Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Καλησπέρα,

Γνωρίζει μήπως κανείς όταν δέχομαι μια εισερχόμενη κλήση πως μπορώ να σταματήσω τον ήχο και την δόνηση χωρίς να απαντήσω ή να απορρίψω την κλήση; Αν πατήσω την επιλογή "Σίγαση" τότε σταματάει μονο η δόνηση ενώ ο ήχος συνεχίζει να παίζει κανονικά. Περίμενα ότι αν θα πατούσα τα πλήκτρα στο πλάι θα σταματούσε, αλλά δυστυχώς αυτα δεν κάνουν τίποτα. Καμια ιδεα;

 

Το γυρίζεις ανάποδα με την πρόσοψη προς τα κάτω.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΩΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ HTC HD 2 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Όπως σου είπαν όλοι... ΔΕΝ γράφουμε με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους κανονισμούς του forum.

 

Σχετικά με την ερώτηση σου σωστά σου είπαν ότι μπορείς να βάλεις την ελληνική rom με τις οδηγίες που θα βρεις στο πρώτο post εκτός και αν είναι συσκευή της T-Mobile US όπου τα πράγματα διαφέρουν εδώ.

 

Φόρτωσα την πολύ καλή ρομ του b16b με την παρακάτω σειρά και θα θελα να ξέρω αν έχω κάτι λάθος...

 

Task29 με radio 2.10.50.19.2...

Μετά τη rom

και σήμερα άλλξα σε radio 2.10.50.28.

Είχα ήδη HSPL 2.08.

 

Είναι όλα οκ ή έχω κάτι λάθος σε θέμα συμβατότητας???

 

Μια χαρά είσαι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το γυρίζεις ανάποδα με την πρόσοψη προς τα κάτω.

 

Αυτό λειτούργησε εν μέρει. Σταμάτησε μονάχα η δόνηση αλλά όχι και ο ήχος...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολα ενταξει:p

Γιατι ρωτας εχεις τιποτα ΄παρενεργειες΄ στο τηλεφωνο?

 

 

 

Απλά να σιγουρευτώ ότι δεν έκανα κάτι λάθος και αρχίσω να έχω...:p

 

 

Ευτυχώς καμία παρενέργεια!!:D

 

 

Thanks Athanaso!

Edited by Alex17
Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ευχαριστω πολυ για τιs συμβουλεs θα τιs ακολουθησω αλλα θελω πριν το κανω να μαθω αν παιζει ρολο οτι το κινητο ειναι τηs t mobile αλλα μου το ξεκλεδωσε και τωρα τηλεφωνω κανονικα θα εχω καποιο προβλημα γενικα με το κινητο

 

Στη συσκευή της Τ-Mobile δεν μπορείς να βάλεις καμία 1.ΧΧ ROM και κατά συνέπεια ούτε την ελληνική. Μπορείς να βάλεις μόνο τις 2.1Χ ROM ή όσες cooked βασίζονται σε αυτές.

 

Με το sim unlock η συσκευή σου λειτουργεί κανονικά στην Ελλάδα όσον αφορά τις τηλεφωνικές λειτουργίες.

 

Επίσης για σύνδεση στο internet θα μπορείς να μπαίνεις μόνο με GPRS και όχι με 3G μιας και η συσκευή έχει φτιαχτεί για τα δίκτυα της Αμερικής τα οποία εκπέμπουν σε διαφορετικές συχνότητες από τα ευρωπαϊκά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους - πως μπορώ να κάνω "select" ένα μέρος κειμένου? για να κάνω π.χ. copy / paste? με το HD και το πενάκι αυτό ήταν εύκολο, αλλά με το HD2 δεν βρίσκω το πως.

Ευχαριστώ

 

Ξέρει κανείς αν γίνεται το παραπάνω ή όχι;

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλημερα στα παιδια!!

Δοκιμασε κανενας το ραδιο 2.10.50.28 ?

Γιατι το φλασαρα απο χθες αλλα μου φαινετε οτι η συσκευη κανει σαν κοληματακια..

Ειναι δυνατον να γινετεαι αυτο εξαιτιας του ραδιο?

Πριν ειχα το 2.10.50.19.

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχουν αναφερθεί τέτοια προβλήματα με το εν λόγω radio. Μάλλον θέμα της rom που φοράς στη συσκευή σου είναι παρά του radio.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημερα απογοητευηκα απο τον Λεοντα.

Τραβηξα ενα δεκαλεπτο βιντεο 330 ΜΒ οταν επεχειρησα να το δω κολλησε το htc album.

Δηλαδη μολις πηγαινα στο tab του htc album δεν το ανοιγε και κολλαγε. Μετεφερα το αρχειο σε αλλο φακελο της καρτας αλλα και παλι μολις πηγαινα να το επιλεξω κολλαγε και παλι. Μπορουσα να μεταβω σε αλλες λειτουργιες αλλα η συσκευη σερνονταν.

Το ανοιξα με τον core player αλλα η εικονα του βιντεο απο την μεση της οθονης και κατω ηταν χαλια. Πρασινη.

 

Εχει τραβηξει κανεις μεγαλο βιντεο σε διαρκεια?

Ελπιζω οτι ειναι θεμα ρομ και δη της energy αλλα και με την Αρτεμις ειχα χασει ενα βιντεο.

ομως τοτε απλα δεν το αποθηκευσε.

Θα κανω δοκιμες και με αλλη ρομ.

 

Αν αποδειχθει οτι ειναι θεμα htc θα σας χαιρετησω συντομα.

Κώστα αυτό που λες μου συνέβη κι εμένα πριν 1-2 μήνες με την official 1.66 WWE ROM. Μετά από περίπου 15 λεπτά εγγραφής video, το σταματάω, πάω να το δω και διαπιστώνω ότι τα πάντα ήταν παραμορφωμένα με γκριζοπράσινα ίχνη, σαν να έχει αλλοιωθεί το αρχείο. Μόνο ο ήχος διασώθηκε... Με τον Core Player έκανε ακριβώς τα ίδια. Δοκίμασα επιτόπου να τραβήξω ένα νέο video (αυτή τη φορά μερικών δευτερολέπτων) και το έπεξε κανονικά χωρίς πρόβλημα... :confused:

 

Δυστυχώς αυτή η HTC είναι εταιρία που πρέπει να μάθεις να την αγαπάς και να τη μισείς ταυτόχρονα. Το HD2 είναι μακράν η καλύτερη WM συσκευή που έχω δουλέψει, αλλά δυστυχώς υπάρχουν κάποια πράγματα που απλά δεν δικαιολογούνται, όπως το θέμα της μέτριας κάμερας/camcorder (σύγκρινε με την ποιότητα το παλιού Nokia N95), τα bugs του Music Player που είναι "τα ζώα μου αργά" αν βάλεις πολλά τραγούδια μέσα (σύγκρινε με τα iPod/iPhone που υπάρχουν χρόνια τώρα), η έλλειψη official υποστήριξης ελληνικών/αγγλικών στο πληκτρολόγιο σε όλες τις ROMs και όχι μόνο στην ELL κ.α. Σκέφτομαι σοβαρά να δοκιμάσω την εμπειρία του νέου iPhone, αν και δύσκολα θα αποχωριστώ το HD2 γιατί, παρόλα τα κουσούρια του, είναι πολύ αξιόλογη και super-lovable συσκευή.

 

Ξέρει κανείς αν γίνεται το παραπάνω ή όχι;

Γίνεται όπως και με το πενάκι, δηλαδή "κλικάρεις", κρατάς το δάχτυλο ακουμπησμένο στην οθόνη και το σέρνεις αριστερά/δεξιά ανάλογα με το τι θέλεις να επιλέξεις - το λεγόμενο "click-hold-drag". Δουλεύει πολύ καλά και με ακρίβεια στο HD2, δεδομένου του ότι δεν έχει πενάκι και η οθόνη είναι capacitive. Βέβαια έχω πολύ λεπτά δάχτυλα, κάτι που σίγουρα βοηθάει. :)

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Μπορεί κάποιος να προτείνει κανα GPS software που να δουλεύει σωστά στο τηλέφωνο και να υποστηρίζει χάρτες της Κύπρου? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Όλα τα προγράμματα πλοήγησης που έχουν κυκλοφορήσει για windows mobile δουλεύουν άψογα στην συγκεκριμένη συσκευή. Κάποια από αυτά και με ενημερωμένους χάρτες Κύπρου είναι τα iGO8, Destinator, Sygic Mobile, Garmin κτλ.

 

Για να μη βγαίνουμε όμως off topic, ψάξε στα σχετικά thread για να εν λόγω προγράμματα πλοήγησης εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=86

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν αναφερθεί τέτοια προβλήματα με το εν λόγω radio. Μάλλον θέμα της rom που φοράς στη συσκευή σου είναι παρά του radio.

 

Παραξενο, περασα παλι το παλιο ραδιο και ειναι πιο ομαλες οι κινησεις του τηλεφωνου:confused:

Ισως πρεπει να αφησω λιγο το σκαλισμα.....:shifty:

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παραξενο, περασα παλι το παλιο ραδιο και ειναι πιο ομαλες οι κινησεις του τηλεφωνου:confused:

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι ιδέα σου; Με τι HSPL είσαι;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζει μήπως κανείς όταν δέχομαι μια εισερχόμενη κλήση πως μπορώ να σταματήσω τον ήχο και την δόνηση χωρίς να απαντήσω ή να απορρίψω την κλήση; Αν πατήσω την επιλογή "Σίγαση" τότε σταματάει μονο η δόνηση ενώ ο ήχος συνεχίζει να παίζει κανονικά. Περίμενα ότι αν θα πατούσα τα πλήκτρα στο πλάι θα σταματούσε, αλλά δυστυχώς αυτα δεν κάνουν τίποτα. Καμια ιδεα;

 

Επίσης έχω την απορία όταν ανοίγεται το Destinator πόση ώρα κάνει να βρει σήμα; Γιατί στην περίπτωση μου περιμένω 7-8 λεπτά! Είναι φυσιολογικό;;

 

Καλησπέρα,

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι προσπαθώντας να βρω λύση στο πρόβλημα με το GPS έπεσα σε κάποιο θέμα(για άλλη συσκευή όχι για το HD2) όπου προτεινόταν η χρήση του gpsGate. Άραγε μήπως αυτό θα έλυνε το πρόβλημα που έχω; Γενικότερα έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;;

 

Επίσης στο πρόβλημα με τις εισερχόμενες κλήσεις παρατήρησα ότι μετά από επανεκκίνηση στην πρώτη εισερχόμενη κλήση που θα λάβω, κάποιες(!) φορές όταν πατάω "Σίγαση" σταματάει ΚΑΙ ο ήχος εκτός απο την δόνηση. Μετά ομως πάλι τα ίδια. Τι γίνεται άραγε;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σχετικά με το πρόβλημα των εισερχόμενων κλήσεων... μόνο αν κάνεις hard reset και δεν εγκαταστήσεις τίποτε άλλο θα μπορέσουμε να δούμε τι γίνεται. Είσαι με official rom;

 

Όσον αφορά το GPS τώρα, θα συνιστούσα να δοκιμάσεις και με άλλο πρόγραμμα πλοήγησης. Η συγκεκριμένη συσκευή δεν έχει πρόβλημα με το GPS και την απόδοσή του. Το GPS Gate είναι μια λύση που την χρησιμοποιούσαμε σε παλαιότερες συσκευές, πλέον δεν χρειάζεται και ειδικά στο HD2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ήδη αγορασμένο φορτιστή αυτοκινήτου για το HD (αγορασμένο από ACE Hellas). Επειδή όμως είναι φορτιστής για mini usb, δεν μπορώ να φορτίσω το HD2 που έχει micro usb υποδοχή. Μιας και δεν σκοπεύω να δώσω άλλα 20e για να αγοράσω καινούριο "μαμίσιο" φορτιστή, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ένα μικρό "μετατροπέα" που προσαρμόζοντάς τον στον φορτιστή που ήδη έχω να μπορώ να φορτίζω και το HD2 στο αμάξι? Αν μπορούσα να το αγοράσω από ελληνικό μαγαζί, ακόμα καλύτερα. Το λέω γιατι δεν ξέρω αν συμφέρει να τον πάρω απ'έξω, μιας που υποθέτω πως τα μεταφορικά θα πάνε παραπάνω από την ίδια την αξία του "μετατροπέα".Ακόμα έχει κανείς υπόψιν κάποιο φορτιστή αυτοκινήτου για bluetooth της itech?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

http://cgi.ebay.co.uk/MICRO-MALE-MINI-FEMALE-USB-CONVERTER-ADAPTER-CABLE-/330394443298?cmd=ViewItem&pt=UK_Computing_CablesConnectors_RL&hash=item4ced0b1e22

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-MINI-MICRO-USB-CHARGER-DATA-ADAPTER-CONVERTER-/280494522476?cmd=ViewItem&pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item414ec6c06c

http://cgi.ebay.co.uk/MICRO-MALE-MINI-FEMALE-USB-CONVERTER-ADAPTER-CABLE-/140404623560?cmd=ViewItem&pt=UK_Computing_USB_Cables&hash=item20b0c488c8

 

@gpetro:

Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο buy&sell στο οποίο για να έχεις πρόσβαση πρέπει να έχεις τουλάχιστον 150 post. Κατά συνέπεια θα αναγκαστείς να απευθυνθείς σε ξεχωριστό site για να πουλήσεις τη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα των εισερχόμενων κλήσεων... μόνο αν κάνεις hard reset και δεν εγκαταστήσεις τίποτε άλλο θα μπορέσουμε να δούμε τι γίνεται. Είσαι με official rom;

 

Όσον αφορά το GPS τώρα, θα συνιστούσα να δοκιμάσεις και με άλλο πρόγραμμα πλοήγησης. Η συγκεκριμένη συσκευή δεν έχει πρόβλημα με το GPS και την απόδοσή του. Το GPS Gate είναι μια λύση που την χρησιμοποιούσαμε σε παλαιότερες συσκευές, πλέον δεν χρειάζεται και ειδικά στο HD2.

 

Ναι, σε official rom είμαι. Χμμ απ' ότι καταλαβαίνω το hard reset είναι μονόδρομος. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει σ' αυτό;

 

Το τηλέφωνο είναι της Vodafone.

 

Προσπαθώ να συνδεθώ μέσω bluetooth με άλλες συσκευές και δεν με βλέπουν, ούτε και έχω τις ρυθμίσεις στο αντίστοιχο μενού.

 

Απλώς on off από το κυρίως μενού.

Με ακουστικό έχει συνδεθεί κανονικά, άρα δουλεύει.

 

Κάποια ιδέα;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατοι μια απορια (μαλλον χαζη και μπορει να εχει αναφερθει παλι αλλα η αναζητηση δεν μου εβγαλε κατι). Φλερταρω τελευταια με την εν λογω συσκευη και τελος παντων μετα απο παμπολλα κλικ επεσα σε αυτο το βιντεο. Ισχυει αυτο που βλεπω? Δηλαδη η οθονη δεν μπορει να γρατζουνιστει? Και για ποιον λογο υπαρχουν τα screen protectors για την συγκεκριμενη συσκευη? :O

 

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Για όσους θέλουν να αλλάζουν την γλωσσά του manila στα Ελληνικά στις Αγγλικές ROM κατεβάστε το cab αρχείο:

 

http://rapidshare.com/files/386961893/indie-Allagi_glosas_se_Ellinika_0408.cab

 

κάντε εγκατάσταση και μετά Soft Reset.

Διορθώνει και τις διπλές φωτογραφίες στο άλμπουμ του manila.

 

 

Έχω ανεβάσει την Νέα σειρά Rom

indie :: Omega :: series v1.0 (WWE) (2 εκδόσεις για αρχη)

WM 6.5.x (built 23569) - manila 2.5.2012 - 576 MB RAM και πολλά άλλα.

Αύριο θα σας την παρουσιάσω επίσημα γιατί σήμερα δεν πρόλαβα να φτιάξω το σχετικό post.

 

http://rapidshare.com/files/386977296/indie_-Omega-.gif

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

εκτός από την artemis

υπάρχει άλλη ελληνική

ρομ που να έχει βγει ?

μιλάμε για ελληνική και όχι

αγγλική με ελληνικό πληκτρολόγιο.

ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

εκτός από την artemis

υπάρχει άλλη ελληνική

ρομ που να έχει βγει ?

μιλάμε για ελληνική και όχι

αγγλική με ελληνικό πληκτρολόγιο.

ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί

 

Υπαρχουν και 2 δικες μου Alpha και Original

Δεν υπαρχουν αλλες καθαρα Ελληνικες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272257

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Για όσους θέλουν να αλλάζουν την γλωσσά του manila στα Ελληνικά στις Αγγλικές ROM κατεβάστε το cab αρχείο:

 

http://rapidshare.com/files/386961893/indie-Allagi_glosas_se_Ellinika_0408.cab

 

κάντε εγκατάσταση και μετά Soft Reset.

Διορθώνει και τις διπλές φωτογραφίες στο άλμπουμ του manila.

 

 

Έχω ανεβάσει την Νέα σειρά Rom

indie :: Omega :: series v1.0 (WWE) (2 εκδόσεις για αρχη)

WM 6.5.x (built 23569) - manila 2.5.2012 - 576 MB RAM και πολλά άλλα.

Αύριο θα σας την παρουσιάσω επίσημα γιατί σήμερα δεν πρόλαβα να φτιάξω το σχετικό post.

 

Μπράβο Γιάννη :)

 

Θα την δοκιμάσουμε το ΣΚ και θα γράψουμε εντυπώσεις!!! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φιλτατοι μια απορια (μαλλον χαζη και μπορει να εχει αναφερθει παλι αλλα η αναζητηση δεν μου εβγαλε κατι). Φλερταρω τελευταια με την εν λογω συσκευη και τελος παντων μετα απο παμπολλα κλικ επεσα σε αυτο το βιντεο. Ισχυει αυτο που βλεπω? Δηλαδη η οθονη δεν μπορει να γρατζουνιστει? Και για ποιον λογο υπαρχουν τα screen protectors για την συγκεκριμενη συσκευη? :O

 

 

Όλες οι οθόνες μπορεί να γρατσουνιστούν. Ένα καλό screen protector χρειάζεται και εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...