Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα το Χ10.

Να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Επειδή σκέφτομαι να γίνω κάτοχος Χ10-μεταχειρισμένου-θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει

να προσέξω.

Πέρα από τα προφανή-κατάσταση κινητού, τιμή κτλ-θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται όσον

αφορά στο λειτουργικό και το θέμα της εγγύησης καθώς και στο θέμα του brand.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφου ουτε σημερα ηρθε ειδοποιηση για αναβαθμιση ειμαι ετοιμος για ολες τις ενεργειες που θα μετατρεχουν το "αρχαιο" xperia x10 σε λιγο νεοτερη εκδοση!!!

:lol::lol::lol:

 

 

ΥΓ. Θα ηθελα να μου πειτε πως κ αν μπορω να επιστρεψω στην "μαμα" κατασταση οταν βγει η επισημη εκδοση!!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Αφου ουτε σημερα ηρθε ειδοποιηση για αναβαθμιση ειμαι ετοιμος για ολες τις ενεργειες που θα μετατρεχουν το "αρχαιο" xperia x10 σε λιγο νεοτερη εκδοση!!!

:lol::lol::lol:

 

 

ΥΓ. Θα ηθελα να μου πειτε πως κ αν μπορω να επιστρεψω στην "μαμα" κατασταση οταν βγει η επισημη εκδοση!!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Έχω γράψει τη διαδικασία εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3383255#post3383255

Πριν αλλάξεις τον κωδικό σου με τον καινούριο σημείωσε κάπου ποιός ήταν ο παλιός

για να ξανακάνεις τη διαδικασία όταν με το καλό έρθει επίσημα και γι αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει τη διαδικασία εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3383255#post3383255

Πριν αλλάξεις τον κωδικό σου με τον καινούριο σημείωσε κάπου ποιός ήταν ο παλιός

για να ξανακάνεις τη διαδικασία όταν με το καλό έρθει επίσημα και γι αυτόν.

 

Ευχαριστω πολυ!!

 

Εχω ομως βασικα κενα...

root explorer...απο που? πως?

Ποιον κωδικο να διαλεξω? Εχω vodafone αλλα αφου μπορει να ξαναγινει "μαμα" δεν με νοιαζει ας προτεινει καποιος την καλυτερη (σε ενημερωσεις κυριως...)!!

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

miketra γιατί δεν το πας σε ένα Sony Ericsson Service Point να σου περάσουν την αναβάθμιση;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο παρακάτω link κατεβάζεις αυτα που θέλεις και ενεργοποιείς το πρόγραμμα με τον κωδικό που σου έχουν στείλει, η τελευταία ελληνική έκδοση είναι η 2,6,2 .

http://www.navigon.com/portal/gr/kundenservice/fresh.html

 

Είχα δοκιμάσει με το Fresh να επαναφέρω από το backup που είχα κάνει με αυτό και μου είχε κολλήσει τα πάντα όλα στο pc!!!

Να σημειώσω ότι αυτό μου έλεγε ότι το πρόγραμμα στην συσκευή ήταν μια χαρά, μάλλον έβλεπε τα αρχεία στην memory card και σου λέει είσαι εντάξει.

Άλλωστε σε αυτό σε βοηθά μονάχα, στους χάρτες κτλ.

Όσο για το 2.6.2 δεν μπορώ να το βρω, για το 2.6.1 μου λέει πως είναι το τελευταίο.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

miketra γιατί δεν το πας σε ένα Sony Ericsson Service Point να σου περάσουν την αναβάθμιση;

 

Αφου δεν με ειδοποιει για την αναβαθμιση...!!

Αυτοι πως θα την κανουν?

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το update έχει βγει σίγουρα θα το έχουν διαθέσιμο αυτοί. ;)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το update έχει βγει σίγουρα θα το έχουν διαθέσιμο αυτοί. ;)

 

Λες να παρω τηλεφωνο πρωτα ή να παω απευθειας εκει?

Οχι τιποτ' αλλο μην παω κ κει κ μου πουν οτι δεν ειναι διαθεσιμη για το κινητο σας...

 

Μετα βεβαια θα γινει μαχη....:lol::lol::lol::lol:

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το update έχει βγει σίγουρα θα το έχουν διαθέσιμο αυτοί. ;)

 

Θα το έχουν κατεβάσει από τους XDA :lol::lol::lol:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν handsfree για το Χ10 με ενσωματωμένο ραδιοφωνικό δέκτη έτσι ώστε να ακούω ράδιο στο Χ10?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν handsfree για το Χ10 με ενσωματωμένο ραδιοφωνικό δέκτη έτσι ώστε να ακούω ράδιο στο Χ10?

 

Ασύρματο Hi-Fi Ακουστικό με Ραδιόφωνο FM MW600

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει με το Fresh να επαναφέρω από το backup που είχα κάνει με αυτό και μου είχε κολλήσει τα πάντα όλα στο pc!!!

Να σημειώσω ότι αυτό μου έλεγε ότι το πρόγραμμα στην συσκευή ήταν μια χαρά, μάλλον έβλεπε τα αρχεία στην memory card και σου λέει είσαι εντάξει.

Άλλωστε σε αυτό σε βοηθά μονάχα, στους χάρτες κτλ.

Όσο για το 2.6.2 δεν μπορώ να το βρω, για το 2.6.1 μου λέει πως είναι το τελευταίο.

 

Τρόπος 2ος

 

Βήμα 1ο : Καταβάζεις την δοκιμαστική έκδοση για Android

Βημα 2ο : Εγκατάσταση στο τηλέφωνο.

Βήμα 3ο και τελευταίο θα σου ζητήσει κωδικούς ενεργοποίησης τους βάζεις και σου κανει αναβάθμιση 2,6,2 το Ελληνικό με φωνητική υποστήριξη .

 

Δεν υπάρχει περίπτωση αν το έχεις αγορασμένο να μην μπορείς να το τρέξεις , πάρε τηλέφωνο στην εταιρία να σου πουν τι να κάνεις , ίσως χρειαστεί να κάνεις format στην SD μέσω του Navigon fresh.

Link to comment
Share on other sites

Να και να καλό που έκανε το κινέζικο που πήρα, καλό δε λέω αλλά τώρα νομίζω ότι έχω 3.0 στο Χ10... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι να έχουμε αναφερθεί ξανά στη μνήμη μετά το update σε 2.1, αλλά είναι λογικό η ελεύθερη RAM μου να είναι 27-30MB (όπως τη δείχνει το Android System Information) από τα 280MB διαθέσιμα ;; Επηρεάζει την ταχύτητα του συστήματος η λίγη διαθέσιμη μνήμη; Ή δεν έχει σημασία για το Android έτσι κι αλλιώς αφού όταν χρειαστεί ελεύθερη μνήμη θα απελευθερώσει μόνο του κάποιο από τα προγράμματα που είναι σε αδράνεια; Νομίζω το δεύτερο.

 

Πάντως πάει λίγο αργά τώρα, αλλά μάλλον φταίει οτι το έχω παρακάνει με το Launcher Pro, τα widgets του, τις 5 οθόνες γεμάτες, το beautiful weather widgets, το Timescape, τον τηλεφωνικό κατάλογο που έχω ενώσει με το facebook. Αλλά κυρίως θα φταίει το Beautiful Weather Live Wallpaper, το οποίο όμως είναι ΦΟΒΕΡΟ, αξίζει να του ρίξετε μια ματιά !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Έχω 1 οθόνη μόνο με πράγματα (πολύ ελαφριά widgets) και καθόλου συγχρονισμούς με Facebook και τατιαύτα... αποτέλεσμα...? Πάλι 30MB ελεύθερης μνήμης ... Άρα μάλλον το Android by default δεσμεύει την μνήμη αυτή και αφήνει 30 ελεύθερα...! ;)
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Έχω 1 οθόνη μόνο με πράγματα (πολύ ελαφριά widgets) και καθόλου συγχρονισμούς με Facebook και τατιαύτα... αποτέλεσμα...? Πάλι 30MB ελεύθερης μνήμης ... Άρα μάλλον το Android by default δεσμεύει την μνήμη αυτή και αφήνει 30 ελεύθερα...! ;)

 

Ακριβώς αυτό. Κι εμένα 30ΜΒ περίπου έχει ελεύθερα αλλά δεν παίζει ρόλο. Είναι όλα καλά και όταν χρειαστεί την μνήμη τα διαχειρίζεται όπως πρέπει.

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

και ειναι και πολυ καλο!!λιγο τσιμπημενο βεβαια αλλα καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Για τις δυνατότητές του τα 41 ευρώ που κοστίζει νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή τιμή
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τρόπος 2ος

 

Βήμα 1ο : Καταβάζεις την δοκιμαστική έκδοση για Android

Βημα 2ο : Εγκατάσταση στο τηλέφωνο.

Βήμα 3ο και τελευταίο θα σου ζητήσει κωδικούς ενεργοποίησης τους βάζεις και σου κανει αναβάθμιση 2,6,2 το Ελληνικό με φωνητική υποστήριξη .

 

Δεν υπάρχει περίπτωση αν το έχεις αγορασμένο να μην μπορείς να το τρέξεις , πάρε τηλέφωνο στην εταιρία να σου πουν τι να κάνεις , ίσως χρειαστεί να κάνεις format στην SD μέσω του Navigon fresh.

 

Το έκανα να δουλέψει με το apk file της 2.6.1 που βρήκα σε ένα site online.

Το fresh το βλέπει κανονικά όλα οκ, αλλά δεν γίνεται να μου κάνει αναβάθμιση σε 2.6.2 μέσω market μια και έχουν αποσύρει και την trial έκδοση των 30 ημερών!

Όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν μάλλον ή εκτός και αν είμαι ο μοναδικός που δεν το βλέπει πια!

Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως! ;)

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιηθηκε το internet που εβαλα στο κινητο. (Αφήστε που ειμαι εκνευρισμενη με τον εαυτο μου γιατι καθυστερησα μερικες μερες και αλλαξαν τα πακετα και τωρα με τα ιδια λεφτα εχω 150 mb λιγότερα :angry:)

 

Στο ερωτημα μου τωρα...

Εχω περασει και το ApnDroid αλλα αυτο δε μου ενεργοποιει το 3g (ή δεν ξερω να το χρησιμοποιω μαλλον).

 

Για να ενεργοποιηθει το 3g και να συνδεθω πρεπει να εχω ενεργοποιημενο το "Κινηση δεδομενων" που βρισκεται μεσα στα "Δικτυα Κινητης Τηλεφωνιας".

Αν το αφησω ομως ενεργοποιημενο συνεχεια, κατεβαζει δεδομενα απο διαφορα οπως widget καιρου κλπ που εγω δε θελω να ανανεωνονται απο το 3g. Ετσι απενεργοποιω την κινηση δεδομενων.

 

Το Apnroid ενεργοποιει το υπαρχον Apn μου και πρεπει (λογικα) να ειναι ενεργοποημενο οταν συνδέομαι.

Καθε φορα όμως θα πρεπει να ενεργοποιω και την κινηση δεδομενων.

Σωστα τα λεω?

Πως ακριβως πρεπει να χρησιμοποιω αυτα τα δυο?

 

:stupid:

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιηθηκε το internet που εβαλα στο κινητο. (Αφήστε που ειμαι εκνευρισμενη με τον εαυτο μου γιατι καθυστερησα μερικες μερες και αλλαξαν τα πακετα και τωρα με τα ιδια λεφτα εχω 150 mb λιγότερα :angry:)

 

Στο ερωτημα μου τωρα...

Εχω περασει και το ApnDroid αλλα αυτο δε μου ενεργοποιει το 3g (ή δεν ξερω να το χρησιμοποιω μαλλον).

 

Για να ενεργοποιηθει το 3g και να συνδεθω πρεπει να εχω ενεργοποιημενο το "Κινηση δεδομενων" που βρισκεται μεσα στα "Δικτυα Κινητης Τηλεφωνιας".

Αν το αφησω ομως ενεργοποιημενο συνεχεια, κατεβαζει δεδομενα απο διαφορα οπως widget καιρου κλπ που εγω δε θελω να ανανεωνονται απο το 3g. Ετσι απενεργοποιω την κινηση δεδομενων.

 

Το Apnroid ενεργοποιει το υπαρχον Apn μου και πρεπει (λογικα) να ειναι ενεργοποημενο οταν συνδέομαι.

Καθε φορα όμως θα πρεπει να ενεργοποιω και την κινηση δεδομενων.

Σωστα τα λεω?

Πως ακριβως πρεπει να χρησιμοποιω αυτα τα δυο?

 

:stupid:

 

Τώρα που έχω κι εγώ την 2.1 μπορώ να σου απαντήσω πιο σωστά.

Το Apndroid ουσιαστικά πηγαίνει και πειράζει τις ρυθμίσεις του apn (στα Ονόματα σημείου πρόσβασης) που χρησιμοποιεί το κινητό για σύνδεση αφήνοντας μόνο τις ρυθμίσεις για mms.

Εάν πατήσεις σε αυτό (apndroid) το κουμπάκι που λέει 3G/EDGE/GPRS τότε κάνει αυτό το πείραγμα εάν το ξαναπατήσεις και γίνει πράσινο τότε ενεργοποιεί τις ρυθμίσεις του παρόχου για internet που είναι ουσιαστικά το "Κίνηση δεδομένων" που λες.

Για να καταλάβεις, εγώ έχω ενεργό το "κίνηση δεδομένων" και παίζω μόνο με το κουμπάκι από το apndroid για να συνδεθώ.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω κι εγώ την 2.1 μπορώ να σου απαντήσω πιο σωστά.

Το Apndroid ουσιαστικά πηγαίνει και πειράζει τις ρυθμίσεις του apn (στα Ονόματα σημείου πρόσβασης) που χρησιμοποιεί το κινητό για σύνδεση αφήνοντας μόνο τις ρυθμίσεις για mms.

Εάν πατήσεις σε αυτό (apndroid) το κουμπάκι που λέει 3G/EDGE/GPRS τότε κάνει αυτό το πείραγμα εάν το ξαναπατήσεις και γίνει πράσινο τότε ενεργοποιεί τις ρυθμίσεις του παρόχου για internet που είναι ουσιαστικά το "Κίνηση δεδομένων" που λες.

Για να καταλάβεις, εγώ έχω ενεργό το "κίνηση δεδομένων" και παίζω μόνο με το κουμπάκι από το apndroid για να συνδεθώ.

 

Σ'ευχαριστω και παλι double_k. (Κι εγω double_k ειμαι...:p)

 

Εβαλα widget και θα το χρησιμοποιω απο εκει...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Πάλι 30MB ελεύθερης μνήμης ... Άρα μάλλον το Android by default δεσμεύει την μνήμη αυτή και αφήνει 30 ελεύθερα...! ;)

 

Οκ, thanks. Άρα θα πρέπει μάλλον να ελαφρύνω λίγο τη homescreen.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...