Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To usb μάλλον πέθανε...

Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Είτε πάω να το φορτίσω είτε πάω να το συνδέσω με Pc δεν κάνει τίποτα έχει συμβεί σε κανέναν σας αυτό?

 

Μπορεί να φταίει και το κάτωθι προϊόν που πηγα να χρησιμοποιήσω και μόλις το συνέδεσα έκανε restart το τηλέφωνο μου?

 

http://cgi.ebay.co.uk/MICRO-MALE-MINI-FEMALE-USB-CONVERTER-ADAPTER-CABLE-/330394443298?cmd=ViewItem&pt=UK_Computing_CablesConnectors_RL&hash=item4ced0b1e22

Edited by gepall
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρηκα καποια navigators απο torrents. Navigon & NDrive.To Navigon δουλευει μια χαρα εκτος απο μια λεπτομερεια.Στην αναζητηση βαζω κανονικα πολη και οδο αλλα στον αριθμο οταν το πληκτρολογω και παταω οκ το αποτελεσμα δεν τον περιλαμβανει!Με βγαζει στην οδο και οχι στον ακριβη αριθμο που θελω!Το NDrive μαλλον ειναι για χαμηλοτερης αναλυσης οθονες και με χαλαει πολυ το θολο αποτελεσμα.Μηπως εχετε βρει κανα σωστο navigator free???

 

Δοκίμασε το CoPilot Live 8.0 ;)

 

η μπαταρια με νορμαλ χρηση ποσο κραταει?

 

Εξαρτάται πώς ορίζεις εσύ το "νορμάλ". Πάντως χωρίς πολλή βαριά χρήση, αν το βάζεις στο φορτιστή κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς θα είσαι OK!

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι τοσο χαλια οσο με κανετε να πιστευω???

 

Θελω και εγω να μου απαντησει καποιος στο ερωτημα μου!!!

 

Τι απάντηση περιμένεις σε αυτή την ερώτηση;

Πες μας εσύ πρώτα πόσο χάλια σε κάνουμε να πιστεύεις ότι είναι

και μετά θα σου πούμε αν είναι όντως τόσο χάλια. :blink:

:p

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει τα χειροτερα ειδικα για αυτο το μουλτιτατσ που δεν ξερω τι ειναι για την καμερα!!θες και αλλα??
Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει τα χειροτερα ειδικα για αυτο το μουλτιτατσ που δεν ξερω τι ειναι για την καμερα!!θες και αλλα??

 

Εγώ δε θέλω τίποτα άλλο...

Δεν έχεις ακούσει τα χειρότερα για το multitouch, απλά δεν έχει multitouch.

Δηλαδή δεν αναγνωρίζει 2 ταυτόχρονα πατήματα στην οθόνη.

Κι αφού δεν ξέρεις καν τι είναι, γιατί δε ρωτάς πρώτα να μάθεις και μετά να πανικοβληθείς;

Για την κάμερά του έχουμε αναφερθεί εκτενώς και με δείγματα.

Βλέπεις και κρίνεις.

Εσύ θες κάτι άλλο;

 

ΥΓ: Να είσαι πιο ευγενική και τότε μπορεί να παίρνεις και απαντήσεις. ;)

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο μόνος λόγος που θέλω να γίνει root η συσκεύη, για να κάνω ένα πλήρες backup πριν την όποια αναβάθμιση! Είδομεν... :worry:

 

Με το προγραμματάκι Mybackup Pro γίνεται δουλειά η θα χάσουμε τ αυγά με τα καλάθια :lol:

 

To X8 πάντως έχει μεγαλύτερη ανάλυση από το x10 mini (320x480 ένταντι 240x320).

 

Την διπλάσια ακριβώς .

 

Σήμερα ανακάλυψα κάτι που μπορεί να είναι χρήσιμο.

Επειδή πέρασα μέσα 4000 εικόνες (εντάξει, δε μπορώ να έχω μια μικρή αδυναμία στα trampararam; :whistle: :lol:) και μου εμφανίζονταν όταν ήθελα να επιλέξω wallpaper κτλ και ήταν σπαστικό, βρήκα το εξής κόλπο:

 

Μπορείς να φτιάξεις φακέλους και να τους δουλεύεις σαν αλμπουμ οπότε ταξινομείς ευκολότερα τις εικόνες σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον τον ενδιαφέρει σαν πρόγραμμα, το Documents to Go είναι σε προσφορά αυτή την περίοδο στα 9,99 δολάρια (8 κάτι euro). ;)
Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις φακέλους και να τους δουλεύεις σαν αλμπουμ οπότε ταξινομείς ευκολότερα τις εικόνες σου

 

:confused: Εεεεεε... Για φακέλους δε μιλούσα κι εγώ;

Μόνο που στην Gallery (όχι στο MediaScape) φαίνονται όλα χύμα

Δηλαδή όταν διαλέγεις wallpaper, όταν πας να επισυνάψεις σε mail ή mms, κτλ.

Κι αν, τελοσπάντων, δε θέλεις να φαίνονται τα περιεχόμενα κάποιων φακέλων πουθενά, βάζεις μια τελεία μπροστά από το όνομά τους. ;)

 

Με το προγραμματάκι Mybackup Pro γίνεται δουλειά η θα χάσουμε τ αυγά με τα καλάθια

 

Γίνεται δουλειά, αλλά μόνο επαφές, μηνύματα (τα οποία by the way μπορείς έτσι κι αλλιώς να τα κάνεις backup στην sd μέσα από τις ίδιες τις εφαρμογές), κάποιες ρυθμίσεις ίσως (άλλοι λένε ότι δουλεύει άλλοι ότι όχι), και τα αρχεία εγκατάστασης apk των εφαρμογών.

Το πιο σημαντικό, που δε γίνεται χωρίς root-access, είναι η επαναφορά των εγκατεστημένων εφαρμογών καθώς και τα data τους.

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:confused: Εεεεεε... Για φακέλους δε μιλούσα κι εγώ;

 

ΧΑΧΑΧΑ εεεεεε ναι καλή μου νεραιδούλα το ίδιο πράμα λεμε σιγά μη περίμεμενες εμενα να σου πω για τους φακέλους, αλλα μη με παραξηγής, εδω έχουμε 124 βαθμούς κελσιου βαράει άσχημα:lol::lol:

 

 

 

Γίνεται δουλειά, αλλά μόνο επαφές, μηνύματα (τα οποία by the way μπορείς έτσι κι αλλιώς να τα κάνεις backup στην sd μέσα από τις ίδιες τις εφαρμογές), κάποιες ρυθμίσεις ίσως (άλλοι λένε ότι δουλεύει άλλοι ότι όχι), και τα αρχεία εγκατάστασης apk των εφαρμογών.

Το πιο σημαντικό, που δε γίνεται χωρίς root-access, είναι η επαναφορά των εγκατεστημένων εφαρμογών καθώς και τα data τους.

 

Καλά τι χαζομπακαπ είναι τότε αυτό ,την sd ξερω και γω να την σώσω το θεμα ειναι τα αρχεία του συστήματος οι ρυθμίσεις κ.λ.π. ώστε να μη το ξαναστήνεις απο την αρχή , εν αναμονη ρουτ τότε.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ εεεεεε ναι καλή μου νεραιδούλα το ίδιο πράμα λεμε σιγά μη περίμεμενες εμενα να σου πω για τους φακέλους, αλλα μη με παραξηγής, εδω έχουμε 124 βαθμούς κελσιου βαράει άσχημα:lol::lol:

 

Εδώ έχουμε νομίζω 126... Δώστε μου τα ψιλά για το βαρκάρη να περάσω απέναντιιιιι... :heat::heat::heat:

 

 

Καλά τι χαζομπακαπ είναι τότε αυτό ,την sd ξερω και γω να την σώσω το θεμα ειναι τα αρχεία του συστήματος οι ρυθμίσεις κ.λ.π. ώστε να μη το ξαναστήνεις απο την αρχή , εν αναμονη ρουτ τότε.

 

Ναι ρε γμτ, δυστυχώς αν δεν έχεις πρόσβαση στο σύστημα δε μπορείς να κάνεις και πολλά! Εγώ θέλω να κάνω αναβάθμιση, να κάνω restore και να είναι το τηλέφωνό μου όπως πριν. Γι αυτό και δεν πρόκειται να κάνω καμία αναβάθμιση μέχρι να βγει η 2.1. Και τότε, θα περιμένω καμιά βδομάδα να δω πώς θα πάει και μετά... Το κινητό πρέπει πάνω απ' όλα να είναι λειτουργικό, τα νούμερα των εκδόσεων είναι απλά νούμερα!

Χαμός έχει γίνει με το root στο xda, τα τελευταία "νέα" είναι ότι μάλλον θα επιχειρηθεί root με παρέμβαση στο hardware. Ε ρε γλέντια!! :vava:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δυο-τρεις μέρες χρήσης του SmartKeyboard (thnx Lillife! once again...:P), μου 'χει ήδη κολλήσει τρεις φορές... Κολλάει το πληκτρολόγιο, δηλαδή είναι σαν μπαίνει η εικόνα του πληκτρολογίου μπροστά από οτιδήποτε γίνεται στο κινητό. Δηλαδή λειτουργεί κανονικά η συσκευή, απλά έχω το πληκτρολόγιο μονίμως μπροστά από ό,τι κάνω. Μόνο τα notifications μπαίνουν από πάνω του... Φυσικά δεν μπορώ να το τερματίσω με κανέναν τρόπο και αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοια θέματα; Πολύ καλό κατά τ'άλλα, δε λέω, μ' έχει βολέψει!

 

Υ.Γ. Σόρρυ για τη δυσκολία στη περιγραφή του προβλήματος, λιώνω στους 35,4(!) βαθμούς ΜΕΣΑ στο σπίτι... Show mercy!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δυο-τρεις μέρες χρήσης του SmartKeyboard (thnx Lillife! once again...:P), μου 'χει ήδη κολλήσει τρεις φορές... Κολλάει το πληκτρολόγιο, δηλαδή είναι σαν μπαίνει η εικόνα του πληκτρολογίου μπροστά από οτιδήποτε γίνεται στο κινητό. Δηλαδή λειτουργεί κανονικά η συσκευή, απλά έχω το πληκτρολόγιο μονίμως μπροστά από ό,τι κάνω. Μόνο τα notifications μπαίνουν από πάνω του... Φυσικά δεν μπορώ να το τερματίσω με κανέναν τρόπο και αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοια θέματα; Πολύ καλό κατά τ'άλλα, δε λέω, μ' έχει βολέψει!

 

Υ.Γ. Σόρρυ για τη δυσκολία στη περιγραφή του προβλήματος, λιώνω στους 35,4(!) βαθμούς ΜΕΣΑ στο σπίτι... Show mercy!

 

και εγω μια απο τα ιδια , μονο με restart .... 1 φορα το εκανε , του δινω μια ευκαιρια ακομα και μετα ... HTC IME:ninja:

 

 

 

Tελικά απο περιέργεια είπα να περασω και το HTC _ IME ... πααααααρα πολυ καλο. και παρα πολυ παραμετροποιησιμο , μεχρι και gestures εχει.

το κατεβασα απο εδω:

http://www.hallerud.se/htc_ime_jonasl_hires_27.zip

πανευκολη εγκατασταση

# Install the two apks (HTC_IME & Clicker)

# There is no need to push anything to /system

# Go to Menu, Settings, Language & Keyboard. Activate "HTC_IME mod"

# To change keyboard, long press on lower left key on stock keyboard or any input field. Select input method in the menu.

 

Αναμένω και κριτικη απο Lillifee για να δώ αν ειναι keeper or rotten... :P

Edited by Papeipa
Change of thoughts
Link to comment
Share on other sites

και εγω μια απο τα ιδια , μονο με restart .... 1 φορα το εκανε , του δινω μια ευκαιρια ακομα και μετα ... HTC IME:ninja:

 

Υπάρχει στο Market; Δεν το βρήκα..

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δυο-τρεις μέρες χρήσης του SmartKeyboard (thnx Lillife! once again...:P), μου 'χει ήδη κολλήσει τρεις φορές... Κολλάει το πληκτρολόγιο, δηλαδή είναι σαν μπαίνει η εικόνα του πληκτρολογίου μπροστά από οτιδήποτε γίνεται στο κινητό. Δηλαδή λειτουργεί κανονικά η συσκευή, απλά έχω το πληκτρολόγιο μονίμως μπροστά από ό,τι κάνω. Μόνο τα notifications μπαίνουν από πάνω του... Φυσικά δεν μπορώ να το τερματίσω με κανέναν τρόπο και αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοια θέματα; Πολύ καλό κατά τ'άλλα, δε λέω, μ' έχει βολέψει!

 

Υ.Γ. Σόρρυ για τη δυσκολία στη περιγραφή του προβλήματος, λιώνω στους 35,4(!) βαθμούς ΜΕΣΑ στο σπίτι... Show mercy!

 

Περίεργο, εμένα δε μου το έκανε ποτέ, ούτε στο παλιό μου HTC ούτε στο X10.

Ποια έκδοση έχεις βάλει; Η τελευταία είναι η 2.4.1

YΓ: Ζούμε σε μια πύρινη κόλαση. Ο καιρός χρειάζεται μια αναβάθμιση, επειγόντως!!

 

Υπάρχει στο Market; Δεν το βρήκα..

 

Δεν υπάρχει στο Market, γιατί έχει γίνει extract από ROM της HTC. :google:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οκ το HTC _ IME εχει ελληνικό Τ9 , με πολυ καλο prediction ! Plus απειρα opions που πραγματικα βαριεμαι να περιγραψω . και μπορεις να κανεις και import dictionary....

Δεν υστερει που8ενα εν τελει...

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, εμένα δε μου το έκανε ποτέ, ούτε στο παλιό μου HTC ούτε στο X10.

Ποια έκδοση έχεις βάλει; Η τελευταία είναι η 2.4.1

YΓ: Ζούμε σε μια πύρινη κόλαση. Ο καιρός χρειάζεται μια αναβάθμιση, επειγόντως!!

 

 

 

Δεν υπάρχει στο Market, γιατί έχει γίνει extract από ROM της HTC. :google:

 

Αυτή που μου έδωσε το Market...:P Version 94 έλεγε το Android στο Manage Applications, τώρα τι να σου πω...:blink:

 

No, Google's not my friend, he's my God...! :P (see facebook:P)

 

Offtopic: εγώ έχω εκφράσει την ιδέα μου περί καιρού... Να μαζευτούν ένα μάτσο επιστήμονες να ρίξουν τη μέση θερμοκρασία της Αθήνας κατά 10 βαθμούς, να ζούμε σαν άνθρωποι βρε παιδί μου! Ή μπορούν να δημιουργήσουν τεχνητή βροχή να μας δροσίσουν λίγο... Τόσες λύσεις υπάρχουν!:P

Link to comment
Share on other sites

οκ το HTC _ IME εχει ελληνικό Τ9 , με πολυ καλο prediction ! Plus απειρα opions που πραγματικα βαριεμαι να περιγραψω . και μπορεις να κανεις και import dictionary....

Δεν υστερει που8ενα εν τελει...

 

Ακριβως :)

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω και κριτικη απο Lillifee για να δώ αν ειναι keeper or rotten... :P

 

Μόλις το εγκατέστησα, οπότε το βράδυ θα επιστρέψω με εντυπώσεις!

Για την ώρα, με εξέπληξε ευχάριστα το ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τα volume keys ως dpad για να μετακινούμαι στο κείμενο!! :-)

 

*sent via my X10i

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαμός έχει γίνει με το root στο xda, τα τελευταία "νέα" είναι ότι μάλλον θα επιχειρηθεί root με παρέμβαση στο hardware. Ε ρε γλέντια!! :vava:

 

 

Άντε πάλι τσιπάκια, ουτε PS3 να ήτανε :lol::lol::lol:

 

οκ το HTC _ IME εχει ελληνικό Τ9 , με πολυ καλο prediction ! Plus απειρα opions που πραγματικα βαριεμαι να περιγραψω . και μπορεις να κανεις και import dictionary....

Δεν υστερει που8ενα εν τελει...

 

 

Το έβαλα και γω καλο φαίνεται αλλα ούτε και αυτό δεν υποστηρίζει πανω απο 70 χαρακτήρες, εκτός αν υπάρχει κάποιο setting που δεν το είδα :worry:

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και γω καλο φαίνεται αλλα ούτε και αυτό δεν υποστηρίζει πανω απο 70 χαρακτήρες, εκτός αν υπάρχει κάποιο setting που δεν το είδα :worry:

 

Δυστυχως αυτο δεν ειναι θεμα πληκτρολογιου αλλα θεμα κωδικοποιησης unicode του λειτουργικου. Αν αυτο σου επιβαλλει 70 χαρακτηρες ρε που να χτυπαμε τον κ*^# μας κατω ολοι μαζι (με το μπαρδον), δεν γινεται να αλλαξει...

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο δεν ειναι θεμα πληκτρολογιου αλλα θεμα κωδικοποιησης unicode του λειτουργικου. Αν αυτο σου επιβαλλει 70 χαρακτηρες ρε που να χτυπαμε τον κ*^# μας κατω ολοι μαζι (με το μπαρδον), δεν γινεται να αλλαξει...

 

Ισχύει αυτό που λες, είναι θέμα λειτουργικού.

Αλλά η HTC έχει ενσωματώσει στην εφαρμογή διαχείρισης μηνυμάτων ένα μικρό process που μετατρέπει τους unicode χαρακτήρες σε GSM συμβατή μορφή, με αποτέλεσμα να μπορείς να στείλεις σε 1 sms 160 ελληνικούς χαρακτήρες.

Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει η ελπίδα να το κάνει και η SE σε κάποια επόμενη αναβάθμιση. Και πριν προλάβουν να πέσουν μερικοί να πουν ότι "σιγά μην το κάνει" "ναι καλά" κτλ κτλ... Ας περιμένουμε να δούμε! :)

 

Στο HTC IME τώρα... Ναι, είναι το καλύτερο!

Το περίεργο είναι ότι όσο είχα το Tattoo, που ως HTC το είχε προεγκατεστημένο, το μισούσα! Τώρα βέβαια συνειδητοποιώ ότι δεν έφταιγε το ίδιο το πληκτρολόγιο, αλλά μάλλον η μικρή οθόνη και η τεχνολογία resistive.

Στο X10 πραγματικά δουλεύει θαύμα! Και οι επιλογές που δίνει για customisation είναι πολλές και χρήσιμες. Με ένα σωστό συνδυασμό δε χρειάζεται να ανησυχήσεις ποτέ ξανά για το θέμα "γρήγορη και εύκολη πληκτρολόγηση".

Και, βέβαια, τι Lillifee θα ήμουν αν δεν έψαχνα να βρω ακόμα περισσότερα... :p

Εδώ είναι μια online-kitchen για να φτιάχνει όποιος θέλει τα δικά του skins για το πληκτρολόγιο! Έχει πολλές επιλογές σε χρώματα και backgrounds.

Αξίζει να το δοκιμάσετε! ;)

Εγώ έφτιαξα αυτό:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το παρω με νεα συνδεση(βρηκα μια φοβερη προσφορα στο ΠΛΑΙΣΙΟ) και θελω να ρωτησω το εξης.Σαν συσκευη ειναι ευχρηστη για καθημερινη απλη εως μετρια χρηση?το μονο που με ξενερωνει ειναι η ενταση ακουστικου και ηχειου που διαβασα αλλα οκ πιστευω πως θα λυθει δεν μπορει...
Link to comment
Share on other sites

Και, βέβαια, τι Lillifee θα ήμουν αν δεν έψαχνα να βρω ακόμα περισσότερα... :p

Εδώ είναι μια online-kitchen για να φτιάχνει όποιος θέλει τα δικά του skins για το πληκτρολόγιο! Έχει πολλές επιλογές σε χρώματα και backgrounds.

Αξίζει να το δοκιμάσετε! ;)

Εγώ έφτιαξα αυτό:

 

Εεεεε καλά τωρα σιγά μη δεν το έβρισκες , έφτιαξα και γω ένα αλλα πως στο καλό το βάζω στο τηλέφωνο :lol::lol::O

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το παρω με νεα συνδεση(βρηκα μια φοβερη προσφορα στο ΠΛΑΙΣΙΟ) και θελω να ρωτησω το εξης.Σαν συσκευη ειναι ευχρηστη για καθημερινη απλη εως μετρια χρηση?το μονο που με ξενερωνει ειναι η ενταση ακουστικου και ηχειου που διαβασα αλλα οκ πιστευω πως θα λυθει δεν μπορει...
εγω το πηρα σημερα απο το πλαισιο με την προσφορα που λες:D:D. ΘΕλω να μου πειτε αν πρεπει να κατεβασω καποιον brower γιατι οτνα παταω να μπω στο ιντερνετ δεν μου εμφανηζει κανονηκα τις σελιδες. μπορητε να με βοηθησετε??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...