Jump to content

[LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν κανω δηλαδη update μεσω του PC SUITE θα μου κρατήσει οτι εχει μεχρι τωρα και θα προσθέσει κατι καλυτερο.Δηλαδη δε μου χαλασει ας πουμε τα playlists αλλα το πολυ πολυ να μου φτιαξει το youtube.σωστα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για σας παίδες!

πήρα από το εξωτερικό ένα lg arena.πως μπορώ να αλλάξω το λειτουργικό του να έχει ελληνικό μενού?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Άποψη: Καλύτερα να μη φλασάρετε γιατί αλλάζει κάτι στο όλο λογισμικό και μετά βγάζει σφάλματα. Αν πάντως έχετε φλασάρει (όπως εγώ), στείλτε το κινητό στο σέρβις (δωρεάν, σε 3 μέρες έρχεται πίσω) και απολαύστε εκπληκτική σταθερότητα με όλα τα νέα χαρακτηριστικά των τελευταίων εκδόσεων.

 

Δεν την βάζεις την άποψη σου αυτή και disclaimer κάτω στην υπογραφή σου πλέον...? ;)

 

Πώς αλλάζουν οι καιροί...

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βάζεις την άποψη σου αυτή και disclaimer κάτω στην υπογραφή σου πλέον...? ;)

 

Πώς αλλάζουν οι καιροί...

 

αχαχχαχαχαχαχ....κατι ξερω που δεν το πειραζω......και περιμενω τα μεγαλο update...και ενα καλο πλοηγο χωρις χρεωση(εκτος απο το wetravel,που δεν ειναι οτι καλυτερο....

BECK23
Link to comment
Share on other sites

Δεν την βάζεις την άποψη σου αυτή και disclaimer κάτω στην υπογραφή σου πλέον...? ;)

 

Πώς αλλάζουν οι καιροί...

Μα δεν ισχύει το ίδιο με όλους! Σε άλλους μπορεί να είναι οκ. Είμαι απο τους πρωτεργάτες του φλασαρίσματος και απο νωρίς είδα τα θετικά και τα αρνητικά της διαδικασίας. Τελικά, απλά δεν μου ταίριασε, τί να κάνουμε! Γι'αυτό άλλωστε λέω οτι ο καθένας πρέπει να προχωρήσει με δική του ευθύνη!;)

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη φιλτατε jimdem...παρακολουθω τα τελευταια ποστ σου...αλλα δε καταλαβαινω κατι..που στηριζεις το γεγονος οτι το φλασαρισμα ειναι διαφορετικη διαδικασια απο αυτο που κανουν στο σερβις? σου το ειπαν εκεινοι? εγω πιστευω οτι τα ιδια ακριβως ειναι...κ στην τελικη σου εβαλαν εκδοση που ΔΕΝ εχει κυκλοφορησει σε εμας...οοοταν με το καλο βγει κ τη βαλουμε κ οι υπολοιποι θα δουμε αν εχει κολληματα η οχι κ αν ειναι τελειο κτλ...δεχομαι οτι η αποστολη στο επισημο σερβις ειναι η καλυτερη λυση...αλλα δυστυχως οχι κ η πιο συντομη για μια δουλεια ενος τεταρτου...

κ παλι τονιζω οτι τα ποστ πρεπει να πανε στο αντιστοιχο τοπικ...α ρε spidey εχεις πολυ δουλεια..!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βάζεις την άποψη σου αυτή και disclaimer κάτω στην υπογραφή σου πλέον...? ;)

Πώς αλλάζουν οι καιροί...

Χαχα,καλό :) , εύστοχη παρατήρηση.

Μα δεν ισχύει το ίδιο με όλους! Σε άλλους μπορεί να είναι οκ. Είμαι απο τους πρωτεργάτες του φλασαρίσματος και απο νωρίς είδα τα θετικά και τα αρνητικά της διαδικασίας. Τελικά, απλά δεν μου ταίριασε, τί να κάνουμε! Γι'αυτό άλλωστε λέω οτι ο καθένας πρέπει να προχωρήσει με δική του ευθύνη!;)

Ο Δημήτρης μιλάει σωστά,κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να φλασάρει.

συγγνωμη φιλτατε jimdem...παρακολουθω τα τελευταια ποστ σου...αλλα δε καταλαβαινω κατι..που στηριζεις το γεγονος οτι το φλασαρισμα ειναι διαφορετικη διαδικασια απο αυτο που κανουν στο σερβις? σου το ειπαν εκεινοι? εγω πιστευω οτι τα ιδια ακριβως ειναι...κ στην τελικη σου εβαλαν εκδοση που ΔΕΝ εχει κυκλοφορησει σε εμας...οοοταν με το καλο βγει κ τη βαλουμε κ οι υπολοιποι θα δουμε αν εχει κολληματα η οχι κ αν ειναι τελειο κτλ...δεχομαι οτι η αποστολη στο επισημο σερβις ειναι η καλυτερη λυση...αλλα δυστυχως οχι κ η πιο συντομη για μια δουλεια ενος τεταρτου...

κ παλι τονιζω οτι τα ποστ πρεπει να πανε στο αντιστοιχο τοπικ...α ρε spidey εχεις πολυ δουλεια..!:lol:

Το φλασάρισμα είναι φλασάρισμα.Δεν υπάρχουν διαφορές από την αναβάθμιση στο σέρβις και αυτό το λέω γιατί έχω φλασάρει ουκ ολίγες φορές και όχι μόνο το Αρένα.Τα προβλήματα που εμφανίζονται οφείλονται σε κακές εκδόσεις, ημιτελείς,όπως θέλετε πείτε το.Γι αυτό έχω τονίσει στο πρώτο ποστ εδώ, ότι βάζουμε μια έκδοση που ταιριάζει στις ανάγκες μας.Εγώ έχω έκδοση Μαϊου και δεν την έχω αλλάξει ακόμη και το κινητό είναι μια χαρά.

Όπως είδες μεταφερθήκαμε :) , εσύ τα λες αλλά δε σε ακούνε..

Εγω ενα καταλαβα..οτι το κινητο ειναι για τα μπαζα..τι να το κανεισ??ωραια σχεδιαση αλλα αν ειναι να περασει 1 χρονος με φλασσαρισματα και updates για να το κανεισ να δουλεψει σωστα φεξε μου και γλιστρησα..εχω κανει φλασσαρισματα και οτι αλλο για να δουλευει σωστα και μπαινω ι-νετ απο wi-fi και μετα απο 5' παντα σταματαει να συνδεεται και πρεπει να το κλεισω και να επανασυνδεθω..

Το κινητό δεν είναι για τα μπάζα-αυτό είναι παραπληροφόρηση φίλε μου.Και έχει περάσει στον κόσμο ότι χρειάζεται φλασάρισμα για να λειτουργήσει σωστά.Απο που κ ως που;

Γι αυτό έχω παρατηρήσει μηνύματα από φίλους στο φόρουμ μας,από παιδιά που δεν το έχουν πάρει ακόμη, που νομίζουν ότι το κινητό ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ.Θα έβγαζε ποτέ μια εταιρία φιλόδοξη όπως η LG ,κινητό που πρέπει να το τρέχουμε συνέχεια στο σέρβις για να λειτουργήσει;Μιλάω πάντα για μη ελαττωματικές συσκευές.

Εν ολίγοις-χαρείτε το κινητό σας και φλασάρετε όταν και αν θέλετε.Αυτά από μένα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη φιλτατε jimdem...παρακολουθω τα τελευταια ποστ σου...αλλα δε καταλαβαινω κατι..που στηριζεις το γεγονος οτι το φλασαρισμα ειναι διαφορετικη διαδικασια απο αυτο που κανουν στο σερβις?

κ παλι τονιζω οτι τα ποστ πρεπει να πανε στο αντιστοιχο τοπικ...α ρε spidey εχεις πολυ δουλεια..!:lol:

 

Μα με το "φλασάρισμα" απλά γίνεται update σε έκδοση της επιλογής μας. Τίποτε άλλο. Όσες φορές φλάσαρα και έκανα factory reset, έμεναν κάποια παλιά στοιχεία. Πχ. στον καιρό, μου έλεγε πάντα Κοζάνη. Όταν το πήγα στο σέρβις και ήρθε, έλεγε Αθήνα (default), που σημαίνει οτι δεν έκαναν απλά update ΑΛΛΑ έσβησαν το προηγούμενο firmware και πέρασαν με clean install το νέο. Δεν το πέρασαν απο πάνω όπως στο update και το φλασάρισμα.

 

κ παλι τονιζω οτι τα ποστ πρεπει να πανε στο αντιστοιχο τοπικ...α ρε spidey εχεις πολυ δουλεια..!:lol:

 

Χχαχα τι να κάνω? Όταν κάποιος ξεκινά να λέει για θέματα software και θέλω να απαντήσω, πού να απαντήσω?:lol:

Link to comment
Share on other sites

αμα νομιζεις οτι τα στοιχεια οπως ο καιρος κ ισως καποια αλλα οφειλονται στα μικροπροβληματα που βγαζει καθε εκδοση επετρεψε μου να διαφωνησω..δεχομαι οτι σιγουρα το σβηνουν καλυτερα απο εμας που κανουν update αλλα τις εκδοσεις που περναμε στο κινητο η lg τις εχει βγαλει οχι εμεις...κ ξαναλεω...μακαρι να κυκλοφορησει αυτη που σου εβαλαν η καποια αντιστοιχη τωρα με το επερχομενο update για να δουμε τι παιζει με το ολο θεμα...

παντως σε καμια περιπτωση το κινητο απο τη μανα του δεν ειναι τραγικο στη χρηση..! απλα καποιοι απο μας εδω ειμαστε τελειομανεις να το πω...κ θελουμε οτι καλυτερο κ αμα δε μπορει να το δωσει η lg αμεσα κ θελει σερβις...ε το κανουμε μονοι μας..lol...κ φυσικα δεν υποχρεωνουμε ΚΑΝΕΝΑΝ να φλασαρει η γενικα να κανει στο κινητο κατι που δε θελει...

Link to comment
Share on other sites

αμα νομιζεις οτι τα στοιχεια οπως ο καιρος κ ισως καποια αλλα οφειλονται στα μικροπροβληματα που βγαζει καθε εκδοση επετρεψε μου να διαφωνησω..δεχομαι οτι σιγουρα το σβηνουν καλυτερα απο εμας που κανουν update αλλα τις εκδοσεις που περναμε στο κινητο η lg τις εχει βγαλει οχι εμεις...κ ξαναλεω...μακαρι να κυκλοφορησει αυτη που σου εβαλαν η καποια αντιστοιχη τωρα με το επερχομενο update για να δουμε τι παιζει με το ολο θεμα...

παντως σε καμια περιπτωση το κινητο απο τη μανα του δεν ειναι τραγικο στη χρηση..! απλα καποιοι απο μας εδω ειμαστε τελειομανεις να το πω...κ θελουμε οτι καλυτερο κ αμα δε μπορει να το δωσει η lg αμεσα κ θελει σερβις...ε το κανουμε μονοι μας..lol...κ φυσικα δεν υποχρεωνουμε ΚΑΝΕΝΑΝ να φλασαρει η γενικα να κανει στο κινητο κατι που δε θελει...

Μα δεν το είπα για μικροπροβλήματα, απλά γιατί ακόμη και φλασάρισμα να κάνουμε, υπάρχουν μερικά στοιχεία που απομένουν απο ρυθμίσεις που κάναμε σε παλιότερες εκδόσεις, οτι δηλαδή δεν σβήνονται όλα, απλά αναβαθμίζεται το κινητό! Εννοείται όποιος θέλει κάνει φλασάρισμα κάνει, αλλά απο την άλλη η LG καλά θα κάνει να βγάζει τα σωστά firmware Και μέσω pc suite για να μην τρέχουμε στο σέρβις!

Link to comment
Share on other sites

φλάσαρε σε κάποια ελληνική έκδοση αναλυτικότατες οδηγίες θα βρεις εδώ.

 

που? δεν βγάζει λινκ!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Μα με το "φλασάρισμα" απλά γίνεται update σε έκδοση της επιλογής μας. Τίποτε άλλο. Όσες φορές φλάσαρα και έκανα factory reset, έμεναν κάποια παλιά στοιχεία. Πχ. στον καιρό, μου έλεγε πάντα Κοζάνη. Όταν το πήγα στο σέρβις και ήρθε, έλεγε Αθήνα (default), που σημαίνει οτι δεν έκαναν απλά update ΑΛΛΑ έσβησαν το προηγούμενο firmware και πέρασαν με clean install το νέο. Δεν το πέρασαν απο πάνω όπως στο update και το φλασάρισμα.

 

 

Θεωριτικα το ιδιο δεν γινεται και με το official updater που μπορουμε να κανουμε??

Link to comment
Share on other sites

Εχω ρωτήσει κι άλλες φορές αλλα δεν πήρα απάντηση.Ποιο το ουσιαστικο πρόβλημα του κινητου?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ρωτήσει κι άλλες φορές αλλα δεν πήρα απάντηση.Ποιο το ουσιαστικο πρόβλημα του κινητου?

Oυσιαστικά;Κανένα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την οθόνη που λένε μερικοί χρήστες δεν είναι όντως βασικό πρόβλημα?Το να φαίνονται πινελιές στην οθόνη ή να μην φαίνεται καλά ο κύβος?
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την οθόνη που λένε μερικοί χρήστες δεν είναι όντως βασικό πρόβλημα?Το να φαίνονται πινελιές στην οθόνη ή να μην φαίνεται καλά ο κύβος?

 

Εγώ δεν εχω αυτό το πρόβλημα..ούτε πριν-φλασαρω εποχή, ούτε τώρα.

 

-> (Κανα νέο για το περίφημο update του σεπτέμβρη έχουμε...?)

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Εσύ φλάσαρες κι όλα μια χαρά δηλ?

 

ναι, εδώ και μια βδομάδα. Που και που κάνει κατι RR αλλά και πριν το flasharisma έκανε. Φλάσαρα για τον πομπό και τις λίστες μόνο εγώ και είμαι πολύ ευχαριστιμένος. Μέχρι και το gps ειναι αρκετά καλό.

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την οθόνη που λένε μερικοί χρήστες δεν είναι όντως βασικό πρόβλημα?Το να φαίνονται πινελιές στην οθόνη ή να μην φαίνεται καλά ο κύβος?

 

 

 

Δεν υπάρχει θέμα με την οθόνη. Παρακολουθώ το θέμα σχεδόν από την αρχή του και μόνον εσύ και ο ddr2, έχετε παραπονεθεί για τέτοιο πρόβλημα. Δεν έχω δει κάποιον άλλο να το αναφέρει εδώ. Και στα ξένα φόρα δεν έχω δει κάτι να αναφέρεται μαζικά σε πολλά κομμάτια. Τα πρόβλημα σε 2 κομμάτια δεν συνεπάγεται γενικότερο πρόβλημα με την οθόνη του κινητού. Νομίζω ότι ψάχνουμε να κάνουμε την τρίχα - τριχιά. Είναι απλά αστοχία υλικού.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την οθόνη που λένε μερικοί χρήστες δεν είναι όντως βασικό πρόβλημα?Το να φαίνονται πινελιές στην οθόνη ή να μην φαίνεται καλά ο κύβος?

 

Και σε μένα κανένα πρόβλημα από τα παραπάνω... Και δεν το έχω φλασάρει... Μόνο την αναβάθμιση που μου έβγαλε το PC Suite εγκατέστησα... Μια χαρά εξ αρχής...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.λοιπον τι μπορω να κανω για να βαλω πλοηγο που να δουλευει σωστα χωρις ιντερνετ. δεν εχω κανει τιποτα στο κινητο.ειναι οπως το πηρα
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν είναι για τα μπάζα-αυτό είναι παραπληροφόρηση φίλε μου.Και έχει περάσει στον κόσμο ότι χρειάζεται φλασάρισμα για να λειτουργήσει σωστά.Απο που κ ως που;

Γι αυτό έχω παρατηρήσει μηνύματα από φίλους στο φόρουμ μας,από παιδιά που δεν το έχουν πάρει ακόμη, που νομίζουν ότι το κινητό ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ.Θα έβγαζε ποτέ μια εταιρία φιλόδοξη όπως η LG ,κινητό που πρέπει να το τρέχουμε συνέχεια στο σέρβις για να λειτουργήσει;Μιλάω πάντα για μη ελαττωματικές συσκευές.

Εν ολίγοις-χαρείτε το κινητό σας και φλασάρετε όταν και αν θέλετε.Αυτά από μένα.

 

Αγαπητέ Spidey με συγχωρείς.. .αλλά έχεις άδικο. Όταν παίρνεις ένα κινητό με GPS που πρέπει να εγκαταστήσεις προγράμματα - οντας συνδεδεμένος βεβαια - για να δουλέψει (off line) , με wifi που ο browser "καλά είναι να" αλλάξει για να βάλουμε το οπερα γιατί ο default ειναι κακός , την ίδια στιγμή που η ΝΟΚΙΑ στα δίνει αυτα έτοιμα με την αγορά του κινητού στα ίδια λεφτα , νομίζω ότι έχουν δίκιο όσοι παραπονιούνται.

Εγώ είμαι ένας από αυτούς τους πολλους που πήραν το αρενα και δεν έχουν την πολυτέλεια και τη γνώση να κάνουν φλασαρίσματα και τέτοια. Αποτέλεσμα? έχω κινητό χωρίς τις παροχές που έπρεπε να μου δίνει άμεσα με την αγορά του.

Σε κάθε περίπτωση η δουλειά σας είναι πολύ καλή γιατί θα αναγκαστώ να τα κάνω όλα αυτά και χωρίς τη βοήθειά σας δέν θα μπορέσω.

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε goulas14 θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σχετικα με τα Nokia που αναφερεις , γιατι κανενα Nokia δεν εχει εγκατεστημενο Free κανενα προγραμμα gps μεσα.

Και φυσικα οπως ολοι γνωριζουμε μονο στα ιδια χρηματα δεν ειναι τα αντιστοιχα κινητα της Nokia.

Επισης επειδη ασχολουμαι με τα Nokia , απο το 1994 περιπου , και ειδικα με τα series 60 , θα σου ελεγα οτι ειναι ενα καθολου σταθερο λογισμικο , κι αυτο περαν της ιδιας πειρας , ειναι κατι που το διαβαζουμε καθημερινα στο forum στα αντιστοιχα topic για τις συσκευες Nokia series 60.

Restart , κολληματα , και πολλα αλλα ακομη.

Δεν ειμαι ακομη δυστυχως , κατοχος LG , εκτος της συζυγου μου , που αυτο ειναι που με εκανε να θελω πλεον να φυγω απο τα Nokia , αλλα ειμαι κατοχος τηλεφωνων Nokia series 60 & 40 , (προς το παρον ακομη) , και τουλαχιστον η προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη.

Τελος off topic.

Ευχαριστω.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...