Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή σε laptop με προεγκατεστημένα Vista 32-bit Home Premium μπορώ να πάω σε Windows 7 64-bit Professional ή Ultimate με καθαρό install, όχι upgrade - δηλαδή σβήσιμο τα πάντα όλα από το σκληρό, πέρασμα όλα από την αρχή; :what:

 

Να ξέρω δηλαδή, μη δώσω τσάμπα τόσα λεφτά και στο τέλος τραβάω τα μαλλιά μου.

 

Ετσι ακριβως!! Δηλαδη οχι ακριβως, θα κανεις clean install, δηλαδη θα bootαρεις απο τα 7, θα συνεχισεις την εγκατασταση και θα δημιουργθει ενας φακελος windows.old οπου εκει θα βρισκονται τα αρχεια σου απο τα vista! Θα χασεις μονο προγραμματα κλπ.. ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θενξ! Έτσι θα κάνω, γιατί το έχω για μουσική παραγωγή το συγκεκριμένο laptop και δε θέλω να καθυστερήσω παραπάνω στο εκ νέου στήσιμό του με λάθος επιλογή λειτουργικού. ;)

 

Άρα τώρα δεν έχω παρά να περιμένω την επίσημη κυκλοφορία των Win7.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε laptop με προεγκατεστημένα Vista 32-bit Home Premium μπορώ να ξεχάσω εντελώς τα Vista και να πάω σε Windows 7 64-bit Professional ή Ultimate με καθαρό install, όχι upgrade - δηλαδή σβήσιμο τα πάντα όλα από το σκληρό, πέρασμα όλα από την αρχή; :what:

 

Να ξέρω δηλαδή, μη δώσω τσάμπα τόσα λεφτά και στο τέλος τραβάω τα μαλλιά μου.

:)

 

έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει upgrade από 32 σε 64 bit.

 

ναι το ξερω αλλα δεν περισσευαν ουτε αυτα :(

 

Τις ΟΕΜ εκδοσεις τις δικαιουμαι εγω ως απλος αγοραστης???

Εκει μπερδευομαι με ολα αυτα τα ΟΕΜ κ DSP και λοιπα που υπαρχουν..

Μπορει καποιος να πει ποιον αφορα ο καθε τυπος??

ουσιαστικά μπορείς.

 

και είναι όπως και η fpp - retail έκδοση τελικά. :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πανω που θα εγραφα παραπονα οτι εμενα δεν μου απαντησες !! :p:p

Δηλαδη ξεπεραστηκε το προβλημα με τον περιορισμο στην μητρικη για τις ΟΕΜ εκδοσεις? αν ειναι ετσι αξιζει πραγματικα!

Απλα και μονο εγκυκλοπαιδικα οι DSP που υπαρχουν τωρα και στα Vista θα ξαναβγουν?? Και τι ακριβως ειναι? Διαφορες απο ΟΕΜ/Retail..

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν ξεπεράστηκε, ας πούμε... με ένα τρικ δουλεύει νόμιμα και σωστά.

 

απλά με ένα τηλέφωνο (ενεργοποίηση) και το γνωστό ψέμα (μου κάηκε η μητρική και την άλλαξα) υπάρχει εκ νέου activation. :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε laptop με προεγκατεστημένα Vista 32-bit Home Premium μπορώ να ξεχάσω εντελώς τα Vista και να πάω σε Windows 7 64-bit Professional ή Ultimate με καθαρό install, όχι upgrade - δηλαδή σβήσιμο τα πάντα όλα από το σκληρό, πέρασμα όλα από την αρχή; :what:

 

Να ξέρω δηλαδή, μη δώσω τσάμπα τόσα λεφτά και στο τέλος τραβάω τα μαλλιά μου.

Γιατί δεν παίζεις DUAL BOOT με VISTA και Win7 μαζί?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίζεις DUAL BOOT με VISTA και Win7 μαζί?

 

Vista??? Δε γυρνάω με τίποτα πίσω, δεν υπάρχει περίπτωση! :p

 

Τα Windows 7 είναι καλύτερα στη διαχείριση μνήμης και αρκετά πιο σταθερά, από ό,τι έχω διαβάσει.

Επομένως δε θεωρώ λογικό να συνεχίσω να ταλαιπωρούμαι με τα Vista. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Vista??? Δε γυρνάω με τίποτα πίσω, δεν υπάρχει περίπτωση! :p

 

Τα Windows 7 είναι καλύτερα στη διαχείριση μνήμης και αρκετά πιο σταθερά, από ό,τι έχω διαβάσει.

Επομένως δε θεωρώ λογικό να συνεχίσω να ταλαιπωρούμαι με τα Vista. ;)

Έχεις δίκιο.

Στο πρότεινα μόνο σε περίπτωση που ήθελες για κάποιο λόγο να κρατήσεις και τα VISTA.

Εγώ ας πούμε τα κρατάω, απλά για να υπάρχουν σε περίπτωση κάποιας ασυμβατότητας που τύχει να προκύψει με τα Win7.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Στο πρότεινα μόνο σε περίπτωση που ήθελες για κάποιο λόγο να κρατήσεις και τα VISTA.

Εγώ ας πούμε τα κρατάω, απλά για να υπάρχουν σε περίπτωση κάποιας ασυμβατότητας που τύχει να προκύψει με τα Win7.

Άμα θέλετε μπορείτε να τα βάλετε σε 2ο partition-διαμέρισμα. Xθές το βράδυ το έκανα.:) Για πρώτη φορά έτρεχαν τα Vista(επειδή δεν έχω βάλει προγράμματα:)προς το παρων).9 GB θέλουν για να εγκαταστηθούν:X

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Στο πρότεινα μόνο σε περίπτωση που ήθελες για κάποιο λόγο να κρατήσεις και τα VISTA.

Εγώ ας πούμε τα κρατάω, απλά για να υπάρχουν σε περίπτωση κάποιας ασυμβατότητας που τύχει να προκύψει με τα Win7.

δεν έχει ακούσει κάτι πιο αστείο.

 

υπάρχει το compatibility mode που παίζει σε vista.

 

αν μου βρεις μια εφαρμογή (όχι security ή backup) που να παίζει στο ένα και όχι στο άλλο τότε σε παραδέχομαι.

 

είναι πραγματικά άχρηστο.

 

αν βέβαια έχεις τα pro τότε έχεις και δωρεάν 99% συμβατότητα (πραγματική) με xp.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε Alexkass,εξακολουθει να μη λειτουργει σωστα η σελιδα με την φορμα της δωρεαν αναβαθμισης σε Windows7-για αυτους που δικαιουνται-και συγκεκριμενα κατι παιζει με τον ταχ.κωδικα!Ειχα ενημερωσει σχετικα και πριν 10-15 μερες.Μηπως ξερεις τι μπορει να φταιει?Δοκιμασα και με internet και με Firefox!Η σελιδα της αναβαθμισης εινα:http://www.windows7upgradeoption.com

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παρεις τηλέφωνο την msft hellas.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παρεις τηλέφωνο την msft hellas.

 

Το εκανα,αλλα,μου ειπαν οτι εχει καποιο προβλημα η σελιδα και οτι θα φτιαξει!:mad:

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για όποιον ξέρει. Διάβασα ότι εκτός από την έκδοση Home Basic, όλες οι υπόλοιπες boxed εκδόσεις θα περιέχουν στο πακέτο και 32-μπιτη και 64-μπιτη έκδοση του λειτουργικού. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να εγκαταστήσω σε ένα μηχάνημα που έχω την 32-μπιτη έκδοση και σε ένα άλλο την 64-μπιτη, με την ίδια άδεια, από το ίδιο πακέτο. Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο (δεν ξέρω αν επιτρέπεται, αλλά ρωτάω αν είναι τεχνικώς εφικτό). Και τα δύο μηχανήματα είναι laptop και σκοπεύω να βάλω τα Win7 από την αρχή σβήνοντας εξολοκλήρου τα προεγκατεστημένα Vista. :what:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπσωση οτι τα retail Windows 7 θα περιεχουν και τις 2 εκδοσεις, 32+64.

 

Τουλαχιστον η προσφορα που πουλουσε το amazon για 50 ευρω, ετσι ελεγε.

 

Will I receive a 32-bit or 64-bit version of Windows 7?

 

Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional and Windows 7 Ultimate all ship with 32-bit and 64-bit discs; however, please be aware that only one registration code is provided with each order and this will be applied to whichever disk you choose to register.

Link to comment
Share on other sites

έχεις απόλυτο δίκαιο. έτσι είναι.

 

και έτσι θα είναι με τις retail εκδόσεις.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εβαλα win 7 ultimate thn 7600 χ64 εκδοση και εχω ενα προβλημα με τους drivers του printer Μου.. Ειναι ο hp 9300 και δεν μπορω να βρω πουθενα... μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό με τις εκδόσεις 32-bit και 64-bit στο ίδιο πακέτο (εκτός από την Home Basic) το διάβασα κι εγώ. Το θέμα είναι θα μπορέσω να εγκαταστήσω τα Win7 (ανεξαρτήτως 32-bit ή 64-bit) με την ίδια άδεια σε δύο laptops που έχω ή θα πρέπει να αγοράσω και δεύτερη άδεια;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται ξεχωριστη αδεια για ξεχωριστα μηχανηματα!! Τουλαχιστον ετσι ισχυε, δεν νομιζω οτι αλλαξε κατι!!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται ξεχωριστη αδεια για ξεχωριστα μηχανηματα!! Τουλαχιστον ετσι ισχυε, δεν νομιζω οτι αλλαξε κατι!!

 

Πού θα έχω πρόβλημα δηλαδή; Στην ενεργοποίηση των Windows 7 στο δεύτερο μηχάνημα;

Δηλαδή ελέγχονται οι μητρικές των μηχανημάτων από τη βάση δεδομένων της Microsoft;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, οπότε πρέπει να υπολογίζω για δύο άδειες. Θενξ anyway. :)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πού θα έχω πρόβλημα δηλαδή; Στην ενεργοποίηση των Windows 7 στο δεύτερο μηχάνημα;

Δηλαδή ελέγχονται οι μητρικές των μηχανημάτων από τη βάση δεδομένων της Microsoft;

 

Ειχα δοκιμασει να περασω στο σταθερο το λειτουργικο του λαπτοπ και ο κωδικος δεν εγινε δεκτος! Εχεις ηδη εναν κωδικο και τηλεφωνεις, τον δινεις κ σου δινουν αλλο. Αν λοιπον εχεις παρει ηδη κωδικο δεν μπορεις να τηλεφωνησεις, να δωσεις τον ιδιο κ να σου δωσουν αλλον!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, εγώ που έχω xp μπορώ εγκαταστήσω την 7? Ποιές οι απαιτήσεις? (Εννοώ πόσο χώρο στο δίσκο κτλ)
Link to comment
Share on other sites

http://www.microsoft.com

 

εκεί θα βρεις τις ακριβείς απαιτήσεις.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...