Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες πηρα και γω iphone εχω λιώσει να διαβάζω φορουμ και θέλω να κάνω και γω μία δύο ερωτησούλες: σε περίπτωση που το κάνω jb και περάσω όλα αυτά που λέτε 1ον θα μπορώ να επαναφέρω το κινητό όπως ήταν εάν κάτι πάει στραβά??και 2ον ολα μα ολα μετά παιχνίδια εφαρμογές κτλ π υπάρχουν στο istore θα είναι δωρεάν??

"I Kneel Only to god - I Don't See Him Here"

John Abruzzi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παίδες πηρα και γω iphone εχω λιώσει να διαβάζω φορουμ και θέλω να κάνω και γω μία δύο ερωτησούλες: σε περίπτωση που το κάνω jb και περάσω όλα αυτά που λέτε 1ον θα μπορώ να επαναφέρω το κινητό όπως ήταν εάν κάτι πάει στραβά??και 2ον ολα μα ολα μετά παιχνίδια εφαρμογές κτλ π υπάρχουν στο istore θα είναι δωρεάν??

 

Η συσκευη επανέρχεται στην αρχική κατάσταση μ ένα restore.

Δωρεάν με την σημασία της λέξης δεν είναι τίποτα. Απλα έχεις την δυνατότητα να κατεβαζεις σπασμένες εφαρμογές. Το σωστο είναι αφου κανεις τις δοκιμές σου και καταλήξεις σ αυτές που σου κάνουν, να τις αγοράσεις απο το AppStore.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοω οτι θα πρεπει να τις πληρωνω οπως και στο apll store?

 

Τις σπασμένες όχι.

Μόνο τις εφαρμογές που αφορούν το cydia και απευθύνονται σε jailbrocken συσκευές πληρώνεις. Και όχι όλες γιατί υπάρχουν και δωρεάν

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να εγκαταστησω μερικες εφαρμογες απο το apptracrk αλλα συνεχεια μου βγαζει error γιατι αυτο??

"I Kneel Only to god - I Don't See Him Here"

John Abruzzi

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να εγκαταστησω μερικες εφαρμογες απο το apptracrk αλλα συνεχεια μου βγαζει error γιατι αυτο??

 

Έχεις εγκαταστήσει το appsync απο το repository του xsellize/sinful iPhone?

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω εγκαταστησει. Το ελυσα το ζητημα ηθελε απλα μια επανεγκατασταση!

"I Kneel Only to god - I Don't See Him Here"

John Abruzzi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνοδοιπόροι! Έχω ένα 3G 8GB το οποίο είναι από Γερμανία και το οποίο έχω κάνει jb και unlock μέσω του ultrasnow με Baseband 6.15.00 και το Bootloader 5.09. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι δύο: 1) Το πρώτο είναι ότι δεν πιάνει σήμα GPS. Έχω εγκατεστημένο το NAVIGON και το IGO. Το NAVIGON εντοπίζει στιγμιαία τη θέση μου αλλά μετά τη χάνει, δεν κλειδώνει. Στο IGO δεν εντοπίζει καθόλου σήμα GPS. Το GOOGLE MAPS εντοπίζει κανονικά τη θέση μου, αλλά πιθανόν χρησιμοποιεί το δίκτυο (έχω κάρτα της WIND), 2) το δεύτερο και πιο σημαντικό πρόβλημα είναι ότι πρέπει να βρω λύση διότι το κινητό είναι του αφεντικού μου και του έχω πουλήσει εγώ.

ΑΔΕΛΦΙΑ SOSOSOSOSOS ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνοδοιπόροι! Έχω ένα 3G 8GB το οποίο είναι από Γερμανία και το οποίο έχω κάνει jb και unlock μέσω του ultrasnow με Baseband 6.15.00 και το Bootloader 5.09. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι δύο: 1) Το πρώτο είναι ότι δεν πιάνει σήμα GPS. Έχω εγκατεστημένο το NAVIGON και το IGO. Το NAVIGON εντοπίζει στιγμιαία τη θέση μου αλλά μετά τη χάνει, δεν κλειδώνει. Στο IGO δεν εντοπίζει καθόλου σήμα GPS. Το GOOGLE MAPS εντοπίζει κανονικά τη θέση μου, αλλά πιθανόν χρησιμοποιεί το δίκτυο (έχω κάρτα της WIND), 2) το δεύτερο και πιο σημαντικό πρόβλημα είναι ότι πρέπει να βρω λύση διότι το κινητό είναι του αφεντικού μου και του έχω πουλήσει εγώ.

ΑΔΕΛΦΙΑ SOSOSOSOSOS ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ

 

Λυπάμαι που θα σε πληροφορήσω εγώ για την απώλεια της δουλειάς σου αλλά δεν μπορεί να γίνει τπτ. H dev team όταν είχε βγάλει το συγκεκριμένο unlock είχε προειδοποιήσει τους χρήστες του για αυτό το πρόβλημα:(

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουσατε να μου πειτε που μπορω να βρω τα αρεια που γινονται back up απο ολα τα iphone σε ενα pc. ειναι τα αρχεια που εχει ως επιλογες οταν πας να το κανεις restore from back up file.

 

μπορω να τα βρω ως αρχεια στο Pc?

 

ευχαριστω πολυ! :O

Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

1. Το τελευταίο tool είναι το Redsnow αν δεν κάνω λάθος.

2. Με restore σου σβήνει τα πάντα με update δεν πειράζει τίποτα, όμως αν είχες περασμένες εφαρμογές σπασμένες (installous) δεν θα σου δουλεύουν ουτε με update, θα χρειαστεί ξανά jailbreak.

3-4 Oπως σου απάντησε ο φίλος dimitrismi

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε πληροφορήσω εγώ για την απώλεια της δουλειάς σου αλλά δεν μπορεί να γίνει τπτ. H dev team όταν είχε βγάλει το συγκεκριμένο unlock είχε προειδοποιήσει τους χρήστες του για αυτό το πρόβλημα:(

 

Respect!!! :lol::lol::lol:

 

ΥΓ Φυσικά ελπίζω να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με τη δουλειά σου!!!

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω το jb απο το κινητο και να το Σεταρω απο την αρχη. Κάνω restore και μετα setup as new?

 

 

Εάν κάνω setup as new μπορώ να περάσω τις εφαρμογές και επαφές που είχα; Η όχι;

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω το jb απο το κινητο και να το Σεταρω απο την αρχη. Κάνω restore και μετα setup as new?

 

 

Εάν κάνω setup as new μπορώ να περάσω τις εφαρμογές και επαφές που είχα; Η όχι;

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

 

Με restore like new. Μετα συγχρονισμο apps, επαφών, calendar, photo κλπ

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω το jb απο το κινητο και να το Σεταρω απο την αρχη. Κάνω restore και μετα setup as new?

 

 

Εάν κάνω setup as new μπορώ να περάσω τις εφαρμογές και επαφές που είχα; Η όχι;

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Δεν θα μπορείς να περάσεις τις εφαρμογές που ίσως να είχες εγκαταστήσεις από Cydia/Installous...

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Μια εύλογη απορία: Αφού μπορώ να επαναφέρω τις εφαρμογές και επαφές (δεν με ενδιαφερουν εφαγμογές από cydia κτλ), ποια η διαφορά μεταξύ setup as new και της άλλης επιλογής;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Μια εύλογη απορία: Αφού μπορώ να επαναφέρω τις εφαρμογές και επαφές (δεν με ενδιαφερουν εφαγμογές από cydia κτλ), ποια η διαφορά μεταξύ setup as new και της άλλης επιλογής;

Αν κάνεις Restore from backup θα μεταφερθούν υπολείμματα από το jailbreak που είχες, τα οποία καλό θα είναι να τα αποφύγεις για την εύρυθμη λειτουργία του μήλου σου.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις Restore from backup θα μεταφερθούν υπολείμματα από το jailbreak που είχες, τα οποία καλό θα είναι να τα αποφύγεις για την εύρυθμη λειτουργία του μήλου σου.

 

δηλαδή εαν δεν είχα κάνει ποτέ jailbreak ποια θα ηταν η διαφορα τότε; Αφου και απο τον ενα τροπο και με αλλον τροπο μπορω να περασω τις επαφες/εφαμογες κτλ. :rolleyes:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εαν δεν είχα κάνει ποτέ jailbreak ποια θα ηταν η διαφορα τότε; Αφου και απο τον ενα τροπο και με αλλον τροπο μπορω να περασω τις επαφες/εφαμογες κτλ. :rolleyes:

Όταν θέλεις να αναβαθμίσεις την iOS επιλέγεις είτε update είτε restore.

Και στις 2 περιπτώσεις αναβαθμίζεται το iOS, απλά στο μεν update μένουν όλα ανέπαφα, στο δε restore στήνεις από την αρχή τη συσκευή(set up as new) είτε restore from backup όπου πετάς πάλι μέσα ό,τι είχες στο προηγούμενο iOS(εννοείται χωρίς jb).

Όπως καταλαβαίνεις, όταν θέλεις να αλλάξεις iOS σε jb συσκευή, αναγκαστικά καταφεύγεις σε Restore Set up as new device.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλεις να αναβαθμίσεις την iOS επιλέγεις είτε update είτε restore.

Και στις 2 περιπτώσεις αναβαθμίζεται το iOS, απλά στο μεν update μένουν όλα ανέπαφα, στο δε restore στήνεις από την αρχή τη συσκευή(set up as new) είτε restore from backup όπου πετάς πάλι μέσα ό,τι είχες στο προηγούμενο iOS(εννοείται χωρίς jb).

Όπως καταλαβαίνεις, όταν θέλεις να αλλάξεις iOS σε jb συσκευή, αναγκαστικά καταφεύγεις σε Restore Set up as new device.

 

Έτσι είναι. Ομως στις τελευταίες εκδόσεις iOS όπου οι αλλαγές είναι πολυ μικρές και που το JB βασίζεται στο ίδιο exploit και επισης οι εκδόσεις του redsnow διαφέρουν ελάχιστα η καθόλου, δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα. Το δοκίμασα στο iPad έχοντας 4.3.2 JB εκανα update στην 4.3.3 και μετα ξανα JB.

 

Μοναδικη διάφορα είναι ότι στο iPad έχουμε ελάχιστα tweaks. Τούλαχιστον σε μένα δουλεύουν όλα άψογα. Απεγκατεστησα ότι είχα περάσει απο cydia πήρα backup και προχωρησα στο update.

 

Φυσικά δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο αν είχαμε ένα εντελώς διαφορετικο JB.

Όλα αυτα τα αναφέρω εγκυκλοπαιδιακα αφου ο σωστός τρόπος είναι αυτός που περιγραφεις.

Χάνεις λίγο χρόνο αλλα κάνει καλο στην συσκευη γιατί το restore like new την φρεσκάδα απαλλασοντας απο την συσορευμενη σαβουρα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πως φορτώνω βίντεο σε αυτό το BUZZ player βρε παιδιά? με εχει σκάσει... :mad: το ανοίγω και στο LIBRARY εχει Local: 0 items ενω εγω έχω μέσα 6 βίντεο (σε mp4) :confused: το ipod τα βλέπει κανονικά...
Link to comment
Share on other sites

Για να προσθέτεις σε εφαρμογες περιεχόμενο πηγαινεις στο tab applications κατεβαίνεις στο τέλος της λιστας και στη συνέχεια επιλέγεις απο το αριστερό μερος την εφαρμογή που σε ενδιαφέρει μετα το κουμπι add και ανιχνεύεις το αρχειο που σε ενδιαφέρει

 

 

 

Edit: της γενικότερης λιστας οχι εκεινης που εχει μεσα ολες τις εφαρμογες σου

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Για να προσθέτεις σε εφαρμογες περιεχόμενο πηγαινεις στο tab applications κατεβαίνεις στο τέλος της λιστας και στη συνέχεια επιλέγεις απο το αριστερό μερος την εφαρμογή που σε ενδιαφέρει μετα το κουμπι add και ανιχνεύεις το αρχειο που σε ενδιαφέρει

 

 

 

Edit: της γενικότερης λιστας οχι εκεινης που εχει μεσα ολες τις εφαρμογες σου

 

Με γλυτωσες από πολυ ψάξιμο... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...