Jump to content

[Επίσημο] Nokia Χ6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να και καποιος που συμφωνει μαζι μου.

 

τελικα το Ν97 ειναι το πιο συμπαθητικο και "ομορφο" απο ολη τη σειρα

 

αληθεια - off topic :O- nolloth πως ηταν εξω το Ν97? ειχες προβλημα να το κουβαλησεις? και απο βιντεακια τα καταφερνε ? εννοειται οχι divx σιγουρα αλλα MP4

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνω για το σχημα του συγκεκριμενου οτι μπορουσαν να κανουν κατι καυτερο αλλα αυτη η συσκευη εχει κατι το ξεχωριστο που δεν ειναι αλλο απο την capactive οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνω για το σχημα του συγκεκριμενου οτι μπορουσαν να κανουν κατι καυτερο αλλα αυτη η συσκευη εχει κατι το ξεχωριστο που δεν ειναι αλλο απο την capactive οθονη.

εγω εγραψα το φιλο holloth --nolloth ...εσυ το καλυτερο...καυτερο..καλα παμε

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνω για το σχημα του συγκεκριμενου οτι μπορουσαν να κανουν κατι καυτερο αλλα αυτη η συσκευη εχει κατι το ξεχωριστο που δεν ειναι αλλο απο την capactive οθονη.

 

Σίγουρα είναι ατού η capacitive οθόνη, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να μην έχει επάνω του ίχνος σχεδιαστικής φινέτσας!

Είναι λες και "έντυσαν" την καλή του οθόνη με ό,τι βρήκαν μπροστά τους! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

εγω εγραψα το φιλο holloth --nolloth ...εσυ το καλυτερο...καυτερο..καλα παμε

xolloth λεγεται ο φιλος! Δυο λαθη εκανες..:p:lol: Τα ειπιαμε φαινεται μεσημεριατικα!:rotfl:

Σίγουρα είναι ατού η capacitive οθόνη, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να μην έχει επάνω του ίχνος σχεδιαστικής φινέτσας!

Είναι λες και "έντυσαν" την καλή του οθόνη με ό,τι βρήκαν μπροστά τους! :lol:

Καλα δεν διαφωνω μαζι σου. Αυτο το σχημα εχει κατι γωνιες μεχρι που σε τραυματιζουν κιολας.

Η συγκεκριμενη συσκευη ειναι οπως θα πρεπε να ειναι το 5800 τεχνολογικα αλλα απο εμφανιση προσωπικα μου φαινεται χαλια.

Link to comment
Share on other sites

ειχα και το n 97 και το 5800 και τα οποια πουλησα και τωρα ψαχνομαι για το τι θα παρω απο τα καινουργια που θα ελθουν.

για τον φιλο gesamfunai μια χαρα ηταν το n97 και σαν μεγεθος και μια χαρα χωρουσε σε τσεπες και επαιζε πολυ καλα τα mp4 βιντεος ,εγω προσωπικα του ειχα βαλει ταινιες των 800mb χωρις να υπαρξει προβλημα στην αναπαραγωγη τους,τοδωσα γιατι δεν με βολευε οσο ηθελα στην αναπαραγωγη του ηχου,λογω μικρων ηχειων.

οσον αφορα το χ6 θαθελα να μαθαινα το σκεπτικο των σχεδιαστων του τι στο καλο εχουνε βαλει μεσα και ειναι τοσο χοντρο,που δεν θα μπορουσε να μπει σε πιο λεπτη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

ειχα και το n 97 και το 5800 και τα οποια πουλησα και τωρα ψαχνομαι για το τι θα παρω απο τα καινουργια που θα ελθουν.

για τον φιλο gesamfunai μια χαρα ηταν το n97 και σαν μεγεθος και μια χαρα χωρουσε σε τσεπες και επαιζε πολυ καλα τα mp4 βιντεος ,εγω προσωπικα του ειχα βαλει ταινιες των 800mb χωρις να υπαρξει προβλημα στην αναπαραγωγη τους,τοδωσα γιατι δεν με βολευε οσο ηθελα στην αναπαραγωγη του ηχου,λογω μικρων ηχειων.

οσον αφορα το χ6 θαθελα να μαθαινα το σκεπτικο των σχεδιαστων του τι στο καλο εχουνε βαλει μεσα και ειναι τοσο χοντρο,που δεν θα μπορουσε να μπει σε πιο λεπτη συσκευη.

ευχαριστω φιλε μου....πραγματι κακασχημο το X6..οταν λες απο τα αλλα εννοεις

και το Satio ? επειδη και αυτο symbian 5 ειναι..

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι το βρισκετε τοσο χοντρο ?

Το Ν97 ειναι 15.9χλ, το 5800 15.5χλ δηλαδη χοντρυτερα και μονο το 5530 ειναι στα 13χλ δηλαδη ελαχιστα λεπτοτερο.

Πιθανον να μπορουσε να βγει και λεπτοτερο, εξαλλου παντα το ζητουμενο ειναι το παχος πιστωτικης καρτας, αλλα μηπως η συγκεκριμενη οθονη που φοραει το απαιτει ?

 

Σιγουρα παντως θα μπορουσε στις ακρες να μην ειχε ορθες αλλα σπασμενες γωνιες. Επισης προσωπικα παντα, μου κανει για "γυναικειο" κινητο.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

για την εποχη του ειναι χοντρο,το n97 μην ξεχνας οτι εχει και το ξεχωριστο πληκτρολογιο,λογικα ειναι παχουλο.

δεν νομιζω να εχει σχεση η οθονη,απλα η νοκια μια ζωη, με λιγες εξαιρεσεις ,βγαζει παχουλα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Νokia X6 Hands on-capacitive screen

http://www.youtube.com/watch?v=ej_96XEMHy0

Πηγη:dailymobile.se

 

Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει , αλλά το contacts bar έχει kinetic scrolling ... σε αντίθεση με το 5530 που δεν έχει..λογικά βέβαια θα εφαρμοστεί και στο δεύτερο..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Nokia X6: 16GB version without Comes with Music leaked

http://tamss60.tamoggemon.com/2009/09/07/nokia-x6-16gb-version-without-cwm-leaked/

 

Ελα να βγαινει και ενα με καρτα μνημης σιγα σιγα ..:p

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κίνηση γιατί, το υπάρχον πακέτο είναι απαράδεκτα ακριβό και πολύ μακριά από την πολιτική που εισήγαγε το 5800.
Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας για αυτην την πιθανη εκδοση χωρις CWM ενδιαφερθηκα καπως και διαβασα προσεκτικα για την συσκευη. Η οθονη ειναι capacitive ναι, η συσκευη ομως ερχεται χωρις καθολου stylus ή εγω δεν το βλεπω πουθενα ουτε στις φωτο ουτε στις προδιαγραφες, ουτε στα προτεινομενα accessories;
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η συσκευή θα έχει capacitive οθόνη τότε δεν σου χρειάζεται το πενάκι, είναι άχρηστο για τέτοια οθόνη. Δεν πιάνει πενάκι σε τέτοιες οθόνες, όπως στην οθόνη του iphone. Τα μόνα πενάκια που κάνουν για τέτοια οθόνη είναι κάτι πενάκια με σφουγκαράκι στην άκρη αλλά και πάλι δεν ξέρω αν όντως κάνουν δουλειά και βοηθάνε στον χειρισμό. Εγώ πάντως σου λέω ότι τέτοιες οθόνες δεν θέλουν κανένα πενάκι, απλά λειτουργούν άψογα με το άγγιγμα του δαχτύλου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο stendor. Αν νομιζεις ότι θέλεις πενάκι τότε υπάρχουν στο eBay, αλλά για capacitive screen να πάρεις και όχι για resistive
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που του φορεσαν capacitive πιστεω τα εικονιδια θα εχουν και το καταληλο μεγεθος ωστε να μην χρειαζεται.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τι μέγεθος θα έχουν τα εικονίδια. Το θέμα είναι το πως αντιλαμβάνεται η οθόνη το άγγιγμα. Αν έχετε λειτουργήσει iphone και έχετε συνηθίσει την αίσθηση της οθόνης θα καταλάβετε τι εννοώ. Είναι η καλύτερη κίνηση που έκανε η nokia και ελπίζω να εφαρμόσει την οθόνη και σε άλλες συσκευές. Έχω στην κατοχή μου και iphone (με capacitive οθόνη) και 5800 (με resistive οθόνη) και η διαφορά είναι τεράστια μεταξύ τους. Μόλις συνηθίσεις την λειτουργία της οθόνης θα καταλάβεις γιατί δεν χρειάζεσαι πενάκι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις, εχω εμπειρια μονο με το 5800 απο touch τεχνολογια και αναρωτιομουν πως θα σημαδευω τα αρχεια στον xplorer, ή τα links του opera mini ή οπου είχα συνηθισει το πενακι.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κατ αναγκη καλυτερες οι capacitive σε καθημερινη χρηση... πχ για χρηση με ενα χερι η αποφυγη των κατα λαθος πατηματων οι resistive ειναι καλυτερες αν ειναι καλα φτιαγμενες. με το ν97 μου εχω γλιτωσει απειρα κατα λαθος πατηματα.

 

αλλα οπως και να το κανουμε οι capacitive ειναι πολυ πιο μουρη και δειχνουν πολυ πιο στιβαρες.

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τι μέγεθος θα έχουν τα εικονίδια. Το θέμα είναι το πως αντιλαμβάνεται η οθόνη το άγγιγμα. Αν έχετε λειτουργήσει iphone και έχετε συνηθίσει την αίσθηση της οθόνης θα καταλάβετε τι εννοώ. Είναι η καλύτερη κίνηση που έκανε η nokia και ελπίζω να εφαρμόσει την οθόνη και σε άλλες συσκευές. Έχω στην κατοχή μου και iphone (με capacitive οθόνη) και 5800 (με resistive οθόνη) και η διαφορά είναι τεράστια μεταξύ τους. Μόλις συνηθίσεις την λειτουργία της οθόνης θα καταλάβεις γιατί δεν χρειάζεσαι πενάκι.

Ενώ το όλο σκεπτικό σου είναι σωστό, θα διαφωνήσω στο συμπέρασμα γιατί σκέφτεσαι έχοντάς ως παράδειγμα τις δύο προαναφερόμενες συσκευές. Η κάθε συσκευή διαθέτει και το ανάλογο interface το οποίο είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε να συνεργάζεται με τον αντίστοιχο τύπο οθόνης. Πχ μια capacitive οθόνη στο 5800 θα ήταν καταστροφή (όχι γενικά αλλά σε συγκεκριμένες λειτυργίες της συσκευής). Δες το omnia hd το οποίο φοράει μεν symbian 9.4 αλλά έχει capacitive οθόνη. Προσπάθησε να κάνεις πλοήγηση. :lol: :lol: :lol:

 

Άρα, το ότι έβαλαν μια οθόνη στο Χ6 δεν σημαίνει τίποτα. Να το δούμε πρώτα στην χρήση και μετά να κρίνουμε αν πράξαν σωστά ή όχι.

 

Προσωπικά, θα επέλεγα μια resistive οθόνη με ΑΨΟΓΗ απόκριση. Σαν την οθόνη του Ν900, δηλαδή. Μόλις το symbian περάσει σε νέα έκδοση και γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές στο UI, τότε θα υποδεχτώ θερμά τις capacitive οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, στο ότι πως θα αντιλαμβάνεται το symbian την συγκεκριμένη οθόνη. Ελπίζω να έχουν κάνει σωστή δουλειά. Το omnia HD δεν το έχω λειτουργήσει οπότε δεν έχω προσωπική άποψη παρά-μόνο όσα έχω ακούσει από εσάς.

Πάντως όταν το πιάσαμε από κοντά δεν καταλάβαμε ότι έχει τέτοιου τύπου οθόνη.

Θα συμφωνήσω οτι πρέπει να περιμένουμε την τελική έκδοση και να το δοκιμάσουμε.

Δεν ήθελα να καταλήξω πάντως σε κάποιο συμπέρασμα για τις 2 συσκευές απλά το ανέφερα για τις διαφορές στις οθόνες κ πως αντιλαμβάνονται το "άγγιγμα" για να καταλάβει ο φίλος που ρώτησε για το πενάκι. Ίσως να μη το είπα τόσο σωστά στην τελική.

Θα ήθελα όμως να δω το symbian να λειτουργεί σωστά με capacitive οθόνες εφόσον γίνουν σωστά οι αλλαγές στο UI.

 

Nokia X6 Pictures and Screenshots

http://dailymobile.se/2009/09/08/nokia-x6-pictures-and-screenshots/

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...