Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους, το Plugin για τις επαφές του Facebook κυκλοφόρησε και λειτουργεί άψογα. Μπορούμε πλέον να βλέπουμε μέσα από την λίστα των επαφών μας ποιος φίλος μας στο fb είναι online και να κάνουμε chat μαζί του μέσω της εφαρμογής conversations.

 

Για να εγκαταστήσουμε το plugin, ανοίγουμε τον application manager και εγκαθιστούμε το pidgin protocols plugin for Conversations and contacts 0.8. Μετά, πάμε στα updates και εγκαθιστούμε το extra protocol plugins for conversations and contacts 0.8. Κάνουμε επανεκκίνηση και είναι έτοιμο., Μόλις κάποιος φίλος μας συνδεθεί, θα προστεθεί στην λίστα των επαφών μας.

 

Τα εγκατέστησα κανονικά και τα δυο. Το 2ο όχι από τα update αλλά κανονικά από τον κατάλογο των εφαρμογών (το αναφέρω μήπως έχει κάποια σημασία) αλλά γενικά δεν φαίνεται να μου δουλεύει σωστά. Στην λίστα επαφών μου εμφανίζει με καθυστέρηση την λίστα επαφών που είναι οnline στο facebook αλλά κάθε τόσο μου την βγάζει και μου την ξαναεμφανίζει και όχι ολόκληρη την λίστα επαφών. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποια περαιτέρω ρύθμιση.

Edited by telis7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα....

σημερα εψαχνα στα repositories για εφαρμογες και βρηκα

to wifi-switcher εκδοση 0.0.5 και πρεπει να ειναι στο extra-devel

κλεινει τελειως το Wifi με αποτελεσμα να εχουμε οικονομία στη μπαταρία...

nice app...:D

Link to comment
Share on other sites

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το facebook contacts&conversations plugin, φαίνεται να έχει κάποια προβλήματα (τουλάχιστον στο δικό μου Ν900). Συγκεκριμένα δεν εμφανίστηκαν στα contacts όλες οι επαφές από το facebook παρα μόνο όσες ήταν online. Επίσης φαίνεται να μην δουλεύει σωστά το merge, αφού υπάρχουν επαφές για τις οποίες το έχω χρησιμοποιήσει και μετά από disconnect δεν κράτησε τη ρύθμιση αυτή. Βέβαια είναι ακόμα νωρίς, θέλω να πιστεύω ότι πρόκειται για bugs που θα διορθωθούν. Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

καλημερα....

σημερα εψαχνα στα repositories για εφαρμογες και βρηκα

to wifi-switcher εκδοση 0.0.5 και πρεπει να ειναι στο extra-devel

κλεινει τελειως το Wifi με αποτελεσμα να εχουμε οικονομία στη μπαταρία...

nice app...:D

 

 

Μπήκε στα extras-testing!! :D

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εννοείτε οτι ακόμα κι αν δεν είμαστε συνδεδεμένοι το wi-fi παραμένει ανοιχτό στο background και γι αυτό βγήκε αυτή η εφαρμογή;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ οτι δεν μένει ανοικτό, αλλιώς θα έβγαζε να δίκτυα που έβρισκε και θα ρώταγε για σύνδεση. Αυτό είναι το λογικό.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εννοείτε οτι ακόμα κι αν δεν είμαστε συνδεδεμένοι το wi-fi παραμένει ανοιχτό στο background και γι αυτό βγήκε αυτή η εφαρμογή;

 

Στις ρυθμίσεις internet connections υπάρχει η επιλογή για το χρόνο αναζήτησης δικτύων search interval αν επιλέξετε το never δεν θα ψάχνει αυτόματα για δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

το wifi μενει ανοιχτο εχω την εντυπωση....

γιατι με την εφαρμογη αυτη σου βγαζει εν icon διπλα στη μπαταρια

οτι το wlan einai disabled...και επισης ειδα διαφορα στη καταναλωση...

με μπαταρια στο 13% αντεξε με κανονικη χρηση σε GSM(ειδα 2-3 βιντεο λιγη μουσικη και πολλα sms )15 ωρες...

Link to comment
Share on other sites

το wifi μενει ανοιχτο εχω την εντυπωση....

γιατι με την εφαρμογη αυτη σου βγαζει εν icon διπλα στη μπαταρια

οτι το wlan einai disabled...και επισης ειδα διαφορα στη καταναλωση...

με μπαταρια στο 13% αντεξε με κανονικη χρηση σε GSM(ειδα 2-3 βιντεο λιγη μουσικη και πολλα sms )15 ωρες...

 

 

 

Κάνω ακόμα δοκιμές με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Τα μέχρι τώρα δεδομένα με κάνουν συμφωνήσω με τον pcgodxxx.

Απόψε, με το κινητό συνεχώς σε BT με το handsfree συνδεδεμένο, λίγο σερφάρισμα, πολύ μουσική (2ώρες σίγουρα), χρήση κινητού (κλήσεις και μηνύματα) έχει φθάσει 11:15 και ενώ στην παλιότερη κατάσταση θα είχα πέσει στο 20%, είμαι στο 50% με την χρήση του προγράμματος.

 

Θα κάνω δοκιμές για περισσότερες μέρες για να έχω μεγαλύτερο δείγμα στα στατιστικά και ενημερώνω

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Κάνω ακόμα δοκιμές με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Τα μέχρι τώρα δεδομένα με κάνουν συμφωνήσω με τον pcgodxxx.

Απόψε, με το κινητό συνεχώς σε BT με το handsfree συνδεδεμένο, λίγο σερφάρισμα, πολύ μουσική (2ώρες σίγουρα), χρήση κινητού (κλήσεις και μηνύματα) έχει φθάσει 11:15 και ενώ στην παλιότερη κατάσταση θα είχα πέσει στο 20%, είμαι στο 50% με την χρήση του προγράμματος.

 

Θα κάνω δοκιμές για περισσότερες μέρες για να έχω μεγαλύτερο δείγμα στα στατιστικά και ενημερώνω

 

Είναι αρκετά τα προγράμματα που κάνουν χρήση wifi όπως ο καιρός το email κλπ. Πρέπει να πάτε εκεί σε κάθε πρόγραμμα και να ορίσετε το χρόνο που θα κάνει επανασύνδεση ή να το ορίσετε σε manual. Εγώ τα έχω κλείσει όλα και η μπαταρία ανταποκρίνεται άψογα. Επίσης ο έλεγχος ύπαρξης δικτύου καταναλώνει ενέργεια. Και καλό θα ήταν να ρυθμίσετε το Brightness στο display στα 3/5 από 4/5 που είναι η προεπιλογή του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά τα προγράμματα που κάνουν χρήση wifi όπως ο καιρός το email κλπ. Πρέπει να πάτε εκεί σε κάθε πρόγραμμα και να ορίσετε το χρόνο που θα κάνει επανασύνδεση ή να το ορίσετε σε manual. Εγώ τα έχω κλείσει όλα και η μπαταρία ανταποκρίνεται άψογα. Επίσης ο έλεγχος ύπαρξης δικτύου καταναλώνει ενέργεια. Και καλό θα ήταν να ρυθμίσετε το Brightness στο display στα 3/5 από 4/5 που είναι η προεπιλογή του.

 

 

Πόσο σου κρατάει η μπατραρία δηλαδή με αυτές τις ρυθμίσεις; (φαντάζομαι το 3g το έχεις στο off; )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω βαλει τοpidgin για το μσν και δεν μπορω να δω τα ατομα που εχω συνδεμενα σε κατασταση εκτος συνδεσης τι πρεπει να κανω για να τους βλεπω και να μπορω να μιλαω σε κατασταση εκτος συνδεσεις;;; ευχαριστω!!!!

 

 

οκ ολα ενταξει!!! το βρηκα!

Edited by haris87
Link to comment
Share on other sites

το εγραψα κ στο αλλο θεμα κ λαθος μου..εδω επρεπε κατευθειαν..η εφαρμογη με το wifi που το κλεινει ειναι καταπληκτικη..η αυτονομια αυξηθηκε παρα πολυ καμια σχεση με πριν..
Link to comment
Share on other sites

Evernote Sharing Plugin

 

http://maemo.nokia.com/images/app-screens/cache/evernote-list-screenshot-500x300.jpg

 

Evernote makes it easy to remember things big and small from your life using your Nokia N900. Chances are, if you can see it or think of it, Evernote can help you remember it. Type a text note. Clip a web page. Snap a photo. Grab a screenshot. Evernote will keep it all safe. Evernote is fully integrated into the N900 allowing you to take notes and snapshots and then easily send them into Evernote. Do this by using the ‘Share via Service’ option found in most applications.

 

http://maemo.nokia.com/images/app-screens/cache/evernote-screenshot05-500x300.png

 

Everything you capture is automatically processed, indexed, and made searchable. If you like, you can add tags or organise notes into different notebooks. Search for notes by keywords, titles, and tags. Evernote magically makes printed and handwritten text inside your images searchable, too. Evernote for Nokia N900 works best when used together with downloadable versions of Evernote for Windows and Mac.

 

Κατεβάστε το από εδώ

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια το ovi maps 301(με την δωρεαν πλοηγηση) θα βγει για μας?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Θα αργήσει πολύ και δεν είναι καν στο roadmap. Περισσότερο εστιάζουν στο ovi maps για Maemo6.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ παιδια.. καμια εφαρμογη οπως το ecxell που εχει μεσα η συσκευη αλλα να μπορεις να κανεις επεξεργασια υπαρχει??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Βρηκα αυτη την εφαρμογη για navigation αλλα ειναι στα extra-devel ακομα.

http://maemo.org/packages/view/maemo-mapper/

Την δοκιμασα και δεν παρουσιαζει προβληματα.

Το μονο που δεν εχω καταφερει ακομα ειναι να αποθηκευσω χαρτες στην καρτα ετσι ωστε να μην χρειαζετε να κατεβαζει απο το δικτυο κατα την πλοηγηση.

 

Αν μπορει καποιος πιο ειδημων απο εμενα ας μας πει τον τροπο (αν υπαρχει αυτη δυνατοτητα βεβαια).

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια εφαρμογη που να δειχνει ποσα sms εχω στειλει ?? κατι σαν μετρητης ?

 

τιποτα ?

αν ξερει καποιος καμια εφαρμογη ας κανει ενα ποστ pls :))

http://img228.imageshack.us/img228/2820/166708maxao3.jpg
Link to comment
Share on other sites

τιποτα ?

αν ξερει καποιος καμια εφαρμογη ας κανει ενα ποστ pls :))

 

Κάτι υπάρχει, ψάξτο λίγο:ninja:

 

edit: σελίδα 3 ποστ 21 στο παραπάνω thread

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ παιδια.. καμια εφαρμογη οπως το ecxell που εχει μεσα η συσκευη αλλα να μπορεις να κανεις επεξεργασια υπαρχει??

 

Υπαρχει το koffice αλλα ειναι ακομα στα extras-devel...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι υπάρχει, ψάξτο λίγο:ninja:

 

edit: σελίδα 3 ποστ 21 στο παραπάνω thread

 

In xterm and as root, go to the folder you saved the file in

dpkg -i smswidget_0.1.0-1_armel.deb

 

τι ακριβως πρεπει να γραψω στο xterm για να κανω install ?

μπορει να με βοηθησει καποιος ? :)

http://img228.imageshack.us/img228/2820/166708maxao3.jpg
Link to comment
Share on other sites

In xterm and as root, go to the folder you saved the file in

dpkg -i smswidget_0.1.0-1_armel.deb

 

τι ακριβως πρεπει να γραψω στο xterm για να κανω install ?

μπορει να με βοηθησει καποιος ? :)

Διάβασε με προσοχή τον παρακάτω οδηγό Εγκατάσταση αρχείων .deb μέσω του X-Terminal. Θα σε βοηθήσει για να κάνεις βήμα βήμα την διαδικασία.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...