Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να ρωτήσω, εγώ που έχω xp μπορώ εγκαταστήσω την 7? Ποιές οι απαιτήσεις? (Εννοώ πόσο χώρο στο δίσκο κτλ)

 

Here are the minimum Windows 7 system requirements Microsoft released on April 30 when it made available the Release Candidate to MSDN and TechNet testers:

 

  • 1 GHz processor (32- or 64-bit)
  • 1 GB of RAM (32-bit); 2 GB of RAM (64-bit)
  • 16 GB of available disk space (32-bit); 20 GB of avaiable disk space (64-bit)
  • DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver

 

και φυσικά μπορείς να τρέξεις τον Advisor:

http://www.microsoft.com/windows/windows-7/upgrade-advisor.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω. Με τα χαρακτηριστικα αυτα θα εχω προβλημα? Επεξεργαστής

Intel® Atom™ N270 (1.60 GHz)

 

 

 

Κάρτα γραφικών

Mobile Intel® GMA 950

 

 

 

Μνήμη RAM

1GB

 

 

 

Σκληρός Δίσκος

160 GB 5400 rpm SATA?? Οχι απ οτι καταλαβα ε?? Επισης τι ειναι το DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver??:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Με τα χαρακτηριστικα αυτα θα εχω προβλημα? Επεξεργαστής

Intel® Atom™ N270 (1.60 GHz)

 

 

 

Κάρτα γραφικών

Mobile Intel® GMA 950

 

 

 

Μνήμη RAM

1GB

 

 

 

Σκληρός Δίσκος

160 GB 5400 rpm SATA?? Οχι απ οτι καταλαβα ε?? Επισης τι ειναι το DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver??:)

Βάλε 2 giga ram και θα είσαι jet.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε σχέση με τα Vista, έχετε δει μεγάλη διαφορά στα Windows 7 ως προς την ελεύθερη RAM του συστήματος; Εμένα επί μονίμου βάσεως τα Vista (32-bit) μού δεσμεύουν γύρω στα 800MB. Στα Windows 7 είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα; Θα δω μεγάλη διαφορά με τη μετάβαση στα Windows 7;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

και τα vista sp1/sp2 έχουν πολύ καλύ διαχείρηση ram.

 

αυτό που βλέπεις ότι γεμίζει η ram είναι το superfetch και είναι που τα κάνει (τα vista και τα 7) σε πραγματικές εργασίες πιο γρήγορα από τα xp.

 

στα 7 τα πράγματα είναι καλύτερα λόγω ότι έχουν βελτιώσει αρκετές services που στα vista δέσμευαν περισσότερους πόρους καθώς και έχουν μειώσει κάπως τον αριθμό τους.

 

τέλος το aero λόγω wddm 1.1 είναι σαφώς πιο γρήγορο και χωρίς κανένα κόλλημα.

αναφέρω ότι στο tablet με gma950 απλά στα vista δε γινόταν να το έχεις on γιατί και αργούσε αλλά και το rotate έπαιρνε πάνω από 20 (σχεδόν μισό λεπτό) δεύτερα. στα 7 απλά γίνεται άμεσα :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Οκ θενξ, και κάτι ακόμα: Τα 64-μπιτα Windows 7 θα έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις σε RAM σε σχέση με τα 32-μπιτα; Η RAM είναι πολύ σημαντική για μένα, καθώς στο laptop μου που θέλω να αναβαθμίσω, τρέχω σχεδόν αποκλειστικά μουσικές εφαρμογές οι οποίες απαιτούν μεγάλα ποσά RAM και εξαιρετική σταθερότητα του λειτουργικού.

 

(σημ.: Το laptop μου έχει εγκατεστημένα 4GB RAM, και φυσικά τα Vista που έχω τώρα (32-bit) βλέπουν κάτι λιγότερο από 3GB, γι' αυτό και θέλω να βάλω 64-μπιτο λειτουργικό, για να μπορέσω να αναβαθμίσω στο μέλλον με ακόμα περισσότερη μνήμη).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πολλά τα laptops που επιτρέπουν ραμ πάνω από 4GB.

 

επίσης οι τιμές για 4GB dimm είναι απαγορευτικές.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πολλά τα laptops που επιτρέπουν ραμ πάνω από 4GB.

 

επίσης οι τιμές για 4GB dimm είναι απαγορευτικές.

 

Ναι, το ξέρω, ιδίως τα official DIMMs είναι σχεδόν το 1/3 της τιμής του μηχανήματος, όπως το λες, απαγορευτική.

Για να αναβαθμίσω το HP Pavilion μου στα 8GB θέλω περί τα 670-690 Ευρώπουλα. :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

μόνο αν τρέχεις τρελές εφαμοργές ή αρκετά vm μαζί θες τόση ram.

 

με 4GB είσαι υπέρ οκ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,σας παρακαλώ βοηθήστε με.Μου κόλλησε ο υπολογιστής πριν από δύο ώρες κατά την πλοήγηση μου στο Ίντερνετ.Προσπάθησα να το κλείσω αλλά δεν έκανε τίποτα (ούτε το Ctrl-Alt-Delete δεν λειτουργούσε).Τον έκλεισα από πίσω,τον ξανάνοιξα αλλά όταν πάει να μου δείξει τους χρήστες μου γράφει:"Out Of Frequency",κλείνει,κάνει restart και μετά μου δείχνει ένα κουτάκι των Windows 7 που λέει ότι ψάχνει για προβλήματα.Ούτε με αυτό,όμως,λύνεται το πρόβλημα.Προσπάθησα να ξαναεγκαταστήσω τα Windows 7 RC αλλά στο τελικό restart (πριν ανοίξουν) μου έβγαλε ξανά το παραπάνω σφάλμα; Τι να κάνω;;:cry: Είναι θέμα των Windows 7 ή είναι θέμα Hardware;:cry:

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε.

P.s:Μπορώ να μπω στα Windows 7 μόνο με "Safe Mode".

P.s1:Μου βγάζει κάθετες γραμμές κατά τη διάρκεια του ανοίγματος του υπολογιστή και όταν το πρόγραμμα που έχουν τα Windows δεν βρίσκει τίποτα μου ανοίγει αλλά μου δείχνει τη μπάρα που έχουν τα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2 giga ram και θα είσαι jet.

 

Ευχαριστώ...:) /// Ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι το DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0? Είμαι τέλειος άσχετος και δεν γνωρίζω. Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

όλα τα Laptops/netbooks της αγοράς το υποστηρίζουν.

 

ακόμα και διετίας (τριετίας αρκετά επίσης) laptops.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πολλά τα laptops που επιτρέπουν ραμ πάνω από 4GB.

 

επίσης οι τιμές για 4GB dimm είναι απαγορευτικές.

Όλα τα laptop πλέον έρχονται με 2 ή με 4gb.

Και με 2 να είσαι βρίσκεις άλλα 2giga με 25€.

Σιγά το απαγορευτικό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα laptop πλέον έρχονται με 2 ή με 4gb.

Και με 2 να είσαι βρίσκεις άλλα 2giga με 25€.

Σιγά το απαγορευτικό.

 

Ο Alexkass ανέφερε τις τιμές για τα 4άρια DIMM, όχι για τα 2άρια. :rolleyes:

Τα 4άρια χρειάζονται προκειμένου να βάλεις μνήμη πάνω από 4GB, από τη στιγμή που τα περισσότερα laptop προσφέρουν δύο slots, οπότε και δίνεις αρκετά χρήματα για τα 4άρια, και επιπλέον πετάς 1 ή 2 DIMMs τα οποία αντικαθιστάς.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα laptop πλέον έρχονται με 2 ή με 4gb.

Και με 2 να είσαι βρίσκεις άλλα 2giga με 25€.

Σιγά το απαγορευτικό.

Ότι του φανεί. Μιλάμε για τεσσάρες πλακέτες. Δύο ανά υπολογιστή. Δεν υπάρχουν φορητοι με περισσότερες υποδοχές...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ότι του φανεί. Μιλάμε για τεσσάρες πλακέτες. Δύο ανά υπολογιστή. Δεν υπάρχουν φορητοι με περισσότερες υποδοχές...

 

Έχει πάρει το κάτι μου κάποια επαγγελματικά laptop της Dell με τέσσερα slots, για μέγιστη μνήμη τα 16GB. Όντως όμως τα περισσότερα της αγοράς έχουν δύο slots και φτάνουν μέχρι τα 8GB.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να ρωτήσω κάτι;Πως μπορώ να βάλω το ελληνικό language pack στην prof έκδοση των 7;Με το WU δεν παίζει κάτι τέτοιο απ' οτι κατάλαβα.Κάποιο κολπάκι,κάτι,κάποιος; :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα κάποιο πρὀγραμμα για codecs και το συγκεκριμένο είναι το καλύτερο που βρήκα.

 

Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε διαφορετικά πακέτα codecs που υπάρχουν ήδη στο πρόγραμμα, ακόμα και ρυθμίσεις ήχου!

 

 

D O W N L O A D

 

 

Επειδή το installer αλλάζει αρχεία του συστήματος το anti-virus σας μπορεί να βγάλει πιθανή απειλή ιού.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις σοβαρό AV δε θα σου βγάλει τπτ.

 

όλοι γνωρίζουν ότι w7 + msft essentials παίζουν άριστα και έχουν και κοινή προώθηση.

 

δοκιμάστε το ;)

 

πολύ καλά τα codecs αυτά. νομίζω ότι είναι και τα μοναδικά για τα 7.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εχω ενα προβληματακι....θελω να κανω φορματ τα win xp κ να περασω

τα 7....το προβλημα ειναι οτι δεν διαβαζει το dvd μετα απο reboot....δοκιμασ 2 δισκακια...ενα sony κ ενα philips αλλα τπτ....οταν ομως βαζω το cd των win xp

bootarei ανετα....τι μου προτεινετε να κανω????

 

EDIT: μια λυση που σκέφτηκα ειναι να κανω boot με το cd των win xp...να κανω φορματ...να περασω τα xp κ μετα απο πανω να περασω τα 7....

τι λετε???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς,άνετα,να περάσεις τα Windows 7 και χωρίς cd.Κάνε "extract" τον φάκελο με τα Windows,βρες το αρχείο "Setup" και εγκατέστησέ τα από'κει.:)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς,άνετα,να περάσεις τα Windows 7 και χωρίς cd.Κάνε "extract" τον φάκελο με τα Windows,βρες το αρχείο "Setup" και εγκατέστησέ τα από'κει.:)

 

φορματ πως θα κανω ομως?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...