Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ'αρχας ενα μεγαλο ευχαριστω:lol: στον φιλο freco για τον οδηγο που ανεβασε. Θα το δοκιμασω μολις φτασω σπιτι να πω εντυπωσεις!

 

@mobile2: Εχω την εντυπωση οτι για να περασουμε custom rom θα πρεπει να ξεκλειδωθει ο bootloader, πραγμα που δυστυχως δεν εχει γινει ακομα στο Χ10.

 

ποια ειναι η τελευταια εκδοση και πως την βλεπω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποια ειναι η τελευταια εκδοση και πως την βλεπω?

 

Αναφερεσαι στην εκδοση του μαμισιου λειτουργικου σου? Πηγαινε Ρυθμισεις>Σχετικα με το τηλεφωνο>Αριθμος εκδοσης.

 

Η τελευταια επισημη ειναι η R2BA026.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν μεσω Zeus δινει την 026 τοτε δεν μου παιζει η καμερα καθολου , κανει reboot μετα απο προσπαθειες δεν εχω καταφερει τιποτα.

 

Εχω κανει Hard Reset , Αναβαθμισει στην 026 Ξανα αλλα τπτ.

 

Διαβασα για ενα bug common issue οπου η καμερα κανει reboot την συσκευη αλλα δεν θυμαμε που.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία του rooting απλοποιήθηκε... δραματικά!!! :lol:

Δε χρειάζεται πλέον να κάνουμε πολύπλοκες διαδικασίες με debranding και flashing, να περνάμε generic roms τροποποιημένες, κτλ.

Μπορούμε να κάνουμε root οποιαδήποτε έκδοση λογισμικού και να έχουμε,

εύκολα, γρήγορα και εντελώς ακίνδυνα.

Τα οφέλη είναι πολλά.

Αναλυτικός οδηγός εδώ. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία του rooting απλοποιήθηκε... δραματικά!!! :lol:

Δε χρειάζεται πλέον να κάνουμε πολύπλοκες διαδικασίες με debranding και flashing, να περνάμε generic roms τροποποιημένες, κτλ.

Μπορούμε να κάνουμε root οποιαδήποτε έκδοση λογισμικού και να έχουμε,

εύκολα, γρήγορα και εντελώς ακίνδυνα.

Τα οφέλη είναι πολλά.

Αναλυτικός οδηγός εδώ. ;)

 

Ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια και την υποστηριξη στην Ιρις! Η παρουσια της ειναι καταλυτικη και πολυτιμη για εμας που εχουμε την πρωτη επαφη μας με smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση σε root 26.Ολα καλά εκτός από τις κλήσεις.Για να κάνω κλήσεις πρέπει να πληκτρολογώ τον αριθμό του τηλ. που θέλω να πάρω και όχι απευθείας την επαφή.Επίσης μου έβγαλε το πληκτρολόγιο του android και όχι το μπλε που είχα πριν.Τι κανουμε τώρα?

Επισης οταν παω να κανω κληση απο την επαφη και δεν γινεται μου βγαζει μηνυμα για αναγκαστικη διακοπη του com.android.phone και με πεταει εξω απο την sim.

Edited by dumakos
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση σε root 26.Ολα καλά εκτός από τις κλήσεις.Για να κάνω κλήσεις πρέπει να πληκτρολογώ τον αριθμό του τηλ. που θέλω να πάρω και όχι απευθείας την επαφή.Επίσης μου έβγαλε το πληκτρολόγιο του android και όχι το μπλε που είχα πριν.Τι κανουμε τώρα?

 

Θες να μου εξηγήσεις λίγο αναλυτικότερα αυτό με τις κλήσεις γιατί δεν το έπιασα?

 

Για το πληκτρολόγιο:

Παρατεταμένα πάτα πάνω στο πλαίσιο που εμφανίζονται αυτά που γράφεις (όποιο πλαίσιο κι αν είναι αυτό , Αναζήτησης , Γραπτών μηνυμάτων κλπ.) , θα εμφανιστεί ένα μενού , πάτα μέθοδος εισόδου και από 'κει επέλεξε το πληκτρολόγιο που είχες πριν. Υποθέτω ότι πρέπει να ήταν αυτό με τίτλο "Τυπικό Πληκτρολόγιο".

 

Ελπίζω να βοήθησα! :)

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου εξηγήσεις λίγο αναλυτικότερα αυτό με τις κλήσεις γιατί δεν το έπιασα?

 

Για το πληκτρολόγιο:

Παρατεταμένα πάτα πάνω στο πλαίσιο που εμφανίζονται αυτά που γράφεις (όποιο πλαίσιο κι αν είναι αυτό , Αναζήτησης , Γραπτών μηνυμάτων κλπ.) , θα εμφανιστεί ένα μενού , πάτα μέθοδος εισόδου και από 'κει επέλεξε το πληκτρολόγιο που είχες πριν. Υποθέτω ότι πρέπει να ήταν αυτό με τίτλο "Τυπικό Πληκτρολόγιο".

 

Ελπίζω να βοήθησα! :)

 

Δεν ειναι θεμα πληκτρολογιου.Απεγκατεστησα το adw για να δω μηπως υπηρχε προβλημα και στο μαμισιο launcher της se δεν υπαρχει καν το εικονιδιο κλησεις.μολισ ξαναεκανα εγκατασταση το adw αλλα παλι τα ιδια.παταω πανω στην επαφη και δεν κανει τιποτα .Ουτε επεξεργασια δεν μπορω να κανω.μαλλον κατι σβηστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; σκέφτομαι να παρω το πακετάκι της vodafone με 5 ευρώ για 100ΜΒ τον μήνα. Μπορείτε να μου πείτε ένα πρόγραμμα από το ΜΑΡΚΕΤ που να μου δέιχνει πόσα ΚΒ καταναλώνω την ημέρα και αν κάποιος το έχει πάρει το συγκεκριμένο πακέτο αν αξίζει για ένα μέσο χρήστη (να βλέπει τα μειλς του, να στέλνει και κανά μειλ)?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; σκέφτομαι να παρω το πακετάκι της vodafone με 5 ευρώ για 100ΜΒ τον μήνα. Μπορείτε να μου πείτε ένα πρόγραμμα από το ΜΑΡΚΕΤ που να μου δέιχνει πόσα ΚΒ καταναλώνω την ημέρα και αν κάποιος το έχει πάρει το συγκεκριμένο πακέτο αν αξίζει για ένα μέσο χρήστη (να βλέπει τα μειλς του, να στέλνει και κανά μειλ)?

 

Αν θέλεις να βλέπεις ΜΟΝΟ emails νομίζω ότι είναι υπεραρκετά... και αν χρησιμοποιήσεις και ενημερώσεις σε καιρό, facebook, twitter θα είσαι οριακά καλά. τώρα για τη μέτρηση των ΚΒ και στατιστικά εγώ βολεύομαι εδώ και καιρό με το

http://www.androlib.com/android.application.net-rgruet-android-g3watchdog-zzA.aspx

;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; σκέφτομαι να παρω το πακετάκι της vodafone με 5 ευρώ για 100ΜΒ τον μήνα. Μπορείτε να μου πείτε ένα πρόγραμμα από το ΜΑΡΚΕΤ που να μου δέιχνει πόσα ΚΒ καταναλώνω την ημέρα και αν κάποιος το έχει πάρει το συγκεκριμένο πακέτο αν αξίζει για ένα μέσο χρήστη (να βλέπει τα μειλς του, να στέλνει και κανά μειλ)?

 

εγω χρησιμοποιω το συγκεκριμενο,

 

http://www.appbrain.com/app/net.jaqpot.netcounter

 

κανει μετρηση και σε wi-fi αλλα και στην συνδεση σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα πληκτρολογιου.Απεγκατεστησα το adw για να δω μηπως υπηρχε προβλημα και στο μαμισιο launcher της se δεν υπαρχει καν το εικονιδιο κλησεις.μολισ ξαναεκανα εγκατασταση το adw αλλα παλι τα ιδια.παταω πανω στην επαφη και δεν κανει τιποτα .Ουτε επεξεργασια δεν μπορω να κανω.μαλλον κατι σβηστηκε.

 

Μήπως απεγκατέστησες το Timescape;

Γιατί είναι συνδεδεμένο με τις Επαφές. :(

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ (αν και καθόλου εκδικητικός) να επανέλθω λίγο οξύς σε κάτι που είχε αναφερθεί παλιότερα και που ήταν το κύριο επιχείρημα και ο κύριος λόγος που αναβάθμισα σε R2BA026 και πέρασα όλη την ταλαιπωρία της επανεγκατάστασης και του στησίματος της συσκευής...

 

Για το Θεό! Που τους είδατε τους 160 -ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ- χαρακτήρες στα γραπτά μηνύματα??? :w00t: Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο -ακόμα- . Τσάμπα χάρηκα για μια ανακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δοκίμασες με το τελευταίο Handcent? Από μόνο του τα κάνει Unicode. "Φαίνεται" να στέλνει 160 χαρακτήρες. Έστειλα ένα με 87 και δείχνει να έφυγε σαν ένα. Πως το βλέπω (εκτός από το λογαριασμό)?

SMS έχω στείλει ελάχιστα και δεν το ψάχνω.

 

 

Handcent sms Version 3.2.3

27 Jul 2010

 

Add LED supportion for EVO,it also imporve blink LED not only 5 minutes

Fix Mms supportion for Ally

Support Enable,Disable LED option for all sense UI phone

Support Lock pattern for incredible

Fix some widget bug

Add greek sms mode option

 

Δεν ειναι θεμα πληκτρολογιου.Απεγκατεστησα το adw για να δω μηπως υπηρχε προβλημα και στο μαμισιο launcher της se δεν υπαρχει καν το εικονιδιο κλησεις.μολισ ξαναεκανα εγκατασταση το adw αλλα παλι τα ιδια.παταω πανω στην επαφη και δεν κανει τιποτα .Ουτε επεξεργασια δεν μπορω να κανω.μαλλον κατι σβηστηκε.

 

Εγώ στην δεύτερη προσπάθεια να περάσω την 26 υπήρχε το εικονίδιο των κλήσεων. Το έσυρα και το έσβησα από την Home screen του ADW. Πιθανώς κάτι απεγκατέστησε και δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο. Δοκίμασα και το aTakephone αλλά τίποτα.

Στον ADW δεν υπάρχει δυνατότητα uninstall εφαρμογής σύροντας το εικονίδιο στα σκουπίδια ή κάνω λάθος?

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δοκίμασες με το τελευταίο Handcent? Από μόνο του τα κάνει Unicode. "Φαίνεται" να στέλνει 160 χαρακτήρες. Έστειλα ένα με 87 και δείχνει να έφυγε σαν ένα. Πως το βλέπω (εκτός από το λογαριασμό)?

SMS έχω στείλει ελάχιστα και δεν το ψάχνω.

 

 

Handcent sms Version 3.2.3

27 Jul 2010

 

Add LED supportion for EVO,it also imporve blink LED not only 5 minutes

Fix Mms supportion for Ally

Support Enable,Disable LED option for all sense UI phone

Support Lock pattern for incredible

Fix some widget bug

Add greek sms mode option

 

 

 

Εγώ στην δεύτερη προσπάθεια να περάσω την 26 υπήρχε το εικονίδιο των κλήσεων. Το έσυρα και το έσβησα από την Home screen του ADW. Πιθανώς κάτι απεγκατέστησε και δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο. Δοκίμασα και το aTakephone αλλά τίποτα.

Στον ADW δεν υπάρχει δυνατότητα uninstall εφαρμογής σύροντας το εικονίδιο στα σκουπίδια ή κάνω λάθος?

 

Κατι τετοιο εκανα και γω και δημιουργηθηκε το προβλημα.Τωρα παντως ειναι ολα μια χαρα.Σφαιρα το κινητο και απο καταναλωαη μηδεν.Αψογο.

Link to comment
Share on other sites

εχω τν 024 κ ειναι vodafone branded greece κ μου εμφανιζει μηνυμα οτι υπαρχει διαθεσημη αναβαθμιση αλλα πρεπει να το κανω μεσω υπολογιστη,Προσπαθω να κανω αναβαθμιση μεσω του seus κ μου κολλαει τν υπολογιστη μολισ συνδεσω το usb με το κιν. εχει ιδεα κανεισ τι μπορει να φταιει???

 

 

υγ:το pc companion μοθ λεει οτι δν υπαρχει πιο προσφατη ενημερωση

Edited by konkaratzas
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά μετά την τελευταία αναβάθμιση "φαίνεται" να στέλνει πλέον με 160 χαρακτήρες... δηλαδή το σημείο που εμφανίζει πόσα γράμματα μένουν για να "ξεπεράσεις" το 1 sms, εμφανίζεται πλέον όταν κοντεύω τους 160. Τι να πω, μακάρι να μην είναι "fake" γιατί τη γα****** με τόσα sms παραπάνω!!
Link to comment
Share on other sites

@freco Ναι εννοώ την αποστολή sms 160 ελληνικών χαρακτήρων από default. Το handcent το προγραμμάτισαν ειδικά ώστε να μετατρέπει τα γράμματα και να φαίνεται σαν 1 sms και να χρεώνεσαι λιγότερο αλλά τα στέλνει πάντα όλα κεφαλαία (άσχετα με το αν εσύ τα γράψεις μικρά αυτό τα μετατρέπει).

Εγώ μιλάω για την default εφαρμογή της SE η οποία εξακολουθεί να εμμένει στους 70.

 

@Papanick Πολύ αμφιβάλλω. Σε όλους μας η ίδια 026 περάστηκε οπότε "κόψε κατανάλωση" όσο είναι νωρίς ακόμα αλλά για καλό και για κακό βγάλε και ένα screenshot από το default sms application για να διαπιστώσουμε του λόγου το αληθές διότι ΑΝ κάποιοι χρήστες μπορούν να στείλουν τελικά 160 και κάποιοι άλλοι 70 τότε , "έχουμε θέμα" με την αγαπητή SE! :lol:

 

@konkaratzas Μάλλον καθαρά θέμα κολλήματος του pc. Αρχικά απεγκατέστησε το SEUS που έχεις και δοκίμασε να μπεις στο site της SE και να ξανακατεβάσεις την τελευταία έκδοση του SEUS και να το εγκαταστήσεις ξανά. Αν μετά απ' αυτό το pc σου εξακολουθεί να κολλάει τότε είναι 1000% φταίξιμο του υπολογιστή οπότε (για να μην σε "βάζω" να κάνεις format) πήγαινε σε ένα internet-cafe και κάνε την δουλειά σου η οποία δε διαρκεί και πολύ. Σε ένα τεταρτάκι το maximum ξεμπερδεύεις!

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

Εγώ (αν και καθόλου εκδικητικός) να επανέλθω λίγο οξύς σε κάτι που είχε αναφερθεί παλιότερα και που ήταν το κύριο επιχείρημα και ο κύριος λόγος που αναβάθμισα σε R2BA026 και πέρασα όλη την ταλαιπωρία της επανεγκατάστασης και του στησίματος της συσκευής...

 

Για το Θεό! Που τους είδατε τους 160 -ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ- χαρακτήρες στα γραπτά μηνύματα??? :w00t: Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο -ακόμα- . Τσάμπα χάρηκα για μια ανακρίβεια.

 

Τι αλλο θα κανω πια για το φορουμ??? Καθομουν κι εστελνα στον εαυτο μου μηνυματα (εχω 1500 προς Cosmote :lol:) για να το διαπιστωσω ιδιοις ομμασι. Ε λοιπον αν και το μηνυμα ηταν γραμμενο με μικρα το εστειλε σε κεφαλαια και μου βγηκαν και 160 χαρακτηρες! Μηπως κατι παιζει με τη συσκευη σου???:blink:

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι έχει να κάνει με την sim?

Η δική μου είναι πάντως πανάρχαια…

 

http://img809.imageshack.us/img809/306/smsd.png

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο. Και για του λογου το αληθες τραβηξα 2 screenshots ενα σε portrait mode κι ενα σε landscape ωστε να φαινονται ολοι οι χαρακτηρες.

 

http://img25.imageshack.us/img25/6158/screenshot3jpeg.th.jpg http://img695.imageshack.us/img695/2118/screenshot4jpeg.th.jpg

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφου ευχαριστήσω τα παιδιά που με βοήθησαν στο να δω τι πρόγραμμα να βάλω για το κινητό μου από την στιγμή που απέκτησα τα 100ΜΒ τον μήνα απο VODAFONE θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω κάτι στο κινητό μου για να μπαίνω...γιατί μου λεει ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε αλλά δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ.......εχω το WATCHDOG, APNDROID (ενεργοποιημένο) και επιλογή δικτύου μόνο GSM......

Για τα μηνύματα είναι 100% σίγουρο ότι με την 24 πλέον και το μαμά πληκτρολόγιο στέλνει 160 χαρακτήρες, άρα κάτι άλλο παιζει....και δεν νομίζω να είναι η κάρτα αφού η κάρτα σου εφόσον είχες άλλη συσκευή και σου έστελνε 160 χαρακτήρες, δεν μπορεί να μην κάνει και το ίδιο με το xperia.....

Link to comment
Share on other sites

Αφου ευχαριστήσω τα παιδιά που με βοήθησαν στο να δω τι πρόγραμμα να βάλω για το κινητό μου από την στιγμή που απέκτησα τα 100ΜΒ τον μήνα απο VODAFONE θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω κάτι στο κινητό μου για να μπαίνω...γιατί μου λεει ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε αλλά δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ.......εχω το WATCHDOG, APNDROID (ενεργοποιημένο) και επιλογή δικτύου μόνο GSM......

Για τα μηνύματα είναι 100% σίγουρο ότι με την 24 πλέον και το μαμά πληκτρολόγιο στέλνει 160 χαρακτήρες, άρα κάτι άλλο παιζει....και δεν νομίζω να είναι η κάρτα αφού η κάρτα σου εφόσον είχες άλλη συσκευή και σου έστελνε 160 χαρακτήρες, δεν μπορεί να μην κάνει και το ίδιο με το xperia.....

 

To APNdroid το ενεργοποιείς όταν δεν θες να έχεις πρόσβαση στο 3g αλλά μόνο δυνατότητα για MMS.

Για να μπεις ιντερνετ χρειάζεσαι το 3g, οπότε...

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

To APNdroid το ενεργοποιείς όταν δεν θες να έχεις πρόσβαση στο 3g αλλά μόνο δυνατότητα για MMS.

 

Κατανοητό....από εκέι και πέρα πρέπει να κάνω κάτι στο κινητό για να μπω στο ιντερνετ; Γιατί η κοπελία της Βοντα μου είπε ότι δεν χρειάζεται να έχω ενεργοποιημένο το 3g για να μπαίνω.......γενικά αν το έχεις το πακέτο θα με εξυπηρετιύσε να μου έλεγες τι έχεις κάνει στο κιν σου ΑΝ έχεις κάνει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό....από εκέι και πέρα πρέπει να κάνω κάτι στο κινητό για να μπω στο ιντερνετ; Γιατί η κοπελία της Βοντα μου είπε ότι δεν χρειάζεται να έχω ενεργοποιημένο το 3g για να μπαίνω.......γενικά αν το έχεις το πακέτο θα με εξυπηρετιύσε να μου έλεγες τι έχεις κάνει στο κιν σου ΑΝ έχεις κάνει κάτι

 

Ότι πει πες της!

Στο ίδιο μενού με τις ρυθμίσεις δικτύων, που άλλαξες και το GSM, απλά έχεις ενεργοποιημένη την 1η επιλογή (MMS & Δεδομένα).

Θα δεις το 3g σηματάκι με τα 2 βελάκια δίπλα από το ενδεικτικό του σήματος στην μπάρα.

Εφόσον βλέπεις εναλλαγή στα βελάκια αυτά τότε υπάρχει μεταφορά δεδομένων και μπορείς να μπεις ιντερνετ, μαρκετ, κτλ.

Απλά όταν δεν χρειάζεσαι να μπαίνεις να το απενεργοποιείς για να μην σου τρώει το πακέτο (με το Apndroid).

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...