα,η εγω εκανα κατι λαθος...

τωρα το δοκιμασα.στην επιλογη με απενεργοποιημενα το unicode, στελνει 160 χαρακτηρες αλλα δεν ειναι ειναι αναγνωσιμοι(ερωτηματικα)

 

στην επιλογη με τσεκαρισμενο το Unicode,δεν στελνει με 160 χαρακτηρες,αλλα αναγνωσιμο το μηνυμα κανονικα.

 

συνθηκες δοκιμης

ρομ topix 1.5.2

 

με εγκατεστημενο το πληκτρολογιο του dr mobile.

ετρεξα το ez και επανεκινηση.

πολυ ομορφο το σκιν του,(αυτο θα το ηθελα πολυ:confused:) μια χαρα δουλευαν ολοι οι χαρακτηρες με μονα conficts αυτα που ανεφερα...

 

γινεται απεγκατασταση κανονικα,απο τις ρυθμισεις,απλα πρεπει να γινει απεγκατασταση μετα του πληκτρολογιου του dr mobile/tsipistri και επανεγκατασταση,γιατι με την αφαιρεση του ezinput "παιρνει" και καποια αρχεια απο το προυπαρχων πληκτρολογιο.

 

αν καποιος αλλος το δοκιμασε και δεν ειχε καποιο παρομοιο προβλημα με εμενα,ας κανει ενα κοπο να το αναφερει,να το ξαναδοκιμασω,αφαιρωντας αυτην την φορα το πληκτρολογιο που εχω .

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

@ ioathe

 

Πολύ ωραίος ο οδηγός σου φίλε Γιάννη! Ένα μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ από μένα! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

και εγω επιβεβαιώνω σε Elegancia Rom - Miri WM6.5.X με το που το έκανα εγκατάσταση(EZInput Greek 2.1.2011) και επανεκκίνηση κόλλησε στην πρώτη λευκή εικόνα HTC και επακολούθησε hard reset για να επανέλθει.
Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ κατατοπιστικός

μπράβο φίλε μου

 

να ρωτήσω και κάτι .

θέλω να αλλάξω το

backgroud που

υπάρχει μέσα στα προγράμματα

και αυτό όταν το τηλέφωνο

είναι σε αναμονή . πως το αλλάζω?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη καποιοι δεν προσεχουν τι κανουν η δεν ξερουν τι να κανουν,δεν φταινε οι εφαρμογες!

 

και εσυ αλλα κι ο αλλος συμφορουμιτης που εχατε προβλημα με την εφαρμογη αυτη,(αν ηταν απο αυτη...)του δωσατε απο τις επιλογες,να σβηνει λαθος αρχεια...υπαρχει αναλυτικος οδηγος στο 1ο ποστ που δεν αφηνει κανενα περιθωριο για οποιο λαθος...απο εκει και μετα ειναι δικη σας η ευθυνη;)

το cleartemp το χρησιμοποιω πολλα χρονια και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα,οπως φυσικα κι εκατομυρια αλλοι χρηστες...παντα οποιος δεν προσεχει καπου θα την πατησει και φυσικα αυτο ισχυει ΠΑΝΤΟΥ στην ζωη μας και οχι μονο σε καποια εφαρμογη ενος κινητου...δεν φταινε οι εφσρμογες,αλλα οσοι δεν προσεχουν και δεν τις "εφαρμοζουν" σωστα;)

 

διαβαστε καλα πριν κανετε κατι για να μην εχετε κανενα προβλημα.οπως κ παντα πριν απο καθε πειραμα/δοκιμη,παιρνουμε ενα καλο backup!

 

@pfg

 

δεν σου φτανει η απαντηση του Γιωργου?θελεις κι αλλη επιβεβαιωση?:confused:

 

Η γνώμη μου είναι ότι έχεις και δίκιο αλλά και άδικο...

 

Έπιβεβαιώνω τους προηγούμενους που είχαν πρόβλημα γιατί κι εγώ είμαι σε φάση hard reset και επαναφλασαρίσματος που ΣΙΓΟΥΡΑ το προκάλεσε η συγκεκριμένη εφαρμογή.

Φυσικά και δώσαμε λάθος επιλογές στο πρόγραμμα για να τα σβήσει όλα....

Αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω, πώς είναι δυνατόν ένα πρόγραμμα τέτοιου είδους να έχει επιλογή π.χ. select all και clean, και αυτό να μεταφράζεται σε πλήρη διαγραφή φακέλλων μνήμης συσκευής, ΚΑΡΤΑΣ (για τ' όνομα του καλού Θεούλη), αλλά και των φακέλλων του τηλεφώνου!!!!! (Εκτός από τον φάκελλο Settings, όλα τα άλλα μας αποχαιρέτησαν....)

Δηλαδή πόσο χρήσιμη είναι για οποιονδήποτε αυτή η επιλογή για να υπάρχει σε πρώτη ζήτηση....?

Επιπλέον είμαι σίγουρος, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, ότι αυτό που με ανάγκασε στη χρήση του προγράμματος ήταν ένα σημαντικό lag στη λειτουργία της συσκευής, αμέσως μετά την ενεργοποίησή του...

Θέτοντας λοιπόν τα προτεινόμενα τσεκαρισμένα στοιχεία για καθαρισμό, η συσκευή ανταποκρινόταν από λίγο έως καθόλου και μετά φυσικά η απειρία του νέου ...έφερε την καταστροφή.....

Φαντάσου όμως ότι μου έσβησε ακόμη και τον φάκελλο backup από την κάρτα....

 

Συμπεραίνω λοιπόν οτι -όπως είπε και ο Te_salat- πρόκειται για ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ πρόγραμμα, τουλάχιστον σε χέρια αδαών, σαν κι εμένα.

Και συμπληρώνω ότι αν δεν ήμουν αδαής, μάλλον θα ήξερα και πού να ψάξω -μετά από 15 χρόνια Windows- για να κάνω manual καθάρισμα...

Τελειώνοντας, αναφέρω ότι μέχρι αυτό το περιστατικό, και με βαριά χρήση δεν είχα ούτε ένα κόλλημα, ούτε κάποιο lag εκτός από την γνωστή περίεργη συμπεριφορά από το radio. Και είχα χρησιμοποιήσει και task29 στο φλασσάρισμα για να είμαι καθαρός...:(

HD2 T-Mobile

Rom: Elegancia V2-final-CHT 2.0

Radio: 2.15.50.14

Δεν θα είχα καταφέρει τίποτα, χωρίς την βοήθεια του forum...Thanks to all:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τη χρησιμοποίηση των SKTools ,αφού απ εγκατέστησα το WeatherCitiesGR και έκανα clean τη συσκευή με SKTools εγκατέστησα πάλι το WeatherCitiesGR και τώρα πλέον δουλεύει κανονικότατα η εύρεση τοποθεσιών στο πρόγραμμα καιρού και μακριά από μένα ένα hard reset.

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τη χρησιμοποίηση των SKTools ,αφού απ εγκατέστησα το WeatherCitiesGR και έκανα clean τη συσκευή με SKTools εγκατέστησα πάλι το WeatherCitiesGR και τώρα πλέον δουλεύει κανονικότατα η εύρεση τοποθεσιών στο πρόγραμμα καιρού και μακριά από μένα ένα hard reset.

 

Κάνοντας σε τακτά χρονικά διαστήματα ή πριν δοκιμάσεις κάποια καινούρια εφαρμογή ένα backup με το sprite backup ή με το spb backup η διαδικασία του hard reset θα είναι πάρα πολύ απλή και σύντομη και όσο και το απεύχεσαι πότε δεν ξέρεις σε τι απρόοπτο θα βρεθείς και θα αναγκαστείς να κάνεις hard reset;)

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας σε τακτά χρονικά διαστήματα ή πριν δοκιμάσεις κάποια καινούρια εφαρμογή ένα backup με το sprite backup ή με το spb backup η διαδικασία του hard reset θα είναι πάρα πολύ απλή και σύντομη και όσο και το απεύχεσαι πότε δεν ξέρεις σε τι απρόοπτο θα βρεθείς και θα αναγκαστείς να κάνεις hard reset;)

sb68s συμφωνώ με τη γνώμη σου αλλά για τη συγκεκριμένη στιγμή και ενώ δεν έχω φορτώσει τη συσκευή με περιττές εφαρμογές πιστεύω ότι δεν ήταν απαραίτητο ένα hard reset .

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

sb68s συμφωνώ με τη γνώμη σου αλλά για τη συγκεκριμένη στιγμή και ενώ δεν έχω φορτώσει τη συσκευή με περιττές εφαρμογές πιστεύω ότι δεν ήταν απαραίτητο ένα hard reset .

 

Η διαδικασία του hard reset είναι απλή και δεν πρέπει να σε φοβίζει ειδικά μάλιστα αν βρίσκεσαι στην αρχή του στησίματος της συσκευής σου, μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις καινούριες συσκευές, μόλις βγήκαν από το κουτί, χρειαζόταν hard reset για να στρώσουν:)

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία του hard reset είναι απλή και δεν πρέπει να σε φοβίζει ειδικά μάλιστα αν βρίσκεσαι στην αρχή του στησίματος της συσκευής σου, μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις καινούριες συσκευές, μόλις βγήκαν από το κουτί, χρειαζόταν hard reset για να στρώσουν:)

sb68s θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο πρόγραμμα backup πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για το HTC HD2;

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

sb68s θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο πρόγραμμα backup πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για το HTC HD2;

 

Και τα δύο προγράμματα που σου ανέφερα πιο πάνω είναι αξιόπιστα, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το sprite backup για πάρω backup τα αρχεία του τηλεφώνου και το pim backup για τις επαφές και τα μηνύματα!

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται η δεν γινεται σωστα, θα τρελλαθω αν δεν καταφερω να φλασσαρω απο την καρτα:cry:

Την ξαναεκανα φορματ απο τον υπολ. αντεγραψα ολα τα αρχεια κλπ παλι κ αυτο επιμενει .........

Μου αναβει μονο για1 δευτ την λευκη οθονη κ ξανα σε bootloader screen!

Ετσι δεν μπορω να συνεχισω το φλασ απο την καρτα, δοκιμασα κ LEOIMG.nbh απο ραδιο κ τιποτα παλι!

Υπαρχει περιπτωση να φταιει που κατεβαζω- αποσυμπιεζω κ μετα copy paste την storage απο τον υπολ. κ οχι κατευθειαν στο τηλ?

Λεω κ καμια μαμακια!

Δεν ετυχε σε κανεναν σας μεχρι τωρα κατι παρομοιο?

καθε γνωμη - προτροπη σεβαστη!

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται η δεν γινεται σωστα, θα τρελλαθω αν δεν καταφερω να φλασσαρω απο την καρτα:cry:

Την ξαναεκανα φορματ απο τον υπολ. αντεγραψα ολα τα αρχεια κλπ παλι κ αυτο επιμενει .........

Μου αναβει μονο για1 δευτ την λευκη οθονη κ ξανα σε bootloader screen!

Ετσι δεν μπορω να συνεχισω το φλασ απο την καρτα, δοκιμασα κ LEOIMG.nbh απο ραδιο κ τιποτα παλι!

Υπαρχει περιπτωση να φταιει που κατεβαζω- αποσυμπιεζω κ μετα copy paste την storage απο τον υπολ. κ οχι κατευθειαν στο τηλ?

Λεω κ καμια μαμακια!

Δεν ετυχε σε κανεναν σας μεχρι τωρα κατι παρομοιο?

καθε γνωμη - προτροπη σεβαστη!

 

Δοκίμασε να κάνεις φορμάτ την κάρτα από το τηλέφωνο, ποια rom προσπαθείς να περάσεις?

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ κατατοπιστικός

μπράβο φίλε μου

 

να ρωτήσω και κάτι .

θέλω να αλλάξω το

backgroud που

υπάρχει μέσα στα προγράμματα

και αυτό όταν το τηλέφωνο

είναι σε αναμονή . πως το αλλάζω?

 

Πας στο settings tab του manila, είναι η πρώτη επιλογή πάνω πάνω

 

@ ioathe

 

Πολύ ωραίος ο οδηγός σου φίλε Γιάννη! Ένα μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ από μένα! :)

 

Γιώργο χαίρομε που σου άρεσε, μου πήρε αρκετή ώρα να το κάνω.

 

Πριν λίγο έβαλα και τις φωτογραφίες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3147437#post3147437

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Πας στο settings tab του manila, είναι η πρώτη επιλογή πάνω πάνω

 

 

 

Γιώργο χαίρομε που σου άρεσε, μου πήρε αρκετή ώρα να το κάνω.

 

Πριν λίγο έβαλα και τις φωτογραφίες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3147437#post3147437

 

πολυ καλη δουλεια Γιαννη :) μπραβο :clap::clap:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον Γιαννη κι απο μενα.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Επειδη ετοιμαζομαι να βαλω την Miri 1.72BASE, V 12.0 μπορειτε να μου θυμησετε τι HSPL πρεπει να φοραω? 1.66 ή 2.08? Εχω την εντυπωση HSPL 1.66 αλλα δεν ειμαι σιγουρος...Ευχαριστω.

Βασικα με μπερδεψαν τα παρακατω :

- Initial release on Base/Drivers from 1.72 ROM. These ROMs will be developed in paralel with those with 2.10 Base/Drivers

- Updated WM build to 23557

- Upgraded Base ROM / Drivers to 2.10.531.1

Edited by de_thymamai
Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει, αυτό το περίφημο "Owner ID" είναι το ίδιο με το "Phone name"?

Ρωτάω γιατί κάποια προγράμματα (όπως το -νομιμα αγορασμένο- sktools που έχω), δεν εγκαθίστανται αν δεν ταιριάζει το όνομα που δηλώσαμε στην αγορά με αυτό του "κατόχου" συσκευής....

HD2 T-Mobile

Rom: Elegancia V2-final-CHT 2.0

Radio: 2.15.50.14

Δεν θα είχα καταφέρει τίποτα, χωρίς την βοήθεια του forum...Thanks to all:)

Link to comment
Share on other sites

Με το HSPL 1.66 είσαι μια χαρά.

Γιαννη να βαλω αυτην ή την αλλη V.12.0 που βασιζεται σε 2.10?

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
με εγκατεστημενο το πληκτρολογιο του dr mobile.

ετρεξα το ez και επανεκινηση.

 

Μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα. Έπρεπε πρώτα να κάνεις απεγκατάσταση του modification του DrMobile και μετά να το περάσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα. Έπρεπε πρώτα να κάνεις απεγκατάσταση του modification του DrMobile και μετά να το περάσεις.

 

8.8 mb δεν είναι πολλά για ένα πληκτρολόγιο ενώ μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας μόνο με π.χ. ~188 kb (by kplr)?

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αυτό το αφήνω στην κρίση του καθενός. :rolleyes:

 

Το συγκεκριμένο που δίνω παραπάνω είναι ολόκληρο το πληκτρολόγιο του ελληνικού Pro2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...