Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά κανένα δωρεάν πρόγραμμα για να στέλνουμε αρχεία σε άλλες συσκευές υπάρχει? thanks in advance!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά κανένα δωρεάν πρόγραμμα για να στέλνουμε αρχεία σε άλλες συσκευές υπάρχει? thanks in advance!

Μόνο για να στέλνεις σε υπολογιστή που είναι στο ίδιο wifi.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Δε μπορώ να κάνω αναβάθμιση έκδοσης κανονικά (η διαδικασία διακόπτεται λίγο πριν ξεκινήσουν οι ρυθμίσεις στη συσκευή) με αποτέλεσμα το 3GS να χρειάζεται restore για να επαναλειτουργήσει. Δε βγάζει κάποιο μήνυμα timeout. Αυτό συνέβη τόσο με την 4.2.1 όσο και με την 4.3.1 και είχε σαν αποτέλεσμα να χαθούν όλα τα μουσικά αρχεία και οι εφαρμογές. Για να sync δε από το back up (σύνολο περίπου 7 giga) τα συγκεκριμένα αρχεία και apps μου παίρνει πάρα πολύ χρόνο (περίπου 10 ώρες). Επίσης, όταν θέλω να προσθέσω μουσική, για κάποιο λόγο όταν συγχρονίζει τα ξαναπερνάει όλα από την αρχή, δεν προστίθενται μόνο τα νέα tracks. Τι δεν πάει καλά; Τι κάνω λάθος; Είναι θέμα σύνδεσης, συστήματος, itunes ή κάτι άλλο; Αν ξέρει κάποιος, θα βοηθούσε πολύ μια καθοδήγηση (δεν είναι jailbroken το τηλ) .

 

Ευχαριστώ

 

Ξανακάνω τις ερωτήσεις μήπως και κάποιος μπορεί να βοηθήσει πόσο μάλλον που θα πρέπει επειγόντως να γλιτώσω από την 4.3.1

 

Και το λέω αυτό γιατί είναι με διαφορά η χειρότερη version ios από όσες έχω προλάβει.

 

Η αυτονομία του τηλεφώνου μειώθηκε περίπου κατά 30% χωρίς να αυξηθεί η χρήση (μην πω και με μειωμένη χρήση) . Επίσης, το τηλέφωνο έγινε πιο αργό, ενώ παρατήρησα και άλλα μικροπράγματα (πχ σπάνια μεν, αλλά το κάνει, κολλάει το unlock slider)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα:

Είμαι σε 4.3.1 και έκανα αναβάθμιση στην 4.3.2

Δυστυχώς δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι κατά τον συγχρονισμό δεν κάνει backup το iTunes και έτσι με πήγε 2 μήνες πίσω στο στήσιμο της συσκευής. Ίσως έχασα και κάποια στοιχεία.

 

Αφού έλυσα το πρόβλημα με το backup (και πλέον εμφανίζεται και η επιλογή για backup με δεξί κλικ στη συσκευή) τώρα θα ήθελα να ρωτήσω, αν μπορώ με κάποιον τρόπο να βρω τους τελευταίους σημερινούς συγχρονισμούς πριν την αναβάθμιση. Αν υπάρχει κάτι, ευχαρίστως...

 

Κάποια στοιχεία από διάφορες εφαρμογές, μπορώ να τα επαναφέρω?

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Μου έδωσαν ένα 3G, του έκανα update στην 4.2.1 που είναι και το τελευταίο update για το 3G.

Κάποιος φίλος μου είπε ό,τι το 3G μπορεί να ανέβει στην 4.3.2 (που είναι η τελευταία firm) χωρίς βέβαια όλα τα χαρακτηριστικά που δίνει στα άλλες εκδόσεις του iPhone.

Γίνεται κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

ενεργοποιήσά σήμερα το iphone 4 και παρατήρησα ότι εχω μερικά προβλήματα:

 

1. Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση λογισμικού, το iTunes κατεβάζει την καινούρια έκδοση ios αλλά σταματά στο processing και εμφανίζει ένα error λέγοντας κάτι για connection timeout. Τι μπορώ να κάνω;

 

2. Προσπάθησα να δω κάποια βίντεο αλλά μου λέει ότι πρέπει να κατεβάσω το adobe flash player. Διάβασα όμως ότι δεν υποστηρίζεται. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που κάνει την ίδια δουλειά χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στην συσκευή;

3. Πως μπορώ να μεταφέρω τις επαφές μου από το παλιό κινητό στο iphone; [Αναλυτικά βήματα αν γίνεται]

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

O,τιδήποτε κάνω στο iPhone θα πρέπει μετά μέσω multitasking να πηγαίνω και να το "σβήνω"? Αλλιώς τρώει μπαταρία ή μνήμη? Ή δεν χρειάζεται? :confused:

 

Τhanx! :)

Ποτέ να μην τα βάζεις με έναν βλάκα!

Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας...

Link to comment
Share on other sites

O,τιδήποτε κάνω στο iPhone θα πρέπει μετά μέσω multitasking να πηγαίνω και να το "σβήνω"? Αλλιώς τρώει μπαταρία ή μνήμη? Ή δεν χρειάζεται? :confused:

 

Τhanx! :)

 

Για την μπαταρία δεν χρειάζεται να ανησυχείς στο ελάχιστο παρά μονό για τις εφαρμογές navigation(πχ navigon) όλες τις άλλες άφησε τις εκεί γιατί εξοικονομείς μπαταρία από το να τις ανοίγεις απο την αρχή κάθε φορά. Όσον αφορά την μνήμη έτσι και το τηλέφωνο χρειαστεί παραπάνω θα τις κλείσει μόνο του. Μια φορά εσυ δεν πρόκειται να δεις το κινητό να lagarei

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω στα χέρια μου ένα iphone 3gs το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο από κατάστημα κινητών. Η ερώτηση μου είναι η εξής, φτιάχνοντας το δικό μου λογαριασμό στο itunes και συνδέοντας τη συσκευή στον υπολογιστή μου τι πρέπει να κάνω για να είναι "δικό" μου πια το κινητό? Restore απ όσα έχω διαβάσει από σας εδώ κάνω σίγουρα, πρέπει να κάνω και κάτι άλλο? Και αν πρέπει να κάνω μόνο restore υπάρχει ένας οδηγός για να δω πως το κάνω? Συγγνώμη αν ρωτάω πολλά μαζί, αλλά κάθε αρχή και δύσκολη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση που οσο κι αν εψαξα στο φορουμ απαντηση δεν βρηκα! :wacko:

Αλλαξα account name στο itunes για να συνδεσω το ipad φιλου και τωρα που θελω να ξαναβαλω το δικο μου account name το βαζω αλλα εχουν εξαφανιστει ολες οι εφαρμογες κτλ που ειχα στο λογαριασμο μου..

Καμια ιδεα...?? :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση που οσο κι αν εψαξα στο φορουμ απαντηση δεν βρηκα! :wacko:

Αλλαξα account name στο itunes για να συνδεσω το ipad φιλου και τωρα που θελω να ξαναβαλω το δικο μου account name το βαζω αλλα εχουν εξαφανιστει ολες οι εφαρμογες κτλ που ειχα στο λογαριασμο μου..

Καμια ιδεα...?? :O

 

Αφου φτιάξεις τον λογαριασμό σου, θα συνδέσεις το iPhone σου αλλα δεν θα κανεις συγχρονισμο γιατί θα χαθούν και απο το τηλέφωνο.

Αφου δει το iPhone σου, θα κανεις δεξι κλικ πάνω στο όνομα του δεξιά στα μενου και θα επιλεξεις transform purchased και θα μεταφερθούν στο iTunes όσες είχες εγκατεστημένες στο τηλέφωνο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα κάτι στο χάρτη και κάτι πάτησα και μου έβγαζε τους δρόμους κανονικά από το Google earth λογικά και φαινόντουσαν πολύ καθαρά.Τι μπορεί να πάτησα?!
Link to comment
Share on other sites

λογικά πάτησες κάτω δεξιά (που μοιάζει με σελίδα που σηκώνεται) και μετά επέλεξες "Δορυφόροι" ή "Υβριδικά".... ;)

να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Ericsson GA628 - Ericsson SH888 - Ericsson T18 - Nokia 3210 - Ericsson R320 - Nokia 6210 -Samsung SGH_E105 - SE K800i - HTC Diamond - Nokia N97 - iPhone4&iPad2 (Apple© & no looking back)

Link to comment
Share on other sites

λογικά πάτησες κάτω δεξιά (που μοιάζει με σελίδα που σηκώνεται) και μετά επέλεξες "Δορυφόροι" ή "Υβριδικά".... ;)

 

Όχι...έτσι κ αλλιώς δεν κάνει τόσο πολύ zoom όταν πας εκεί.Ο δρόμος φάνηκε λες και περπατούσες πάνω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι...έτσι κ αλλιώς δεν κάνει τόσο πολύ zoom όταν πας εκεί.Ο δρόμος φάνηκε λες και περπατούσες πάνω κανονικά.

Τότε θα πάτησες το κόκκινο ανθρωπάκι που εμφανίζεται αριστερά στην ετικέτα της πινέζας και σου εμφανίστηκαν εικόνες από το streetview της Google.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή, οπότε το κόκκινο ανθρωπάκι, είναι ξεβαμμένο. Πήγαινε σε μεγαλύτερες χώρες και θα μπορείς να ξεναγηθείς μόνος σου σαν να είσαι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα πάτησες το κόκκινο ανθρωπάκι που εμφανίζεται αριστερά στην ετικέτα της πινέζας και σου εμφανίστηκαν εικόνες από το streetview της Google.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή, οπότε το κόκκινο ανθρωπάκι, είναι ξεβαμμένο. Πήγαινε σε μεγαλύτερες χώρες και θα μπορείς να ξεναγηθείς μόνος σου σαν να είσαι εκεί.

Ακριβώς!Ναι όντως για την ακρίβεια έψαχνα στην Ρώμη γι'αυτο μου το έβγαλε..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμη,ένας φίλος μου είχε δώσει το iphone του για jailbreak (με 30 ευρώ-βέβαια δεν ξέρω ακριβώς τον τρόπο που ακολούθησε) και το μόνο ελάττωμα ήταν ότι όταν του έκλεινε από μπαταρία έπρεπε να το συνδέσει με το laptop.Τώρα το έδωσε σ'εναν άλλο για να του το κάνει restore (δεν τον ενδιαφέρει αν τα χάσει όλα) και να το κάνει jailbreak από το jailbreak.me και αυτός του είπε ότι δεν γίνεται (!) γιατί έχει κάποια αρχεία από το προηγούμενο jailbreak.Ισχύει αυτό?Ότι δηλαδή δεν μπορεί να γίνει restore?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμη,ένας φίλος μου είχε δώσει το iphone του για jailbreak (με 30 ευρώ-βέβαια δεν ξέρω ακριβώς τον τρόπο που ακολούθησε) και το μόνο ελάττωμα ήταν ότι όταν του έκλεινε από μπαταρία έπρεπε να το συνδέσει με το laptop.Τώρα το έδωσε σ'εναν άλλο για να του το κάνει restore (δεν τον ενδιαφέρει αν τα χάσει όλα) και να το κάνει jailbreak από το jailbreak.me και αυτός του είπε ότι δεν γίνεται (!) γιατί έχει κάποια αρχεία από το προηγούμενο jailbreak.Ισχύει αυτό?Ότι δηλαδή δεν μπορεί να γίνει restore?

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Ο πρώτος του είχε κάνει tethered jailbreak γι αυτο χρειάζονταν σύνδεση με το λάπτοπ.

Για να σου πούμε αν γίνεται η όχι θα πρέπει να ξέρουμε σε ποια έκδοση λειτουργικού είναι και ποιο iPhone.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου έχω κάποιες φωτογραφίες και 1 ringtone. Από το itunes βλεπω πως ΔΕΝ ειναι επιλεγμενος ο συγχρονισμος ειτε σε φωτο ειτε σε ringtones.

 

Εαν τον επιλεξω μου βγαζει πως θα σβηστουν οι φωτο απο το κινητο κτλ.

 

1) Πως μπορω να κανω backup τις φωτογραφιες;

 

2) Στο backup που υπαρχει στον υπολογιστη, εαν κανω restore θα περιέχει και τις φωτο κτλ ή οχι;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου έχω κάποιες φωτογραφίες και 1 ringtone. Από το itunes βλεπω πως ΔΕΝ ειναι επιλεγμενος ο συγχρονισμος ειτε σε φωτο ειτε σε ringtones.

 

Εαν τον επιλεξω μου βγαζει πως θα σβηστουν οι φωτο απο το κινητο κτλ.

 

1) Πως μπορω να κανω backup τις φωτογραφιες;

 

2) Στο backup που υπαρχει στον υπολογιστη, εαν κανω restore θα περιέχει και τις φωτο κτλ ή οχι;

 

Θα πρέπει να μεταφερεις τις φωτογραφίες συνδέοντας το iPhone στον υπολογιστη σου, θα το δει σαν σκληρο και θα μπορείς να μεταφερεις μόνο φωτογραφίες και βίντεο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μεταφερεις τις φωτογραφίες συνδέοντας το iPhone στον υπολογιστη σου, θα το δει σαν σκληρο και θα μπορείς να μεταφερεις μόνο φωτογραφίες και βίντεο.

 

Το έκανα αυτό και μετέφερα μόνο το Camera Roll. Αλλα έχει και κάτι φακέλους που τους εκανα συγχρονισμο πριν κανω φορματ τον υπολογιστη...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό και μετέφερα μόνο το Camera Roll. Αλλα έχει και κάτι φακέλους που τους εκανα συγχρονισμο πριν κανω φορματ τον υπολογιστη...

 

Δεν τις έχεις σώσει κάπου αλλου?

Αν όχι τα πράγματα είναι δύσκολα. Περιμενε να κάνω μια δοκιμή μέσω κάποια εφαρμογής και σου λέω.

 

Edit

Λοιπόν αν έχεις την εφαρμογη GoodReader, άνοιξε την και στην αρχική σελίδα έχει την επιλογη import photos.

Θα σε μεταφέρει στην photo library. Πήγαινε στον φάκελο που θες, άνοιξε τον και πατά σε κάθε φωτογραφία που θες να μεταφερεις.

Δεν θα σου δείξει ότι μεταφέρονται η κάποιο τικαρισμα.

Μόλις όμως κανεις back και cancel θα σου βγάλει μήνυμα ότι μεταφέρθηκαν στον φάκελο documents του GoodReader.

Μόλις τελειωσεις με την μεταφορα, θα συνδεθεις μέσω wifi και GoodReader με τον υπολογιστη σου και θα μεταφερεις όλες αυτές τις φωτο στον υπολογιστη σου.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν τις έχεις σώσει κάπου αλλου?

Αν όχι τα πράγματα είναι δύσκολα. Περιμενε να κάνω μια δοκιμή μέσω κάποια εφαρμογής και σου λέω.

 

Edit

Λοιπόν αν έχεις την εφαρμογη GoodReader, άνοιξε την και στην αρχική σελίδα έχει την επιλογη import photos.

Θα σε μεταφέρει στην photo library. Πήγαινε στον φάκελο που θες, άνοιξε τον και πατά σε κάθε φωτογραφία που θες να μεταφερεις.

Δεν θα σου δείξει ότι μεταφέρονται η κάποιο τικαρισμα.

Μόλις όμως κανεις back και cancel θα σου βγάλει μήνυμα ότι μεταφέρθηκαν στον φάκελο documents του GoodReader.

Μόλις τελειωσεις με την μεταφορα, θα συνδεθεις μέσω wifi και GoodReader με τον υπολογιστη σου και θα μεταφερεις όλες αυτές τις φωτο στον υπολογιστη σου.

 

:thanks:

 

Να σαι καλα Te_salat :O

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

σορυ αν ειναι χαζη η ερωτηση μου αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως το θεμα με το itunes... γινεται να περασω τα τραγουδια μου που εχω ηδη στο pc μου στο iphone 4 (που θα παρω :)) που ειναι mp3? αυτο απλα θα μετατρεψει την μορφη τους? στα βιντεο ισχυει το ιδιο? Με τις φωτογραφιες φανταζομαι θα ειναι πιο απλα τα πραγματα...
Link to comment
Share on other sites

Αφου φτιάξεις τον λογαριασμό σου, θα συνδέσεις το iPhone σου αλλα δεν θα κανεις συγχρονισμο γιατί θα χαθούν και απο το τηλέφωνο.

Αφου δει το iPhone σου, θα κανεις δεξι κλικ πάνω στο όνομα του δεξιά στα μενου και θα επιλεξεις transform purchased και θα μεταφερθούν στο iTunes όσες είχες εγκατεστημένες στο τηλέφωνο.

 

Thank Te_salat αν κ λιγο καθυστερημενα..:)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...