Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς να μου πει πώς στο καλό μπορούμε να κάνουμε να φαίνονται οι καταλήξεις των αρχείων στα windows 7 prof.?

Απο Control Panel,folder options δεν το βρισκεις?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με δεξί κλικ δίπλα από το "Type of file" δεν σου βγάζει την κατάληξη;Εμένα μου γράφει:"Type of file: Έγγραφο του Microsoft Office Word (.docx)".Αυτό δε λες;

Μάλλον εννοεί να φαίνονται πάντα. Πηγαίνεις στο tools-->Folder Options-->View-->Hide Extensions for known files (το ξετικάρουμε αυτό ;))

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί να φαίνονται πάντα. Πηγαίνεις στο tools-->Folder Options-->View-->Hide Extensions for known files (το ξετικάρουμε αυτό ;))

Έτσι είναι στα windows xp και vista. Το βρήκα. Ανοίγεις ένα φάκελο, πάς Οργάνωση->επιλογές φακέλων και αναζήτηση->tab προβολής και το τικάρεις εκεί. thanks πάντως:)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν χρεαστηκα να εγκαταστησω drivers !!! καινουριο pc και ολα δουλευουν τελεια !!!

 

και τα windows 7 πολυ ωραια !!! αλλα 200ε ειναι παρα πολλα ..τουλαχιστον για μενα !!!

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο υπάρχουν τα torrents.

 

Έτσι είναι στα windows xp και vista. Το βρήκα. Ανοίγεις ένα φάκελο, πάς Οργάνωση->επιλογές φακέλων και αναζήτηση->tab προβολής και το τικάρεις εκεί. thanks πάντως

Έτσι είναι σε όλα μέχρι στιγμής ;) Εγώ έχω αγγλικά στο pc για αυτό και οι εντολές που έδωσες είναι διαφορετικές.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγγλικά στο pc για αυτό και οι εντολές που έδωσες είναι διαφορετικές.

Στο Windows Update υπάρχει ελληνικό γλωσσικό πακέτο.;):)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω Γιάννη :) Αλλά στο pc δεν έχω ποτέ ελληνικά (ούτε σε κινητό). Πολύ απλά στα αγγλικά καταλαβαίνω καλύτερα
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Στο Windows Update υπάρχει ελληνικό γλωσσικό πακέτο.;):)

Αυτό ισχύει μόνο για τα ultimate.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω Γιάννη :) Αλλά στο pc δεν έχω ποτέ ελληνικά (ούτε σε κινητό). Πολύ απλά στα αγγλικά καταλαβαίνω καλύτερα

Και εγώ το αγγλικό γλωσσικό πακέτο έχω μιας και το ελληνικό πακέτο δεν έχει μεταφραστεί πλήρως.

Αυτό ισχύει μόνο για τα ultimate.

Η RC έκδοση των Windows 7 έχει και άλλες εκδόσεις (Home & Pro) ή μιλάς για την "κανονική" (RTM) έκδοση των Windows 7;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με ενα language pack αν το περασω αλλαζει γλωσσα ο υπολογιστης και στα μενου του???:confused:

Στα παντα ολα??:ninja:

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με ενα language pack αν το περασω αλλαζει γλωσσα ο υπολογιστης και στα μενου του???:confused:

Στα παντα ολα??:ninja:

 

Τα παντα ολα τι να λεμε τωρα:D Ολα θα μετατραπουν στα Ελληνικα.

 

Updates έχετε βρει στο Windows Updates - εκτος απο Windows Defender και Office?

 

Μπα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το αγγλικό γλωσσικό πακέτο έχω μιας και το ελληνικό πακέτο δεν έχει μεταφραστεί πλήρως.

 

Η RC έκδοση των Windows 7 έχει και άλλες εκδόσεις (Home & Pro) ή μιλάς για την "κανονική" (RTM) έκδοση των Windows 7;:worry:

H RC που είχα εγώ ήταν Ultimate , και σε αυτήν με ένα απλό windows update κατέβαζες το ελληνικό lanuage pack και τα πέρναγες πανεύκολα. Τα κανονικά windows 7 που έχω περάσει τώρα (RTM) είναι Professional και δε γίνεται να βάλεις ελληνικά μέσω windows update. Θέλει άλλη παντέντα μέσω του command promt και φυσικά να έχεις κατεβάσει το language pack από msdna.

Link to comment
Share on other sites

Τα παντα ολα τι να λεμε τωρα:D Ολα θα μετατραπουν στα Ελληνικα.

Σχέδον όλα.Αν εξαιρέσεις τα "Welcome","Please Wait","Speakers",Logged On" και το μενού που βρίσκεται κάτω δεξιά στην αρχική οθόνη όλα τ'άλλα είναι στα ελληνικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε σεις! Εγω νομιζα οτι τα language packs ηταν μονο γραμματοσειρες και τα σχετικα! δηλαδη βρισκεις κινεζικα windows και με ενα laguage pack γινονται ελληνικα? μονο σε Ultimate ομως? αλλες εκδοσεις δεν αλλαζουν?
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε σεις! Εγω νομιζα οτι τα language packs ηταν μονο γραμματοσειρες και τα σχετικα! δηλαδη βρισκεις κινεζικα windows και με ενα laguage pack γινονται ελληνικα? μονο σε Ultimate ομως? αλλες εκδοσεις δεν αλλαζουν?

Αλλάζουν και οι άλλες. Αν θέλεις μπορώ να σου πω τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

οχι οκ σε ευχαριστω!! :)

 

Και κατι αλλο που θελω να μαθω.. Σαν νυν torrentas, πλεον βλεπω οτι τα 7 αξιζουν για αγορα. Την upgrade version την ξεχναμε ετσι? Παραγγέλνω κατευθειαν εκδοση με κουτακι, δισκακι και απολα! Αυτοι που κανουν upgrade σε περιπτωση format, τι γινεται??

Αυτες οι dsp, oem, upgrade και retail versions τι διαφορετικο εχουν? (σε vista τις εχω δει μερικες)

Για χρηση σε πολλα pc αγοραζω περισσοτερα license keys?? μπηκα microsoft αλλα εχασα την μπαλα..

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις vista ή xp αγόρασε την upgrade. και αυτή κάνει clean install απλά θέλει να έχεις άλλη εγκατάσταση πρώτα στο δίσκο.

 

αλλιώς περίμενε για τις oem.

 

βέβαια άργησες λίγο γιατί με 40ε περίπου έπαιρνες home premium.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε προεγκατεστημένα Vista (κλασσική περίπτωση σε laptops) μπορούμε να αναβαθμίσουμε σε Windows 7 με πακέτο αναβάθμισης; Τι προϋποθέσεις υπάρχουν; Να φανταστώ ότι αν έχω Vista 32-bit δε μπορώ να πάω στα Windows 7 64-bit με αναβάθμιση; Πρέπει να πάρω πακετάκι κανονικό και να κάνω από την αρχή clean install;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να περάσω ένα update του ArcGIS, διαπίστωσα ότι μου έβγαζε κατά την εγκατάσταση του πακέτου ένα error 1935. Το ίδιο πρόβλημα έχουν συναντήσει και άλλοι χρήστες με άλλα προγράμματα και διαφορετικά software confs.

Το πρόβλημα είναι στο .NET 3.5 SP1 που βάζει από μόνο του φραγμό στο μέγεθος της registry (έτσι το ήρθε!). Το πρόβλημα συνοπτικά και η λύση σε περίπτωση που το συναντήσετε και σεις:

 

Το πρόβλημα

1) Run the .NET Framework Setup Verification Tool (το κατεβάζεις από την MS). You should have 3 Frameworks listed (2.0 SP2, 3.0 SP2, and 3.5 SP1).

Κάντε validate όλα τα frameworks, αυτό που δεν θα περάσει θα είναι το 3.5

 

2) As a Administrator open a Command Prompt and run "SFC /SCANNOW". You should receive a failure regarding the Windows Resource Monitor.

 

Λύση

Τρέχετε το regedit και βάζετε στο HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control

Key: RegistrySizeLimit

Type: REG_DWORD

Value: 0xffffff (4294967295)

Επανεκίνηση και ξανά το (2) SFC /SCANNOW, θα φτιάξει τα πάντα και θα μπορέσετε να ησυχάσετε, ουφ....

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε προεγκατεστημένα Vista (κλασσική περίπτωση σε laptops) μπορούμε να αναβαθμίσουμε σε Windows 7 με πακέτο αναβάθμισης; Τι προϋποθέσεις υπάρχουν; Να φανταστώ ότι αν έχω Vista 32-bit δε μπορώ να πάω στα Windows 7 64-bit με αναβάθμιση; Πρέπει να πάρω πακετάκι κανονικό και να κάνω από την αρχή clean install;

Και εγώ έχω λάπτοπ με προεγκατεστημένα (s)Vista και εγκατέστησα τα 7 και δουλεύει μια χαρά(σχεδόν, είναι κάτι λεπτομέριες).

Link to comment
Share on other sites

για clean install δεν υπάρχει περιορισμός.

 

απλά να πας από την ίδια σε έκδοση στην ίδια νομίζω.

 

για Upgrade πρέπει να έχεις και την ίδια αρχιτεκτονική. βέβαια μόνο ένας τρελός κάνει upgrade.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις vista ή xp αγόρασε την upgrade. και αυτή κάνει clean install απλά θέλει να έχεις άλλη εγκατάσταση πρώτα στο δίσκο.

 

αλλιώς περίμενε για τις oem.

 

βέβαια άργησες λίγο γιατί με 40ε περίπου έπαιρνες home premium.

 

ναι το ξερω αλλα δεν περισσευαν ουτε αυτα :(

 

Τις ΟΕΜ εκδοσεις τις δικαιουμαι εγω ως απλος αγοραστης???

Εκει μπερδευομαι με ολα αυτα τα ΟΕΜ κ DSP και λοιπα που υπαρχουν..

Μπορει καποιος να πει ποιον αφορα ο καθε τυπος??

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε laptop με προεγκατεστημένα Vista 32-bit Home Premium μπορώ να ξεχάσω εντελώς τα Vista και να πάω σε Windows 7 64-bit Professional ή Ultimate με καθαρό install, όχι upgrade - δηλαδή σβήσιμο τα πάντα όλα από το σκληρό, πέρασμα όλα από την αρχή; :what:

 

Να ξέρω δηλαδή, μη δώσω τσάμπα τόσα λεφτά και στο τέλος τραβάω τα μαλλιά μου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...