Jump to content

[Επίσημο] Nokia Χ6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι θα έρθει, δεν βρίσκω κάποιο λόγο στο γιατί να μην κυκλοφορήσει Ελλάδα. Θα είναι ακόμα μια λύση για κάποιον που δεν θέλει τόσο αποθηκευτικό χώρο όσο διαθέτουν τα άλλα 2 X6 (16 ή 32GB). Με τα τωρινά δεδομένα του Φ.Π.Α. υποθέτω ότι θα έρθει γύρω στα 270.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μολυβάκι έχει το Χ6?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει αλλά ούτε το χρειάζεται. Η οθόνη είναι capasitive (δεν είναι σαν του 5800 resistive η οποία χρειαζόταν πένα μερικές φορές) και αντιλαμβάνεται το άγγιγμα οπότε και λειτουργεί αποκλειστικά με την αφή του δαχτύλου. Δεν αντιλαμβάνεται την πίεση όπως συνέβαινε στο 5800. Αν προχωρήσεις στην αγορά του θα δεις ότι δεν θα σου χρειαστεί πενάκι. Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει αλλά ούτε το χρειάζεται. Η οθόνη είναι capasitive (δεν είναι σαν του 5800 resistive η οποία χρειαζόταν πένα μερικές φορές) και αντιλαμβάνεται το άγγιγμα οπότε και λειτουργεί αποκλειστικά με την αφή του δαχτύλου. Δεν αντιλαμβάνεται την πίεση όπως συνέβαινε στο 5800. Αν προχωρήσεις στην αγορά του θα δεις ότι δεν θα σου χρειαστεί πενάκι.

 

οντως ποτε δεν μου χρειαστηκε εδω και πανω απο ενα μηνα που το εχω!

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Όταν σε παίρνουν τηλέφωνο την κλήση την δέχεσαι ή την απορρίπτεις από εικονικά πλήκτρα αφής ή με τα hard keys;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Όταν σε παίρνουν τηλέφωνο την κλήση την δέχεσαι ή την απορρίπτεις από εικονικά πλήκτρα αφής ή με τα hard keys;
Και τα δύο μπορείς να τα κάνεις. Απόρριψη/αποδοχή, τόσο από τα εικονικά, όσο και από τα πραγματικά πλήκτρα...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι & εγώ παιδιά, όταν τρέχει η υπενθύμιση από το ημερολόγιο δεν μπορώ να κάνω διακοπή, δηλαδή το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο δεν λειτουργεί το εικονικό πληκτρολόγιο να πατήσω διακοπή και πατάω το πλήκτρο απόρριψης κάτω δεξιά με αποτέλεσμα μετά από λίγο να αρχίζει πάλι η υπενθύμιση, θα πρέπει να έχω ξεκλείδωτο το πληκτρολόγιο για να μπορώ να πατήσω το πλήκτρο διακοπή

 

Και κάτι ακόμη έβαλα το Sygic mobile maps 7.71.41890 αλλά τελικά μου έβγαζε error, έχει βάλει κάποιος άλλο πρόγραμμα πλοήγησης? που να δουλεύει στο Nokia X6

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι & εγώ παιδιά, όταν τρέχει η υπενθύμιση από το ημερολόγιο δεν μπορώ να κάνω διακοπή, δηλαδή το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο δεν λειτουργεί το εικονικό πληκτρολόγιο να πατήσω διακοπή και πατάω το πλήκτρο απόρριψης κάτω δεξιά με αποτέλεσμα μετά από λίγο να αρχίζει πάλι η υπενθύμιση, θα πρέπει να έχω ξεκλείδωτο το πληκτρολόγιο για να μπορώ να πατήσω το πλήκτρο διακοπή

 

Το "πλήκτρο" ΔΙΑΚΟΠΗ δεν το πατάς αλλά "σέρνεις" το δάκτυλό σου προς τη φορά που δείχνει το βέλος-πλήκτρο. Η οθόνη αφής ξεκλειδώνει αυτόματα προσωρινά ώστε να μπορείς να σείρεις το δάκτυλό σου σε αυτά τα δύο πλήκτρα-βέλη (με αντίθετη φορά).

 

Και κάτι ακόμη έβαλα το Sygic mobile maps 7.71.41890 αλλά τελικά μου έβγαζε error, έχει βάλει κάποιος άλλο πρόγραμμα πλοήγησης? που να δουλεύει στο Nokia X6

Ευχαριστώ !

 

Νομίζω πλέον ότι δεν έχει κανένα νόημα να έχεις άλλο navigation app πέρα από το Nokia Maps. Έχει φοβερές πληροφορίες για τους χάρτες και τα σημεία ενδιαφέροντος, ενσωματώνει έξτρα πληροφορίες στην ίδια εφαρμογή αυτόματα, city guides, καιρό κτλ. και η πλοήγηση είναι πάρα πολύ καλή από όσο έχω δοκιμάσει!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε gpalouk

Δεν την ψυλλιάστηκα όταν εμφάνιζε τα πλήκτρα διακοπή & αθόρυβο, είδα ότι είχαν φορά τα βέλη αλλά?,

Για άλλο πλοηγό είπα μήπως κάτι καλύτερο, καλό το Nokia Maps αλλά μου βγάζει κάτι δεν βρέθηκε το σημείο πλοήγησης κ.τ.λ.

Βέβαια δεν ασχολήθηκα & πολύ με το Χ6 δεν είχα χρόνο, θα το ψάξω όλες τις δυνατότητες του όπως κάνω πάντα για όλες της συσκευές που έχω.

Σε ευχαριστώ πάντως για την άμεση βοήθεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πλέον ότι δεν έχει κανένα νόημα να έχεις άλλο navigation app πέρα από το Nokia Maps. Έχει φοβερές πληροφορίες για τους χάρτες και τα σημεία ενδιαφέροντος, ενσωματώνει έξτρα πληροφορίες στην ίδια εφαρμογή αυτόματα, city guides, καιρό κτλ. και η πλοήγηση είναι πάρα πολύ καλή από όσο έχω δοκιμάσει!
Αν είχε και ευθυγράμμιση με τη διαδρομή κι όχι σταθερό προσανατολισμό στο βορά (όταν δεν κάνεις πλοήγηση), θα ήταν πράγματι τέλεια εφαρμογή GPS...
Link to comment
Share on other sites

Από προχθές έχω εντοπίσει μία παράξενη / bug συμπεριφορά στο X6:

 

Έχω ημερολόγιο 2500+ καταχωρήσεων, 520 επαφές, 700 μηνύματα...

 

Και ενώ εδώ και 2 μήνες έκανα κανονικά Backup:

 

1) Με Nokia PC Suite Content Copier

2) Αντίγραφα ασφαλείας στην μαζική αποθήκευση (Mass Memory)

 

από προχθές και με τους δύο τρόπους μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει επαρκή μνήμη για να κάνει το backup και σταματά η διαδικασία χωρίς να αποθηκεύσει κάτι????

 

Μάλιστα δοκίμασα στον δεύτερο τρόπο (με αντίγραφα ασφ. στην μαζική μνήμη) να κάνω backup μόνο συγκεκριμένη κατηγορία (π.χ. μόνο επαφές, ή μόνο μηνύματα κτλ.) αλλά και πάλι βγάζει το ίδιο μήνυμα που φυσικά δεν έχει νόημα... γιατί πριν έκανε μια χαρά backup χωρίς πρόβλημα μνήμης!!

 

Επομένως, κάτι το μπλοκάρει τις τελευταίες δύο μέρες. Δοκίμασα, εννοείτε, να το κλείσω και να το ανοίξω αρκετές φορές, μήπως κόλλησε ο PC Connectivity Daemon στο background αλλά το πρόβλημα επιμένει!

 

Επίσης, δεν έχω εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή που να έχει σχέση με Sync, επαφές, ημερολόγιο κτλ για να υποθέσεις ότι αυτή κολλάει το όλο υποσύστημα του Sync...

 

Μήπως κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο μήπως και καταφέρουμε να εντοπίσουμε τι δημιουργεί το πρόβλημα;;;

Link to comment
Share on other sites

Από προχθές έχω εντοπίσει μία παράξενη / bug συμπεριφορά στο X6:

 

Έχω ημερολόγιο 2500+ καταχωρήσεων, 520 επαφές, 700 μηνύματα...

 

Και ενώ εδώ και 2 μήνες έκανα κανονικά Backup:

 

1) Με Nokia PC Suite Content Copier

2) Αντίγραφα ασφαλείας στην μαζική αποθήκευση (Mass Memory)

 

από προχθές και με τους δύο τρόπους μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει επαρκή μνήμη για να κάνει το backup και σταματά η διαδικασία χωρίς να αποθηκεύσει κάτι????

 

Μάλιστα δοκίμασα στον δεύτερο τρόπο (με αντίγραφα ασφ. στην μαζική μνήμη) να κάνω backup μόνο συγκεκριμένη κατηγορία (π.χ. μόνο επαφές, ή μόνο μηνύματα κτλ.) αλλά και πάλι βγάζει το ίδιο μήνυμα που φυσικά δεν έχει νόημα... γιατί πριν έκανε μια χαρά backup χωρίς πρόβλημα μνήμης!!

 

Επομένως, κάτι το μπλοκάρει τις τελευταίες δύο μέρες. Δοκίμασα, εννοείτε, να το κλείσω και να το ανοίξω αρκετές φορές, μήπως κόλλησε ο PC Connectivity Daemon στο background αλλά το πρόβλημα επιμένει!

 

Επίσης, δεν έχω εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή που να έχει σχέση με Sync, επαφές, ημερολόγιο κτλ για να υποθέσεις ότι αυτή κολλάει το όλο υποσύστημα του Sync...

 

Μήπως κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο μήπως και καταφέρουμε να εντοπίσουμε τι δημιουργεί το πρόβλημα;;;

 

Φίλε μου εγώ που το έχω δεν έτυχε να κάνω ακόμα back up για να δώ αν λειτουργεί σωστά.Το μόνο που έκανα ήταν επαναφορά αντιγράφων ασφαλείας απο το Nokia PC Suite αλλά μόνο μηνύματα και επαφές που έιχα στο Ν97.Αυτό λειτούργισε κανονικά

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

παιδες το δικό μου κάνει restart στο άσχετο..τι μπορει να ειναι?

Στο παρουσίασε πρόσφατα? Στο έκανε από την αρχή? Πέρασες κάποια εφαρμογή και μετά εμφανίστηκε το πρόβλημα?

 

Δώσε παραπάνω πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Και τρίτο μέλος στην οικογένεια των X6, Nokia X6 8GB Announced at a Price of €225.

 

γνωριζετε αν το συγκεκριμενο θα βγαινει σε ροζ αποχρωση παιδια ? γιατι θελω να το παρω δωρο στην κοπελα μου το 16 gb σε φουξ χρωμα πανω-κατω και ασπρη προσοψη πισω,ρωτησα ολα τα καταστηματα των σερρων αλλα τιποτα...μηπως ξερει κανεις αν μπορω να μαθω αν υπαρχει καπου η συγκεκριμενη εκδοση?

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

γνωριζετε αν το συγκεκριμενο θα βγαινει σε ροζ αποχρωση παιδια ? γιατι θελω να το παρω δωρο στην κοπελα μου το 16 gb σε φουξ χρωμα πανω-κατω και ασπρη προσοψη πισω,ρωτησα ολα τα καταστηματα των σερρων αλλα τιποτα...μηπως ξερει κανεις αν μπορω να μαθω αν υπαρχει καπου η συγκεκριμενη εκδοση?

 

Φίλε μου το καλύτερο που έχεις να κάνεις επειδή δεν υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα το ροζ Χ6.Αγόρασε της το μαύρο-κόκκινο π.χ και αργότερα όταν ερθει στην Ελλάδα μπορείς να το δώσεις και να σου αλλάξουν όλα τα πλαστικά με αυτά του ρόζ.Θα γίνει σαν το ρόζ απο μάνα όπως είναι.Ρώτησα σε Nokia Care και γίνεται γι'αυτό στο λέω.Διαφορετικά θα περιμένεις μέχρι να κυκλοφορήσει εδώ

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Στο παρουσίασε πρόσφατα? Στο έκανε από την αρχή? Πέρασες κάποια εφαρμογή και μετά εμφανίστηκε το πρόβλημα?

 

Δώσε παραπάνω πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

 

 

 

:)

 

 

 

Το κανει σπανια και δεν πρεπει να το εκανε απο την αρχη.

Ισως να φταιει καποια εφαρμογη..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το καλύτερο που έχεις να κάνεις επειδή δεν υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα το ροζ Χ6.Αγόρασε της το μαύρο-κόκκινο π.χ και αργότερα όταν ερθει στην Ελλάδα μπορείς να το δώσεις και να σου αλλάξουν όλα τα πλαστικά με αυτά του ρόζ.Θα γίνει σαν το ρόζ απο μάνα όπως είναι.Ρώτησα σε Nokia Care και γίνεται γι'αυτό στο λέω.Διαφορετικά θα περιμένεις μέχρι να κυκλοφορήσει εδώ

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου,λογικα αυτο θα κανω,γιατι ηδη το εχω καθυστερησει αρκετους μηνες και χανω και την επιδοτηση :cry::cry:

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Το κανει σπανια και δεν πρεπει να το εκανε απο την αρχη.

Ισως να φταιει καποια εφαρμογη..

Τότε αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προχωρήσεις σε hard format στην συσκευή και να δεις αν συνεχίζονται τα restart. Το να κάνει όμως restart 1 φορά στο τόσο δεν είναι κακό, ούτε σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα. Όλα τα λειτουργικά (είτε είναι σε κινητά είτε σε pc) κάποια στιγμή θα κάνουν κάποιο restart.

 

Πριν προχωρήσεις σε hard format μην ξεχάσεις να κρατήσεις αντίγραφο των δεδομένων σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω παραγγειλει το συγκεκριμενο κινητο εδω και δυο εβδομαδες απο τον Γερμανο αλλα ακομη τιποτα. Περασα σημερα να τους ρωτησω αν γνωριζουν τιποτα αλλα και αυτη δεν ξερουν ποτε θα ερθει. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο συνηθως θα το παρω εκεινη την στιγμη η μετα απο 2 ημερες αλλα 2 εβδομαδες παει πολυ.:cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον να σου βγεί σε καλό που περιμένεις.Όταν το πάρεις.Αν θέλεις τσέκαρε την στιγμή κι όλας που θα το αγοράσεις αν το καπάκι από το πίσω μέρος του κινητού κλίνει σωστά χωρίς να φουσκώνει και επίσης τα πλαινά πλαστικά κοίταξε αν είναι σωστά εφαρμοσμένα χωρίς να έχει σχισμή απο κενό μαζεύοντας σκόνη.Αυτά είχε το δικό μου όταν το πήρα

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω παραγγειλει το συγκεκριμενο κινητο εδω και δυο εβδομαδες απο τον Γερμανο αλλα ακομη τιποτα. Περασα σημερα να τους ρωτησω αν γνωριζουν τιποτα αλλα και αυτη δεν ξερουν ποτε θα ερθει. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο συνηθως θα το παρω εκεινη την στιγμη η μετα απο 2 ημερες αλλα 2 εβδομαδες παει πολυ.:cry::cry:

 

Απ οτι ξερω και εγω γιατι και το δικο μου αργισε να ερθει τοσο ειναι επειδη εκλεισε η alpha copy.Η εταιρια δδηλαδη που ηταν αντιπροσωπος τησ ΝΟΚΙΑ στην ελλαδα.Τσεκαρε επισεις αυτα που σου ειπε ο gaster γιατι τα βγαζει λιγο <<μπακαλιστικα>> η ΝΟΚΙΑ τα Χ6 στην αγορα...Και αν εχει καποιο προβλημα η δεν κλεινει καλα καποιο πλαστικο μην διστασεις να τους υποχρεωσεις να στο αλλαξουν....

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα το ΝΟΚΙΑ Χ6 και γενικά είμαι ευχαριστημένη. Υπάρχει κάτι όμως που με ενοχλεί. Κάθε φορά που απαντώ σε μια κλήση πατώ με το μάγουλό μου κατά λάθος την εντολή κράτηση κλήσης και είναι εκνευριστικό. Πρέπει έτσι κάθε φορά που θέλω να μιλήσω να κλειδώνω το τηλέφωνο από το κουμπί πράγμα που δεν είναι και ότι καλύτερο. Υπάρχει άλλη λύση;;;:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...