Jump to content

[Επίσημο] Nokia Χ6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε κοίτα να δείς.Κι εγώ που το αγόρασα απο κατάστημα Nokia Care το κουτί γράφει Made In Hungary.Έχει την άσπρη ταινία ασφαλείας και με μπλέ γράμματα γράφει Nokia Connecting People.Επίσης έχει το εγχειριδιο που λές εκτυπωμένο στα ελληνικά και το άλλο στα γερμανικά.Όταν πήγα και ρώτησα στην Nokia για το Product Code μήπως είναι παρα-εισαγωγής το κινητό επειδή δεν είχα το 0595388 μου είπαν ότι τα product codes είναι "χιλιάδες" δεν σημαίνει ότι είναι παρα εισαγωγής.Σημασία όμως έχει οτι δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την συσκευή όσο αφορά τις ενημερώσεις λογισμικού κ.τ.λ. Να φανταστείς εγώ είχα αλλάξει το product code σε 0595388 και τώρα το άλλαξα σε 0596992(Όπου είναι η έκδοση λογισμικου BALKANS) Με λίγα λόγια μην αγχώνεσαι για το θέμα παρα εισαγωγής κ.τ.λ. αν το κινητό σου είναι σωστό σε όλα του

Δεν με κατάλαβες.

Δεν με χαλάει καθόλου αν ακόμα κι αν προέρχεται από τη Ζιμπάμπουε.

Η πρώτη συσκευή παρουσίασε πρόβλημα, αλλά όπως ανέφερα και χτες, μου την αντικατέστησαν χωρίς το παραμικρό θέμα.

Η καινούργια που έχω πάρει λειτουργεί απροβλημάτιστα και αυτό είναι που μετράει.

Δεν θα ήταν υπερβολή να σου πω μάλιστα πως το θέμα της εγγύησης λίγο με απασχολεί, αφού σπάνια κρατάω στα χέρια μου κινητό περισσότερο από 1-2 μήνες.

Βέβαια, θα κρατήσω μια μικρή επιφύλαξη για τα λεγόμενά μου, αφού αυτή τη φορά κάτι μου έχει κάνει κλικ σ' αυτο το τηλέφωνο και ίσως να το κρατήσω μέχρι τα Χριστούγεννα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι πολύ καλή συσκευή.

Εγώ το έδωσα και το μετάνιωσα από την πρώτη στιγμή που ξεσφράγισα τη νέα...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

μπορει το χ6 να παρει την αρχικη οθονη του Ν97? να βγαζει δηλαδη πληροφοριες για το facebook πιο πολυ γιαυτο το θελω

 

Αρχικά σαν Χ6 όχι δεν μπορεί.Δεν έχει το ίδιο style των widgets με το N97 αλλά υπάρχει εφαρμογή την οποία δοκίμασα στο Χ6 όπου μπορείς να βάλεις ότι εφαρμογή θέλεις στην αρχική οθόνη μέχρι να την γεμίσεις και ολόκληρη που λέμε.Η εφαρμογή λέγεται Widgetizer και αν ψάξεις στο google μπορείς να την βρείς δωρεάν.Δεν ξέρω παρ'όλα αυτά αν το facebook θα σου εμφανίζει πληροφορίες στην αρχική οθόνη.Ψάξε αν θέλες να βρείς το facebook για το Χ6 σαν Widget

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες,μια ερωτηση δυσκολη...εκει που επαιζα με την οργανωση ττου μενου καταφερα και εσβησα το εικονιδιο των μηνυματων (...!!!) στο μενου ...καμια ιδεα (εκτος απο format) πως να το βαλω πισω??!!!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο να έχει γίνει είναι δύσκολο.Μάλλον σε κάποιον άλλο φάκελο το έχεις μεταφέρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην θα ηθελα να ευχαριστησω τους impreza_sti & gaster

με την βοηθεια των οποιων εκανα αναβαθμιση του κινητου μου.

εχω ερωτησεις.

1)χρειαζεται να επαναφερω το αρχικο product code της συσκευης το οποιο αλλαξα για την αναβαθμιση?

2) τι κερδιζω με την αναβαθμιση που εκανα?

3) μετα την αναβαθμιση κατω απο το σημα της κεραιας γραφει με μικρα γραμματα 35G τι ειναι αυτο?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

1)Όχι.

2)Τις όποιες αλλαγές,λογικά προς το καλύτερο,έχει η καινούργια έκδοση λογισμικού.

3)High-Speed Downlink Packet Access (HSDPA)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην θα ηθελα να ευχαριστησω τους impreza_sti & gaster

με την βοηθεια των οποιων εκανα αναβαθμιση του κινητου μου.

εχω ερωτησεις.

1)χρειαζεται να επαναφερω το αρχικο product code της συσκευης το οποιο αλλαξα για την αναβαθμιση?

2) τι κερδιζω με την αναβαθμιση που εκανα?

3) μετα την αναβαθμιση κατω απο το σημα της κεραιας γραφει με μικρα γραμματα 35G τι ειναι αυτο?

ευχαριστω πολυ

 

Παρακαλώ φίλε.Όπως σου είπε και ο imbreza με την αναβάθμηση έχεις μόνο οφέλη και όχι αρνητικές συνέπειες.Οπότε μείνε ήσυχος.Άν παρ'όλα αυτά θέλεις να μάθεις τις διαφορές της προηγούμενης έκδοσης που έιχες σε σχέση με την καινούργια.Είναι οι εξής:

 

Γενικά από το site της Nokia:

 

*New Browser version

*Updated Mail for Exchange

*Updated Shazam

*Usability improvements

 

Και πιο ειδικά από πληροφορίες κάποιου site που είδα:

 

* Kinetic scrolling in Appshell improved – Menu grid added.

* Browser update to 7.2.

* Rihanna service launcher.

* Quick Office v4.2.

* OVI Music.

* OVI Sync 2.0.

* OVI store 1.5.6.

* OVI contacts 1.50.8.

* Gimlet Touch 2.2.

* Flash Video Phase-3 – Flashlite 3.1.7.x. (Για το Flash Lite βγήκε κι άλλη καινούργια αναβάθμηση την οποία μπορείς να εγκαταστήσεις μέσω του Nokia Ovi Suite στον υπολογιστή σου)

* Shazam.

* Enable Side lock Key functionality during Swipe UI (Calendar/Clock alarm).

* Windows 7 Device Stage Support.

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστείς εγώ είχα αλλάξει το product code σε 0595388 και τώρα το άλλαξα σε 0596992(Όπου είναι η έκδοση λογισμικου BALKANS)

Πες τα χρυσοστομε κ ειχα κολησει με το προηγούμενο Product Code και περιμενα ακομα την αναβαθμιση!

Αυτος εισαι!

 

Ομως παρατηρησα οτι τι κινητο μετα την αναβαθμιση εστειλε sms στο 54009 το οποιο ειναι μια εταιρια WIN SA. To sms αυτο το χρεωθηκα 0,11 € αλλα το παραδοξο ειναι οτι τα sms που θα λαμβανω θα τα χρεωνομαι 0,2067€!!!Δεν εχω λαβει κατι ακομα,μηπως ξερει κανεις γιατι εγινε αυτο;;

Edited by tsafou
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσοστομε κ ειχα κολησει με το προηγούμενο Product Code και περιμενα ακομα την αναβαθμιση!

Αυτος εισαι!

 

Ομως παρατηρησα οτι τι κινητο μετα την αναβαθμιση εστειλε sms στο 54009 το οποιο ειναι μια εταιρια WIN SA. To sms αυτο το χρεωθηκα 0,11 € αλλα το παραδοξο ειναι οτι τα sms που θα λαμβανω θα τα χρεωνομαι 0,2067€!!!Δεν εχω λαβει κατι ακομα,μηπως ξερει κανεις γιατι εγινε αυτο;;

 

Φίλε δεν ξέρω.Εμένα δεν έστειλε τέτοιο μήνυμα.Αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.Διότι οι χρεώσεις των μηνυμάτων που λαμβάνεις και παίρνεις έχουν να κάνουν με τους παροχείς(Vodafone,Cosmote,Wind κ.τ.λ.) που έχουν στάνταρ χρεώσεις.Τσέκαρετο και αν δείς ότι κάτι δεν πάει καλά,στην τελική άλλαξε ξανά το Product Code με το προηγούμενο και όταν ακουστεί κάτι νεότερο πάλι περί αναβάθμησεις λογισμικού ξανά άλλαξετο και πάει λέγοντας.Πάντως για όσους έχουν product code 0595388 η τελευταία αναβάθμηση λογισμικού που σας εμφανίζεται είναι η 20.0.005.Δηλαδή η προηγούμενη και όχι η 21.0.004 που είναι η πιο πρόσφατη.Το τσέκαρα στο site της Nokia που σου λέει να εισάγεις product code για να σου εμφανίσει την τελευταία έκδοση λογισμικού.

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω.Εμένα δεν έστειλε τέτοιο μήνυμα.Αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.Διότι οι χρεώσεις των μηνυμάτων που λαμβάνεις και παίρνεις έχουν να κάνουν με τους παροχείς(Vodafone,Cosmote,Wind κ.τ.λ.) που έχουν στάνταρ χρεώσεις.Τσέκαρετο και αν δείς ότι κάτι δεν πάει καλά,στην τελική άλλαξε ξανά το Product Code με το προηγούμενο και όταν ακουστεί κάτι νεότερο πάλι περί αναβάθμησεις λογισμικού ξανά άλλαξετο και πάει λέγοντας.Πάντως για όσους έχουν product code 0595388 η τελευταία αναβάθμηση λογισμικού που σας εμφανίζεται είναι η 20.0.005.Δηλαδή η προηγούμενη και όχι η 21.0.004 που είναι η πιο πρόσφατη.Το τσέκαρα στο site της Nokia που σου λέει να εισάγεις product code για να σου εμφανίσει την τελευταία έκδοση λογισμικού.

Ναι δεν πρεπει να ναι τιποτα.

Δεν το συζητω πολυ καλη μαγκια αυτο που εκανες!Ευτυχως που τοπες κιολλας γιατι δεν το εχω δει πουθενα γραμμενο.

Kai αν καταλαβα καλα πρεπει να εινα το Balkans white white !!

Edited by tsafou
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω κι εγω το x6 με τα 8 gb να ρωτησω κατι πως μπορω να τσεκαρω πολλα αρχεια μαζι πχ φωτος για αντιγταφη ή διαγραφη, η επιλογη μου βγαζει ενα ή ολα μαζι
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν πρεπει να ναι τιποτα.

Δεν το συζητω πολυ καλη μαγκια αυτο που εκανες!Ευτυχως που τοπες κιολλας γιατι δεν το εχω δει πουθενα γραμμενο.

Kai αν καταλαβα καλα πρεπει να εινα το Balkans white white !!

 

 

Ναι φιλε.Καλα καταλαβες.Αυτη η εκδοση ειναι.Στο φορουμ εδω μεσα νομιζω καπου γραφει για αλλαγη product codes.Αν το ψαξεις θα το βρεις ;-)

 

edit:Παιδιά πείτε γνώμες γιατί φρίκη τρώω :| Χτές έβαλα το κινητό να φορτίσει το βράδυ.Σήμερα το πρωί πάω να το ανοίξω.Κάνει την δόνηση και δεν ανάβει με τίποτα.Hard Format προσπάθησα.Πάλι τίποτα.Έβγαλα μπαταρία την άφησα κάποια ώρα πάλι τίποτα.Μόνο η δόνηση ακούγεται και δεν ανταποκρίνεται το κινητό.Ούτε ανάβουν τα φώτα των πλήκτρων.Το πάω αύριο στην Nokia Κι Ο Θεός Βοηθός

 

Γεια σας παιδια εχω κι εγω το x6 με τα 8 gb να ρωτησω κατι πως μπορω να τσεκαρω πολλα αρχεια μαζι πχ φωτος για αντιγταφη ή διαγραφη, η επιλογη μου βγαζει ενα ή ολα μαζι

 

Φίλε μου απ'ότι ξέρω αυτό ακόμα δεν γίνεται στο Χ6.Αλλά αν ψάξεις εδώ στο forum στις εφαρμογές πρέπει να υπάρχει εφαρμογή που μπορεί να σου δώσει αυτή την δυνατότητα.Νομίζω η εφαρμογή λέγεται Pencil

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εχω παρατηρησει οτι στο χ6 πολλες φορες γυριζει πισω η ημερομηνια μονη της.Δηλαδη σημερα κυριακη το πρωι οταν το ανοιξα μου εδειχνε σαββατο,αλλες φορες 2 ημερες πισω.Γνωριζει κανεις κατι για αυτο??Ευχαριστω πολυ..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για όλους εσάς που έχετε το Χ6 και είσαστε τόσο ευχαριστημένοι εγώ αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα όταν προσπαθώ να τηλεφωνήσω ή να απαντήσω σε κλήση. Τις μισές φορές κλείνει το τηλέφωνο ή μπαίνει σε κράτηση γιατί πατώ με το μάγουλό μου αυτές τις επιλογές.

Παρόλο που υπάρχει ο αισθητήρας που απενεργοποιεί κανονικά αυτές τις επιλογές. Υπάρχει καμιά επιλογή εκτός από το κουμπί κλειδώματος να απενεργοποιείται η οθόνη ή να μην εμφανίζονται οι επιλογές τερματισμός κλήσης, κράτηση κλήσης στην οθόνη. Απελπισμένη... Αν δε βρω λύση θα το πετάξω από το παράθυρο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει κάποια προστατευτική μεμβράνη και καλύπτεται ο αισθητήρας απόστασης;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για όλους εσάς που έχετε το Χ6 και είσαστε τόσο ευχαριστημένοι εγώ αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα όταν προσπαθώ να τηλεφωνήσω ή να απαντήσω σε κλήση. Τις μισές φορές κλείνει το τηλέφωνο ή μπαίνει σε κράτηση γιατί πατώ με το μάγουλό μου αυτές τις επιλογές.

Παρόλο που υπάρχει ο αισθητήρας που απενεργοποιεί κανονικά αυτές τις επιλογές. Υπάρχει καμιά επιλογή εκτός από το κουμπί κλειδώματος να απενεργοποιείται η οθόνη ή να μην εμφανίζονται οι επιλογές τερματισμός κλήσης, κράτηση κλήσης στην οθόνη. Απελπισμένη... Αν δε βρω λύση θα το πετάξω από το παράθυρο!!!!

Ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνίας, πρώτα το βάζεις στο αυτί και μετά απαντάς;

Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς αυτό που λες με το μάγουλο...

Γνωρίζεις ότι ο αισθητήρας έχει ίδια αντίδραση, αν το έχεις π.χ. στο τσαντάκι σου ή σε κάποια τσέπη;

Θέλει πολύ προσοχή όταν χρησιμοποιείς τη συγκεκριμένη λειτουργία.

Εγώ που χρησιμοποιώ μπανάνα μέσης, πάμπολες φορές έχω χάσει κλήσεις εξαιτίας αυτού του φαινομένου.

Τέλος, σου προτείνω αν έχεις τον αισθητήρα ενεργοποιημένο, να πας στις ρυθμίσεις και να απενεργοποιήσεις τη σίγαση κλήσεων.

Ουσιαστικά, το μόνο που σου προσφέρει είναι να σταματάει τον ήχο κλήσης όταν γυρίζεις το τηλέφωνο ανάποδα και φυσικά απεριόριστο εκνευρισμό όταν βρεθείς στις πιο πάνω περιπτώσεις που σου ανέφερα πριν.

------------

Κάνω edit σκόπιμα εδώ για να μην προσθέσω άσκοπα άλλο post με μια απορία που μου γεννήθηκε μόλις και ενώ προσπαθώ να τακτοποιήσω τη μουσική μου συλλογή στο Χ6 μου.

Μαζί με τα mp3 μου έχω περάσει και στο κινητό να υπάρχουν μερικά ringtones.

Υπάρχει κάποιο τρικάκι (γιατί με νορμάλ τρόπο δε γίνεται ότι κι αν δοκίμασα) έτσι ώστε να μην εμφανίζονται μαζί με τα υπόλοιπα τραγούδια;

Δοκίμασα να τα μετατρέψω σε mp4 καθώς και ότι άλλο υποστηρίζει το κινητό, αλλά μάταια...

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.Τελικά όλα καλά με το κινητό.Μου το επιδιορθώσανε στην Nokia.Η ερώτηση είναι η εξής.Ενώ έχω 2 εγκατεστιμένα θέματα στην μνήμη Ε: και θέλω να τα αφαιρέσω τώρα.Όταν πηγαίνω στην διαχείριση εφαρμογών δεν μου τα εμφανίζει για να τα απεγκαταστήσω.Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να γλιτώσω το format;

 

edit:

Συνέδεσε το κινητό σου σε κατάσταση μαζικής αποθήκευσης και βρες τον φάκελο Ε:\Private\10207114\import\. Εκεί περιέχονται τα θέματα που έχεις κάνει εγκατάσταση. Διέγραψε τον φάκελο και ξανά πέρασε τα θέματα που θες.

 

Άψογος.Δούλεψε

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.Τελικά όλα καλά με το κινητό.Μου το επιδιορθώσανε στην Nokia.Η ερώτηση είναι η εξής.Ενώ έχω 2 εγκατεστιμένα θέματα στην μνήμη Ε: και θέλω να τα αφαιρέσω τώρα.Όταν πηγαίνω στην διαχείριση εφαρμογών δεν μου τα εμφανίζει για να τα απεγκαταστήσω.Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να γλιτώσω το format;

Συνέδεσε το κινητό σου σε κατάσταση μαζικής αποθήκευσης και βρες τον φάκελο Ε:\Private\10207114\import\. Εκεί περιέχονται τα θέματα που έχεις κάνει εγκατάσταση. Διέγραψε τον φάκελο και ξανά πέρασε τα θέματα που θες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εχω παρατηρησει οτι στο χ6 πολλες φορες γυριζει πισω η ημερομηνια μονη της.Δηλαδη σημερα κυριακη το πρωι οταν το ανοιξα μου εδειχνε σαββατο,αλλες φορες 2 ημερες πισω.Γνωριζει κανεις κατι για αυτο??Ευχαριστω πολυ..

 

To εχω παθει και εγω 2 φορές (το εγραψα σε παλαιοτερο ποστ). Δε ξερω γιατί το κανει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εχω παρατηρησει οτι στο χ6 πολλες φορες γυριζει πισω η ημερομηνια μονη της.Δηλαδη σημερα κυριακη το πρωι οταν το ανοιξα μου εδειχνε σαββατο,αλλες φορες 2 ημερες πισω.Γνωριζει κανεις κατι για αυτο??Ευχαριστω πολυ..

 

Φίλε μου εμένα δεν το έχει κάνει ποτέ αυτό.Έχεις βάλει την τελευταία έκδοση λογισμικού στο κινητό σου η οποία είναι η 21.0.004;Αν θέλεις να το τσεκάρεις ποιά έκδοση έχεις και λέω μήπως δεν ξέρεις τότε πληκτρολόγισε στο πληκτρολόγιο με το οποίο καλείς αριθμό τον συνδυασμό *#0000# και θα σου εμφανίσει την έκδοση που έχεις.Άν έχεις την 20.0.005 τότε καλό είναι να την αναβαθμήσεις στην 21.0.004 διότι μπορεί να είναι σφάλμα της προηγούμενης έκδοσης όπου διορθώθηκε στην τελευταία

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Eκμεταλλευόμενος τα 16Gb του έχω φορτώσει αρκετά mp3 κάποια από τα οποία είναι ελληνικά. Στο κινητό όμως δεν εμφανίζονται σωστά οι πληροφορίες από τα ID3v2. Το έχει λύσει κανείς το θέμα; Μία λύση βέβαια είναι η "μετονομασία" αλλά είναι πολύ χρονοβόρα λύση

Ισως μεσω υπολογιστή με τη χρήση του Foobar και της λειτουργίας Fix Metadata charset να γινει τίποτα αλλά το ελληνικό charset των Χ6 ποιο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εμένα δεν το έχει κάνει ποτέ αυτό.Έχεις βάλει την τελευταία έκδοση λογισμικού στο κινητό σου η οποία είναι η 21.0.004;Αν θέλεις να το τσεκάρεις ποιά έκδοση έχεις και λέω μήπως δεν ξέρεις τότε πληκτρολόγισε στο πληκτρολόγιο με το οποίο καλείς αριθμό τον συνδυασμό *#0000# και θα σου εμφανίσει την έκδοση που έχεις.Άν έχεις την 20.0.005 τότε καλό είναι να την αναβαθμήσεις στην 21.0.004 διότι μπορεί να είναι σφάλμα της προηγούμενης έκδοσης όπου διορθώθηκε στην τελευταία

Ναι φιλε μου εχω την τελευταια εκδοση..:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ξερει κανεις τιποτα για την ποιο κατω αναβαθμιση?

http://dailymobile.se/2010/08/27/nokia-x6-firmware-version-21-2-005-released-changelog-inside/

 

Παντως την εχουνε δημοσιευση και στο σιτε της νοκια

 

 

http://www.nokia.gr/support/software/software-update/news

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...