Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι σε φάση να αγοράσω το iPhone 3GS. Πώς μπορώ να ελένξω χωρίς υπολογιστή αν φοράει την αναβαθμισμένη bootrom ή όχι? Πάνω στο κουτί μήπως με κάποιο τρόπο να αναγράφει την ημερομηνία παραγωγής? Απο πότε και μετά έχουν την νέα bootrom?

 

Τα ψηφία 4 & 5 του σειριακού αριθμού δείχνουν την εβδομάδα παραγωγής. Αριθμοί μετά το 40 (αν μιλάμε για παραγωγή του 2009) είναι σχεδόν, αν όχι απόλυτα, σίγουρο ότι θα φέρουν την τελευταία bootrom.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρώτη φορά το ακούω αυτό :wacko: , σαφώς και μόνος σου το ενεργοποιείς.Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να το ανοίξουν και να κάνουν κάτι τέτοιο.

 

*για τα υπόλοιπα τα έχει καλύψει πλήρες ο kkalog νωρίτερα :rolleyes:

 

Το χω ξανακούσει από μια φίλη μου στον Γερμανό.. Που της το ενεργοποίησαν εκεί.. :X:X Μάλλον μας περνάνε για άσχετους, ή αυτό γίνεται γιατί το παίρνουν το κινητό πολλοί άσχετοι και πηγαίνουν και τους λένε ότι δεν δουλεύει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το χω ξανακούσει από μια φίλη μου στον Γερμανό.. Που της το ενεργοποίησαν εκεί.. :X:X Μάλλον μας περνάνε για άσχετους, ή αυτό γίνεται γιατί το παίρνουν το κινητό πολλοί άσχετοι και πηγαίνουν και τους λένε ότι δεν δουλεύει :lol:

 

Αν το καλοσκεφτεί κανείς, με τόση διαφήμιση που έχει γίνει φαντάζομαι μεγάλο ποσοστό αυτών που το αγοράζουν δεν θα ξέρει καν ότι χωρίς υπολογιστή να συνδέεται τακτικά με το κινητό αυτό είναι "μισή" συσκευή, οπότε αν δεν τους το ενεργοποιήσουν στο κατάστημα δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν μέχρι να βρουν / προμηθευτούν και υπολογιστή.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό :wacko: , σαφώς και μόνος σου το ενεργοποιείς.Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να το ανοίξουν και να κάνουν κάτι τέτοιο.

 

*για τα υπόλοιπα τα έχει καλύψει πλήρες ο kkalog νωρίτερα :rolleyes:

 

Και σε μένα το έκαναν.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Τα ψηφία 4 & 5 του σειριακού αριθμού δείχνουν την εβδομάδα παραγωγής. Αριθμοί μετά το 40 (αν μιλάμε για παραγωγή του 2009) είναι σχεδόν, αν όχι απόλυτα, σίγουρο ότι θα φέρουν την τελευταία bootrom.

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα ένα iPhone 3GS. Έχει την boot rom: 359.3 που απ'οτι κατάλαβα υποστηρίζει πλήρως jailbreak χωρίς πρόβλημα με την επανεκκίνηση. Η ερώτηση είναι η εξής: Αν του κάνω restore θα αναβαθμιστεί και η boot rom με αποτέλεσμα να χάσω εν μέρη το jailbreak? Edited by kdiamant
Link to comment
Share on other sites

εχω το iphone 3g 3.1.2 εχω κατεβασει καποιες εφαρμογες ipa αλλα οταν παω να της περασω μου κολλαει το ινσταλ λιγο πριν το τελος.. τα εχω κανει ολα σωστα..εχω περασει το cydia με το blackra1n εχω περασει και to appsync 3.1 αλλα μου κολλει το install.καποια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα πήρα το 3gs και προσπαθώ να κάνω εγγραφή στο itunes και μου ζητάει πιστωτική δεν βρίσκω την επιλογή χωρίς κάρτα
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα πήρα το 3gs και προσπαθώ να κάνω εγγραφή στο itunes και μου ζητάει πιστωτική δεν βρίσκω την επιλογή χωρίς κάρτα

 

Πατα να κατεβασεις μια δωρεαν εφαρμογη και κανε απο εκει account. Θα σου εχει επιλογη none.

Link to comment
Share on other sites

Πατα να κατεβασεις μια δωρεαν εφαρμογη και κανε απο εκει account. Θα σου εχει επιλογη none.

Ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους/ες,

έχω αγοράσει το 3gs ελληνικό από cosmote και ήταν με 3.1.2 πάνω. Επειδή δεν είχα προλάβει να διαβάσω τα πάντα εδώ μέσα, προχώρησα σε update και τώρα είναι σε 3.1.3 Αν έχω καταλάβει καλά σε αυτή την έκδοση δεν υπάρχει ακόμα η δυνατότητα για jb. Θέλω να ρωτήσω το εξής, μπορώ να κάνω restore και να ξαναγυρίσω στην 3.1.2 ώστε να μπορώ να κάνω jb? Αν όχι, τότε από την εμπειρία σας πότε αναμένεται να βρεθεί τρόπος για jb σε 3.1.3?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.-

3GS BLACK 16GB MAMA EDITION.-
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν γινεται να επιστρεψεις στην 3.1.2

απλα περιμενεις κι εσυ οπως και ολοι μας νεο jb που να τα "σπαει" ολα!:p

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους/ες,

έχω αγοράσει το 3gs ελληνικό από cosmote και ήταν με 3.1.2 πάνω. Επειδή δεν είχα προλάβει να διαβάσω τα πάντα εδώ μέσα, προχώρησα σε update και τώρα είναι σε 3.1.3 Αν έχω καταλάβει καλά σε αυτή την έκδοση δεν υπάρχει ακόμα η δυνατότητα για jb. Θέλω να ρωτήσω το εξής, μπορώ να κάνω restore και να ξαναγυρίσω στην 3.1.2 ώστε να μπορώ να κάνω jb? Αν όχι, τότε από την εμπειρία σας πότε αναμένεται να βρεθεί τρόπος για jb σε 3.1.3?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.-

 

Δεν μπορεις να γυρισεις σε 3.1.2 φιλε. Μεσα σε λιγες μερες λογικα θα εχει βρεθει τροπος αλλα να ξερεις οτι το jailbreak σου θα ειναι tethered που σημαινει οτι αν κλεισει το κινητο σου θα πρεπει να ξανατρεξεις ενα αρχειο για να ισχυει παλι το jailbreak.

Edited by Geezor
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να γυρισεις σε 3.1.2 φιλε. Μεσα σε λιγες μερες λογικα θα εχει βρεθει τροπος αλλα να ξερεις οτι το jailbrake σου θα ειναι tethered που σημαινει οτι αν κλεισει το κινητο σου θα πρεπει να ξανατρεξεις ενα αρχειο για να ισχυει παλι το jailbrake.

θα είναι κάτι σαν demo δλδ το jb μέχρι να βγεί το κανονικό ή θα είναι μόνιμο αυτό?

3GS BLACK 16GB MAMA EDITION.-
Link to comment
Share on other sites

θα είναι κάτι σαν demo δλδ το jb μέχρι να βγεί το κανονικό ή θα είναι μόνιμο αυτό?

 

Για τα iPhone που ειναι αγορασμενα τους τελευταιους 2-3 μηνες ισχυει οτι δεν δεχονται μονιμο jailbreak. Δηλαδη και αυτοι που το εχουν j/b στην εκδοση 3.1.2 εχουν το ιδιο θεμα. Γινεται κανονικα το jailbreak αλλα αν κλεισει το κινητο πρεπει να τρεξεις ενα αρχειο για να ισχυει παλι. Και οταν βγει για την 3.1.3 ετσι θα ειναι. Απο οσο ξερουμε ειναι θεμα hardware και θα αργησει πολυ ή ισως δεν γινει μονιμο.

Edited by Geezor
Link to comment
Share on other sites

Για τα iPhone που ειναι αγορασμενα τους τελευταιους 2-3 μηνες ισχυει οτι δεν δεχονται μονιμο jailbreak. Δηλαδη και αυτοι που το εχουν j/b στην εκδοση 3.1.2 εχουν το ιδιο θεμα. Γινεται κανονικα το jailbreak αλλα αν κλεισει το κινητο πρεπει να τρεξεις ενα αρχειο για να ισχυει παλι. Και οταν βγει για την 3.1.3 ετσι θα ειναι. Απο οσο ξερουμε ειναι θεμα hardware και θα αργησει πολυ ή ισως δεν γινει μονιμο.

δλδ αν δεν κλείνει η συσκευή όλα οκ? Σόρρυ αν γίνομαι φορτικός αλλά πότε περιμένουμε, στο περιπου, το jb για 3.1.3?

3GS BLACK 16GB MAMA EDITION.-
Link to comment
Share on other sites

τωρα εσυ εχεις την 3.1.3

αυτο που αναφερθηκε πιο πανω οτι δεν πρεπει να κλεισει το κινητο ειναι για την εκδοση 3.1.2 jailbroken

τωρα εσυ, με την 3.1.3 δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα μονο να περιμενεις.

κανεις δε γνωριζει το ποτε θα εχουμε διαθεσιμο νεο jb

μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν δεν κλείνει η συσκευή όλα οκ? Σόρρυ αν γίνομαι φορτικός αλλά πότε περιμένουμε, στο περιπου, το jb για 3.1.3?

 

Ναι αν δεν κλεινει η συσκευη ολα οκ. Θα ειναι σαν μονιμο. Ε σκεψου οτι για το 3G βγηκε ηδη. Μεχρι το σ/κ πιστευω θα εχει βγει και για το 3GS.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεν κλεινει η συσκευη ολα οκ. Θα ειναι σαν μονιμο. Ε σκεψου οτι για το 3G βγηκε ηδη. Μεχρι το σ/κ πιστευω θα εχει βγει και για το 3GS.

:X:blink::wacko:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

:X:blink::wacko:

 

Ναι προφανως εικασια ειναι αλλα αφου θελει να ακουσει χρονο το παιδι , τι να κανω ? :D Το πιστευω παντως. Δεν εγινε και κανενα φοβερο update για να αργησει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Kαι άντε και την βάλατε.... Την να την κάνετε...?

 

Μόνο χάσιμο χρόνου μας δίνει αυτό το update...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Εδώ και 2 μέρες είμαι και εγώ κάτοχος του καταπληκτικού μηλόφωνου.Είχα και πριν ένα ipod touch.Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι όταν συνδέω το iphone με το pc δεν μπορώ να διαχειριστώ την μουσική που του έχω περάσει...και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι sync με το οποίο χάνω ότι ήδη έχω μέσα για να περάσω κάτι καινούριο.Τι κάνω λάθος????(Με το ipod δεν μου είχε εμφανιστεί τίποτα τέτοιο).Για να καταλάβετε, τα κομμάτια που έχω περάσει στο ιphone μετά από sync μου τα βγάζει με άσπρα γράμματα και δεν μπορώ να τα επιλέξω
D.G.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος γιατί πολλές φορές όταν από το google maps πατάω το σηματάκι κάτω αριστερά το οποίο βρίσκει την τοποθεσία μου, δειχει οτι βρίσκομαι παντα 5-6 τετράγωνα μακρυά.? τι γινεται
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Εδώ και 2 μέρες είμαι και εγώ κάτοχος του καταπληκτικού μηλόφωνου.Είχα και πριν ένα ipod touch.Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι όταν συνδέω το iphone με το pc δεν μπορώ να διαχειριστώ την μουσική που του έχω περάσει...και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι sync με το οποίο χάνω ότι ήδη έχω μέσα για να περάσω κάτι καινούριο.Τι κάνω λάθος????(Με το ipod δεν μου είχε εμφανιστεί τίποτα τέτοιο).Για να καταλάβετε, τα κομμάτια που έχω περάσει στο ιphone μετά από sync μου τα βγάζει με άσπρα γράμματα και δεν μπορώ να τα επιλέξω

 

Tο κακό με το iPhone είναι ότι ξέρει έναν υπολογιστή, και έτσι αν το βάλεις σε κάποιο άλλο δεν το βλέπει όπως με το iPod που είναι ελεύθερο, που το πας όπου θέλεις και το βλέπει..

 

Αν τα έβαλες από τον συγκεκριμένο υπολογιστή τότε πάτα το manual music and video, αλλιώς αν τα έβαλες από άλλον τότε θα τα χάσεις όπως λες, εκτός και τα τραβήξεις με κάποιο πρόγραμμα, που δυστυχώς για win δεν γνωρίζω..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να γραφτω στο app store απο το i phone? και αν ναι θα πρεπει να δωσω πιστωτικη καρτα εκει οπωσδηποτε? εστω και αν θελω να κατεβασω καταρχην καποια free apps? ή πρεπει να γραφτω απο το pc? ti prepei na kano?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...