Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα. Δυο ερωτησεις εχω :

Το κινητο εχει ανοιχτη ακροαση ? Και αν ναι, ειναι αρκετα δυνατο το ηχειο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα. Δυο ερωτησεις εχω :

Το κινητο εχει ανοιχτη ακροαση ? Και αν ναι, ειναι αρκετα δυνατο το ηχειο ?

 

Ναι έχει ανοιχτή ακρόαση και ακούγεται μια χαρά σε "busy" περιβάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διάβασα λίγο περι παραεισαγωγής και αναβαΘΜΊΣΕΩΝ. Λέτε πως αν παρεις παραεισαγωγής και σου ΄βαλει τα ελληνικά η αντιπροσωπεία και κάνεις αναβάθμιση on the air (μεσω κινητού δηλαδή?) δεν θα τα ξανα χάσεις. Αυτό ισχύει για όλες τις μάρκες κινητών και εξαρχής?εννοώ δηλαδή πως αν το παραεισαγωγής έχει ελληνικά και κάνω αναβάθμιση on the air δεν θα τα χάσω? τέλος να σας ρωτήσω πως γίνεται το κινητό παραεισαγωγής αφού προορίζεται για άλλη αγορά εκτός Ελλάδας να έχει ελληνικά. το κινητό ανοίγεται απτην γερμανός ασπούμε και ξανα σφραγίζεται? πειραγμένο δηλαδή.
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ο εισαγωγέας παραγγέλνει τα 5530 τα οποία, αφού προορίζονται για άλλη αγορά, δεν έχουν καθόλου ελληνικά. Τα ανοίγει και έχει δύο επιλογές. Είτε αλλάζει product code ή το φλασάρει κατευθείαν με την ελληνική έκδοση.

 

Αν εσύ πάρεις το 5530 σου (μιας και δεν έχει πληκτρολόγιο για να καταλάβεις από τους ελληνικούς χαρακτήρες), καταλαβαίνεις αν είναι ελληνικό από το βιβλιαράκι οδηγιών (τα παραεισαγωγής έχουν φωτοτυπία), από την ταινία ασφαλείας (γράφει nokia sealed), από το product code (τα ελληνικά αναγράφονται στην πρώτη σελίδα) και από το ΙΜΕΙ (παίρνεις τηλ σε ένα nokia shop).

 

Αν του άλλαξαν product code, όπως και να το αναβαθμίσεις, δεν χάνεις ποτέ τα ελληνικά. Αν το φλάσαραν χωρίς αλλαγή, κάνεις αναβάθμιση μόνο over the air (FOTA) γιατί αν κάνεις μέσω NSU, θα επανέλθει το σύνολο γλωσσών που είχε στην αρχική του κατάσταση το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά οι περισσότεροι εισαγωγείς σκέτα φλασαρίσματα θα κάνουν, γιαυτό δεν το ρισκάρω. Βασικά θέλω να πάρω το άσπρο και ας είναι παραεισαγωγής, και με νοιάζουν τα ελληνικά για την μουσική μου συλλογή. μέσω music player θα φαίνονται αλλά στον file manager οχι. Άρα η λύση είναι τις αναβαθμίσεις μου να τις κάνωμέσω fota(χάνεις τίποτα σε σχέση με το nsu?). μήπως υπάρχει τρόπος να δούμε αν το (εν γνώση μου) παραεισαγωγής έχει αλλάξει product code? απτο service menu ίσως?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο μόνος τρόπος που υπάρχει είναι να εφαρμώσεις τους οδηγούς που υπάρχουν στο FAQ

Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής

(αλλαγή product code)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρεις εβδομάδες περίπου αγόρασα το 5530 από το τοπικό multirama (Χανίων). Δεν πρόσεξα καν (ούτε είχα υπόψη μου) την πιθανότητα να είναι παραεισαγωγή ή ελληνικής αντιπροσωπίας. Η ταινία ασφαλείας που είχε το κουτί ήταν λευκή, και ο αριθμός του product code είναι 0590959, που απ' ό,τι είδα αντιστοιχεί στην "Carphone Warehouse UK GB". Παρόλα αυτά στο κουτί είχε κανονικό βιβλίο οδηγιών στα ελληνικά, και κάνοντας αναβάθμιση στο τελευταίο firmware 11.0.054 μέσω του Ovi Suite, κράτησε κανονικά και χωρίς καμία αλλαγή τα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά φίλε, το Carphone Warehouse είναι στην Αγγλία ότι ο "Γερμανός" στην Ελλάδα (πριν τον πάρει η Cosmote και τον κάνει σαν τα μούτρα της:cry:)..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το 5530 δύο μέρες και όλα του καλά αλλά όταν πατάω την εφαρμογή «ρολόι», δεν ανοίγει και μου βγάζει το μήνυμα «Σφάλμα συστήματος» Την ώρα και την ημερομηνία την δείχνει κανονικά.

 

Έκανα αναβάθμιση μέσω wifi και πέρασα την ν11.0.054 αλλά συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα.

 

Υπάρχει κάποια λύση ή να το πάω πίσω στα multirama απ’ όπου το αγόρασα?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά φίλε, το Carphone Warehouse είναι στην Αγγλία ότι ο "Γερμανός" στην Ελλάδα (πριν τον πάρει η Cosmote και τον κάνει σαν τα μούτρα της:cry:)..

 

Thanks για την απάντηση! Διάβασα στην αρχή τις αναφορές και να πω την αλήθεια είχα μπερδευτεί, αφού από τη μια το κινητό συμπεριφερόταν σα να είναι εισαγωγή της ελληνικής αντιπροσωπίας (με βιβλιαράκι, κανένα πρόβλημα στην αναβάθμιση) κι από την άλλη τα υπόλοιπα στοιχεία (ταινία, product code) έδειχναν ότι είναι παραεισαγωγή! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το 5530 δύο μέρες και όλα του καλά αλλά όταν πατάω την εφαρμογή «ρολόι», δεν ανοίγει και μου βγάζει το μήνυμα «Σφάλμα συστήματος» Την ώρα και την ημερομηνία την δείχνει κανονικά.

 

Έκανα αναβάθμιση μέσω wifi και πέρασα την ν11.0.054 αλλά συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα.

 

Υπάρχει κάποια λύση ή να το πάω πίσω στα multirama απ’ όπου το αγόρασα?

 

το έχεις χακάρει και του έχεις βάλει διάφορα προγράμματα ή χωρίς ουσιαστικά να το "δουλέψεις" στο έχει βγάλει αυτό?

 

Αν ισχύει το δεύτερο καλύτερο να το επιστρέψεις...(γνώμη μου)...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν το έχω δουλέψει καθόλου και αν συνεχίσει το πρόβλημα αύριο θα το επιστρέψω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν το έχω δουλέψει καθόλου και αν συνεχίσει το πρόβλημα αύριο θα το επιστρέψω

 

μήπως, λέω μήπως σου δώσανε κανένα εκθεσιακό κομμάτι ψιλοδουλεμένο απο διάφορους?...(βέβαια και να είναι έτσι δεν πολυ-εξηγήται το πρόβλημα που σου βγάζει)...

 

ή ήτανε σφραγισμένο το κουτάκι του?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από hard reset (*#7370#)το πρόβλημα λύθηκε ελπίζω όχι προσωρινά…

 

 

Το κουτί ήταν σφραγισμένο, όλα στα σακουλάκια τους τακτοποιημένα και το τηλέφωνο με τις ζελατίνες και αγρατζούνιστο.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

ok,ευτυχώς... απλώς είναι παράξενο που εξ'αρχής σου παρουσίασε κάτι τέτοιο...

 

Εγώ το έχω πάθει αλλά με το κινητό "λιωμένο" απο το βάλε - βγάλε εφαρμογές και παιχνίδια + ότι απο τα 60mb μνήμη τηλεφώνου δεν μου είχανε μείνει ούτε 5mb ελεύθερα...

 

Καλή συνέχεια φίλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ανοιχτή ακρόαση και ακούγεται μια χαρά σε "busy" περιβάλλον...

 

Δηλαδή ακούγεται δυνατά ε? Ξέρω μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση αλλα δυστυχώς έχω παράπονα από την ανοικτή ακρόαση γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακούγεται δυνατά ε? Ξέρω μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση αλλα δυστυχώς έχω παράπονα από την ανοικτή ακρόαση γενικά...

 

δεν το πολυ-χρησιμοποιώ αλλά όποτε το έχω κάνει είται είμαι μέσα στο αμάξι είται στο δρόμο με κίνηση είμαι ευχαριστημένος...:)

Τώρα, είναι υποκειμενικό το θέμα.. μπορεί εσύ π.χ. να θέλεις επίπεδο ήχου σαν μεγάφωνο:lol:!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν το πολυ-χρησιμοποιώ αλλά όποτε το έχω κάνει είται είμαι μέσα στο αμάξι είται στο δρόμο με κίνηση είμαι ευχαριστημένος...:)

Τώρα, είναι υποκειμενικό το θέμα.. μπορεί εσύ π.χ. να θέλεις επίπεδο ήχου σαν μεγάφωνο:lol:!!!!

 

:lol: :lol: :rotfl: :rotfl:

 

Ε, εντάξει πιστεύω οκ θα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω 2 πραγματάκια;

α) Έχει αγοράσει κανείς προστατευτική ζελατίνα οθόνης, αν ναι, από που; Γιατί στα e-shop που κοίταξα δεν έχει για αυτό το κινητό.

β) Διάβασα τις οδηγίες εγκατάστασης θεμάτων που υπάρχει στο site (δηλ. είτε χακάρισμα του κινητού είτε υπογραφή των αρχείων) και μου φάνηκε κάπως περίπλοκο...Δεν μπορώ να βρω από κάπου συμβατά θέματα που να εκαθιστώνται αμέσως;;; Όσα δοκίμασα μου έγραφε πως απαιτείται υπογραφή και τέτοια. Παιχνίδια έβαλα κανονικα πάντως! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για κάθε μία από τις ερωτήσεις σου υπάρχουν αντίστοιχα θέματα στα οποία μπορείς να απευθυνθείς.

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Θέματα Symbian OS v9.4 & v9.5

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

Επίσης καλό θα ήταν,μια και βλέπω ότι είσαι καινούργια χρήστης,να διαβάσεις το Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

Θα σε βοηθήσει πολύ και θα λυθούν πολλές απορίες σου.

Για ότι άλλο χρειαστείς,απευθυνόμενη στο κατάλληλο θέμα πάντα,εδώ ήμαστε.

Καλή παραμονη και καλή συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση... Βασικά το ''Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ'' το είχα διαβάσει, γιαυτό είπα ότι μου φάνηκε περίπλοκο αυτό που λέει για τα θέματα (αρχεία sis).

Εντάξει, θα ψάξω εκεί που μου πρότεινες αυτά που ζητάω!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω 2 πραγματάκια;

α) Έχει αγοράσει κανείς προστατευτική ζελατίνα οθόνης, αν ναι, από που; Γιατί στα e-shop που κοίταξα δεν έχει για αυτό το κινητό.

β) Διάβασα τις οδηγίες εγκατάστασης θεμάτων που υπάρχει στο site (δηλ. είτε χακάρισμα του κινητού είτε υπογραφή των αρχείων) και μου φάνηκε κάπως περίπλοκο...Δεν μπορώ να βρω από κάπου συμβατά θέματα που να εκαθιστώνται αμέσως;;; Όσα δοκίμασα μου έγραφε πως απαιτείται υπογραφή και τέτοια. Παιχνίδια έβαλα κανονικα πάντως! :happy:

 

α)δεν είναι απαραίτητο να είναι η ζελατίνα για το 5530!!! μπορείς να πάρεις μια οποιαδήποτε (εννοείται κινητού με μεγαλύτερη οθόνη) και να κάνεις χειροτεχνία!!!

β)Αν διάβασες τα προηγούμενα post θα δεις ότι έχω αναφέρει ότι μου δούλεψε το Hellox2 μια χαρά στο Nokia 5530..

Θέματα που εγκαθίστωνται αμέσως θα κατεβάσεις μόνο απο την ίδια τη ΝΟΚΙΑ μέσω του κινητού..

Να μαντέξω παιχνίδια με κατάληξη ".jar" δηλαδή JAVA? αυτά δεν χρειάζονται υπογραφή..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα τελευταία ποστ αφορούσαν αξεσουάρ μεταφέρθηκαν στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα).

Συνέχεια εκεί λοιπόν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω έως τις 22/11 επιδότηση από την Cosmote, θέλω να πάρω αυτό το τηλέφωνο, αλλά μου λένε ότι δεν έχουν καμία πληροφόρηση για το αν και πότε θα έρθει, ενώ τα περισσότερα μαγαζιά πλέον το έχουν. Τα ίδια και η Vodafone. Ξέρει κανείς μήοως πότε θα το φέρει η Cosmote;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω έως τις 22/11 επιδότηση από την Cosmote, θέλω να πάρω αυτό το τηλέφωνο, αλλά μου λένε ότι δεν έχουν καμία πληροφόρηση για το αν και πότε θα έρθει, ενώ τα περισσότερα μαγαζιά πλέον το έχουν. Τα ίδια και η Vodafone. Ξέρει κανείς μήοως πότε θα το φέρει η Cosmote;

 

Γιατι δεν πας σε καποια αλλη εταιρια που εχει το κινητο και συνεργαζεται με την Cosmote να παρεις απο εκει την επιδοτηση σου ?

 

Και εγω απο την Cosmote επαιρνα τοσα χρονια την επιδοτηση αλλα λογω του συγκεκριμενου κινητου το πηρα απο αλλου.

 

 

Χθες πηρα και εγω το κινητο αλλα μετα απο 2 ωρες ανακαλυψα οτι εχει καποια καμενα πιξελ η οθονη οποτε σημερα το γυρισα πισω και περιμενω το καινουργιο.

Παντως τα κουμπι που ανοιγοκλεινει το κινητο και αυτο του κλειδωματος του κινητου κουδουνιζουν συνεχεια και ειναι πολυ εκνευριστικα. Και η μπαταρια παιζει πολυ αλλα με λιγο χαρτονακι εφτιαξε.

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το κινητο ειναι απαραδεκτο απο θεμα ποιοτητας κατασκευης.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...