Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς να σου απαντήσω εγώ και ίσως γράψουν κι άλλοι που έχουν το τηλέφωνο πιό πολύ καιρό.

Εγώ το έχω μία εβδομάδα περίπου και είμαι καταευχαριστημένος σε όλους τους τομείς.

Απο προβλήματα δεν συνάντησα κανένα αλλά προσπαθώ να κάνω την δουλειά μου με τα προγράμματα που έχει το τηλέφωνο και να μήν βάζω άλλα.

Νομίζω οτι εκεί αρχίζουν τα προβλήματα.Εξάλλου με αυτά που έχει κάνεις μιά χαρά τη δουλειά σου.

Το αγόρασα παραεισαγωγής εν γνώσει μου (πρέπει να είναι Ιταλικό γιατί το μάνουαλ μέσα, ήταν αμιγώς Ιταλικό).Εχει την τελευταία έκδοση λειτουργικού και γράμματα στο εικονικό πληκτρολόγιο ελληνικά.

Για το κουμπί κλειδώματος-ξεκλειδώματος, που δείχνει πράγματι ευαίσθητο, εγώ το κινώ με το νύχι για να μήν πιέζεται και το επαναφέρω με το νύχι οπότε δεν ζορίζεται.Θέμα συνήθειας είναι και το κάνεις αυτόματα μετά.

Για Alpha Copy απ ότι ξέρω, διακόπτουν τη συνεργασία τους με την ΝΟΚΙΑ αλλά αυτό δεν με πτόησε να μην πάρω το τηλέφωνο γιατί πρόκειται για μιά φοβερή συσκευή για τα λεφτά της και ήθελα να πάρω και ΝΟΚΙΑ μιά φορά να δώ πώς είναι.

Δεν το μετάνοιωσα με τίποτα, το αντίθετο βρήκα ότι ήθελα και με το παραπάνω και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Edited by kles
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κ απο μενα Εχω το τηλ αυτο εδω και μερικες ημερες . Σε γενικες γραμμες ειναι καλο αν κ ακομη δεν το εχω ψαξει καλα καλα Θα ηθελα καποια βοηθεια απο σας τους γνωστες γιατι ειναι η πρωτη μου φορα που κραταω στα χερια μου Symbian τηλ.

1ον Στην αρχικη οθονη στο παραθυρο των συντομευσεων μπορουμε να βαλουμε περισσοτερες συντομευσεις ; εστω και με την χρηση καποιου προγραμματος;

2ον Στην αφυπνηση και στην υπενθυμηση δεν μπορω να κανω αναβολη η διακοπη οταν η οθονη εειναι κλειδωμενη Εκει πρεπει να ρυθμησω τον αισθητηρα κινησης; προσπαθησα για ωρες αλλα δεν καταφερα τιποτα

3ον ο photo viewer του κιητου ειναι λιγο χαλια για μενα ποιον μου συνησρηται εκτος απο τον resco ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα Εχω το τηλ αυτο εδω και μερικες ημερες . Σε γενικες γραμμες ειναι καλο αν κ ακομη δεν το εχω ψαξει καλα καλα Θα ηθελα καποια βοηθεια απο σας τους γνωστες γιατι ειναι η πρωτη μου φορα που κραταω στα χερια μου Symbian τηλ.

1ον Στην αρχικη οθονη στο παραθυρο των συντομευσεων μπορουμε να βαλουμε περισσοτερες συντομευσεις ; εστω και με την χρηση καποιου προγραμματος;

2ον Στην αφυπνηση και στην υπενθυμηση δεν μπορω να κανω αναβολη η διακοπη οταν η οθονη εειναι κλειδωμενη Εκει πρεπει να ρυθμησω τον αισθητηρα κινησης; προσπαθησα για ωρες αλλα δεν καταφερα τιποτα

3ον ο photo viewer του κιητου ειναι λιγο χαλια για μενα ποιον μου συνησρηται εκτος απο τον resco ;

 

1. [προσωπική γνώμη] καλύτερα να μην το προσπαθήσεις..

προσπάθησε στις 4 επιλογές που σου δίνει να βάλεις τις 4 εφαρμογές που χρησιμοποιείς πιο πολύ.. Υπάρχει ένα πρόγραμμα (αν το θυμηθώ θα σου πω) αλλά μπορεί να κάνει το κινητό ασταθές!!

2. όταν χτυπάει το ξυπνητήρι και γυρνάς το κινητό ανάποδα δεν κάνει snooze?

3. Ο Resco είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ!!!!

 

Χαιρετώ κι εγώ τα μέλη της παρέας.

Ήρθε η ώρα να αποχαιρετίσω το 5300 μου

> τελικά έχει πρόβλημα με το λειτουργικό/hardware το τηλέφωνο ή με τα updates έχει λυθεί (ή δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα);

> τι γίνεται με τις παραεισαγωγές-εισαγωγές, γιατί σε κάποια on-line shops (βλέπε e-shop) δεν είναι διαθέσιμο ενώ στο Πλαίσιο (που κάτι ακούστηκε πολλές σελίδες πριν για παραεισαγωγή) υπάρχει;

> επίσης, τι παίζεται με την Alpha Copy, ισχύουν αυτά που γράφει φίλος παραπάνω;

Χρειάζομαι νέο τηλέφωνο αλλά φοβαμαι μη την πατήσω (βλ. ξοδέψω τα λεφτά μου για κάτι ελαττωματικό)

Αυτά.

 

"Θεός 'σχωρέστω" το 5300!!!

>6 μήνες που το είχα δεν μου παρουσίασε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα!!! Κάποιες συσκευές που είχαν πρόβλημα ήταν μεμονωμένα περιστατικά...

>Απο Πλαίσιο το αγόρασα κι εγώ, 4 Σεπτεμβρίου 2009 και ΔΕΝ ήταν παραεισαγωγής!!!

>Γιατί να είναι ελλατωματικό ρε 'σύ? Αν π.χ. έχει πρόβλημα και το έχεις πάρει απο το ΠΛΑΙΣΙΟ το πας εκεί και του κανονίζουνε το service... Και λέμε για Hardware προβήματα επειδή τα software λύνονται συνήθως με ένα hard - reset...

Edited by mantsag1
Link to comment
Share on other sites

1. [προσωπική γνώμη] καλύτερα να μην το προσπαθήσεις..

προσπάθησε στις 4 επιλογές που σου δίνει να βάλεις τις 4 εφαρμογές που χρησιμοποιείς πιο πολύ.. Υπάρχει ένα πρόγραμμα (αν το θυμηθώ θα σου πω) αλλά μπορεί να κάνει το κινητό ασταθές!!

2. όταν χτυπάει το ξυπνητήρι και γυρνάς το κινητό ανάποδα δεν κάνει snooze?

3. Ο Resco είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ!!!!

 

mantsag1 Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Για το 1ο εχει καλως Για το 2ο δεν το εχω δοκιμασει ετσι μαλλον ψιλομπερδευτικα στις οδηγιες και 3ο το resco μεχρι τωρα δεν το βρηκα free πουθενα (συνεχιζω να ψαχνω)

Edited by nikos63
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!

Το 5530 το εχω εδω και καπου 2 μηνες και μου εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις.Το μονο προβλημα ειναι πως εδω και καπου 2-3 εβδομαδες το facebook app που υπηρχε προεγκατεστημενο δεν ανοιγει.Το απεγκαστεστησα και μολις το εκανα παλι εγκατασταση δεν αλλαξε τιποτα.Καπου διαβασα οτι αν του κανω reset θα ειναι ολα ok.Εχει συμβει κατι αναλογο σε καποιον/α απο εσας?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!

Το 5530 το εχω εδω και καπου 2 μηνες και μου εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις.Το μονο προβλημα ειναι πως εδω και καπου 2-3 εβδομαδες το facebook app που υπηρχε προεγκατεστημενο δεν ανοιγει.Το απεγκαστεστησα και μολις το εκανα παλι εγκατασταση δεν αλλαξε τιποτα.Καπου διαβασα οτι αν του κανω reset θα ειναι ολα ok.Εχει συμβει κατι αναλογο σε καποιον/α απο εσας?

σεμενα οχι.εγω παντως στο facebook δεν μπαινω απο την εφαρμογη αλλα κανονικα ανοιγωντας σελιδα γιατι ετσι μπορω να το χρησιμοποιησω πως και στο pc.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Σήμερα πήρα τηλ το κατάστημα γερμανός που πήρα το 5530, και του είπα οτι με πολύ λίγη χρήση δε μου βγάζει ούτε τη μέρα η μπαταρία. Μου είπε οτι φταίει επιδή το φορτίζω μόνο μμιαμιση ώρα και τα νόκια πρέπει να τα αφήνεις 2-3 ώρες. Τι βλακείες μου λέει?:worry: Επιδή επέμενα, μου είπε να το δοκιμάσω καμιά βδομάδα και αν δε δουλέψει, να πάω στο κατάστημα να την ελέγξει με ένα μηχάνημα που έχει εκει πέρα. Έχουν έτσι πράμα ρε παιδιά στα καταστήματα Γερμανός? :blink:
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

εμενα το κινητο παραπανω απο 1 ωρα δεν θελει φορτισμα.εγω ακολουθω την τακτικη της Νοκια οταν βγαλει μηνυμα το βγαζω απο την πριζα.3 μηνες που το εχω το κινητο ποτε δεν περασα την 1 μιαμιση ωρα για να το φορτισω.επισης μολις βγαλει ενδειξη χαμηλης μπαταριας το φορτιζω κλειστο.(ισως γι'αυτο εχω πετυχει τοσο καλη αποδοση της μπαταριας) εγω με καμια 20ρια λεπτα τηλ και καμια 20 λεπτα wifi αγγιζω χαλαρα τις 5 μερες.αλλα το κλεινω για περιπου 8 ωρες το βραδι.

ο υπαλληλος του καταστηματος σου λεει μπαρουφες.:down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3ο το resco μεχρι τωρα δεν το βρηκα free πουθενα (συνεχιζω να ψαχνω)

Το βρήκες τελικά?;)

 

 

Χαιρετε!

Το μονο προβλημα ειναι πως εδω και καπου 2-3 εβδομαδες το facebook app που υπηρχε προεγκατεστημενο δεν ανοιγει.Το απεγκαστεστησα και μολις το εκανα παλι εγκατασταση δεν αλλαξε τιποτα.

Γιατί δεν κατεβάζεις την κανονική εφαρμογή απο το ίντερνετ...? αυτό που έχει το κινητό είναι shortcut για να συνδεθεί στο ίντερνετ...:)

 

 

είπα οτι με πολύ λίγη χρήση δε μου βγάζει ούτε τη μέρα η μπαταρία.

 

όπως είπε και ο Raver[/member] σου είπε μπαρούφα ο πωλητής για το συγκεκριμένο κινητό...

Τσέκαρε λίγο τα παρακάτω βασικά πράγματα:

  • τι φωτεινότητα οθόνης έχεις βάλει?
  • Το wifi είναι σε συνεχή λειτουργία αναζήτησης δικτύων?
  • Τι προγράμματα τρέχουν συνεχώς στο background?

 

Καλό θα είναι μόλις τελιώνει η φόρτιση να το βγάζεις απο τη πρίζα...!!! Πιστεύω κι εγώ ότι αν το φορτίζεις κλειστό φορτίζει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μπερδευτει με τις υπενθυμησεις και την αφυπνηση

Όταν είναι απενεργοποιημενοι οι αισθητηρες πως κανω snooze η διακοπη της υπενθυμησης ; Η οθονη δεν ανοιγει με το κουμπι του ξεκλειδωματος (εχω καθημερηνες υπενθημησεις και με δυσκολευει αφανταστα) και πως δουλευει όταν είναι ενεργοποιημενοι οι αισθητηρες;

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις bug? να μας πει κάποιος ποθ ασχολείτε παραπάνω, γιατί μου τυχαίνει να με παίρνουν τηλ και να μην αντιδρά ουτε εμένα αν είναι κλειδωμένο. αλλά ο αισθητήρας δουλεύει πάντα. τον ενεργοποιάς απο τις ρυθμίσεις. και οπως κρατάς το κινητό σου, γυριστω να βλέπει κάτω η οθόνη για 2 δευτερα και θα γίνει snooze. Δοκιμασε να δούμε.
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρας δουλευει ετσι οπως το λες αλλα μετα ξανακτυπαει και ξανα και ξανα το πως διακοπτεται δεν κανει τιποτα.

Κανονικα δεν επρεπε να ξεκλειδωνει με το πλαινο κουμπι - συρτη;

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα κι εγώ στην παρέα! Πήγα στο Πλαισιο της Λ. Βουλιαγμένης και το πήρα (202ε). Τελικά είναι παραεισαγωγής...(λευκή ταινία και τυπωμένο manual απο το internet).

Ξέρει κανείς τώρα τι γίνεται με εγγυήσεις και updates;

:luck:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλορίζικη η συσκευή.:)

Εγγύηση στο hardware,εφόσον η συσκευή είναι από Ευρώπη,έχεις κανονικά.Για να έχεις εγγύηση και στο software γίνεται με αναβάθμιση σε nokia shop με χρέωση 15 ευρώ.(Εφόσον δεν έχει αλλάξει κάτι μετά την διακοπή συνεργασίας nokia-alpha copy)

Αναβάθμιση μπορείς να κάνεις κανονικά over the air xωρίς να υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα Ελληνικά,κάτι το οποίο μπορεί να συμβεί αν γίνει μέσω υπολογιστή.

Αν βέβαια θέλεις μπορείς να προχωρήσεις σε αλλαγή product code Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής

(αλλαγή product code)

Καλή παραμονή και καλή συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

σεμενα οχι.εγω παντως στο facebook δεν μπαινω απο την εφαρμογη αλλα κανονικα ανοιγωντας σελιδα γιατι ετσι μπορω να το χρησιμοποιησω πως και στο pc.

 

touch.facebook.com

lite.facebook.com

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

touch.facebook.com

lite.facebook.com

δεν με ενδιαφερουν καθολου αυτα.αλλωστε την εχω καταβρει με τον τροπο που αναφερω παραπανω και οι σελιδες ανοιγουν κανονικοτατα και μπορω να ανοιξω και παραθυρα στην ιδια σελιδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρας δουλευει ετσι οπως το λες αλλα μετα ξανακτυπαει και ξανα και ξανα το πως διακοπτεται δεν κανει τιποτα.

Κανονικα δεν επρεπε να ξεκλειδωνει με το πλαινο κουμπι - συρτη;

 

αν πας μέσα απο το μενού, να τις σβήσεις δεν γίνεται? έχεις την νέα έκδοση λογισμικού?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

αν πας μέσα απο το μενού, να τις σβήσεις δεν γίνεται? έχεις την νέα έκδοση λογισμικού?

 

Αυτο φιλε μου γινεται απο το μενου τα σβυνω ΑΛΛΑ πρεπει να ξαναγραφω τα ιδα και τα ιδια για την επομενη ημερα; Το θεμα ειναι τελικα (νομιζω) οτι η οθονη δεν ξεκλειδωνει απο τον πλαινο διακοπτη οταν ενεργοπειηται το snooze η η υπενθυμηση Λες να ειναι bug της συσκευης τελικα; Αν ειναι πως διορθωνεται; Κατι αλλο . Το nokia suite δεν αναγνωριζει την συσκευη και με το OVI βλεπει μονο την μνημη αν χρειαστει αναβαθμηση να κανω μεσω wi fi ; Τωρα εχω την V 11.0.054 στις 28-08-09 υπαρχει νεοτερη;

Edited by nikos63
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει νεωτερη και ειναι η V.20.0.080 -- 16/11/09 ;) καντην μεσω wifi.

δεν θα παρει περισσοτερο απο 10 λεπτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει νεωτερη και ειναι η V.20.0.080 -- 16/11/09 ;) καντην μεσω wifi.

δεν θα παρει περισσοτερο απο 10 λεπτα.

 

OK ευχαριστω πολυ Θα δοκιμασεις κατι για μενα αν σου περισσευει χρονος ; Σε μια υπενθυμηση οταν θα σε ειδοποιησει σου ξεκλειδωνει τηνοθονη (οταν ειναι κλειδωμενη) απο το πλαινο κουμπι;

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστω πολυ Θα δοκιμασεις κατι για μενα αν σου περισσευει χρονος ; Σε μια υπενθυμηση οταν θα σε ειδοποιησει σου ξεκλειδωνει τηνοθονη (οταν ειναι κλειδωμενη) απο το πλαινο κουμπι;

Nαι την ξεκλειδωνει,π.χ. το θυμαμαι οταν ειχε ερθει ενημερωση λογισμικου.

αν αυτο εννοεις.τωρα π.χ. αμα βαλω μια καταχωρηση στο ημερολογιο παλι την ξεκλειδωνει.το ιδιο συμβαινει και με το ξυπνητηρι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το λαθος του τηλεφωνου φιλε μου Να δω τωρα πως θα το διορθωσω Ισως με μια αναβαθμηση ; Ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις

 

Αν ειναι δυνατον Εχω που εχω το προβλημα με το ξεκλειδωμα της οθονης κανοντας αναβαθμιση λογισμικου εχασα και την ελληνικη γλωσσα απο την μουσικη και τις λιστες αναπαραγωγης . Το τηλ . ειναι απο αναβαθμηση της wind υπαρχει περιπτωση να ειναι παραεισαγωγης ; η ειναι και αυτο ενα bag της συσκευης ΕΛΕΟΣ (υπαρχει επιλογη επαναφορα συστηματος ) ;

Edited by nervous
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πλέον τα Ελληνικά σαν γλώσσα τηλεφώνου τότε η συσκευή είναι παραεισαγωγής.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικη γλωσσα υπαρχει παντου Η ελληνικη γλωσσα χαθηκε μονο στο παιξιμο της μουσικης και στις λιστες αναπαραγωγης:wacko::wacko::wacko::mad::blink:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Θα ήθελα να ρωτήσο...υπαρχει Destinator για τ 5530??η καποιο Garmin??γιατι στο Ovi μου βγαζει καποια προγραμματα τ οποια δεν μπορω τ καταλαβω τν χειρισμο τους....Σας ευχαριστω!

 

Μπορείς να βάλεις ότι πρόγραμμα πλοήγησης θέλεις αρκεί να είναι για Symbian 60 5th edition ή να κατεβάσεις απο το το OVI το OVI Maps...

 

Σου προτείνω Garmin για να έχεις τους χάρτες που θέλεις offline και π.χ. να βρίσκεις διευθύνσεις, σημεία ενδιαφέροντος κτλ ΑΛΛΑ αν θέλεις πλοήγηση τότε αγοράζεις ένα bluetooth GPS και είσαι έτοιμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...