Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Moto g 8Gb

Καλησπέρα θέλω να σας πω οτι τελικά μετα απο ενα μήνα χρήσης, μονο για e-mail(επαγγελματικά) και κάνα δυο εφαρμογές τα 8Gb είναι πολύ λιγα . Μάλλον το 16Gb είναι μονόδρομος.

Λογικό αδερφέ. Εμένα πάντως μέχρι στιγμής τα 16 μου έχουν φανεί υπεραρκετά για τις εφαρμογές μου, φωτογραφίες κτλ.

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εχω δει το βιντεο και κατα τη γνωμη μου Λαποκλειεται κατι τετοιο. Στο site της motorola το λεει ξεκαθαρα οτι η εγγυηση χανεται οριστικα αν ζητησεις τον κωδικο για να ξεκλειδωσεις τον bootloader ακομα και αν δεν τον χρησιμοποιησεις.

Επειδή Με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά του συγκεκριμένου κινητού,

δάβασα το faq του moto g στο xda σχετικά με την εγγύηση μετα το ξεκλειδωμα του bootloader και είναι αρκετά διαφωτιστικό....

 

Q15: Does rooting/unlocking your phone invalidate its warranty? (In EU)

 

In short: No. Just the fact that you modified or changed the software of your device, is not a sufficient reason to void your statutory warranty. As long as you have bought the device as a consumer in the European Union.

Πηγη:

https://fsfe.org/campaigns/android/liberate.en.html

 

Ίσως σ'αυτό αναφέρεται και η wind

 

Ωστόσο θα ήθελα και κάτι

Πιο επίσημο από την Motorola

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί αυτό σε κανέναν; Με επανεκκίνηση φτιάχνει

http://i62.tinypic.com/212sieh.png

Edited by smichalis
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις το μικρό που γράφει 60%"clean master" αυτό φταίει για αυτό που σου έγινε μάλλον έκανες καθαρισμό για άχρηστα και έσβησε τα προσωρινά του launcher λογικά μετά από λίγο θα σου έφτιαξε μόνο του αλλιώς με μια απλή επανεκκίνηση φτίαχνει
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να πάρω το κινητό, αλλά έχω μια απορία που με κρατάει λίγο πίσω...

η μπαταρία δεν αλλάζει, είναι ενσωματωμένη.. αν και όταν κάποια στιγμή κακαρώσει η μπαταρία και το κινητό στην ουσία είναι για πέταμα - υπολογίζω στα 2-3 χρόνια τι γίνεται με τα δεδομένα που δε θα έχω πάρει ενδεχομένως backup? θα μπορέσω να τα ανασύρω μόνος μου;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να πάρω το κινητό, αλλά έχω μια απορία που με κρατάει λίγο πίσω...

η μπαταρία δεν αλλάζει, είναι ενσωματωμένη.. αν και όταν κάποια στιγμή κακαρώσει η μπαταρία και το κινητό στην ουσία είναι για πέταμα - υπολογίζω στα 2-3 χρόνια τι γίνεται με τα δεδομένα που δε θα έχω πάρει ενδεχομένως backup? θα μπορέσω να τα ανασύρω μόνος μου;

1) H μπαταρία συνήθως δεν τα κακαρώνει εν μια νυκτί. Αλλά και πάλι αν το συνδέσεις με φορτιστή θα δουλεύει.

2) Το ότι δεν αλλάζει "από τον χρήστη" δεν σημαίνει ότι δεν αλλάζει με λίγη παραπάνω προσπάθεια. Στο σέρβις ή και μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου αλλάζει πολύ εύκολα.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις το μικρό που γράφει 60%"clean master" αυτό φταίει για αυτό που σου έγινε μάλλον έκανες καθαρισμό για άχρηστα και έσβησε τα προσωρινά του launcher λογικά μετά από λίγο θα σου έφτιαξε μόνο του αλλιώς με μια απλή επανεκκίνηση φτίαχνει

 

Σαν να έχεις δίκιο τώρα που το λές, αυτό πρέπει να είναι. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έχω την συσκευή μου κανένα 1.5 - 2 μήνες. Στην αρχή γκρίνιαζα για την μπαταρία, γιατί ενώ έκανα minimum χρήση, κρατούσε μόνο 1.5 μέρα. Κι όταν λέω minimum χρήση, εννοώ, data κλειστά, 2G, οθόνη ~2 ώρες, κλήσεις ~1 ώρα, και <1 ΄ώρα WiFi.

Kι όλα αυτά με battery saver on, και greenify. Αφού σκεφτόμουν να το επιστρέψω μήπως έχει πρόβλημα η μπαταρία!

Επιπλέον χρησιμοποιώ πολύ συχνά το advanced task killer.

Τον τελευταιο καιρό όμως το task killer, "απελευθέρωνε" απίστευτα πολύ μνήμη.Βασικά είχα φτάσει στο σημείο να μοθν εμφανίζει διαθέσιμη μνήμη 700, 800, 900ΜΒ. Μέχρι και στα 965ΜΒ έφτασα! Με άλλα λόγια τον android έτρεχε μόνο χρησιμοποιώντας 35 MB!

Οπότε προφανώς και κάτι δεν πήγαινε καλά..

Έκανα ένα reboot στο κινητό, και τώρα οι ενδείξεις του task killer, φαίνονται ρεαλιστικές!350-450 ΜΒ ελεύθερα.

Ταυτόχρονα με ίδια ακριβώς χρήση, φαίνεται να βελτιώθηκε απίστευτα η μπαταρία!Είμαι στο 62% μετά από 2days 3h.

Καμιά ιδέα για το τι συνέβη/συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί αυτό σε κανέναν; Με επανεκκίνηση φτιάχνει

http://i62.tinypic.com/212sieh.png

 

Και σε εμένα έχει συμβεί, λίγες σχετικά φορές, σε ένα Xperia Sola που είχα και όντως επανερχόταν με μια απλή επανεκκίνηση. επειδή είχα βάλει από την αρχή τον NOVA launcher δεν ξέρω αν έφταιγε αυτός, πάντως και εγώ που το είχα ψάξει στα forum, το συμπέρασμα ήταν ότι συνήθως συμβαίνει όταν δεν τερματιστεί σωστά κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιεί hardware acceleration.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έχω την συσκευή μου κανένα 1.5 - 2 μήνες. Στην αρχή γκρίνιαζα για την μπαταρία, γιατί ενώ έκανα minimum χρήση, κρατούσε μόνο 1.5 μέρα. Κι όταν λέω minimum χρήση, εννοώ, data κλειστά, 2G, οθόνη ~2 ώρες, κλήσεις ~1 ώρα, και <1 ΄ώρα WiFi.

Kι όλα αυτά με battery saver on, και greenify. Αφού σκεφτόμουν να το επιστρέψω μήπως έχει πρόβλημα η μπαταρία!

Επιπλέον χρησιμοποιώ πολύ συχνά το advanced task killer.

Τον τελευταιο καιρό όμως το task killer, "απελευθέρωνε" απίστευτα πολύ μνήμη.Βασικά είχα φτάσει στο σημείο να μοθν εμφανίζει διαθέσιμη μνήμη 700, 800, 900ΜΒ. Μέχρι και στα 965ΜΒ έφτασα! Με άλλα λόγια τον android έτρεχε μόνο χρησιμοποιώντας 35 MB!

Οπότε προφανώς και κάτι δεν πήγαινε καλά..

Έκανα ένα reboot στο κινητό, και τώρα οι ενδείξεις του task killer, φαίνονται ρεαλιστικές!350-450 ΜΒ ελεύθερα.

Ταυτόχρονα με ίδια ακριβώς χρήση, φαίνεται να βελτιώθηκε απίστευτα η μπαταρία!Είμαι στο 62% μετά από 2days 3h.

Καμιά ιδέα για το τι συνέβη/συμβαίνει?

 

Για πιο λόγο χρησιμοποιείς task killers και greenify;

Δηλαδή χωρίς αυτά το κινητό δε λειτουργεί σωστά;;; ;)

 

Μήπως αυθυποβάλεις τον εαυτό σου και νομίζεις ότι όσο πιο ελεύθερη ραμ έχεις τόσο καλύτερα;

Το android έτσι είναι φτιαγμένο. Να τρέχουν ορισμένες εφαρμογές στη μνήμη προσπέλασης.

 

Ορισμένες φορές τέτοιου είδους εφαρμογές δημιουργούν προβλήματα όπως αυτό που αναφέρεις.

Έχω να χρησιμοποιήσω αυτές τις εφαρμογές από εποχή galaxy ace που η μνήμη ραμ ήταν 275.

Με την 4.4.2 δεν θα πρέπει να φοβάσαι διότι όσο και να φορτώνω το κινητό μας με εφαρμογές δε βλέπω να σκαλώνει κάπου. Είναι το ίδιο σβέλτο όπως το πρώτο power on.

Ξήλωσε τα, βγάλε και την εξοικονόμηση μπαταρίας, βάλε και art και πες μου αν θα δεις διαφορά.

 

Συμβουλή: Μη σαβουριάζεται τα κινητά σας με task killers κ.α ΑΝ ΔΕ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ η συσκευή βάση των specs.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο χρησιμοποιείς task killers και greenify;

Δηλαδή χωρίς αυτά το κινητό δε λειτουργεί σωστά;;; ;)

 

Μήπως αυθυποβάλεις τον εαυτό σου και νομίζεις ότι όσο πιο ελεύθερη ραμ έχεις τόσο καλύτερα;

Το android έτσι είναι φτιαγμένο. Να τρέχουν ορισμένες εφαρμογές στη μνήμη προσπέλασης.

 

Ορισμένες φορές τέτοιου είδους εφαρμογές δημιουργούν προβλήματα όπως αυτό που αναφέρεις.

Έχω να χρησιμοποιήσω αυτές τις εφαρμογές από εποχή galaxy ace που η μνήμη ραμ ήταν 275.

Με την 4.4.2 δεν θα πρέπει να φοβάσαι διότι όσο και να φορτώνω το κινητό μας με εφαρμογές δε βλέπω να σκαλώνει κάπου. Είναι το ίδιο σβέλτο όπως το πρώτο power on.

Ξήλωσε τα, βγάλε και την εξοικονόμηση μπαταρίας, βάλε και art και πες μου αν θα δεις διαφορά.

 

Συμβουλή: Μη σαβουριάζεται τα κινητά σας με task killers κ.α ΑΝ ΔΕ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ η συσκευή βάση των specs.

 

 

ποσο αληθεια ολα αυτα που λες...γεμιζουν ολοι με task killers και ******ες τα κινητα που δημιουργουν προβληματα.σχεδον ολες οι εφαρμογες εχουν settings για push notifications οποτε τις απενεργοποιεις και εισαι αρχοντας..

τωρα οσο αφορα την ραμ του φιλου παραπανω τι την θελει αδεια;αν την θελεις αδεια μην βαζεις εφαρμογες.στης γυναικας μου το κινητο

εβαλα facebook,messenger,whats app,viber,hd widgets,swiftkey και ΠΟΤΕ δεν σβηνει κανενα app απο τον μανισιο task killer και το κινητο φυσαει και μαλιστα με dalvik,ουτε καν art.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

ποσο αληθεια ολα αυτα που λες...γεμιζουν ολοι με task killers και ******ες τα κινητα που δημιουργουν προβληματα.σχεδον ολες οι εφαρμογες εχουν settings για push notifications οποτε τις απενεργοποιεις και εισαι αρχοντας..

τωρα οσο αφορα την ραμ του φιλου παραπανω τι την θελει αδεια;αν την θελεις αδεια μην βαζεις εφαρμογες.στης γυναικας μου το κινητο

εβαλα facebook,messenger,whats app,viber,hd widgets,swiftkey και ΠΟΤΕ δεν σβηνει κανενα app απο τον μανισιο task killer και το κινητο φυσαει και μαλιστα με dalvik,ουτε καν art.

 

Γενικά επικρατεί αυτή η νοοτροπία στα λιμάνια του android. Κακα τα ψεματα υπηρχαν και υπαρχουν θεματα με ram (αναλογα τη συσκευη και την εκδοση του android) αλλα ειναι τοσο ώριμο πια το λειτουτργικο. Δε συνεχιζω θα βγούμε offtopic.

Μονο που το λες εσυ που εχεις διπλα σου το nexus4 και το μοτο G, ηδη εχει βαρος ο λογος σου.

 

Υ.Γ... Συμφωνώ με την υπογραφή σου :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά επικρατεί αυτή η νοοτροπία στα λιμάνια του android. Κακα τα ψεματα υπηρχαν και υπαρχουν θεματα με ram (αναλογα τη συσκευη και την εκδοση του android) αλλα ειναι τοσο ώριμο πια το λειτουτργικο. Δε συνεχιζω θα βγούμε offtopic.

Μονο που το λες εσυ που εχεις διπλα σου το nexus4 και το μοτο G, ηδη εχει βαρος ο λογος σου.

 

Υ.Γ... Συμφωνώ με την υπογραφή σου :p:lol:

 

εγω οσα android ειχα (zte blade,xperia neo v,nexus 7,nexus 4) ποτε δεν σκεφτηκα να βαλω task killer...που και που κανω κανα clean master για κρυφη μνημη και αυτο για κατι εφαρμογες που βαζω και βγαζω κατευθειαν και αφηνουν αρχεια.επισης οταν καποιος επιλεγει ενα smartphone θα πρεπει να συμβιβαστει με την ιδεα πως οφορτιστης θα γινει η αδερφη ψυχη του.οποιος θελει μεγαλη αυτονομια ας παρει κανενα κινητο με 20Ε που κραταει καμια βδομαδα με φουλ χρηση..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή Με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά του συγκεκριμένου κινητού,

δάβασα το faq του moto g στο xda σχετικά με την εγγύηση μετα το ξεκλειδωμα του bootloader και είναι αρκετά διαφωτιστικό....

 

Q15: Does rooting/unlocking your phone invalidate its warranty? (In EU)

 

In short: No. Just the fact that you modified or changed the software of your device, is not a sufficient reason to void your statutory warranty. As long as you have bought the device as a consumer in the European Union.

Πηγη:

https://fsfe.org/campaigns/android/liberate.en.html

 

Ίσως σ'αυτό αναφέρεται και η wind

 

Ωστόσο θα ήθελα και κάτι

Πιο επίσημο από την Motorola

 

Δες εδω "You have only yourself to blame. Unless you have a Developer Edition device, once you get the unlock code, your device is no longer covered by the Motorola warranty; in other words, please don't blame us if things go wrong, even if they appear unrelated to unlocking the bootloader."

 

https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/standalone/bootloader/unlock-your-device-a/action/auth

http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω, μην βάζετε task killers κλπ, δεν χρειάζεται. Clean master 2 φορές το μήνα και όλα κομπλέ. Στην αρχή ήταν default να με ενημερώνει για μνήμη άνω του 85% νομίζω και όλη την ώρα έβγαζε ειδοποίηση. Το έβαλα 95% και δεν έχει ξανά χτυπήσει. Το κινητό βέβαια δεν κολλάει πουθενά, που σημαίνει ότι κάνει διαχείριση μνήμης σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα παρέλαβα από αμαζον, το advanced task killer (το είχα σε παλιό κινητό με 2.3.3) το χρειάζομαι ή πλέον το clean master είναι αυτό που χρειάζομαι; Σημειωτέον ότι δεν πάω για root καθότι άσχετος

Τέλος έχει χρησιμοποιήσει κανείς το migrate?Πως θα περασθούν οι επαφές μου πρέπει να κάνω κάτι πριν;Να εξάγω επαφές σε sim ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεκίνησα το θέμα με τους task killers, πολυ διαφωτιστικό άρθρο είναι αυτό:

http://lifehacker.com/5650894/android-task-killers-explained-what-they-do-and-why-you-shouldnt-use-them

 

Όσον αφορά το migrate, εγώ το χρησιμοποίησα χωρίς πρόβλημα και μου πέρασε τα πάντα σωστά.

Αν θές μόνο contacts, από την στιγμή που οι επαφές σου είναι στο google account σου, με ένα sync θα περαστούν και στο moto g

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω "You have only yourself to blame. Unless you have a Developer Edition device, once you get the unlock code, your device is no longer covered by the Motorola warranty; in other words, please don't blame us if things go wrong, even if they appear unrelated to unlocking the bootloader."

 

https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/standalone/bootloader/unlock-your-device-a/action/auth

 

την δήλωση της Motorola την είχα διαβάσει εξαρχής, και κατά την γνώμη μου πιο ξεκάθαρη δεν γίνεται...

το ζητούμενο μου είναι μια πιο επίσημη τοποθέτηση της Motorola σχετικά με την εγγύηση όσο αφορά την νομοθεσία της ευρωπαικής ένωσης την οποία επικαλούνται όλοι όσοι λένε κάτι διαφορετικό.

Σαν κλασικός άπιστος Θωμάς..η εταιρία μπορεί να λέει έτσι..αλλά εγώ θα κάνω αλλιώς.. :) :devil: ήθελα να δω τι λένε και οι υπόλοιποι.

Στην σελίδα του Carlo Piana που είναι δικηγόρος και εξωτερικός συνεργάτης του Free Software Foundation Europe ("FSFE") και στην Σημείωση 5 (note 5) αναφέρει ότι ο κατασκευαστής πρέπει να αποδείξει ότι το πρόβλημα έχει δημιουργηθεί ΕΞΑΙΤΙΑΣ της πράξης αυτής και όχι απλά να λέει ότι αφού πήρες το κλειδί για να ξεκλίδωσεις τον bootloader το χάλασες... άσχετα αν το χρησιμοποίησες η όχι, ώστε να αρνηθεί την παροχή της εγγύησης.

Link για την Οδηγία της Ευρωπαικής ένωσης 1999/44/EC

 

Ωστόσο, δεν είμαι δικηγόρος για να αποφανθώ κατα πόσο ευσταθούν τα όσα αναφέρει ο Carlo Piana και ο κάθε πιάνος σχετικά με το συσχετισμό του ξεκλειδώματος του booloader και της εγγύησης για την Motorola.

Edited by GsM
προσθήκη επιπλέον πληροφοριών (links..)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum! Να κανω μια ερωτηση και γω με τη σειρα μου μιας και μολις πηρα το moto g. Μπορω να το φορτισω με φορτιστη samsung(galaxy mini 2 πιο συγκεκριμενα)...; Θα με βολευε πολυ, γιατι μεσω η/υ οταν παω να το φορτισω κλειστο μου ανοιγει και εκνευριζομαι! :p

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum! Να κανω μια ερωτηση και γω με τη σειρα μου μιας και μολις πηρα το moto g. Μπορω να το φορτισω με φορτιστη samsung(galaxy mini 2 πιο συγκεκριμενα)...; Θα με βολευε πολυ, γιατι μεσω η/υ οταν παω να το φορτισω κλειστο μου ανοιγει και εκνευριζομαι! :p

 

Και βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum! Να κανω μια ερωτηση και γω με τη σειρα μου μιας και μολις πηρα το moto g. Μπορω να το φορτισω με φορτιστη samsung(galaxy mini 2 πιο συγκεκριμενα)...; Θα με βολευε πολυ, γιατι μεσω η/υ οταν παω να το φορτισω κλειστο μου ανοιγει και εκνευριζομαι! :p

 

Με οποιοδήποτε microusb όποτε ναι,φόρτισε το αφοβα

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το 'φερε η κουβέντα για φορτιστές, η Motorola λέει ότι μπορεί να φορτίζει με φορτιστή που βγάζει μέχρι 1,5mA και ότι παραπάνω τον κόβει. Εγώ έχω στα 1,2mA. Αυτός ζορίζει και φθείρει περισσότερο την μπαταρία από έναν στα 0,7mA για παράδειγμα;
Link to comment
Share on other sites

Γενικά για την ζωή μιας μπαταρίας είναι καλύτερο να φορτίζει με αργό ρυθμό , αλλά αυτό δεν είναι καθόλου βολικό για εμάς γιατί αργεί, Απ την στιγμή που ο κατασκευαστής προτεινει μέχρι 1,5Α δεν θα έχεις ουσιαστικό πρόβλημα με 1,2. Η φθορά της μπαταρίας εξαρτάται από πολλους παράγοντες πχ αριθμός κύκλων φόρτισης, θερμοκρασία κτλ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...