Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα μεγάλο μπράβο από μένα για την δουλειά σου.

Μια ερώτηση γιατί κάτι δεν κατάλαβα. Γιατί να χρησιμοποιήσει κάποιος το ChompSMS αγοράζοντας credits? Λόγω φθηνότερου SMS?

Ενημερωτικά ρωτάω μιας και στη ζωή μου έχω στείλει με το ζόρι 10 SMS αν και έχω "unlimited" με σχεδόν όλους τους γνωστούς και φίλους.

 

Και πάλι μπράβο.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα μεγάλο μπράβο από μένα για την δουλειά σου.

Μια ερώτηση γιατί κάτι δεν κατάλαβα. Γιατί να χρησιμοποιήσει κάποιος το ChompSMS αγοράζοντας credits? Λόγω φθηνότερου SMS?

Ενημερωτικά ρωτάω μιας και στη ζωή μου έχω στείλει με το ζόρι 10 SMS αν και έχω "unlimited" με σχεδόν όλους τους γνωστούς και φίλους.

 

Και πάλι μπράβο.

 

Να είσαι καλά! :happy:

Να πω βέβαια, ότι και οι developers ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικοί και διαθέσιμοι!

 

Το ChompSMS σου δίνει τη δυνατότητα, αν θες, να αγοράσεις credits και να στέλνεις μηνύματα με 0,08 ευρώ/μήνυμα, μέσω internet, κατευθείαν από την εφαρμογή, σαν κανονικό μήνυμα.

(Η χρέωση για το internet είναι αστεία, περίπου 1 MB για 1000 μηνύματα)

Συμφέρει κατά κάποιο τρόπο, κυρίως αν επικοινωνείς με ξένα δίκτυα.

Αλλά δε σε υποχρεώνουν, λειτουργεί κανονικότατα ως messaging app, ακριβώς -και πολύ καλύτερα- σαν την default.

Ούτε εγώ χρησιμοποιώ credits, αν και μου έδωσαν 150 δωρεάν για τη μετάφραση που έκανα. :D

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

lillifee μιας και βλεπω οτι το κατεχεις το θεμα...μηπως μπορεις να μου πεις σε παρακαλω πως κανουμε μετονομασια ενος αρχειου?ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τον Astro File Manager που έχει όλες αυτές τις λειτουργίες, όπως copy, move, multiselect, rename, απευθείας εγκατάσταση αρχείων .apk, κτλ κτλ... :)
Link to comment
Share on other sites

@Lillifee

Συγχαρητήρια και από μένα, τέτοιες προσπάθειες πρέπει να επιβραβεύονται όσο μικρές ή μεγάλες και αν είναι γιατί είναι κοινωνική προσφορά σε όλους εμάς τους υπόλοιπους!

 

Παίδες το ξανάπαθα... Τί κουλό είν'αυτό; Καμμία πρόταση;; Δεν είναι κι ό,τι καλύτερο...

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν έπαθα κάτι ανάλογο αλλά σίγουρα κάτι τρέχει με κάποια εφαρμογή που τρώει κυριολεκτικά την μπαταρία.

 

Και εξηγούμαι, χθες το απόγευμα γυρνάω από την δουλειά και βρίσκω το κινητό, το οποίο ήταν σε flight mode κατάσταση και με 70-80% μπαταρία από την προηγούμενη μέρα, κλειστό!

Το φορτίζω, ασχολούμαι μαζί του όσο ασχολούμαι μέχρι το βραδύ, το ξαναφορτίζω το γυρίζω και πάλι σε flight mode κατά της 1:30 το βράδυ και το αφήνω με 100% μπαταρία.

Όταν ξύπνησα το πρωί στης 7:05 η μπαταρία ήταν στο 71%!!! Έλεος δηλαδή!

Οι μόνες εφαρμογές που είχα βάλει πριν το φαινόμενο αυτό ήταν το Navigon, που δεν νομίζω να φταίει σε κάτι και 2 εφαρμογές για Weather information, το WeatherBug και ένα άλλο που δεν το άφησα πολύ ενεργό γιατί δεν μου άρεσε.

Πριν φύγω σήμερα το πρωί απενεργοποίησα τις ενεργές ενημερώσεις του WeatherBug (που σε flight mode δεν θα έπρεπε λογικά να δουλεύουν μια και από που και πως να ενημερωθούν?) και θα δω όταν γυρίσω πόση μπαταρία έχει φάει (σημ. ακόμη είναι σε flight mode).

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ενώ μπαίνω στο internet κανονικά (αν και δεν έχω πολύ καλό σήμα), όταν πάω να μπω στο market ξεκινάει να φορτώνει και μετά από λίγο βγάζει πρόβλημα σύνδεσης και δεν μπαίνει πουθενά. Αν μου το έκανε και στο internet θα έλεγα ότι δεν έχω καλό σήμα, αλλά τώρα?

Καμια ιδέα?

 

Παιδιά καμιά βοήθεια??

Μου το κάνει παντού. Μου βγάζει πρόβλημα δικτύου όταν πάω να μπω στο market, ενώ από το ίδιο σημείο μπαίνω στο ιντερνετ κανονικά. Πως γίνεται αυτό??:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά βοήθεια??

Μου το κάνει παντού. Μου βγάζει πρόβλημα δικτύου όταν πάω να μπω στο market, ενώ από το ίδιο σημείο μπαίνω στο ιντερνετ κανονικά. Πως γίνεται αυτό??:blink:

 

Στο xda κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα.

Δες εδώ, ίσως βοηθήσει.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τον Astro File Manager που έχει όλες αυτές τις λειτουργίες, όπως copy, move, multiselect, rename, απευθείας εγκατάσταση αρχείων .apk, κτλ κτλ... :)

 

lillifee μιας και βλεπω οτι το κατεχεις το θεμα...μηπως μπορεις να μου πεις σε παρακαλω πως κανουμε μετονομασια ενος αρχειου?ευχαριστω προκαταβολικα

 

Πράγματι με τον Astro θα κάνεις τη δουλειά σου.

Πατάς παρατεταμένα πάνω στο αρχείο που θέλεις να μετονομάσεις, επιλέγεις edit στο μενού που θα σου πεταχτεί και μετά rename! ;)

 

 

@Lillifee

Συγχαρητήρια και από μένα, τέτοιες προσπάθειες πρέπει να επιβραβεύονται όσο μικρές ή μεγάλες και αν είναι γιατί είναι κοινωνική προσφορά σε όλους εμάς τους υπόλοιπους!

 

Thanks! :O

 

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν έπαθα κάτι ανάλογο αλλά σίγουρα κάτι τρέχει με κάποια εφαρμογή που τρώει κυριολεκτικά την μπαταρία.

 

Και εξηγούμαι, χθες το απόγευμα γυρνάω από την δουλειά και βρίσκω το κινητό, το οποίο ήταν σε flight mode κατάσταση και με 70-80% μπαταρία από την προηγούμενη μέρα, κλειστό!

Το φορτίζω, ασχολούμαι μαζί του όσο ασχολούμαι μέχρι το βραδύ, το ξαναφορτίζω το γυρίζω και πάλι σε flight mode κατά της 1:30 το βράδυ και το αφήνω με 100% μπαταρία.

Όταν ξύπνησα το πρωί στης 7:05 η μπαταρία ήταν στο 71%!!! Έλεος δηλαδή!

Οι μόνες εφαρμογές που είχα βάλει πριν το φαινόμενο αυτό ήταν το Navigon, που δεν νομίζω να φταίει σε κάτι και 2 εφαρμογές για Weather information, το WeatherBug και ένα άλλο που δεν το άφησα πολύ ενεργό γιατί δεν μου άρεσε.

Πριν φύγω σήμερα το πρωί απενεργοποίησα τις ενεργές ενημερώσεις του WeatherBug (που σε flight mode δεν θα έπρεπε λογικά να δουλεύουν μια και από που και πως να ενημερωθούν?) και θα δω όταν γυρίσω πόση μπαταρία έχει φάει (σημ. ακόμη είναι σε flight mode).

 

Έχω να σημειώσω 1-2 πραγματάκια που μπορεί να φανούν χρήσιμα και που τα έμαθα μετά από 3μηνη συμβίωση με το λειτουργικό Android.

Κατ' αρχάς να πω ότι έχω το Xperia 5 μέρες και η μπαταρία έχει συμπεριφερθεί ως εξής:

μέρα 1η: ανοίγω το κουτί, βάζω τη SIM, μπλα μπλα μπλα, έχω 43% μπαταρία.

6 ώρες και 40 λεπτά μέχρι να σβήσει εντελώς.

μέρα 2η: σβήνει εντελώς μετά από 24 ώρες και 30 λεπτά.

μέρα 3η: σβήνει εντελώς μετά από 20 ώρες. Το φορτίζω μόνο μέχρι 67%.

μέρα 4η: από το 67% έως να σβήσει κάνει 26 ώρες.

Η μπαταρία μου λοιπόν από το κουτί είχε ικανοποιητικότατη απόδοση, κι αν όντως οι πλήρεις κύκλοι φορτίσεων-εκφορτίσεων της δώσουν περισσότερη αντοχή, τότε θα μιλάμε για την πρώτη "νορμάλ" μπαταρία στα τόσα χρόνια με τα smartphones που έχω χρησιμοποιήσει!

 

Τι κάνω ακριβώς;

 

1. Δεν χρησιμοποιώ κανέναν task manager/killer για να σβήνω εφαρμογές που τις βλέπω να τρέχουν. Οι εφαρμογές που φαίνονται να τρέχουν στην πραγματικότητα μπορεί να είναι σε 5 πιθανές καταστάσεις: idle, active, background, foreground, service. Για κάθε μία από αυτές τις καταστάσεις η κατανάλωση RAM είναι διαφορετική. Οι idle εφαρμογές, ας πούμε, έχουν μηδαμινό αποτύπωμα στη RAM.

Όταν πάμε και κλείνουμε εφαρμογές που νομίζουμε ότι δε χρειάζονται, τότε το λειτουργικό, επειδή έτσι είναι ρυθμισμένο, πάει και τις επαναφέρει. Με αποτέλεσμα; Να καταναλώνει συνεχώς ενέργεια λόγω του επεξεργαστή. Ένα παράδειγμα είναι το Moxier. Η ericsson το έχει ενσωματώσει στο λειτουργικό. Αλλά αν δεν έχουμε ρυθμίσει κάποιο account, τότε δεν πραγματοποιεί καμία ενέργεια. Απλά υπάρχει idle στη RAM για να ανοίξει γρήγορα αν και όποτε. Αυτό εύκολα μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος μέσω του Advanced Task Manager, όπου θα δει ότι δίπλα από το Moxier γράφει idle και τιμή της RAM που απασχολεί μόλις 14KB.

Άρα λοιπόν, η εμμονή με την αριθμητική τιμή της RAM και τις εφαρμογές που μας δείχνει ο εκάστοτε task manager μόνο να μειώσει μπορεί τη μπαταρία μας.

Εξίσου καταστροφικά και άχρηστα είναι τα προγράμματα που ρυθμίζουμε να σκοτώνουν αυτόματα συγκεκριμένες εφαρμογές όταν το σύστημα πάει να τις επαναφέρει. Ζορίζουν τον επεξεργαστή πηγαίνοντας κόντρα σε δομικές λειτουργίες του συστήματος, ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.

Δοκιμάστε χωρίς αυτά, θα με θυμηθείτε. ;)

 

2. Η φωτεινότητα είναι στο αυτόματο. Μπορεί να μην φτάνει με αυτό τον τρόπο ποτέ σε μεγάλο βαθμό και να "χάνει" λίγο η υπέροχη οθόνη, αλλά η αλήθεια είναι ότι είτε έξω είτε σε εσωτερικό χώρο, όλα διακρίνονται εύκολα και καθαρά.

 

3. Κλείνω το Wi-Fi όταν δε θέλω να το χρησιμοποιήσω. Ποιος ο λόγος να είναι ανοιχτό όλη μέρα;

 

4. Δε χρησιμοποιώ bluetooth ακουστικό. Προς Θεού, δεν υπονοώ να μη χρησιμοποιείτε γιατί θα τελειώνει τη μπαταρία, απλά παραθέτω τη χρήση που κάνω εγώ προσωπικά!!

 

5. Είμαι στο internet 2 ώρες την ημέρα συνολικά, είτε μέσω wifi, είτε μέσω δικτύου και έχω την εφαρμογή Gmail ενεργοποιημένη να μου κάνει push τα εισερχόμενα αυτόματα, συνεχώς.

 

Και τέλος...

 

6. Δε με νοιάζει πόσο γρήγορα τελειώνει η μπαταρία μου και έχω πάντα το φορτιστή μου στην τσάντα μου. :lol: :lol:

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω να σημειώσω 1-2 πραγματάκια που μπορεί να φανούν χρήσιμα και που τα έμαθα μετά από 3μηνη συμβίωση με το λειτουργικό Android.

Κατ' αρχάς να πω ότι έχω το Xperia 5 μέρες και η μπαταρία έχει συμπεριφερθεί ως εξής:

μέρα 1η: ανοίγω το κουτί, βάζω τη SIM, μπλα μπλα μπλα, έχω 43% μπαταρία.

6 ώρες και 40 λεπτά μέχρι να σβήσει εντελώς.

μέρα 2η: σβήνει εντελώς μετά από 24 ώρες και 30 λεπτά.

μέρα 3η: σβήνει εντελώς μετά από 20 ώρες. Το φορτίζω μόνο μέχρι 67%.

μέρα 4η: από το 67% έως να σβήσει κάνει 26 ώρες.

Η μπαταρία μου λοιπόν από το κουτί είχε ικανοποιητικότατη απόδοση, κι αν όντως οι πλήρεις κύκλοι φορτίσεων-εκφορτίσεων της δώσουν περισσότερη αντοχή, τότε θα μιλάμε για την πρώτη "νορμάλ" μπαταρία στα τόσα χρόνια με τα smartphones που έχω χρησιμοποιήσει!

 

Τι κάνω ακριβώς;

 

1. Δεν χρησιμοποιώ κανέναν task manager/killer για να σβήνω εφαρμογές που τις βλέπω να τρέχουν. Οι εφαρμογές που φαίνονται να τρέχουν στην πραγματικότητα μπορεί να είναι σε 5 πιθανές καταστάσεις: idle, active, background, foreground, service. Για κάθε μία από αυτές τις καταστάσεις η κατανάλωση RAM είναι διαφορετική. Οι idle εφαρμογές, ας πούμε, έχουν μηδαμινό αποτύπωμα στη RAM.

Όταν πάμε και κλείνουμε εφαρμογές που νομίζουμε ότι δε χρειάζονται, τότε το λειτουργικό, επειδή έτσι είναι ρυθμισμένο, πάει και τις επαναφέρει. Με αποτέλεσμα; Να καταναλώνει συνεχώς ενέργεια λόγω του επεξεργαστή. Ένα παράδειγμα είναι το Moxier. Η ericsson το έχει ενσωματώσει στο λειτουργικό. Αλλά αν δεν έχουμε ρυθμίσει κάποιο account, τότε δεν πραγματοποιεί καμία ενέργεια. Απλά υπάρχει idle στη RAM για να ανοίξει γρήγορα αν και όποτε. Αυτό εύκολα μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος μέσω του Advanced Task Manager, όπου θα δει ότι δίπλα από το Moxier γράφει idle και τιμή της RAM που απασχολεί μόλις 14KB.

Άρα λοιπόν, η εμμονή με την αριθμητική τιμή της RAM και τις εφαρμογές που μας δείχνει ο εκάστοτε task manager μόνο να μειώσει μπορεί τη μπαταρία μας.

Εξίσου καταστροφικά και άχρηστα είναι τα προγράμματα που ρυθμίζουμε να σκοτώνουν αυτόματα συγκεκριμένες εφαρμογές όταν το σύστημα πάει να τις επαναφέρει. Ζορίζουν τον επεξεργαστή πηγαίνοντας κόντρα σε δομικές λειτουργίες του συστήματος, ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.

Δοκιμάστε χωρίς αυτά, θα με θυμηθείτε. ;)

 

2. Η φωτεινότητα είναι στο αυτόματο. Μπορεί να μην φτάνει με αυτό τον τρόπο ποτέ σε μεγάλο βαθμό και να "χάνει" λίγο η υπέροχη οθόνη, αλλά η αλήθεια είναι ότι είτε έξω είτε σε εσωτερικό χώρο, όλα διακρίνονται εύκολα και καθαρά.

 

3. Κλείνω το Wi-Fi όταν δε θέλω να το χρησιμοποιήσω. Ποιος ο λόγος να είναι ανοιχτό όλη μέρα;

 

4. Δε χρησιμοποιώ bluetooth ακουστικό. Προς Θεού, δεν υπονοώ να μη χρησιμοποιείτε γιατί θα τελειώνει τη μπαταρία, απλά παραθέτω τη χρήση που κάνω εγώ προσωπικά!!

 

5. Είμαι στο internet 2 ώρες την ημέρα συνολικά, είτε μέσω wifi, είτε μέσω δικτύου και έχω την εφαρμογή Gmail ενεργοποιημένη να μου κάνει push τα εισερχόμενα αυτόματα, συνεχώς.

 

Και τέλος...

 

6. Δε με νοιάζει πόσο γρήγορα τελειώνει η μπαταρία μου και έχω πάντα το φορτιστή μου στην τσάντα μου. :lol: :lol:

 

Συμφωνούμε, κι εγώ μετά από πολύ διάβασμα κατάλαβα πως το να ρυθμίζεις managers να κάνουν kill τις εφαρμογές είναι ζημιογόνο.

Επίσης όλα κλειστά (wifi, GPS, BT 3g) για όσο δεν τα χρειάζομαι.

 

Το System που έχω βάλει δεν του έχω ρυθμίσει να κάνει κάτι τέτοιο απλά για παρακολούθηση το έχω, αν και το πρωί το έβαλα να κάνει καταγραφή χρήσης των εφαρμογών μπας και καταλάβω όταν επιστρέψω ποια μου κάνει "κόλπα".

 

Δεν είναι πρόβλημα το να κάνεις χρήση και να σου φάει μπαταρία, αυτό είναι λογικό και μέσα στο πρόγραμμα, αλλά το να το έχεις σε κατάσταση αδράνειας, με κλειστά τα πάντα και να σου τρώει 30% σε 6 περίπου ώρες εεε είναι θέμα! :mad:

 

Επίσης πολύ καλά λόγια λέγονται, απ' όσα αναφέρουν χρήστες στο xda, με τον HelixLauncher Donut ως προς την κατανάλωση της μπαταρίας!

Για να δούμε....

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ηθελα να ρωτησω το DLNA που εχει τι ακριβως κανει? εχει μηπως wifi router οπως το HTC HD 2 η κατι παρομοιο?
Link to comment
Share on other sites

Το System που έχω βάλει δεν του έχω ρυθμίσει να κάνει κάτι τέτοιο απλά για παρακολούθηση το έχω, αν και το πρωί το έβαλα να κάνει καταγραφή χρήσης των εφαρμογών μπας και καταλάβω όταν επιστρέψω ποια μου κάνει "κόλπα".

 

Εγκατέστησε το Spare Parts και εκεί θα δεις με κάθε λεπτομέρεια ποια εφαρμογή καταναλώνει CPU με αποτέλεσμα να σου τρώει τη μπαταρία σε αδράνεια. Και το καλό είναι ότι το spare parts ουσιαστικά δεν είναι εφαρμογή, αλλά είναι ρυθμίσεις που υπάρχουν στον kernel αλλά τις "έκρυψαν" οι developers. Άρα δεν καταναλώνει ενέργεια για να παρακολουθεί το σύστημά σου, όπως οι εφαρμογές τρίτων.

 

Δεν είναι πρόβλημα το να κάνεις χρήση και να σου φάει μπαταρία, αυτό είναι λογικό και μέσα στο πρόγραμμα, αλλά το να το έχεις σε κατάσταση αδράνειας, με κλειστά τα πάντα και να σου τρώει 30% σε 6 περίπου ώρες εεε είναι θέμα! :mad:

 

Επίσης πολύ καλά λόγια λέγονται, απ' όσα αναφέρουν χρήστες στο xda, με τον HelixLauncher Donut ως προς την κατανάλωση της μπαταρίας!

Για να δούμε....

 

Αυτό υποδηλώνει όντως κάποιο bug. Δοκίμασε τον Helix Launcher, μήπως το bug βρίσκεται στην εφαρμογή της homescreen! Το περίεργο είναι ότι όλοι οι χρήστες είναι χωρισμένοι σε 2 ομάδες: υπερβολικά μικρή διάρκεια μπαταρίας / κανονική διάρκεια μπαταρίας. :blink: :blink:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ηθελα να ρωτησω το DLNA που εχει τι ακριβως κανει? εχει μηπως wifi router οπως το HTC HD 2 η κατι παρομοιο?

 

Μεταφερω αυτα που βρηκα στο διαδικτυο, σχετικα με το DLNA :

 

Κινητά Τηλέφων

Τα DLNA Certified κινητά τηλέφωνα θα είναι πολύ ισχυρά, έχοντας πέρα από δυνατότητες cellular, αλλά και ενσωματωμένη Wi-Fi ® ικανότητα, που θα τους επιτρέψουν να συνδεθούν στο δίκτυο του σπιτιού σας.

 

Το τηλέφωνο μπορεί να χρησιμεύσει ως Mobile Digital Media Server (M-DMS), να στέλνει φωτογραφίες, μουσική και βίντεο από τη μνήμη της σε άλλες συσκευές DLNA Certified. Ή, θα μπορούσε να λειτουργήσει ως Mobile Digital Media Player (M-DMP) για να παίζει το ψηφιακό περιεχόμενο από άλλες συσκευές DLNA Certified.

 

Τα πιο ενδιαφέρον από όλα θα είναι η ικανότητά του ως Mobile Digital Media Controller (M-ΕΚΥ). Αυτό θα σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε το τηλέφωνό σας για τον έλεγχο του ψηφιακού περιεχομένου από μια συσκευή DLNA Certified στην άλλη.

 

Original κείμενο :

Mobile Phones

 

DLNA Certified mobile phones will be very powerful, having not only cellular capabilities, but also a built-in Wi-Fi® capability to allow them to connect to your home network.

 

The phone can serve as a Mobile Digital Media Server (M-DMS), sending photos, music and videos from its memory to other DLNA Certified devices. Or, it could function as a Mobile Digital Media Player (M-DMP) to play digital content from other DLNA Certified devices.

 

Most interesting of all will be its capability as a Mobile Digital Media Controller (M-DMC).This will enable you to use your phone to control digital content from one DLNA Certified device to another.

 

Πηγη : www.dlna.org :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

...Οι μόνες εφαρμογές που είχα βάλει πριν το φαινόμενο αυτό ήταν το Navigon, που δεν νομίζω να φταίει σε κάτι και 2 εφαρμογές για Weather information, το WeatherBug και ένα άλλο που δεν το άφησα πολύ ενεργό γιατί δεν μου άρεσε.

 

Αυτό που έγραψα το είδες?

 

...Όσο για την μπαταρία, ανακάλυψα πως δοκιμάζοντας κάποιο πρόγραμμα navigation, όταν το κλείσω, το GPS παραμένει ενεργό. Δεν το είχα καταλάβει γιατί είχα βγάλει το widget. Έβγαλα και ένα πρόγραμμα που παρακολουθούσε τα data του GPRS και έβαλα το 3g watchdog και η μπαταρία ήρθε στα κανονικά της.

:lol:

 

Μήπως το GPS συνέχιζε να δουλεύει συνέχεια αφού έκλεισες το Navigon? Για παρατήρησε το.

 

Είμαι 99,9 % σίγουρος ότι πρόκειται για software πρόβλημα.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να παρακολουθούν εύκολα τη χρήση της μπαταρίας, μια εφαρμογή που δείχνει όμορφα το ποσοστό στη homescreen είναι το Battery Status. Η donate version του επιτρέπει την παραμετροποίηση με skins και μερικά από αυτά είναι πολύ πρωτότυπα! Όπως αυτό που έχω εγώ (Circle Battery Skin):

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/th_IMG_1958.jpg

πατήστε για πλήρες μέγεθος

 

Το καλό είναι ότι όταν πατάς πάνω στο εικονίδιο της μπαταρίας σε πάει σε ένα μενού με γρήγορες ρυθμίσεις για 3G, WiFi, συγχρονισμό, φωτεινότητα οθόνης, ενώ αν πατήσεις πάνω στο ποσοστό σου δίνει στοιχεία για θερμοκρασία μπαταρίας, πόσος χρόνος πέρασε από την αποσύνδεση, volt, κλπ.

 

Αυτό που έγραψα το είδες?

 

 

 

Μήπως το GPS συνέχιζε να δουλεύει συνέχεια αφού έκλεισες το Navigon? Για παρατήρησε το.

 

Είμαι 99,9 % σίγουρος ότι πρόκειται για software πρόβλημα.

 

Το GPS αν δεν χρησιμοποιείται από κάποια εφαρμογή, δε λειτουργεί από μόνο του.

Και πάντα όταν είναι σε λειτουργία, υπάρχει το ανάλογο εικονίδιο στην notification bar. ;)

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...Το GPS αν δεν χρησιμοποιείται από κάποια εφαρμογή, δε λειτουργεί από μόνο του.

Και πάντα όταν είναι σε λειτουργία, υπάρχει το ανάλογο εικονίδιο στην notification bar. ;)

 

Και πως εξηγείς ότι το widget γρήγορες ρυθμίσεις το αναφέρει σαν ενεργοποιημένο?

Και δεν το ανοίγω από εκεί αρχικά πριν ξεκινήσω το Navigon. :blink:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Και πως εξηγείς ότι το widget γρήγορες ρυθμίσεις το αναφέρει σαν ενεργοποιημένο?

Και δεν το ανοίγω από εκεί αρχικά πριν ξεκινήσω το Navigon. :blink:

 

Είναι ενεργοποιημένη η δυνατότητα χρήσης του όταν κάποια εφαρμογή το χρειαστεί.

Όταν είναι σε λειτουργία και αναζητά δορυφόρους (=μπαταριοφάγος), φαίνεται, όπως είπα, στην μπάρα ειδοποιήσεων.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και πως εξηγείς ότι το widget γρήγορες ρυθμίσεις το αναφέρει σαν ενεργοποιημένο?

Και δεν το ανοίγω από εκεί αρχικά πριν ξεκινήσω το Navigon. :blink:

 

Προφανώς έχεις ρυθμίσει να ξεκινάει αυτόματα το GPS μόλις τρέχεις το Navigon, και όταν τρέχει η εφαρμογή στο background (σε οποιαδήποτε κατάσταση κι αν βρίσκεται), "αφήνει" το GPS ανοιχτό. Το 'χω πάθει κι εγώ... Είτε ρύθμισε το Navigon να μην ενεργοποιεί αυτόματα το GPS, είτε όποτε βγαίνεις απ'την εφαρμογή κλείνε το χειροκίνητα. Για τσέκαρε το και πες μας...

 

@Lillifee

Συγχαρητήρια και από μένα, τέτοιες προσπάθειες πρέπει να επιβραβεύονται όσο μικρές ή μεγάλες και αν είναι γιατί είναι κοινωνική προσφορά σε όλους εμάς τους υπόλοιπους!

 

 

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν έπαθα κάτι ανάλογο αλλά σίγουρα κάτι τρέχει με κάποια εφαρμογή που τρώει κυριολεκτικά την μπαταρία.

 

Και εξηγούμαι, χθες το απόγευμα γυρνάω από την δουλειά και βρίσκω το κινητό, το οποίο ήταν σε flight mode κατάσταση και με 70-80% μπαταρία από την προηγούμενη μέρα, κλειστό!

Το φορτίζω, ασχολούμαι μαζί του όσο ασχολούμαι μέχρι το βραδύ, το ξαναφορτίζω το γυρίζω και πάλι σε flight mode κατά της 1:30 το βράδυ και το αφήνω με 100% μπαταρία.

Όταν ξύπνησα το πρωί στης 7:05 η μπαταρία ήταν στο 71%!!! Έλεος δηλαδή!

Οι μόνες εφαρμογές που είχα βάλει πριν το φαινόμενο αυτό ήταν το Navigon, που δεν νομίζω να φταίει σε κάτι και 2 εφαρμογές για Weather information, το WeatherBug και ένα άλλο που δεν το άφησα πολύ ενεργό γιατί δεν μου άρεσε.

Πριν φύγω σήμερα το πρωί απενεργοποίησα τις ενεργές ενημερώσεις του WeatherBug (που σε flight mode δεν θα έπρεπε λογικά να δουλεύουν μια και από που και πως να ενημερωθούν?) και θα δω όταν γυρίσω πόση μπαταρία έχει φάει (σημ. ακόμη είναι σε flight mode).

 

Μα δεν έχει καμμία σχέση μ'αυτό που έπαθα εγώ...:) Η μπαταρία δεν είχε καμμία επαφή με το ο,τιδήποτε πέρα από τον καναπέ στον οποίο ακουμπούσε και ο αέρας που φυσικά υπήρχε στο δωμάτιο!:D:P Στην κυριολεξία εξανεμίστηκε......:blink:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει καμμία σχέση μ'αυτό που έπαθα εγώ...:) Η μπαταρία δεν είχε καμμία επαφή με το ο,τιδήποτε πέρα από τον καναπέ στον οποίο ακουμπούσε και ο αέρας που φυσικά υπήρχε στο δωμάτιο!:D:P Στην κυριολεξία εξανεμίστηκε......:blink:

 

:lol: :lol: :lol:

Μη με παρεξηγήσεις, δε γελάω με αυτό που σου συνέβη, αλλά με την περιγραφή σου!

 

Πολύ περίεργο πάντως... Κάνω μια υπόθεση ότι επειδή το τηλέφωνο έμεινε πολύ ώρα χωρίς μπαταρία μηδενίστηκαν τα δεδομένα μέτρησης της διαθέσιμης μπαταρίας και έτσι δε μπορούσε να τη διαβάσει σωστά γι αυτό έδειχνε ότι δεν έχει μπαταρία και αυτόματα έκλεινε/δεν άνοιγε. Μόνο αυτό ίσως να μπορούσε να δώσει εξήγηση... :blink:

 

Ηθικό δίδαγμα: μη βγάζεις τη μπαταρία από το τηλέφωνο! :lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χα χα τω όντι!:) Πάντως, επειδή κι εγώ σκέφτηκα μήπως ήταν θέμα software και απλά δεν έβλεπε το λειτουργικό τη διαθέσιμη μπαταρία, παρατηρούσα την εξέλιξη της φόρτισης, κι αυτή ολοκληρώθηκε κανονικά, δηλαδή όπως όταν αποφορτίζεται η μπαταρία. Τί να πω...
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις ρυθμίσει να ξεκινάει αυτόματα το GPS μόλις τρέχεις το Navigon, και όταν τρέχει η εφαρμογή στο background (σε οποιαδήποτε κατάσταση κι αν βρίσκεται), "αφήνει" το GPS ανοιχτό. Το 'χω πάθει κι εγώ... Είτε ρύθμισε το Navigon να μην ενεργοποιεί αυτόματα το GPS, είτε όποτε βγαίνεις απ'την εφαρμογή κλείνε το χειροκίνητα. Για τσέκαρε το και πες μας...

 

Δεν το έχω βάλει να ξεκινάει αυτόματα. Με ρωτάει, με πετάει στα settings και το ενεργοποιώ χειροκίνητα. Ομοίως το κλείνω βγαίνοντας.

Δεν έχω πια πρόβλημα μπαταρίας. Δεν ξέρω καν αν ήταν αυτό το πρόβλημα ή αυτά που απεγκατέστησα. Τώρα η μπαταρία επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα. :D

Απλά είπα μήπως είναι αυτό που δημιουργεί πρόβλημα σε όσους το έχουν.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Χα χα τω όντι!:) Πάντως, επειδή κι εγώ σκέφτηκα μήπως ήταν θέμα software και απλά δεν έβλεπε το λειτουργικό τη διαθέσιμη μπαταρία, παρατηρούσα την εξέλιξη της φόρτισης, κι αυτή ολοκληρώθηκε κανονικά, δηλαδή όπως όταν αποφορτίζεται η μπαταρία. Τί να πω...

 

...Ή τουλάχιστον έτσι έδειχνε, εφόσον με το reset στον μετρητή, το τηλέφωνο έκανε ξανά calibrate τα δεδομένα της μπαταρίας!

Είναι η μόνη λογική εξήγηση.

Και ειδικά για τη συγκεκριμένη συσκεύη, που έχει ολόκληρο σύστημα για να κόβει εντελώς την παροχή ρεύματος όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση (γι αυτό και δε γίνεται να φορτιστεί κλειστό) λογικό είναι το software να παίζει τεράστιο ρόλο στη διαχείριση της μπαταρίας.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...Ή τουλάχιστον έτσι έδειχνε, εφόσον με το reset στον μετρητή, το τηλέφωνο έκανε ξανά calibrate τα δεδομένα της μπαταρίας!

Είναι η μόνη λογική εξήγηση.

Και ειδικά για τη συγκεκριμένη συσκεύη, που έχει ολόκληρο σύστημα για να κόβει εντελώς την παροχή ρεύματος όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση (γι αυτό και δε γίνεται να φορτιστεί κλειστό) λογικό είναι το software να παίζει τεράστιο ρόλο στη διαχείριση της μπαταρίας.

 

Δηλαδή...για να καταλάβω... Ακόμα και κλειστό ουσιαστικά "χάνει" μπαταρία...; Το τί συμβαίνει στη πραγματικότητα δεν μας "ενδιαφέρει", αλλά αυτό που η συσκευή "αντιλαμβάνεται". Με άλλα λόγια, αν η μπαταρία είναι κατά 80% φορτισμένη, ενώ το κινητό μάς δείχνει 10%, τότε η πραγματική χρήση της συσκευής θα είναι αυτή που αντικατροπτίζει το 10%. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή...για να καταλάβω... Ακόμα και κλειστό ουσιαστικά "χάνει" μπαταρία...; Το τί συμβαίνει στη πραγματικότητα δεν μας "ενδιαφέρει", αλλά αυτό που η συσκευή "αντιλαμβάνεται". Με άλλα λόγια, αν η μπαταρία είναι κατά 80% φορτισμένη, ενώ το κινητό μάς δείχνει 10%, τότε η πραγματική χρήση της συσκευής θα είναι αυτή που αντικατροπτίζει το 10%. Σωστά;

 

Ακριβώς!! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!! ;)

 

Α κακό αυτό... Γι'αυτό ενώ το έβαζα το βράδυ να φορτίζει το πρωί το έβλεπα κάτω από 90%... Περίεργα πράματα...:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...