Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτησεις :

1. Απο οτι εχω διαβασει πριν και μετα απο μια αναβαθμιση καλο ειναι να κανεις HFormat. Εαν αλλαξω το product number σε ελληνικο (προκειμενου να μην χασω τα ελληνικα), η διαδικασια αυτη δεν θα παυθει εφοσον θα κανω HFormat? Αν εχω καταλαβει καλα κανεις αλλαγη του code (μεσω Nem) και καπακι αναβαθμιση. Εαν ομως ειναι καλο πριν και μετα να κανεις HFormat, θα χαθει η διαδικασια αλλαγης του code?

Η διαδικασία αλλαγής του product code είναι μόνιμη και δεν χάνεται με hard format, είναι άσχετα μεταξύ τους. Το hard format έχει σχέση μόνο με το λογισμικό της συσκευής. Είναι καλό να κάνεις hard format μετά την ολοκλήρωση της αναβάθμισης σε συσκευή και κάρτα μνήμης.

2. Αν περασουμε τη νεα version θα μπορουμε να βαζουμε unsigned εφαρμογες, μεσω του γνωστου τροπου?

Επειδή μέχρι στιγμής ή τελευταία αναβάθμιση δεν είναι hackable θα πρέπει να περνάμε unsigned εφαρμογές με το παλιό κλασσικό τρόπο, δηλαδή υπογράφουμε τις εφαρμογές στο pc μας και μετά τις κάνουμε εγκατάσταση στο κινητό μας.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή μέχρι στιγμής ή τελευταία αναβάθμιση δεν είναι hackable θα πρέπει να περνάμε unsigned εφαρμογές με το παλιό κλασσικό τρόπο, δηλαδή υπογράφουμε τις εφαρμογές στο pc μας και μετά τις κάνουμε εγκατάσταση στο κινητό μας.

 

Βασικα αυτον τον τροπο εννοουσα...μεσω pc....οποτε οκ...

 

Εχω καποιες ερωτησεις για το format της καρτας μνημης...μπορω να της κανω εδω? (εχω διαβασει τα faq και τους οδηγους)

Link to comment
Share on other sites

 

Και τώρα για το καινούργιο update.. ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! :):)ήθελα να ρωτήσω αν τελικά κάποιος έχει επίσημο changelog... αυτο έχω βρει μεχρι τωρα, δειτε το...

 

There is no official changelog yet so these are the main changes detected:

 

Kinetic scrolling everywhere except: main menu, application menu, browser;

Home style widget with Nokia 5530;

if you rotate the phone horizontally on messages, it automatically activates the QWERTY keyboard;

Refresh Icons “Sharing Online”, “Configuring Accessories”, “Configure Phone”;

Improved application “Updating Applications”, which also renames Upgrade SW;

The application “Data transfer” was also implemented in “Settings”;

Real Player Updated to 12 October 2009;

Touch more responsive;

Improved stability;

Update: kinetic Scrolling have been added to the firmware, Finally!

 

 

Επίσης για τα παιδία που έχουν το παρακάτω product code ισχυει η αναβαθμιση:

Latest available software for Nokia 5800 XpressMusic, product code 0573761

Version: 40.0.005

Την έκανα και εγώ την αναβάθμιση αλλά μέχρι στιγμής δεν εντόπισα καμιά οπτική αλλαγή, τυφλός είμαι ρε παιδιά ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ την αναβάθμιση αλλά μέχρι στιγμής δεν εντόπισα καμιά οπτική αλλαγή, τυφλός είμαι ρε παιδιά ;

 

Πρέπει να επιλέξεις την contact bar και όχι τη shortcut bar για να δεις την νέα Αρχική Σελίδα. Ομως θα χάσεις την εμφάνιση του ημερολογίου (υπενθυμίσεις) και δεν θα φαίνεται στην αρχική σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ την αναβάθμιση αλλά μέχρι στιγμής δεν εντόπισα καμιά οπτική αλλαγή, τυφλός είμαι ρε παιδιά ;

Σε πηραν κανενα τηλεφωνο?

Εχει αλλαγη εκει σιγουρα!!!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επιλέξεις την contact bar και όχι τη shortcut bar για να δεις την νέα Αρχική Σελίδα. Ομως θα χάσεις την εμφάνιση του ημερολογίου (υπενθυμίσεις) και δεν θα φαίνεται στην αρχική σελίδα
ok τώρα τις είδα τις αλλαγές. Δεν χάθηκαν οι συντομεύσεις που είχα βάλει απλώς τις έχει βάλει απο κάτω

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

ok τώρα τις είδα τις αλλαγές. Δεν χάθηκαν οι συντομεύσεις που είχα βάλει απλώς τις έχει βάλει απο κάτω

 

Δεν χάνονται οι συντομεύσεις των εφαρμογών, απλά δεν εμφανίζει τις υπενθυμίσεις σου (οι γιορτές, γεννέθλια, συναντήσεις κτλπ) πλέον στην αρχική σελίδα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μετα την αναβαθμηση το μεσαιο κουμπι (ασπρο) μου αναβοσβηνη λες και εχς κανενα μηνημα στην αναμονη ενω δεν εχω τιποτα.τι να κανω??
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μετα την αναβαθμηση το μεσαιο κουμπι (ασπρο) μου αναβοσβηνη λες και εχς κανενα μηνημα στην αναμονη ενω δεν εχω τιποτα.τι να κανω??

 

Υπήρχε και πριν ,κοίταξε τις ρυθμίσεις σου .

Είναι η λεγόμενη "αναπνοή ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να αλλάξουμε lock code; Δυστυχώς η αναβάθμιση δεν μου έκατσε, το τηλέφωνο πάγωσε, τεσπα εφαγε flashαρισμα με phoenix στην 31 και τωρα ανοίγει αλλά μου ζητάει lock code που δεν ειναι 12345 παρότι του εκανα και 2-3 hard reset μετά πατώντας τα κουμπιά!

 

Ψάχνοντας ειδα οτι αλλάζει με το jaf αλλά δεν βλέπει με τπτ το τηλέφωνο (ίσως επειδή κολλάει στην οθόνη του κωδικού και δεν ανοιγει τελείως;;) πρέπει να το δουν τα windows πρώτα για να το δει το jaf;

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σιγουρα εχει απαντηθει καπου αλλα ψαχνω κ στο google αλλα δεν βρισκω ακρη...το Kinetic scrolling τι ακριβως ειναι??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σιγουρα εχει απαντηθει καπου αλλα ψαχνω κ στο google αλλα δεν βρισκω ακρη...το Kinetic scrolling τι ακριβως ειναι??

 

http://video.google.com/videosearch?hl=el&lr=&resnum=0&q=kinetic+scrolling&safe=images&um=1&ie=UTF-8&ei=QgpPS_TnJtiO_AbiruSjCg&sa=X&oi=video_result_group&ct=title&resnum=5&ved=0CCYQqwQwBA#

 

Ότι δεν μπορεις να βρεις στο google... βρες το στο youtube :D

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω hackable δεν ειναι...με το χειροκινητο sign μεσω SignSIS δουλεουν οι εφαρμογες ετσι?απλα δεν μπορουμε να βαλουμε Heloox
Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω hackable δεν ειναι...με το χειροκινητο sign μεσω SignSIS δουλεουν οι εφαρμογες ετσι?απλα δεν μπορουμε να βαλουμε Heloox

 

Έχει αναφερθεί στα τελευταία posts...

Δεν είναι hackable,και λειτουργει κανονικά το χειροκινητο signing των εφαρμογών...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τo update αλλα παλι οταν ανοιγω το τηλεφωνο κολλαει και πρεπει να βγαλω την καρτα μνημης οπως επισης δεν εμφανιζει και τις συντομευσεις στην αρχικη οθονη...αυτο δεν ειναι θεμα software?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

@stagml Όσες φορές και αν το αλλάξεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν κρατιούνται κάπου οι αλλαγές των product codes.

@rigasnic1982 Πήγαινε στα μηνύματα πάτα επιλογές, μπες στο φάκελο SIΜ και σβήσε ότι μηνύματα έχεις εκεί μέσα.

@andreas1022 Δεν χάνεις τίποτα από δεδομένα, εφαρμογές κτλ είτε αναβαθμίσεις μέσω FOTA ή NSU.

 

Το αναφέρω εδώ για να μην γεμίζει το θέμα του 5800 με ποστ που αφορούν το hack, μέχρι στιγμής η τελευταία έκδοση firmware δεν είναι hackable (http://helloox2.com/?page=news). Για ότι άλλο έχει σχέση με hack παρακαλώ στο αντίστοιχο θέμα. :)

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου εκανε μερικα δευτερα αναζητηση μεχρι που τα βρηκε

και τα σβησα..

 

:)

Edited by gianpithio
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους εδω μεσα..

 

Εχω βρει απο pixmania το συγκεκριμενο κινητο με 219€ +14€ μεταφορικα αλλα εχει Εσωτερικά μενού σε γερμανικά , anglais, fran

 

Να το παρω μιας και απο τα ελληνικα μαγαζια που εχω δει κανενας δεν το εχει διαθέσιμο και σε καλη τιμη ??

 

Υπαρχει αναβαθμιση του fw σε ελληνικο ?

 

 

 

(εαν εχει απαντηθει ξανα συγνωμη αλλα ειναι και πολυ μεγαλα τα θεματα πια για αναγνωση ενα ενα )

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι hackable αλλα αν ηδη ειναι τι γινεται?λεω στην περιπτωση που δεν κανουμε format αλλα το κανουμε ετσι οπως ειναι...

εκει θα χρειαστουμε με να κανουμε οτιδηποτε sign ή επειδη θα ειναι ηδη χακαρισμενο δεν υπαρχει προβλημα?

 

το δοκιμασε κανεις?

Link to comment
Share on other sites

το εκανα χωρις κανενα format ολα καλα απλα μετα την πρωτη φορα που ενεργοποιηθηκε και θεωρητικα ηταν ετοιμο ειχε ενα κολλημα και του εκανα ενα reboot και ολα εστρωσαν μια χαρα..

το kinetic καπως μουφα περιμενα κατι πιο ομορφο ειδικα για browsing...

οσο γι ασταθεροτητα να δουμε και επισης αν αλλαξε και λιγο το θεμα μπαταριας και το ποσο πιο σωστα ανταποκρινονται οι μπαριτσες στην πραγματικοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το τεστάρατε,είδατε αν λύθηκε το πρόβλημα με το ξυπνητήρι που χτυπάει 3-4 λεπτά μετά?

 

Εγώ σήμερα-αύριο θα βρω χρόνο για hformats,αναβάθμιση κτλ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

αντιμετωπιζω το εξης προβλημα

μολις ανοιγω το τηλεφωνο μου και περναει στην αναμονη ,εγω παο να το ξεκλειδωσω απο το πλαιο οπως καθε φορα και τοτε η οθονη δειχνει οριζοντιες γραμμες σαν παρασιτα με αποτελεσμα να πρεπει να το κλεινω και να το ανοιγω αλλα και παλι τα ιδια... εχει συμβει σε καποιον αλλον βρε παιδια τι να κανω;

ευχαριστω:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μόλις έκανα αναβάθμιση με το OVI SUITE, χωρίς προηγουμένως να κάνω hard format. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές αλλά θέλω να κοινοποιήσω ότι το χακάρισμα της συσκευής με το Helloox2 έχει παραμείνει! και το ROMPatcer+ είναι ενεργό. Επίσης πριν την αναβάθμιση έκανα και ένα backup χωρίς όμως με το πέρας της αναβάθμισης να κάνω επαναφορά των ρυθμίσεων.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει την αναβάθμιση σε κινητό που αγοράστηκε από το Media Markt; Δε το βλέπω να γλιτώνω τη διαδικασία με την αλλαγή product code. :(

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν έχει καταφέρει κανείς να επιλέξει στον default browser ή στον Opera, να γίνει η σύνδεση μέσω WAP. Έχω Wind Plus Non Stop αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμη να συνδέεται μέσω WAP παρά μόνο μέσω GPRS με αποτέλεσμα να χρεώνομαι τζάμπα! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις! Το θέμα με το WAP ήδη ρυθμίστηκε. Αφού πάρω back up θα προχωρήσω και με το Nemesis για να κάνω αναβάθμιση!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

αντιμετωπιζω το εξης προβλημα

μολις ανοιγω το τηλεφωνο μου και περναει στην αναμονη ,εγω παο να το ξεκλειδωσω απο το πλαιο οπως καθε φορα και τοτε η οθονη δειχνει οριζοντιες γραμμες σαν παρασιτα με αποτελεσμα να πρεπει να το κλεινω και να το ανοιγω αλλα και παλι τα ιδια... εχει συμβει σε καποιον αλλον βρε παιδια τι να κανω;

ευχαριστω:)

 

Το ίδιο μου έκανε και μένα και πήγε δυο φορές για service και να δούμε αν φτιάχτηκε..μόλις σήμερα το πήρα μετά από 3 μήνες σύνολο..

 

Αν είναι το γνωστό πρόβλημα τότε είναι θέμα hardware, της οθόνης δηλαδή και θα πρέπει να οπλιστείς με όση υπομονή έχεις. Θα σου πουν και τα άλλα παιδιά τη γνώμη τους, αν είσαι τυχερός με ένα hard reset θα φτιάξει αλλά χλωμό το κόβω...

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...