Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι όμως πως πρόκειται για την μεγαλύτερη αναβάθμιση και όσο και αν είσαι κατά αυτής της πρακτικής, καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις πριν βγαλεις συμπέρασμα. Τουλάχιστον όσοι το κάνανε έλυσαν σχεδόν όλα τα προβλήματα αυτού του τύπου που τους ταλαιπώρησαν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδη μονο εμενα μου φαινεται κουλο να κανω factory reset σε ΟΤΑ update?

Kαι στην τελικη ας εβγαζαν release notes, με το τι πρεπει να κανεις, κι οχι να αφηνουν το χρηστη να δοκιμαζει πραγματα.

Ωραια τα updates, αλλα η πειρα, και το expertise της google, δεν δικαιολογουν τετοιες παραφωνιες, μετα απο τοσες γενιες android.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός το πρόβλημα να οφείλεται και στις εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες σε προηγούμενη έκδοση του συστήματος που έτρεχαν με dalvik και τώρα ξαφνικά βρίσκονται σε νέα έκδοση με art, δεν του δίνεις καμία πιθανότητα;

 

Προσωπικά μετά από το 4ο reset και 2 συνεχόμενα format cache κατάφερα να το κάνω να παίζει όπως πρέπει. Και είναι αρκετά καλύτερο σε ταχύτητα σε πάρα πολλά συγκρινόμενο με το kit Kat.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο έχω παρατηρήσει. Μάλιστα χθες από πλήρως φορτισμένη μπαταρία έφτασε στα κόκκινα σε λιγότερο από 24 ώρες με μόνο 1:30 ώρα οθόνη. Καμία αλλαγή/προσθήκη σε εφαρμογές.

Δεν ξέρω τι παίζει. Ενώ στην αρχή, αμέσως μετά την αναβάθμιση, όλα φαίνονταν καλά τον τελευταίο καιρό έχω προβλήματα.

Περιμένουμε 5.1.

 

κατανταει τουλαχιστον ενοχλητικο... σημερινη φορτιση ως το 70%, μηδενικη χρηση και μετα απο 8 ωρες στο 20%.. δεν ξερω που οφειλεται αλλα ελπιζω να λυθει.. ενα απο οσα θαυμαζα σε αυτο το τηλεφωνο ηταν και η αυτονομια του

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εγινε. Και γενικα σαν developer, ειμαι κατα αυτων των πρακτικων.Οταν βγαινει μια release, αυτη πρεπει να ειναι οσο πιο smooth γινεται προς τον average χρηστη, ο οποιος και δεν ξερει, και δεν χρειαζεται να ξερει κατα την γνωμη μου να κανει, factory reset, wipe cached partitions και συναφη.

By the way, η 5 ειναι γενικα τιγκα στα memory leaks, καποια απο τα οποια ειναι λυνονται στην 5.1.

 

Συμφωνω με αυτα που γραφεις (για τον average user) αλλα στη προκειμενη το κινητο πεταει μετα τα wipes... Πολυ καλυτερο απ οτι με kitkat...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά από το 4ο reset και 2 συνεχόμενα format cache κατάφερα να το κάνω να παίζει όπως πρέπει.

Στα λογια μου ερχεσαι.Μου θυμιζει λιγακι φαση παρωδια:Restart εκανες, στην μαμα σου το ειπες, ανοιγοκλεισες τα ματια σου 3 φορες, που ελεγε και η παλια διαφημιση για τον αλλο που δεν ειχε σημα.

Τεσπα, μετα απο πολυμηνο soak testing του 5,0,2 στην Ινδια στο moto g, περιμενα περισσοτερα πραγματα.

 

@attilas24: δεν βρισκω κανενα λογο, ο μη average user, να μην παει τοτε σε custom version (cyanogenmode, ή καποια αλλη απο τις πολλες που υπαρχουν στο XDA), και να παραμενει στην bloat της motorola, κι αν σου κατσει η εγκατασταση καλα, σου εκατσε

 

Παντως, για να κλεισω, ωραιες οι πατεντες, ωραιο το μερακι μας να βαζουμε χερι σε bootloaders κτλ κτλ, ωραιο το development, αλλα σε χρηστες και πελατες, δεν ειναι και κακο να εχουμε απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά θα δούλευαν όλα τέλεια χωρίς να χρειαστεί να κάνεις τίποτα. Στην πράξη όμως δεν γίνεται και πρέπει να κάνεις συγκεκριμένες ενέργειες. Ιδεολογικά δε διαφωνούμε.
Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά θα δούλευαν όλα τέλεια χωρίς να χρειαστεί να κάνεις τίποτα. Στην πράξη όμως δεν γίνεται και πρέπει να κάνεις συγκεκριμένες ενέργειες. Ιδεολογικά δε διαφωνούμε.

 

Συμφωνώ μαζί σου.

Εδώ το iOS που είναι ένα κλειστό λειτουργικό με λιγότερες απαιτήσεις και πιο πολλά χρόνια στο κουρμπέτι των OS, σου έχει τη δυνατότητα για καθαρή εγκατάσταση των ενημερώσεων. Ακόμα και η ίδια η apple το συστήνει.

Θεωρώ δεδομένη την επαναφορά εργοστασιακών στοAndroid για μεγάλες ενημέρωσης.

Το ίδιο ισχύει και για τα wph.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λετε και οι δυο, αλλα πειτε μου ποσοι εχουν προβλημα επειτα απο iOS update, χωρις καθαρες εγκαταστασεις;

Και το λεω εγω που θεωρω τον εαυτο μου apple hater χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λετε και οι δυο, αλλα πειτε μου ποσοι εχουν προβλημα επειτα απο iOS update, χωρις καθαρες εγκαταστασεις;

Και το λεω εγω που θεωρω τον εαυτο μου apple hater χαχαχαχαχα

Βγαίνουμε πολύ off-topic.

Η απάντηση μου : Πολλοί χρήστες. Μέσα κι γω.

Link to comment
Share on other sites

κατανταει τουλαχιστον ενοχλητικο... σημερινη φορτιση ως το 70%, μηδενικη χρηση και μετα απο 8 ωρες στο 20%.. δεν ξερω που οφειλεται αλλα ελπιζω να λυθει.. ενα απο οσα θαυμαζα σε αυτο το τηλεφωνο ηταν και η αυτονομια του

 

Σήμερα σε μένα η κατάσταση ήρθε πάλι τούμπα.

Απο 100 έφτασε στο 25 η μπαταρία έχοντας 4:30 ώρες οθόνη.

Πιστεύω πας θα ξεπεράσει τις 5 ώρες μέχρι να το συνδέσω στο φορτιστή.

Πολύ μεγάλο το εύρος της αυτονομίας χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω τι φταίει.

Τις προηγούμενες μέρες πάντως σε μια ενημέρωση του app της Google υπήρχαν παράπονα στα σχόλια για πολύ μεγάλη αύξηση της κατανάλωσης. Χθες βγήκε νέα ενημέρωση την οποία και έκανα, τώρα αν αυτή ήταν η αιτία δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε μένα η κατάσταση ήρθε πάλι τούμπα.

Απο 100 έφτασε στο 25 η μπαταρία έχοντας 4:30 ώρες οθόνη.

Πιστεύω πας θα ξεπεράσει τις 5 ώρες μέχρι να το συνδέσω στο φορτιστή.

Πολύ μεγάλο το εύρος της αυτονομίας χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω τι φταίει.

Τις προηγούμενες μέρες πάντως σε μια ενημέρωση του app της Google υπήρχαν παράπονα στα σχόλια για πολύ μεγάλη αύξηση της κατανάλωσης. Χθες βγήκε νέα ενημέρωση την οποία και έκανα, τώρα αν αυτή ήταν η αιτία δεν ξέρω.

 

εκανα και γω την ενημερωση και απο χτες εχει συνελθει.. αρα μαλλον εκει οφειλεται και λυθηκε

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνωντας για το θεμα με το gps βρηκα παρα πολλους που ειχαν θεμα ακομα και σε nexus συσκευες.

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=81140

και μιλωντας στο chat με την μοτορολα δεν ξερουν καν αν θα βγει η 5.1 για το μοτο G 2013 (που μπορει ισως να διορθωσει το προβλημα)

 

το κινητο μου το εστειλα στο service και εγινε αλλαγη πλακετας και μου επιστραφηκε με 4,4,4 αντι για την 5.0

δηλαδη ελεος.. η θα το αναβαθμισω και θα εχω προβληματα με το gps η θα μεινω με την 4,4,4 και θα με πριζει με 30 ειδοποιησεις για το αναβαθμισω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνωντας για το θεμα με το gps βρηκα παρα πολλους που ειχαν θεμα ακομα και σε nexus συσκευες.

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=81140

και μιλωντας στο chat με την μοτορολα δεν ξερουν καν αν θα βγει η 5.1 για το μοτο G 2013 (που μπορει ισως να διορθωσει το προβλημα)

 

το κινητο μου το εστειλα στο service και εγινε αλλαγη πλακετας και μου επιστραφηκε με 4,4,4 αντι για την 5.0

δηλαδη ελεος.. η θα το αναβαθμισω και θα εχω προβληματα με το gps η θα μεινω με την 4,4,4 και θα με πριζει με 30 ειδοποιησεις για το αναβαθμισω...

 

Τι πρόβλημα εχεις με το gps? Εμένα δούλευε άψογα και με κιτ κατ και με λολιποπ. Κλειδώνει δορυφόρους και σε κλειστό χώρο χωρίς υποβοήθηση δεδομενων

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πως σχεδόν 2 μήνες μετά την αναβάθμιση σε 5.0.2 το τηλέφωνο δουλεύει άψογα.

 

Χρησιμοποιώ και nova launcher, αλλά σίγουρα μου πήρε αρκετό καιρό ώστε να προσαρμοστω στα νέα δεδομένα. Και εννοώ ρυθμίσεις, γραφικά, εντολές...

 

Σίγουρα το τηλέφωνο είναι καλύτερο με 5.0.2 απ ότι με kitkat. Στην απόδοση, στη μπαταρία, γενικότερα όμως δεν υπάρχουν διάφορες. Η διαφορά είναι στο περιβάλλον του λογισμικού.

 

Αναφορικά με το memory leak, δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, ούτε και έχω κάποιο παράπονο. Έχω ακριβώς 100 εφαρμογές στο τηλέφωνο και πάντα έχω free ram κοντά στα 400mb!

 

Εκτός από ένα wipe δεν έχω κάνει τίποτα άλλο στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερη μνήμη , 490mb.

 

[ATTACH]60366[/ATTACH]

Να φανταστώ, μόλις άνοιξες τη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον έχει χαλάσει το μικρόφωνο της συσκευης, γιατί δε με ακούνε σχεδόν καθόλου, ακόμη και με δυνατό σήμα κινητής. Με ακουστικό δουλεύει κανονικά, οπότε πιθανότατα δε φταίει η Lollipop, αν και από την αναβάθμιση και μετά εμφανίστηκε το θέμα. Θα δοκιμάσω να γυρίσω σε 4.4 και αν δεν πιάσει θα το στείλω service. Έχω δύο απορίες σχετικα με αυτό. Θα κάνω full unroot φυσικά, αλλά υπάρχει περίπτωση να μην το καλύψουν, ακόμη και αν αποδειχθεί θέμα hardware; Δεύτερον, φαντάζομαι σε οποιαδήποτε περίπτωση, την επαναφορά σε εργοστασιακή κατάσταση δεν τη γλυτώνω, σωστά;

 

Εdit:

Όσον αφορά τη μνήμη, νομίζω ότι τα πάει καλά για 2 μέρες ανοιχτό με κανονική χρήση και χωρίς κανένα πρόγραμμα για εξοικονόμηση RAM ή κάτι τέτοιο.

Edited by Fusser
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν έχεις εγγύηση αν έχεις πάρει κωδικό για ξεκλείδωμα bootloader από τη motorola.
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα εχεις με το gps? Εμένα δούλευε άψογα και με κιτ κατ και με λολιποπ. Κλειδώνει δορυφόρους και σε κλειστό χώρο χωρίς υποβοήθηση δεδομενων

 

 

απο την πρωτη στιγμη που περασα την 5 ξαφνικα εχανε τους δορυφορους κατα την διαρκεια της πλοηγησης... τους εχανε καθε 5 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο θεμα ειχα κ εγω με τους δορυφορους κατα τη πλοηγηση με sygic και navigon με το G 2014.Καθε 5 λεπτα αποσυνδεση για 15 δευτερα.Ειχα περασει τη lolipop πανω απο τη kk.Πλεον μετα απο το wipe που εκανα με here maps που δοκιμασα μια φορα δεν ειχε θεμα. Edited by Alex-T
My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πηρα μια θηκη Nillkin Fresh για το Moto G της μανας μου, και εχει μπροστα ενα παραθυρακι για να βλεπεις την ωρα-ημερομηνια χωρις να την ανοιξεις.

το θεμα ειναι οτι το εχουν σχεδιασει μαλλον με kitkat και στο lollipop η ωρα στην lockscreen ειναι πιο χαμηλα και δε ταιριαζει με το παραθυρο. Ξερετε αν υπαρχει τροπος να το ρυθμισω να παει πιο ψηλα το ρολοι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανεις άλλος πρόβλημα με τη δόνηση; Χωρίς να πειραξω κάποια ρύθμιση ή να μου πεσει κάτω, σήμερα όταν με παίρνουν τηλ η δόνηση βαραει στην αρχή και μετα όσο χτυπάει το τηλέφωνο η δόνηση τίποτα!! Έχω κανει wipes, επανεκιννησεις τα παντα. Σήμερα το παρουσίασε. Να αναφέρω βέβαια(δε ξέρω αν έχει σχέση) οτι απο την τετάρτη χρησιμοποιώ την επίσημη flip cover... Pls help!!

 

ΥΓ.: ουτε στο ξυπνητήρι βαραει η δόνηση!!

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...