Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kooky σ΄ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

Εκκαθάριση προσωρινής μνήμης εννοείς ετσι? ΝΑΙ, και απ αυτό εκανα, και επανεκκίνηση αφου εβγαλα τα πάντα, οπως μπαταρια, m.c. ,sim card. οσο για το πρώτο, ναι, ξεκίνησα την διαδικασία με τον λογαριασμό gmail και λογικά αυτό θα κάνω απο δώ και πέρα, και φυσικά σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Τώρα το μόνο που μένει ειναι να περιμένω την 2.3 επίσημα πλέον, για να μπώ σε νέες περιπέτειες ο ασχετος :X:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα νέος στο forum μια ερώτηση: έκανα το update σε 2.3 σε κινητό χωρίς route και έχω κάνει back up το οποίο υπάρχει στην sd,το βλέπω όμως μόνο όταν συνδέσω το τηλ. στον Η/Υ. Υπάρχει κανένας τρόπος να το τρέξω στο τηλ. για να έχω πάλι τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου γιατί να φανταστείτε δεν θυμάμαι ούτε το password του wi-fi!!! Και το τηλεφωνάκι είναι απίστευτο!!! Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα νέος στο forum μια ερώτηση: έκανα το update σε 2.3 σε κινητό χωρίς route και έχω κάνει back up το οποίο υπάρχει στην sd,το βλέπω όμως μόνο όταν συνδέσω το τηλ. στον Η/Υ. Υπάρχει κανένας τρόπος να το τρέξω στο τηλ. για να έχω πάλι τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου γιατί να φανταστείτε δεν θυμάμαι ούτε το password του wi-fi!!! Και το τηλεφωνάκι είναι απίστευτο!!! Ευχαριστώ

 

Μερικά ποστ πίσω βρίσκετε η απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την διαδικασία με το Backup Pro μόνο που πχ. στο Paradise Island με βγάζει πάλι στο 1ο επίπεδο ενώ ήμουν στο 19 και κάποιες εφαρμογές όπως FuelLog, Gemini calendar, Med Minder κ.α. δεν έχουν πια δεδομένα. Τα sms, τηλ. έχουν επανέλθει
Link to comment
Share on other sites

παιδιά με την χαμηλή στάθμη του ήχου κλήσης, υπάρχουν λύσεις και αν ναι ποιες?
:up:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά με την χαμηλή στάθμη του ήχου κλήσης, υπάρχουν λύσεις και αν ναι ποιες?

 

Αν είσαι αρκετά εξασκημένος στα Android και το "έχεις" με pushing , pulling και γενικότερα τις adb εντολές στο κινητό σου , δοκίμασε να ψάξεις και να βρεις και να push-αρεις το DSP Manager. Η ίδια δουλειά μπορεί να γίνει με έναν οποιονδήποτε explorer υποστηρίζει root (π.χ. Root Explorer). Είναι μια καλούτσικη λύση!

Αυτό εφόσον είσαι σε 2.3 official και φυσικά rooted. Αν είσαι σε παλαιότερη έκδοση όπως π.χ. custom 2.2.1 μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποιον custom kernel με incall volume fix (για περισσότερα κάνε μια σύντομη αναζήτηση στους xda-developers). Εγώ χρησιμοποιούσα τον zKernel και ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Δες και τα info στην υπογραφή μου.

 

Με το θέμα μπαταρία τι γίνεται;Βελτιώθηκαν οι χρόνοι;

 

Ανώτερη έκδοση Android σημαίνει καλύτερη διαχείριση πόρων συστήματος , άρα και καλύτερη αυτονομία [στην θεωρία]...

Τώρα στην πράξη φαίνεται να υπάρχει μια αισθητή βελτίωση αλλά όχι τίποτα να ενθουσιάζει. Η μία μέρα έγινε μιάμιση για μένα.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Προσπαθώ και εγώ να κάνω την αναβάθμιση αλλά μετά το restart του τηλεφώνου και αφού το έχω συνδέσει με το PCC μου βγάζει το εξής μήνυμα:

¨Οι πληροφορίες ενημέρωσης του λογισμικού τηλεφώνου δεν είναι διαθέσιμες αυτή την στιγμή¨

Δεν ξέρω αν είναι κανένα σκάλωμα του PCC γιατί αυτό μου το βγάζει από το απόγευμα.

 

θα ενημερώσω στην συνέχεια για το τι έχει γίνει

 

Παιδιά καλησπέρα. Τελικά έκανα και εγώ την αναβάθμιση (επιτέλους!!!) αλλά έχω ένα πρόβλημα.

Πριν κάνω το upgrade είχα κάνει backup στην κάρτα μου. Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα που είχα από την Sony Ericsson Backup & restore. Μετά την αναβάθμιση το εικονίδιο για το Backup δεν εμφανίζεται στο κινητό μου. Έτσι λοιπόν ακολουθώ τις οδηγίες που είχα και πριν κάνω την αναβάθμιση για να το ξανακατεβάσω και να κάνω το restore μιας και το backup υπάρχει στην κάρτα sim μου.

Το θέμα είναι πως ενώ πάω στην διεύθυνση m.sonnyericsson/backup και μου κατεβάζει το αρχείο, όταν αυτό πάω να το εγκαταστήσω εμφανίζει την μπάρα πως γίνεται η εγκατάσταση και στο τέλος μου εμφανίζει μήνυμα πως "Η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη"

 

Μπορώ να ανοίξω το αρχείο από την κάρτα μου με άλλο τρόπο? Το αρχείο είναι της μορφής .sbf

 

Και μια δεύτερη ερώτηση. Στην έκδοση 2.1 στην αρχική μου οθόνη είχα μια μπάρα που περιείχε τέσσερις επιλογής. Ενεργοποίηση wifi, GPS, φωτεινότητα οθόνης και συγχρονισμό. Υπάρχει τρόπος να την ξαναεμφανίσω και μετά την αναβάθμιση? τώρα έχω Έκδοση Android 2.3.3 και αριθμός έκδοσης 3.0.1.G.0.75

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε είδους βοήθειας :)

If there is a will There is a way
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Τελικά έκανα και εγώ την αναβάθμιση (επιτέλους!!!) αλλά έχω ένα πρόβλημα.

Πριν κάνω το upgrade είχα κάνει backup στην κάρτα μου. Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα που είχα από την Sony Ericsson Backup & restore. Μετά την αναβάθμιση το εικονίδιο για το Backup δεν εμφανίζεται στο κινητό μου. Έτσι λοιπόν ακολουθώ τις οδηγίες που είχα και πριν κάνω την αναβάθμιση για να το ξανακατεβάσω και να κάνω το restore μιας και το backup υπάρχει στην κάρτα sim μου.

Το θέμα είναι πως ενώ πάω στην διεύθυνση m.sonnyericsson/backup και μου κατεβάζει το αρχείο, όταν αυτό πάω να το εγκαταστήσω εμφανίζει την μπάρα πως γίνεται η εγκατάσταση και στο τέλος μου εμφανίζει μήνυμα πως "Η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη"

 

Μπορώ να ανοίξω το αρχείο από την κάρτα μου με άλλο τρόπο? Το αρχείο είναι της μορφής .sbf

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε είδους βοήθειας :)

 

1. Στο site της Sony Ericsson το αναφέρει στις τροποποιημένες λειτουργίες το δεύτερο από το τέλος. Την ίδια την εφαρμογή δεν μπορείς να την περάσεις. Αν δεν έχεις πάρει backup από άλλη εφαρμογή, κάνε καθαρή εγκατάσταση όλων των εφαρμογών σου από την αρχή....

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

1. Στο site της Sony Ericsson το αναφέρει στις τροποποιημένες λειτουργίες το δεύτερο από το τέλος. Την ίδια την εφαρμογή δεν μπορείς να την περάσεις. Αν δεν έχεις πάρει backup από άλλη εφαρμογή, κάνε καθαρή εγκατάσταση όλων των εφαρμογών σου από την αρχή....

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...

 

Ευχαριστώ φίλε μου για την γρήγορη απάντησή σου :)

Βασικά έχω περάσει πάλι τις περισσότερες εφαρμογές μου από την αρχή. Αυτά που με ενδιαφέρανε βασικά είναι ο τηλεφωνικός κατάλογος που τον έχω πάλι μετά τον συγχρονισμό με το gmail και τα μηνύματα. Με το backup αυτά ήθελα να επαναφέρω. Και δυστηχώς είχα πάρει παλιά αντίγραφο με το titanium backup αλλά μετά την αναβάθμιση δεν μου δουλεύει. Πρέπει λογικά να κάνω root το κινητό και να την περάσω πάλι.

 

Κανένας άλλος τρόπος να πάρω τα μηνύματα πάλι δεν υπάρχει ε?

If there is a will There is a way
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το Titanium χρειάζεσαι root. Για τα μηνύματα σου μάλλον δύσκολο το κόβω. Εγω δεν εχω ασχοληθεί ιδαίτερα με επαναφορά των μηνυμάτων,αλλά αν κρίνω απο αυτα που λες δε νομιζω να μπορείς έτσι να τα ξαναεχεις. Πάντως το root αξίζει και δεν ειναι δυσκολο να το κανεις.

 

Sent from my X10i using Tapatalk

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα, άλλα ένα βλακεία και δεν αποθήκευσα στον υπολογιστή μου τις επαφές και τα μηνύματα καθώς χρησιμοποίησα το back up της 2.1 και τώρα δεν μπορώ να τα επαναφέρω!!! Μήπως ξέρει κανείς κάνα τρόπο??

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...είχα αρχίσει και γινόμουν ανυπόμονος !!!!

 

EDIT:

Οκ το κατάφερα κ αυτό για όποιον το χρειαστεί :

http://www.mediafire.com/?1n07llajeaoo03y

 

Απορώ πως δεν είχα δει αυτό το ποστ. Στο παραπάνω Link mediafire έχει το πρόγραμμα 2.3.3 Backup and restore όπου κάνει κανονικά install στο κινητό μετά την αναβάθμιση και μπορείς να κάνεις επαναφορά το τελευταίο σου backup. :yahoo::clap::clap: Επιτέλους τα μηνυματάκια μου είναι όλα πίσω :)

If there is a will There is a way
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα να ρωτησω και εγω κατι .εχω κανει την αναβαθμιση και χρησιμοπειω τον ADW . Launcher ομως δεν μπορω να βαλω το εικονιδιο του timescape πανω στην αρχικη οθονη η σε καποιες οθονες ενω στον στοκ launcher βγαζει αυτην την επιλογη σαν widget timescape στον ADW δεν εχει αυτην την επιλογη . Γνωρισει κανεις καποιο τροπο για να μπει
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο; Η SONY μονο στην Ελλαδα πουλαει; Στις ΠΕΝΤΕ κορυφαιες δεν ειναι και ειναι η ZDE.. Ποια θεση εχει;
SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο; Η SONY μονο στην Ελλαδα πουλαει; Στις ΠΕΝΤΕ κορυφαιες δεν ειναι και ειναι η ZDE.. Ποια θεση εχει;

Απ' ότι φαίνεται εδώ μάλλον!

Xiaomi mi6, Xiaomi redmi note3 pro, Xperia z3 compact, xperia z, Lg p990 2x, Samsung galaxy 551, Sony ericsson elm, sony ericsson K800i, NOKIA 5310, Sharp 770sh, Sharp gx17, Nokia 5210, Ericsson t28
Link to comment
Share on other sites

Εχθές προσπαθούσα να μπω στο μενού του xrecovery αλλα δε γινόταν με τιποτα. Μηπως εχει καμια σχέση η εφαρμογη autostarts που εγκατέστησε προχτες? Πατούσα, πατούσα το back button αλλά τιποτα...

 

Sent from my X10i using Tapatalk

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχθες εκανα αναβαθμιση το experia x10 σε 2.3 αλλα δεν βρισκω πως να εμφανιζω στην αρχικη οθονη το αρχειο κλησεων και επισης τον φακελο με τις αγαπημενες επαφες στο 2.1 και τα δυο ηταν οκ αλλα μετα την αναβαθμιση το μονο που σχετιζετε λιγο με αρχειο κλησεων ειναι το Timescape το οποιο δειχνει μονο τις αναπαντητες και για τις αγαπιμενες επαφες εφτιαξα ενα φακελο αγαπημενα στον οποιο εβαλα μεσα του σαν συντομευσεις μια μια τις επαφες.

Οποιος μπορει ας πει τη γνωμη του

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κανένας πρόβλημα όταν φορτίζει το κινητό κλειστό, μετά την αναβάθμιση σε 2.3:worry:? Εμένα κλειστό αργεί πολύ να φορτίσει και κάτι φορές, ενώ φτάνει η μπαταρία μέχρι κάποιο ποσοστό μετά άρχισε να αδειάζει.
Xiaomi mi6, Xiaomi redmi note3 pro, Xperia z3 compact, xperia z, Lg p990 2x, Samsung galaxy 551, Sony ericsson elm, sony ericsson K800i, NOKIA 5310, Sharp 770sh, Sharp gx17, Nokia 5210, Ericsson t28
Link to comment
Share on other sites

μια μικρη βοηθεια με το rom manager..Εχω στο χ10 cyanogen 7 με εκδοση andoid 2.3.5..Οταν παω να κανω update μεσω rom manager ζηταει να εγκαταστησω το clockworkmod recovery και μου εμφανιζει μια λιστα απο κινητα..Εκει τι διαλεγω??Επισης μεσα απο cyanogen δε μπορω να κανω update..
Link to comment
Share on other sites

Εχτες το κινητό μου έπεσε κάτω την ώρα που φόρτιζε και από τοτε σταμάτησε να φορτίζει... προφανώς πάει για service, σκεφτομαι να το πάω στο plaisio που το αγόρασα γιατί δεν έχω χρόνο να τρέχω σε SE service point αλλά μου ειπαν ότι μπορει να πάρει 3 (!) εβδομάδες, ειναι δυνατόν ;...

 

Στη περιοχή κουκακίου/καλιθέας , έχει κάποιο SE Service point, ξέρει κανείς ;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια.. πηγα να το κανω root http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1196808 και ο καραγκιοζης δεν ξερω τι εγινε και στην δευτερη εκκινηση δεν εβγαζε κατι το προγραμμα κατι ουτε κουμπακι root αναβε. Βγαζω μπαταρια κλεινω προγραμμα κανω εκκινηση και κολλαει στο logo. Ξερει καπιοος;

 

Ας πει καποιος μια σοβαρη απαντηση εκανα μεγαλη πατατα..

Απο root να χασω το κινητο ρε ****το;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1196808&page=18#

Edited by astrovasilis
SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια.. πηγα να το κανω root http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1196808 και ο καραγκιοζης δεν ξερω τι εγινε και στην δευτερη εκκινηση δεν εβγαζε κατι το προγραμμα κατι ουτε κουμπακι root αναβε. Βγαζω μπαταρια κλεινω προγραμμα κανω εκκινηση και κολλαει στο logo. Ξερει καπιοος;

 

Ας πει καποιος μια σοβαρη απαντηση εκανα μεγαλη πατατα..

Απο root να χασω το κινητο ρε ****το;

 

Ξαναπέρασε την 2.3.3 με το seus. Και σε εμένα κόλλησε γιατι κάτι δεν έκανα σωστά και με το πέρασμα ξάνα του update επανήλθε. Διάβασε προσεκτικά ξανά τις οδηγίες. Δες και το βίντεο 4-5 φορές για να είσαι σίγουρος για τα βήματα. Στην τελική κάνε τα βήματα παράλληλα με τον browser ανοιχτό στη σελίδα των xda και κοίτα τις οδηγίες πριν κάνεις κάτι. Κι εγώ ψιλοταράχτηκα αλλά το ξαναπροσπάθησα και με τη δεύτερη το έκανα το root.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Με το που παω να βαλω τη μπαταρια αναβει μονο του και δεν γινεται δουλεια... Εχω παθει ζημια εε;;
SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...