Jump to content

Sony Ericsson Satio


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν διαφωνώ σε όλα αυτά, όμως δεν μπορεί να ξεκινάμε με αφορμή το angry birds :p

Δεν είναι μόνον το ότι ξέραμε τι παίρναμε, είναι επίσης ότι παίρναμε κάτι πρωτόγνωρο για SE το οποίο μάλλον ήθελε περισσότερη δουλειά πριν κυκλοφορήσει και μάλλον αυτό ανακάλυψαν και αυτοί εκεί στα εργοστάσια και άφησαν τη συσκευή λίγο έτσι..

Για το vivaz π.χ. δεν βλέπω τόσα παράπονα από χρήστες παρότι φοράνε την ίδια πλατφόρμα. Μη λέμε όμως κιόλας ότι είναι για τόσα παράπονα το δικό μας.

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το σατιο που ειχα το εδωσα στη γυναικα μου και πηρα το Ν8.

το σατιο θελει και απορω γιατι δεν εχει HD βιντεο την στιγμη που το βιβαζ εχει.

το gps του ειναι αργο. αναγκαστικα και εβγαλα το garmin και περασα το sygic διοτι με το garmin δεν εβρισκε σημα με τιποτα λεμε(ειδικα μετα την πρωτη αναβαθμιση λογισμικου). 2 πραγματακια βασικα να φτιαξουν και ειναι σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

το σατιο που ειχα το εδωσα στη γυναικα μου και πηρα το Ν8.

το σατιο θελει και απορω γιατι δεν εχει HD βιντεο την στιγμη που το βιβαζ εχει.

το gps του ειναι αργο. αναγκαστικα και εβγαλα το garmin και περασα το sygic διοτι με το garmin δεν εβρισκε σημα με τιποτα λεμε(ειδικα μετα την πρωτη αναβαθμιση λογισμικου). 2 πραγματακια βασικα να φτιαξουν και ειναι σουπερ.

 

Να έφτιαχναν εννοείς γιατί τώρα...δεν έχει άλλο :)

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Να έφτιαχναν εννοείς γιατί τώρα...δεν έχει άλλο :)

 

να να εφτιαχναν,εχεις δικιο.

(και αυτο που ευχαριστιεμαι στο Ν8 ειναι ρε παιδια οτι βλεπεις την ρημαδα την οθονη ειτε εχει σκοταδι ειτε εισαι σε νταλα ηλιο.)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο αν δεν κάνω λάθος είναι πρόβλημα της έκδοσης 5.00.50 του GARMIN που στην 5.00.60 έχει διορθωθεί...

 

Ακριβώς αυτή την έκδοση έχω, αλλά αν μπορείς να με βοηθήσεις πώς να περάσω την νέα? Πρέπει να σβήσω πρώτα την παλιά και να περάσω μετά την νέα? Δεν ξέρω πως να το κάνω αυτή την αναβάθμιση!

Αυτή που κατέβασα απο το site της Garmin ονομάζεται "GarminMobilePC_50070" με αυτή θα διορθωθεί το θέμα ή πρέπει να βρώ οπωσδήποτε την 5.00.60 ?

 

Αυτό που λες για το ότι σου κόβει την οθόνη στη μέση και είναι σαν να το κρατάς κατακόρυφα αλλά σου δείχνει τη μισή (αν κατάλαβα καλά και είναι αυτό το ζήτημα στο συγκεκριμένο θέμα) δεν το έχω παρατηρήσει.

Αλλά γενικά αν παρατηρείς κάποια σκαλώματα που δεν διορθώνονται μπορείς να χρησιμοποιήσεις την "επιδιόρθωση" μέσω του pc suite η οποία ξαναπερνάει το firmware στη συσκευή. Αυτό θα διορθώσει τυχόν bugs που δεν οφείλονται στη συσκευή καθαυτή αλλά σε συγκυρίες. (Απλά θα πρέπει να ασφαλίσεις τα αρχεία σου πρώτα κάνοντας ένα backup ώστε να μην χαθούν επαφές, ημερολόγιο κτλ.)

Αυτό με τα βίντεο ακόμη συνεχίζω να το ψάχνω αν και προς το παρόν δεν έχω βρει απάντηση (μη φανταστείς βέβαια ότι ψάχνω και πολύ... :lol: )

 

 

 

Φαντάσου ότι ενώ βλέπεις στα 2/3 της οθόνης (έχεις στο πλάι το κινητό) κανονικά τον χάρτη, στο τελευταίο τμήμα της οθόνης επαναλαμβάνεται το 1/3 που ήδη εμφανίζεται.. Θα προσπαθήσω να περάσω την επόμενη έκδοση που ανέφερε και ο φίλος SERS1612 αν τα καταφέρω βέβαια και θα δώ!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ότι ενώ βλέπεις στα 2/3 της οθόνης (έχεις στο πλάι το κινητό) κανονικά τον χάρτη, στο τελευταίο τμήμα της οθόνης επαναλαμβάνεται το 1/3 που ήδη εμφανίζεται.. Θα προσπαθήσω να περάσω την επόμενη έκδοση που ανέφερε και ο φίλος SERS1612 αν τα καταφέρω βέβαια και θα δώ!

 

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις και το NDrive. Αυτό χρησιμοποιώ κι εγώ κανά χρόνο τώρα και δεν έχει κάποιο ιδιέταιρο πρόβλημα.

 

και αυτο που ευχαριστιεμαι στο Ν8 ειναι ρε παιδια οτι βλεπεις την ρημαδα την οθονη ειτε εχει σκοταδι ειτε εισαι σε νταλα ηλιο.

 

Α εδώ δεν μπορώ να πω ότι αντιμετωπίζω κάποιο ιδιέταιρο πρόβλημα..(όταν βέβαια έχω την φωτεινότητα ανεβασμένη γιατί συνήθως την έχω στο 20% για να μην πω και λιγότερο... :p )

Edited by giannis_b
Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος συμφορουμίτης υπάρχει κάποιο καλό προγραμματάκι για overclocking του cpu στα symbian,όπως στα android???Ο coretx A8 του satio overclocked ακούγεται πολύ καλή περίπτωση!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

το μονο που βρηκα ειναι αυτο http://hx-custom-roms.com/info-3.html

κατεβασα την εφαρμογη ομως δε μπορω να το δουλεψω με τιποτα...προφανως ειναι σε δοκιμαστικη λειτουργια(οχι επειδη δε μπορω να το δουλεψω εγω,απλα το αναφερουν στον παρακατω συνδεσμο) http://www.se-satio.co.uk/viewtopic.php?f=16&t=2895

 

παντως εχε κατα νου,οτι αν καταφερεις εν τελη και υπερχρονισεις τον επεξεργαστη θα εχεις υψηλοτερη καταναλωση μπαταριας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται,και η μπαταρία του είναι ήδη αρκετά μικρής χωριτικότητας.Αν καταφέρω να το δουλέψω,θα γράψω άμεσα...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

σας παρακαλω βοηθηστε με πως μπορω να εγκαταστησω την ελληνικη γλωσσα????????

 

Αν δεν υπάρχει στις επιλογές της συσκευής θα πρέπει να ξαναπεράσεις το firmware κάνοντας μια επιδιόρθωση από το pc suite (ξαναεπισημαίνω την προσοχή με το backup) και όταν σου ζητήσει να επιλέξεις περιοχή, διάλεξε generic adriatic νομίζω είναι η επιλογή που ζητάς (ας με επιβεβαιώσει κάποιος για να είμαστε σίγουροι :D )

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα τσακαλια!! και καλο μηνα :) θελω βοηθεια :D το σατιο μου μου βγηκε δοξα το θεο τελειο! σκεφτομαι βεβαια να το πουλησω λεω να παρω το Ν8 η καποιο απτα τα τελευταια που βγηκαν τωρα! τι προτηνεται? αλλου ομως θελω βοηθεια! δεν εχω χακαρει το σατιο ! ειμαι νεο μελος εδω! προσπαθω να κανω το σατιο να παιξει divx και δε μπορω με τιποτα! επισης θελω να μου πειτε που μποτω να βρω κανα καλο περιεργο θεμα ναμην ειναι απλο! και καμια σελιδα για παιχνιδια που να παιζουν τελέια ζηταω πολλα αλλα τεσπα βοηθηστε οσο μπορειτε! και ευχαρσιτω προκαταβολικα! :D
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με kouf. Τι θες να το πουλήσεις αφού είναι έτσι;

Ο divX player που βγήκε δεν λειτουργεί καλά. Αν θες avi δοκίμασε έναν player εκ των july player, smartmovie. Αν και δεν λειτουργούν smoothly στην εντέλεια.. Περίεργο θέμα δεν θα βρεις... Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις ένα διαφορετικό θέμα στην οθόνη αναμονής. Δεν υπάρχουν πολλά, όμως είναι αρκετά ενδιαφέροντα και εκτός των άλλων υπάρχει το spb shell που είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο interface σην οθόνη αναμονής (βέβαια με αυτό δεν χρειάζεται να ανοίξεις καν το μενού καθώς εκεί θα βρεις τα πάντα).

Δοκίμασε το, αξίζει τον κόπο κατ'εμέ. Πιστεύω θα ενθουσιαστείς.

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

απλα καθε χρονο αλλαζω γιαυτο και λεω νατο πουλησω κουραστηκα να ψαχνω να κανω εγκατασταση και τελικα να μην μαφηνει να το δω! με κουρασε! ειπα θα το κανω μετατροπη μια ταινια σε mp4... και ενω ειναι μικρη 650mb.. εχει τωρα 40 λεπτα κ ακομα να την μετατρεψει ελεος!!! ακομα και το ρενοιρ που ειχα πριν επαιζε divx εφτιαξαν τετοια συσκευη... χωρις divx τεσπα ! το spb shell φιλε γιαννη τυχαια το δοκιμασα αυτο το προγραμμα κ μ αρεσε αλλα ειναι δοκιμαστικο.. επιπλεον... εβαλα ρυθμιση για τον καιρο με το vodafone live που εχω δωρεαν με τη συνδεση 100mb και δε μπρουσα νατο κανω να βγει και φοβαμαι μη με χρεωνει στην συνδεση μετον κωλοκαιρο και το εκανα απεγκατασταση ( αν κ μαρεσε αυτη η εφαρμογη) μπορω νατην βρω δωρεαν καπως? δεν το εχω ομως χακαρει νστε καλα μαγκες
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τσακαλια!! και καλο μηνα :) θελω βοηθεια :D το σατιο μου μου βγηκε δοξα το θεο τελειο! σκεφτομαι βεβαια να το πουλησω λεω να παρω το Ν8 η καποιο απτα τα τελευταια που βγηκαν τωρα! τι προτηνεται? αλλου ομως θελω βοηθεια! δεν εχω χακαρει το σατιο ! ειμαι νεο μελος εδω! προσπαθω να κανω το σατιο να παιξει divx και δε μπορω με τιποτα! επισης θελω να μου πειτε που μποτω να βρω κανα καλο περιεργο θεμα ναμην ειναι απλο! και καμια σελιδα για παιχνιδια που να παιζουν τελέια ζηταω πολλα αλλα τεσπα βοηθηστε οσο μπορειτε! και ευχαρσιτω προκαταβολικα! :D

 

εγω το εδωσα στη γυναικα μου το σατιο και πηρα το Ν8. το σατιο δεν μου ειχε βγαλει κανενα προβλημα προλα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

απλα καθε χρονο αλλαζω γιαυτο και λεω νατο πουλησω κουραστηκα να ψαχνω να κανω εγκατασταση και τελικα να μην μαφηνει να το δω! με κουρασε! ειπα θα το κανω μετατροπη μια ταινια σε mp4... και ενω ειναι μικρη 650mb.. εχει τωρα 40 λεπτα κ ακομα να την μετατρεψει ελεος!!! ακομα και το ρενοιρ που ειχα πριν επαιζε divx εφτιαξαν τετοια συσκευη... χωρις divx τεσπα ! το spb shell φιλε γιαννη τυχαια το δοκιμασα αυτο το προγραμμα κ μ αρεσε αλλα ειναι δοκιμαστικο.. επιπλεον... εβαλα ρυθμιση για τον καιρο με το vodafone live που εχω δωρεαν με τη συνδεση 100mb και δε μπρουσα νατο κανω να βγει και φοβαμαι μη με χρεωνει στην συνδεση μετον κωλοκαιρο και το εκανα απεγκατασταση ( αν κ μαρεσε αυτη η εφαρμογη) μπορω νατην βρω δωρεαν καπως? δεν το εχω ομως χακαρει νστε καλα μαγκες

 

Κι εγώ αλλάζω κάθε χρόνο αλλά αυτό είπα να το κρατήσω άλλον έναν:D

Το να κάνεις μετατροπή σε mp4 είναι πολύ χρονοβόρο είναι η αλήθεια. Γιαυτό δεν το ανέφερα σαν λύση. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που με..πίκρανε λίγο στη συσκευή είναι η αναπαραγωγή avi αν και όπως σου είπα το july player λειτουργούσε σχετικά smoothly. Το smartmovie laggaρε στην εικόνα. Ίσως να φταίει ο επεξεργαστής του. Δεν γνωρίζω όμως..

Όσον αφορά το widget του καιρού μην το φοβάσαι. Αρκεί όμως να έχεις προεπιλεγμένη τη ρύθμιση να σε ρωτάει πριν κάνει συνδέση κάθε φορά. (το ίδιο δηλαδή που κάνεις κάθε φορά και με τον opera αν έχεις ή τον default browser)

Παρεπιπτόντως κι εγώ το ίδιο πρόγραμμα έχω στη voda.. Και ακόμη δηλαδή και να έμπαινε διαρκώς για να κάνει ανανέωση, πάλι μηδαμινα δεδομένα καταναλώνει. Εκτός αυτού έχει επιλογή να κάνει ανανέωση μόνον όταν είσαι σε οικείο δίκτυο.

Όσον αφορά το hack κι εγώ πλέον unhacked το έχω.. και ομολογώ ότι το μόνο που θα μου λείψει όντως από το hack δεν είναι ούτε διάφορα patch που έχουν βγει κατά καιρό για τα symbian, αλλά η δυνατότητα να έχω flash wallpapers στην αρχική οθόνη με την πατέντα για το θέμα αναμονής της SE του vivaz. Κατά τα άλλα έτσι κι αλλιώς τις εφαρμογές τις κάνω sign μέσω του pc.

 

Sorry για το μέγεθος της απάντησης. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

ναι το οπερα εχω και μπαινω ειτε με wifi ειτε μετην vod και παρατηρησα οτι ειναι πολυ γρηγορο ετσι! σαν διπυρηνο (τρομαρα μας) κοιτα γιαννη το κινητο αξιζει και για δευτερο χρονο! απλα αν βρω να το πουλησω τωρα που ειναι ψηλα η τιμη του ακομα γιατι μετα.. δε θελω να παθω ομως μετο ν82 που μου εμεινε γιατι δε το πουλησα και το εχω κανει φριγκλιδια( του εχω πεταξει τα ματια εξω εννοω χα χα ) δε πειραζει ας γραφεις εκθεσεις.. τσαμπα ειναι χα χα φιλε γιαννη αν μπορεις πες μου απο που θα κατεβασω ακριβως το julay player ετσι για να μου φυγει ο καημος απτο τοσο ψαξιμο που εριξα! γιανη τι κινητο προτηνεις ? βλεπω οτι εισαι κ συ πορωμενος! για το ps3 που μπορουμε να μιλησουμε? αα και κατι αλλο το spb shell μπορω νατο βρω απο καπου να το εχω μονιμα?και οχι δοκιμαστικο για λιγες μερες? κ συ οτι χρειαστεις χτυπα το κουδουνι :-)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς γιατί μου γράφεϊ:"η εγκατάση απέτυχε"όταν προσπαθώ να εγκαταστήσω java εφαρμογές στη κάρτα μνήμης??Αυτό δν συμβαίνει όταν τις κάνω εγκατάσταση στη μνήμη του κινητού ή όταν εγκαθιστώ .sis(x).Επίσης βγάζει σφάλμα όταν κάνω sign τις εγαρμογές με το προγραμματάκι που υπάρχει για το κινητό.Τα .cer και .key αρχεία είναι σωστά πάντως.Είχα περάσει το λογισμικό πρόσφατα και έχω φορμάρει τη κάρτα μνήμης με κανένα όμως αποτέλασμα.Σε άλλο Satio που έβαλα την κάρτα μνήμης μου,η εγκατάσταση ήταν επιτυχής.Δε μοιάζει φυσικά με πρόβλημα hardware αλλά ούτε και λογισμικού,αφού έκανα επιδιόρθωση-αναβάθμιση.Καμία ιδέα απο κάποιον συμφορουμίτη-τζιμάνι?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας.

Ξαφνικά βγάζω φωτογραφίες και δεν τις αποθηκεύει πουθενά.Τι μπορεί να συμβαίνει ?

Έκανα επανεκκίνηση αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Τι κάνουμε τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας.

Ξαφνικά βγάζω φωτογραφίες και δεν τις αποθηκεύει πουθενά.Τι μπορεί να συμβαίνει ?

Έκανα επανεκκίνηση αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Τι κάνουμε τώρα ?

 

Δοκίμασε να αλλάξεις μέσο αποθήκευσης. Επίσης, σου δείχνει ότι έχει χώρο για να αποθηκεύσει άλλες; Γιατί αν δεν έχει, πάλι θα τραβάει φωτογραφία αλλά δεν θα την αποθηκεύει πουθενά. Αν δεν είναι εκεί το πρόβλημα...Κι εσύ για επιδιόρθωση:)

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

παιδια, υπαρχει κανενα προγραμμα που να συνδεεται στο internet χωρις να ρωταει πρωτα ή να το εχεις ανηξει ;

Το μονο που υποψιαζομαι ειναι η καμερα που εχει το "ετικετα γεωγραφικης θεσης"

Link to comment
Share on other sites

Από πού αλλάζω το μέσο αποθήκευσης ?

 

Χμμμμ...ομολογώ ότι δεν μπόρεσα να το βρω.. Μπορεί να είπα την πα...τάτα μου:D αν και μου φαίνεται απίθανο να μην αλλάζει από κάπου. Πάντως αν δεν πιάσει τίποτα κάνε κι εσύ αυτή την επιδιόρθωση λογισμικού...

 

 

παιδια, υπαρχει κανενα προγραμμα που να συνδεεται στο internet χωρις να ρωταει πρωτα ή να το εχεις ανηξει ;

Το μονο που υποψιαζομαι ειναι η καμερα που εχει το "ετικετα γεωγραφικης θεσης"

 

Εν δυνάμει όλα μπορεί να το κάνουν αυτό.Με την έννοια ότι αν δεν έχεις επιλέξει να σε ρωτάει κάθε φόρα και αν έχεις βάλει σε προγράμματα να κάνουν auto-launch με το που ανοίγεις τη συσκευή τότε θα δεις να τρέχουν κάποια πράγματα που δεν θέλεις και να συνδέονται από μόνα τους.. Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις σου για να είσαι σίγουρος.

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Satio

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...