Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Πριν μια εβδομάδα πήρα και εγώ το HD2. Πριν είχα το EXPERIA X1. Η διαφορά χαώδης θα έλεγα και πραγματικά το χαίρομαι το κινητό. Ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα για να λύσω διάφορες απορίες, αλλά οι 500 σελίδες είναι ΠΟΛΛΕΣ και λόγο έλλειψης χρόνου θα τολμήσω να ρωτήσω πράγματα που προφανώς έχουν απαντηθεί μέσα σε αυτές τις σελίδες. Για to EXPERIA έκανα πάνω από 3 μήνες να διαβάσω όλες τις δημοσιεύσεις!!! Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη υπομονή σας και τις απαντήσεις σας!!

 

Ερωτήσεις:

 

1. Μικρής σημασίας ίσως, αλλά δεν μου άρεσε που δεν τραβά βίντεο WIDE. Υπάρχει κάποια λύση;

2. Δεν έχει βιντεοκλίση.

3. Δεν γυρνά σε landscape σε όλες τις εφαρμογές πχ WORD. Το ήθελα για να μεγαλώσει το πληκτρολόγιο και να γίνει πιο εύχρηστο. Το ίδιο ισχύει για τα OMNIA II από όσο μου είπε φίλος. Υπάρχει λύσει και για αυτό;

4. Από αυτά που διάβασα και για να βελτιώσω κάποιες λειτουργίες κατέβασα 2 προγράμματα registry editor, το ένα είναι το regedit.Mrln_ARM.CAB, το άλλο δεν το θυμάμαι, αλλά αφού τα έκανα εγκατάσταση δεν μπορούσα να τα βρω για να τα δουλέψω!!! Τι έκανα λάθος και πιο πρόγραμμα θα μου συνιστούσατε για αυτή τη δουλειά;

5. Σε σχέση με το παραπάνω από ότι κατάλαβα και ειδικά αφού 1η φορά θα μπω στα χωράφια της registry, θα πρέπει να κατεβάσω και ένα πρόγραμμα για backup της registry πριν κάνω οτιδήποτε και ποιο μου συνιστάτε;

6. Τέλος με τον media player τι γίνεται και δεν με αφήνει να ακούσω τα τραγούδια που έχω, ενώ με τον player της HTC τα παίζει. Συγκεκριμένα μου βγάζει μήνυμα ότι θα πρέπει να έχω άδεια για τον MEDIA PLAYER 10!! Τι κουφό είναι πάλι αυτό;

 

Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω κανει ολα αυτα και δεν γινεται τιποτα!

 

Η λυση ειναι πολυ πιο απλη, τρεξε το Hspl2 run.zip απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=611433 και στην επομενη οθονη σου εχει επιλογες για πιο spl - hspl θελεις να βαλεις........

διαλεξε spl 1.42 η 1.66 οποιο θελεις και εισαι ετοιμος!:D

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι πολυ πιο απλη, τρεξε το Hspl2 run.zip απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=611433 και στην επομενη οθονη σου εχει επιλογες για πιο spl - hspl θελεις να βαλεις........

διαλεξε spl 1.42 η 1.66 οποιο θελεις και εισαι ετοιμος!:D

 

Απλά στη συνέχεια θα πρέπει να μπει σε bootloader mode και να εγκαταστήσει τη stock rom με το stock radio.

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Απλά στη συνέχεια θα πρέπει να μπει σε bootloader mode και να εγκαταστήσει τη stock rom με το stock radio.

Αφου ειναι με την μαμα 1.66 .......

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Οκ! Ευχαριστω πολυ, ειχα δοκιμασει με το Hspl2 run.zip και δεν ανταποκρινοταν χαρη στον vasilis_hd2 το ξαναδοκιμασα και ολα καλα! Οντως αφου ειχα 1.66 μαμα δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα αλλο! Ευχαριστω και παλι!!!
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε κανεις την prestige x να μας πει εντυπωσεις?

εγω που την εβαλα χτες δεν βρηκα κατι να μου αρεσει...απορω γιατι τοση φασαρια για αυτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, τελικά δεν ήμουν μόνος με πρόβλημα με το cht 1.8?

Υπάρχει κάποιος που είχε πρόβλημα με το 1.8 και τώρα με το 1.8.5 να είναι ΟΚ?

Γιά να μην το δοκιμάζω τσάμπα. Με το 1.7.1 που ξαναπέρασα δουλεύουν όλα μια χαρά ακόμη και το κλείδωμα με Bluetouth μιας και το έχω σε θήκη ζώνης. Να σημειώσω ότι το ίδιο συμβαίνει και με τα 3 ΒΤ (Samsung 410, Plantronics Arrow, Nokia 105), ενώ όταν ήμουν με τον CHT 1.6, όσο το είχα στην θήκη, εάν δεν το έβγαζα εγώ, έπαιρνε τηλ. όποιον γούσταρε και όποτε γούσταρε το κινητό.

 

Εγώ βρήκα λύση στο πρόβλημα του κλειδώματος μετά απο κλήση ή κατά την διάρκεια (με hands free bluetooth) με αυτό το πρόγραμμα http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=6326918&postcount=12 ....

 

Το μόνο κακό είναι ότι είναι στα κινέζικα αλλά δουλεύει....

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι αρκετα ασχετος

το sys.txt

Α) που ή πως θα το βρω

και τι θα αλλάξω

μπορεις σε παρακαλω να μου το εξηγησεις βημα βημα?

ευχαριστω

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.

Edited by ioathe
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα.

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στο εξής:

Όταν επιλέγω αποθήκευση στην κάρτα, ενός αρχείου που πρόκειται να κατεβάσω από το Internet, αυτό αποθηκεύεται όχι στην κάρτα αλλά σε φάκελλο με την ονομασία ''κάρτα αποθήκευση'' που δημιουργείται στη μνήμη τηλεφώνου. Έτσι δεν είναι εφικτό το κατέβασμα αρχείου που το μέγεθος του είναι μεγαλύτερο από τη διαθέσιμη μνήμη της συσκευής. Γίνεται ένα αρχείο να αποθηκεύεται απευθείας στην κάρτα ?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε κανεις την prestige x να μας πει εντυπωσεις?

εγω που την εβαλα χτες δεν βρηκα κατι να μου αρεσει...απορω γιατι τοση φασαρια για αυτη.

 

Και εγω που τη δοκιμασα δεν ειδα κατι να μου αρεσει η προηγουμενη ηταν μακραν καλυτερη....:O

Βεβαια σε θεμα ταχυτητας και σταθεροτητας δεν παιζεται αλλα και η προηγουμενη εξισου σταθερη και γρηγορη ηταν και μου αρεσε πιο πολυ.

Απλα το εντυπωσιακο στις ρομ του ειναι ο ελευθερος αποθηκευτικος χωρος που αφηνει :blink:

Δηλαδη η προηγουμενη χωρις να εχω βαλει ακομα προγραμματα ξεκινουσε με 16% χρηση και ελευθερο χωρο στα 277mb οταν το καλυτερο που εχουν οι υπολοιπες ρομ ειναι γυρω στα 200-210mb.

Η καινουργια με περασμενο μονο το resco file explorer εχει 11% χρηση αλλα δεν προσεξα ποσο εδινε ελευθερο....λογικα πανω απο 277mb αφου αυτη ξεκιναει με ακομα πιο χαμηλη χρηση.

Η προηγουμενη φουλαρισμενη εφτανε τα 31% χρησης...:D

Και αυτο το καταλαβαινεις στη χρηση ποσο χαλαρη και χωρις κολληματα ειναι.

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι αρκετα ασχετος

το sys.txt

Α) που ή πως θα το βρω

και τι θα αλλάξω

μπορεις σε παρακαλω να μου το εξηγησεις βημα βημα?

ευχαριστω

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.

 

μαλλον μιλας για το igo...

 

εδω ειναι το sys

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3040015#post3040015

 

το βαζεις μεσα στο φακελο του igo.

 

καλο διαβασμα...!!!

http://gpspocketpc.gr/phpbb/viewforum.php?f=51

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά . Ξέρει κάνεις πως μπορώ στην μπάρα που είναι το εικονίδιο start αντί για το κουμπί explorer να βάλω κουμπί τηλέφωνο ; Έχω την ATHINE OS 9 rom . Eυχαριστώ .
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά . Ξέρει κάνεις πως μπορώ στην μπάρα που είναι το εικονίδιο start αντί για το κουμπί explorer να βάλω κουμπί τηλέφωνο ; Έχω την ATHINE OS 9 rom . Eυχαριστώ .

καλημέρα,

μπορείς να το αλλάξεις από το bsb tweaks. πατάς μενού και θα δεις την επιλογή manila left softkey.

μπορείς να το κάνεις και μέσω registry φυσικά.

 

να ρωτήσω κάτι.

ξέρει κανείς πως μπορω να μηδενίσω κάποιον από τους μετρητές στο spb wireless monitor ?

γιατί δεν έχει καμία επιλογή μέσα για καθαρισμό.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

μπορείς να το αλλάξεις από το bsb tweaks. πατάς μενού και θα δεις την επιλογή manila left softkey.

μπορείς να το κάνεις και μέσω registry φυσικά.

 

να ρωτήσω κάτι.

ξέρει κανείς πως μπορω να μηδενίσω κάποιον από τους μετρητές στο spb wireless monitor ?

γιατί δεν έχει καμία επιλογή μέσα για καθαρισμό.

Αντώνη ευχαριστώ . Εχω την εντύπωση οτι δεν μηδενίζουν ρε φιλε.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα λύση στο πρόβλημα του κλειδώματος μετά απο κλήση ή κατά την διάρκεια (με hands free bluetooth) με αυτό το πρόγραμμα http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=6326918&postcount=12 ....

 

Το μόνο κακό είναι ότι είναι στα κινέζικα αλλά δουλεύει....

 

 

καλημερα κατεβαζω το ζιπ αρχειο το αποθηκεύω στη καρτα του κινητου και στη συνεχεια κανοντας ανιγμα του φακελου απο το κινητο μου βγαζει διαφορα αρχεια πιο κανουμε εγκατασταση? ευχαριστω το εχει βαλει κανεις αλλος?:happy:

Edited by koulis1grk

HTC HD2

Omega v29 ELEGANCIA with CHT 2- RADIO: 2.15.50.14

 

Φιλικά Κυριάκος:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που τη δοκιμασα δεν ειδα κατι να μου αρεσει η προηγουμενη ηταν μακραν καλυτερη....:O

Βεβαια σε θεμα ταχυτητας και σταθεροτητας δεν παιζεται αλλα και η προηγουμενη εξισου σταθερη και γρηγορη ηταν και μου αρεσε πιο πολυ.

Απλα το εντυπωσιακο στις ρομ του ειναι ο ελευθερος αποθηκευτικος χωρος που αφηνει :blink:

Δηλαδη η προηγουμενη χωρις να εχω βαλει ακομα προγραμματα ξεκινουσε με 16% χρηση και ελευθερο χωρο στα 277mb οταν το καλυτερο που εχουν οι υπολοιπες ρομ ειναι γυρω στα 200-210mb.

Η καινουργια με περασμενο μονο το resco file explorer εχει 11% χρηση αλλα δεν προσεξα ποσο εδινε ελευθερο....λογικα πανω απο 277mb αφου αυτη ξεκιναει με ακομα πιο χαμηλη χρηση.

Η προηγουμενη φουλαρισμενη εφτανε τα 31% χρησης...:D

Και αυτο το καταλαβαινεις στη χρηση ποσο χαλαρη και χωρις κολληματα ειναι.

μονο την beta 4 δοκιμασα αλλα σε μενα ενω διαβαζα κανονικα τα sms,αυτα που εστελνα εγω ,ο παραληπτης τα εβλεπε καπως ετσι ????α???π??????Τ...

ελευθερη μνημη οντως εχει παρα πολυ,αν και στην τελευταια energy που εχω τωρα,βλεπω 275mb ελευθερα,και την εχω φορτωσει με αρκετα προγραμματα:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλοι. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να δω videakia που έχω τραβήξει με nokia και ειναι σε μορφή mp4? Επίσης αν ναι, πουμπορώ να βρω τοπράγραμμα αυτό . έχω μανιλα 271 χτ ελληνικά.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλοι. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να δω videakia που έχω τραβήξει με nokia και ειναι σε μορφή mp4? Επίσης αν ναι, πουμπορώ να βρω τοπράγραμμα αυτό . έχω μανιλα 271 χτ ελληνικά.

ευχαριστώ

 

με αυτο το προγραμμα κανεις το βιντεο σε αναλυση για το hd2(ειναι ιδιο με το hd)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=467112

για να κανεις convert απο ενα format σε ενα αλλο

http://www.any-video-converter.com/products/for_video_free/

 

http://www.pocketdivxencoder.net/EN_index.htm

 

player για το κινητο TCPMP

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=366504

(πηγαινε στο μηνυμα 9)

 

ολα τα παραπανω ειναι δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχει το κινητό μια φίλη μου και θα ήθελα αν είναι έυκολο να μου πείτε που μπορώ να βρώ παιχνίδια.. Συγνώμη αν το έχετε αναφέρει ήδη αλλά είναι 800+ σελίδες..

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

μονο την beta 4 δοκιμασα αλλα σε μενα ενω διαβαζα κανονικα τα sms,αυτα που εστελνα εγω ,ο παραληπτης τα εβλεπε καπως ετσι ????α???π??????Τ...

ελευθερη μνημη οντως εχει παρα πολυ,αν και στην τελευταια energy που εχω τωρα,βλεπω 275mb ελευθερα,και την εχω φορτωσει με αρκετα προγραμματα:)

 

Θέλεις να στείλεις με μικρά ελληνικά 160 χαρακτήρων αν δεν κάνω λάθος. Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα όταν φορούσα την Αρτεμις από την ver 11+. Με αυτό όμως το cabaki http://www.mediafire.com/?wodzbyyzdmy SMS ,LEO 08007 σώθηκα. Όμως, πρέπει να γίνει hard reset στο κινητό και να περαστεί ΠΡΩΤΟ !. Στην κάρτα μνήμης. Μόνο με αυτό το cab βρήκα λύση στο πρόβλημα μου. Η επίλογή δική σου :).

 

Edit

Βασικά έχεις απενεργοποιήσει το Unicode ;

 

Omega Dinik ver 3.0 ELL

HSPL2 1.66

Radio 2.11.50.26_7

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Ένα περίεργο πράγμα... Όταν έβαζα αυτό το αρχείο μου πέταγε error, μέχρι που μου ήρθε να βγάλω την ενότητα folders. Τώρα πως γίνεται σε άλλο HD2 και με το ίδιο όνομα φακέλου στην κάρτα αποθήκευσης (iGO8) να παίζει και στο δικό μου γιοκ... :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να στείλεις με μικρά ελληνικά 160 χαρακτήρων αν δεν κάνω λάθος. Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα όταν φορούσα την Αρτεμις από την ver 11+. Με αυτό όμως το cabaki http://www.mediafire.com/?wodzbyyzdmy SMS ,LEO 08007 σώθηκα. Όμως, πρέπει να γίνει hard reset στο κινητό και να περαστεί ΠΡΩΤΟ !. Στην κάρτα μνήμης. Μόνο με αυτό το cab βρήκα λύση στο πρόβλημα μου. Η επίλογή δική σου :).

 

Edit

Βασικά έχεις απενεργοποιήσει το Unicode ;

 

Omega Dinik ver 3.0 ELL

HSPL2 1.66

Radio 2.11.50.26_7

σ ευχαριστω πολυ για το cab,θα το κρατησω,αλλα δεν θα το βαλω αφου η ρομ που εχω δεν εχει τετοια προβληματα.αν μελλοντικα δοκιμασω αλλη ρομ που μου αρεσει τοσο πολυ και εχει προβλημα με τα sms,θα το χρησιμοποιησω.

νασαι καλα!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μονο την beta 4 δοκιμασα αλλα σε μενα ενω διαβαζα κανονικα τα sms,αυτα που εστελνα εγω ,ο παραληπτης τα εβλεπε καπως ετσι ????α???π??????Τ...

ελευθερη μνημη οντως εχει παρα πολυ,αν και στην τελευταια energy που εχω τωρα,βλεπω 275mb ελευθερα,και την εχω φορτωσει με αρκετα προγραμματα:)

 

η 3 ηταν μακρα πιο καλη και χωρις προβληματα η 4 εχει κατι ψιλο bug και υποψιν οι ρομ του δεν ειναι και απο τις πιο γρηγορες αλλα τουλαχιστον η 3 δεν καταλαβαινει τιποτα σε εμενα ειναι η ΜΟΝΗ με την οποια μπορω και βλεπω motogp σε live streaming χωρις το παραμικρο κοληματακι λες και βλεπω βιντεο αποθηκευμενο στο κινητο...

 

ps:σημερα πηρα και το desire:p

γιατι ολα φενονται διαφορετικα μετα τις 14,000r.p.m ....:X

valentino οπου και να πας εγω μαζι σου!!!!

παντα φιλικα

πανα ω της

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...