Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

\γνωριζει κανεις σε ποιο σημειο της registry βρισκονται ολες οι προσθετες εφαρμογες που εγκαθιστανται στο hd2?

με ενδιαφερει να κανω export τις ρυθμισεις τους για να μην τις ξανακανω καθε φορα που αλλαζω ρομ.

 

Βάλε το sktracker στο κινητό σου.Αυτό το προγραμματάκι αποθηκεύει γρήγορα κρίσιμα σημεία των φακέλλων και της registry.

Κάθε φορά που βάζεις ένα πρόγραμμα ή μία ρύθμιση στην registry συγκρίνεις με το πρόγραμμα το πριν και το μετά και βρίσκεις ότι θέλεις.

Π.Χ το σημείο που αποθηκεύεται ο serial number ενός προγραμματος και τα σημεία στην registry που αποθηκεύονται οι αλλαγές από προγράμματα ή cabs.

 

 

http://www.mobiletopsoft.com/board/1092/sktracker-1-1-2-ppc-resource-monitor-released.html

 

Δοκίμασετο δεν είναι free αλλά αξίζει τον κόπο.Υπάρχει και 1.1.3 αλλά εμένα δεν μου δουλεύει σωστά (κολλήματα)

 

Οποιος θέλει περαιτερω συννενόηση ασ στείλλει π.μ.

Edited by NIKOSXRI
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το sktracker στο κινητό σου.Αυτό το προγραμματάκι αποθηκεύει γρήγορα κρίσιμα σημεία των φακέλλων και της registry.

Κάθε φορά που βάζεις ένα πρόγραμμα ή μία ρύθμιση στην registry συγκρίνεις με το πρόγραμμα το πριν και το μετά και βρίσκεις ότι θέλεις.

Π.Χ το σημείο που αποθηκεύεται ο serial number ενός προγραμματος και τα σημεία στην registry που αποθηκεύονται οι αλλαγές από προγράμματα ή cabs.

 

 

http://www.mobiletopsoft.com/board/1092/sktracker-1-1-2-ppc-resource-monitor-released.html

 

Δοκίμασετο δεν είναι free αλλά αξίζει τον κόπο.Υπάρχει και 1.1.3 αλλά εμένα δεν μου δουλεύει σωστά (κολλήματα)

 

Οποιος θέλει περαιτερω συννενόηση ασ στείλλει π.μ.

σ ευχαριστω πολυ νικο θα το δοκιμασω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Αν έχει σπάσει μόνο εξωτερικά το digitizer και πιάνουν τα χέρια σου πάρε το φθηνό. Αλλά προσοχή έχει πολύ δουλειά η υπόθεση καθώς θέλει πάρα πολύ προσοχή στο να το ξεκολήσεις απο την οθόνη και μετά θέλει συγκόλληση.

Σε κάθε περίπτωση προτείνω να αγοράσεις ολόκληρη οθόνη, δεν αξίζει καθόλου τον κόπο. Την έχω κάνει τη διαδικασία και στο λέω....

 

Πάντως αν θές μόνο digitizer p.m. me...;)

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ νικο θα το δοκιμασω!

 

Νομίζω το ίδιο ακριβώς κάνει και αυτό από το XDA το οποίο είναι και free

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=724692

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συγχρονίσω το ημερολόγιο και τις επαφές του τηλεφώνου μου με τον υπολογιστή, μέσου του ActiveSync. Ενώ στην αρχή ζητούσε Outlook που δεν το είχα εγκαταστήσει, το εγκατέστησα στον υπολογιστή πάλι δεν μπορώ να τα συγχρονίσω.

Τι κάνω λάθος? :O

Εδώ να σας πω παιδιά πως εγκαθιστώντας το Outlook όλα τα email μου (εξερχόμενα- εισερχόμενα-πρόχειρα.. ) τα διαβάζω μέσω Outlook μόνο ως εισερχόμενα και ένα δεύτερο, ούτε και οι ηλεκτρονικές επαφές μου έχουν αντιγραφεί αυτόματα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τις δω μέσω του Outlook. (αυτό σας το αναφέρω για να καταλάβετε το σύνολο του προβλήματος που αντιμετωπίζω).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συγχρονίσω το ημερολόγιο και τις επαφές του τηλεφώνου μου με τον υπολογιστή, μέσου του ActiveSync. Ενώ στην αρχή ζητούσε Outlook που δεν το είχα εγκαταστήσει, το εγκατέστησα στον υπολογιστή πάλι δεν μπορώ να τα συγχρονίσω.

Τι κάνω λάθος? :O

Εδώ να σας πω παιδιά πως εγκαθιστώντας το Outlook όλα τα email μου (εξερχόμενα- εισερχόμενα-πρόχειρα.. ) τα διαβάζω μέσω Outlook μόνο ως εισερχόμενα και ένα δεύτερο, ούτε και οι ηλεκτρονικές επαφές μου έχουν αντιγραφεί αυτόματα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τις δω μέσω του Outlook. (αυτό σας το αναφέρω για να καταλάβετε το σύνολο του προβλήματος που αντιμετωπίζω).

 

1.Βοήθησε λίγο, πας να συγχρονίσεις και τι μηνύματα σου βγάζει? όλα είναι παγωμένα και απλά δεν κάνει τίποτα, δώσε περισσότερα στοιχεία

2. Έβαλες λοιπόν το outlook και ύστερα να υποθέσω πως ενεργοποίησες κάποιον pop account και όλα τα emails σου είναι στο φάκελλο εισερχόμενα, ακόμα και αν είναι απεσταλμένα ή πρόχειρα?

3. Εννοείς πως οι επαφές που έχεις στο leo με τον συγχρονισμό δεν πέρασαν στο MS outlook? αν ναι ξαναπάμε στο 1.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! ενα αρχειο pim.vol εχω κι εγω στο root της συσκευης το οποιο ομως δε μπορω να ανοιξω. εχει μεγεθος 3.82mb. υπαρχει περιπτωση να εμπεριεχει τα πολυποθητα χαμενα μηνυματα μου; αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στις ιδιοτητες λεει πως το αρχειο δημιουργηθηκε 28/04/10.. εγω το κινητο το πηρα 2 μηνες μετα.. επομενως τι θα μπορουσε να ναι αυτο;;;;:wacko:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερα!! ενα αρχειο pim.vol εχω κι εγω στο root της συσκευης το οποιο ομως δε μπορω να ανοιξω. εχει μεγεθος 3.82mb. υπαρχει περιπτωση να εμπεριεχει τα πολυποθητα χαμενα μηνυματα μου; αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στις ιδιοτητες λεει πως το αρχειο δημιουργηθηκε 28/04/10.. εγω το κινητο το πηρα 2 μηνες μετα.. επομενως τι θα μπορουσε να ναι αυτο;;;;:wacko:

 

Μηνύματα όχι δεν περιέχει, μόνο επαφές. Για να δεις το περιεχόμενο θα μπορέσεις να το ανοίξεις με έναν hex editor. Κυκλοφορούν free στο net.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα όχι δεν περιέχει, μόνο επαφές. Για να δεις το περιεχόμενο θα μπορέσεις να το ανοίξεις με έναν hex editor. Κυκλοφορούν free στο net.

 

ναι Γιαννη αυτο το διαβασα μερικα ποστ πιο πανω και θα το κανω.. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι, πως γινεται να δημιουργηθηκε το αρχειο σε μια περιοδο που εγω ΔΕΝ ημουν κατοχος του κινητου..

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έλα μου ντε... Δεν έχεις τίποτα όμως να χάσεις και να δοκιμάσεις να δεις τι μπορεί να περιέχεται εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε... Δεν έχεις τίποτα όμως να χάσεις και να δοκιμάσεις να δεις τι μπορεί να περιέχεται εκεί.

 

το χα δει μερες αλλα καθοτι ασχετη νομιζα πως ειναι καποιο αρχειο συστηματος.. ευτυχως που το ανεφερε κι αλλο παιδι και ξυπνησα. θα προσπαθησω να το ανοιξω και θα ενημερωσω με νεο ποστ μου! :)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ίδιο ακριβώς κάνει και αυτό από το XDA το οποίο είναι και free

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=724692

σ ευχαριστω δημητρη θα το δοκιμασω τωρα.

με το xda uc εχω γλυτωσει πολλες ωρες απο σεταρισμα,πραγματικα ειναι χρυσο εργαλειο.

αν σωσω και τις ρυθμισεις απο μερικα προγραμματα,θα ειναι τελεια φαση η αλλαγη ρομ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο καλο προγραμμα για ηχογραφηση συνομιλιας, το οποιο να ξεκιναει αυτοματα οταν ανοιγει η γραμμη.

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο καλο προγραμμα για ηχογραφηση συνομιλιας, το οποιο να ξεκιναει αυτοματα οταν ανοιγει η γραμμη.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=765555

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=536472

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1.Βοήθησε λίγο, πας να συγχρονίσεις και τι μηνύματα σου βγάζει? όλα είναι παγωμένα και απλά δεν κάνει τίποτα, δώσε περισσότερα στοιχεία

2. Έβαλες λοιπόν το outlook και ύστερα να υποθέσω πως ενεργοποίησες κάποιον pop account και όλα τα emails σου είναι στο φάκελλο εισερχόμενα, ακόμα και αν είναι απεσταλμένα ή πρόχειρα?

3. Εννοείς πως οι επαφές που έχεις στο leo με τον συγχρονισμό δεν πέρασαν στο MS outlook? αν ναι ξαναπάμε στο 1.

Κατ αρχάς ευχαριστω.:)

Θέλω να συγχρονίσω το leo με το pc μου. Κατεβάζω το ActiveSync και το εγκαθιστώ στο pc. Συνδέω το leo μέσω USB με το pc. Ξεκινάω το συγχρονισμό μέσου του ActiveSync. Υποτίθεται πως συγχρονίζει τα favorites, files, media, office onenote και λέει πως για το συγχρονισμό των επαφών- ημερολογίου και εργασιών του κινητού στο pc πρέπει να έχω εγκαταστήσω το outlook. Το εγκαθιστώ στο pc, και το συγχρονίζω "έτσι νομίζω:rolleyes:) με λογαριασμό email μου. Μετά τρέχω το outlook και αρχίζουν όλα τα μηνύματα που είχα στο λογαριασμό μου ( εξερχόμενα- εισερχόμενα- απεσταλμένα- πρόχειρα..) να κατεβαίνουν στο outlook και να μεταφέρονται μόνο στο φάκελο με τα εισερχόμενα. Αφού κατέβηκαν διαπιστώνω πως οι επαφές που είχα στο λογαριασμό μου(email) δεν έχουν συγχρονιστεί στο outlook (στις επαφές του outlook η λίστα με τα ονόματα είναι κενή).

Δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία, γιατί το δικό μου θέμα είναι να συγχρονίσω το leo με το pc. Έτσι αφού υπάρχει πλέον και το outlook στο pc ξανά συγχρονίζω το leo για να μεταφερθούν οι επαφές από το leo, οι σημειώσεις του ημερολογίου και οι εργασίες στο pc για back up. Κατά την διάρκεια του συγχρονισμού μου βγάζει μήνυμα το exchange ActiveSync αντιμετώπισε ένα σφάλμα. Εάν δεν λυθεί το πρόβλημα επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος. support code: έναν οκταψήφιο αριθμό.

Δεν ήθελα να σας κουράσω αλλά δεν ήξερα πως αλλιώς να σας δώσω την εικόνα αυτού που αντιμετωπίζω.:rolleyes:

Ευχαριστώ!!!!!!!:)

Edited by zhukov
Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε... Δεν έχεις τίποτα όμως να χάσεις και να δοκιμάσεις να δεις τι μπορεί να περιέχεται εκεί.

 

Γιαννη το ανοιξα το αρχειο vol με ενα hex editor που μου προτεινες.. το θεμα ομως ειναι οτι δεν καταλαβα τιποτα.. ολο 00 βλεπω μπροστα μου εκτος κι αν κανω κατι λαθος..:O:O:O

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη το ανοιξα το αρχειο vol με ενα hex editor που μου προτεινες.. το θεμα ομως ειναι οτι δεν καταλαβα τιποτα.. ολο 00 βλεπω μπροστα μου εκτος κι αν κανω κατι λαθος..:O:O:O

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας database explorer. Δοκίμασε με τα sktools στο "Databases".

Link to comment
Share on other sites

Αν το pim.vol το είχες σε κάποιο άλλο σημείο κρατημένο με resco explorer μπορείς να ρίξεις το αρχείο στο root \ της εσωτερικής μνήμης,αντικαθιστώντας το ήδη υπάρχον και μετά από soft reset οι επαφές σου θα είναι και πάλι πίσω

 

πως να μπω στο root \ της εσωτερικής μνήμης, και να αντικαταστήσω το αρχειο δεν ξερω ειμαι εντελως ασχετος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πως να μπω στο root \ της εσωτερικής μνήμης, και να αντικαταστήσω το αρχειο δεν ξερω ειμαι εντελως ασχετος

 

Με τον file explorer της συσκευής σου μπορείς να πας αν και εγώ προτείνω τον resco explorer. Λέγοντας root δεν εννοούμε τίποτε άλλο από την αρχή των φακέλων στη συσκευή σου. Εκεί που βλέπεις την Storage Card για παράδειγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις καποια εφαρμογη που να μπορω να κατεβαζω τα βιντεακια απο το youtube στην εξωτερικη καρτα του κινητου μου?Σε τι μορφη θα ειναι(wav-mp4 ktlp)?Θελω να μπορω να τα βλεπω οποτε θελω χωρις να συνδεομαι στο ιντερνετ!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γνωριζει κανεις καποια εφαρμογη που να μπορω να κατεβαζω τα βιντεακια απο το youtube στην εξωτερικη καρτα του κινητου μου?Σε τι μορφη θα ειναι(wav-mp4 ktlp)?Θελω να μπορω να τα βλεπω οποτε θελω χωρις να συνδεομαι στο ιντερνετ!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3335193#post3335193

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τον file explorer της συσκευής σου μπορείς να πας αν και εγώ προτείνω τον resco explorer. Λέγοντας root δεν εννοούμε τίποτε άλλο από την αρχή των φακέλων στη συσκευή σου. Εκεί που βλέπεις την Storage Card για παράδειγμα.

Συμφωνώ και εγώ με τον resco explorer.Υπόψιν ότι είτε με τον file explorer της συσκευής,είτε με το resco πρέπει να ενεργοποιήσεις την εμφάνιση των κρυφών αρχείων για να μπορέσεις να το δεις.Επειδή το δοκίμασα ο σωστός τρόπος για να δουλέψει είναι να πάμε στην εσωτερική μνήμη να μετονόμασουμε το pim.vol σε κάτι άλλο π.χ. pimold.vol και να αντιγράψουμε το νέο pim.vol.Περιμένουμε 1 λεπτό και κάνουμε soft reset.Μετά έχεις κανονικά τις επαφές σου.Με απευθείας αντικατάσταση δε μου δούλεψε.Μου επανέφερε μόνο το ιστορικό κλήσεων.

Τα μηνύματα αποθηκεύονται στο αρχείο cemail.vol αλλά δεν μπορείς να το αντιγράψεις στην sd.Βγάζει μήνυμα ότι το αρχείο χρησιμοποιείται.Είδα ένα script στο xda για αντιγραφή του αρχείου http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=302909 αλλά δε κατάφερα να το δουλέψω.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας database explorer. Δοκίμασε με τα sktools στο "Databases".

 

εχει 3 pim αρχειακια ανοιξα και τα 3. το 1 δεν ανοιξε οταν πατησα read content, το αλλο ειχε αριθμους πολλους και το τριτο μαλλον κραταει πληροφοριες για τις επαφες στο fb κλπ

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...