Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο ovi maps loader είναι επιτέλους διαθέσιμος για το n900-->Δείτε

 

Download[/QU

 

προσπαθω να το κατεβασω αλλα δεν εχει παλη να διαλεξουμε την συσκευη μας το ν900

 

σορρυ τωρα το βρηκα τελικα

 

Εχετε καταφερει αν το εγκαταστησετε;

Γιατι εμενα μου βγαζει το εξης:

 

Yoy have conected at least one phone (4GB) without a valid Maps drive. Either you are using an old Maps version - then you mast update your Maps application or reconnect your phone in mass storage mode- or you have never started your Maps application (σαφως και εχω ξεκινησει την εφαρμογη)

 

Επισης εκανα το εξης αντεγραψα τον φακελο citiesαπο την μνημη του τηλ. στην καρτα μνημης αλλα και παλι τιποτα.

Καμια αποψη γαι το τι πρεπει να κανουμε;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χρησιμοποιω το garmin για πλοηγηση απο αλλο κινητο και ειναι αρκετα καλο . να βαλω τa ovi maps που αναφερετε παραπανω η θα μπλεξω οποτε να περιμενω κατι αναλογο του garmin ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το nmap και κυρίως το airκρακ?

Ψάχνω Ψάχνω και δεν μπορώ να βρω το συνδυασμό εντολών να τα δουλέψω.

 

Επίσης υπάρχει κανα πρόγραμμα να δουλέψω αρχεία .tar.bz2 ?

Ή εντολές?

Link to comment
Share on other sites

και εγω παιδια δεν καταφερα να κανω install τους χαρτες , το εχει καταφερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

και εγω παιδια δεν καταφερα να κανω install τους χαρτες , το εχει καταφερει κανεις?

 

Εγκατασταση σε μενα γινεται μονο απο "XP mode". Σε win7 64bit και XP απο virtualbox κολλαει.

Ανοιγεις τον maploader - συνδεση σε mass storage - επιλεγεις χαρτες και γλωσσα για φωνητικες οδηγιες.

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι στο σπιτι δεν εχω GPS fix, αλλα σε manual routing ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατασταση σε μενα γινεται μονο απο "XP mode". Σε win7 64bit και XP απο virtualbox κολλαει.

Ανοιγεις τον maploader - συνδεση σε mass storage - επιλεγεις χαρτες και γλωσσα για φωνητικες οδηγιες.

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι στο σπιτι δεν εχω GPS fix, αλλα σε manual routing ειναι οκ.

 

φωνητικες οδηγιες? αφου δεν υποστηριζει φωνηικες οδηγιες. δηλαδη εσυ το δοκιμασες και σου περασε κανονικα τους χαρτες? επειδη εχω δοκιμασει ηδη τα παραπανω αλλα παλι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά κατέβασα και πέρασα χάρτες και φωνητικές οδηγίες για την Ελλάδα. Σύνδεσα το κινητό σε mass storage, άνοιξα το map loader, κατέβασε όλους του χάρτες και τις φωνές για τις φωνητικές οδηγίες και ύστερα διάλεξα τι θέλω.

 

Σημείωση έχω XP.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά κατέβασα και πέρασα χάρτες και φωνητικές οδηγίες για την Ελλάδα. Σύνδεσα το κινητό σε mass storage, άνοιξα το map loader, κατέβασε όλους του χάρτες και τις φωνητικές οδηγίες και ύστερα διάλεξα τι θέλω.

 

Σημείωση έχω XP.

 

εμενα σε 7 64 bit ανοιγει ο map loader μου λεει οτι βρηκε μια συσκευη σε mass storage και μου λειι να τη βγαλω και να συνδεθω σε pc suite αλλα και πάλι τπτ δε κάνει...θα δοκιμασω αυριο σε ΧP να δω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

εμενα σε 7 64 bit ανοιγει ο map loader μου λεει οτι βρηκε μια συσκευη σε mass storage και μου λειι να τη βγαλω και να συνδεθω σε pc suite αλλα και πάλι τπτ δε κάνει...θα δοκιμασω αυριο σε ΧP να δω τι γίνεται...

 

Κι εμένα τα ίδια αν και άλλαξα και τη συμβατότητα. Εντάξει προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει και πολύ γιατί τους έχω περάσει "χειροκίνητα" τους χάρτες και τους έχω offline.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά κατέβασα και πέρασα χάρτες και φωνητικές οδηγίες για την Ελλάδα. Σύνδεσα το κινητό σε mass storage, άνοιξα το map loader, κατέβασε όλους του χάρτες και τις φωνητικές οδηγίες και ύστερα διάλεξα τι θέλω.

 

Σημείωση έχω XP.

 

Συγνώμη φίλε τί εννοείς πέρασες και τις φωνητικές οδηγίες?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα ίδια αν και άλλαξα και τη συμβατότητα. Εντάξει προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει και πολύ γιατί τους έχω περάσει "χειροκίνητα" τους χάρτες και τους έχω offline.

συμβατοτητα ητανε το πρωτο πραγμα που εκανα...

και εγω τους εχω οφλαιν... αλλα για τη φωνητικη καθοδηγηση γινεται ολη η δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε τί εννοείς πέρασες και τις φωνητικές οδηγίες?

Καλημέρα.

Στο maploader υπάρχουν 2 καρτέλες η 1h είναι για να επιλέξεις τους χάρτες και η 2η είναι για να περάσεις την φωνές για την φωνητική καθοδήγηση. Πάντα έτσι ήταν το maploader.

 

 

Υ.Γ. Δεν υπάρχει λόγος να ρωτάμε 2 φορές τα ίδια, μια φορά αρκεί.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε windows xp δουλευει κανονικα το maploader, οσω αφορα τις φωνητικες οδηγιες τις περναει κανονικα , αλλα δεν λειτουργουν. Κατι μου λει όμως, ότι πολύ συντομα(ισως και την επομενη εβδομαδα) θα ερθει η επομενη αναβαθμιση , που θα περιλαμβανει και φωνητικη πλοηγηση
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά κατέβασα και πέρασα χάρτες και φωνητικές οδηγίες για την Ελλάδα. Σύνδεσα το κινητό σε mass storage, άνοιξα το map loader, κατέβασε όλους του χάρτες και τις φωνές για τις φωνητικές οδηγίες και ύστερα διάλεξα τι θέλω.

 

Σημείωση έχω XP.

 

Εμένα με συνδεμένο το Ν900 μόλισ ανοίξω το map loader μου βγάζει αυτό

[ATTACH]15733[/ATTACH]

Ξέρει κανείς τι να κάνω:

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα(ovi maps) το εχεις ανοιξει στο κινητο εστω και μια φορα?

ξερω ακουγετε καπως αλλα καμια φορα μπορει να φταιει κατι τοσο απλο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με συνδεμένο το Ν900 μόλισ ανοίξω το map loader μου βγάζει αυτό

Ξέρει κανείς τι να κάνω:

Κάνε ότι αναφέρει το παράθυρο και ο @chocbhed_6630. Άνοιξε το Ovi maps, κλείσε το, μετά ξανά συνέδεσε το Ν900 σε επιλογή mass storage και αφού συνδεθεί το Ν900 τότε τρέξε το Map Loader. Έτσι έκανα και εγώ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το πρόβλημα είναι με το λειτουργικό που έχετε εγκαταστημένο , εγώ το δοκίμασα πρώτα σε Vista και δεν κατάφερα τίποτα , παρόλο που δοκίμασα όλους τους τρόπους.

Ύστερα δοκίμασα σε XP , και όλα καλά με την πρώτη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανοίγω το ovi Μaps όπως είναι προεγκαταστημένο στο τηλέφωνο.

Έχω το wifi ανοικτό στο σπίτι και κατεβάζει δεδομένα.

Ενώνεται πολύ γρήγρορα με το δορυφορο αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι το position μου δεν μαίνει σταθερό... Βασικά μετακινείται μέσα στο δρόμο που είναι το σπίτι...

Και μερικές φορές δείχνει ότι είμαι 2-3 δρόμους παρακάτο....

Τι φταίει?

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος για τα αρχεία αρχεία .tar.bz2 παρακαλώ ? :worry:

 

στο xterm η εντολή είναι tar xvjf filename.tar.bz2

 

(όπου filename βάζεις το όνομα του αρχείου με το πλήρες path ή σκέτο αν είσαι ήδη στο directory που βρίσκεται το αρχείο)

 

http://how-to.wikia.com/wiki/How_to_untar_a_tar_file_or_gzip-bz2_tar_file

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ότι αναφέρει το παράθυρο και ο @chocbhed_6630. Άνοιξε το Ovi maps, κλείσε το, μετά ξανά συνέδεσε το Ν900 σε επιλογή mass storage και αφού συνδεθεί το Ν900 τότε τρέξε το Map Loader. Έτσι έκανα και εγώ.

 

Τα έχω κάνει όλα αυτά.....προφανώς φταίει οτι έχω vista....ξέρει κάποιος πώς γίνεται με vista;

Link to comment
Share on other sites

Joikuspot Beta for Maemo

 

Connect your laptop to internet using your mobile phone via WiFi (WLAN).

 

JoikuSpot turns your phone to a secure mobile WLAN (WiFi) HotSpot.

 

http://www.joiku.com/index.php?action=products&mode=productDetails&product_id=605

 

το εχει δοκιμασει κανεις αυτο?

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

στο xterm η εντολή είναι tar xvjf filename.tar.bz2

 

(όπου filename βάζεις το όνομα του αρχείου με το πλήρες path ή σκέτο αν είσαι ήδη στο directory που βρίσκεται το αρχείο)

 

http://how-to.wikia.com/wiki/How_to_untar_a_tar_file_or_gzip-bz2_tar_file

 

Ευχαριστώ αλλά δεν δουλεύει..

Γράφει usage:

 

tar -[czxtvO[ [-X file] [-F tarfile] [-C dir] [Files]

 

Υπάρχει κανά πρόγραμμα μήπως?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...