Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε ταχυτητα κινητου καμια ακομη...

χτες οπως ειπα και καπου αλλου μου εκλεισε ξαφνικα ο opera κατι που με ξενισε εκτος και αν απλα εφαγε φρικη (που αυτο ευχομαι)...

συμφωνα με τη θεωρια ναι εχεις οση διαθεσιμη μνημη εχεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αλλαζοντας την cache ισχυει πλεον η καρτα μνημης ως RAm? δηλαδη μιλαμε για 7GB μνημη ΡΑΜ? δεν το εχω καταλαβει καλα! και ολες οι εφαρμογες χρησιμοποιουν αυτην την cache ή θα πρεπει για καθε μια να την αλλαζω και πως? Εχετε δει διαφορα στην ταχυτητα του κινητου αφοτου το κανατε?

 

η μνημη ραμ ειναι προσωρινη μνημη και στο 5800 ειναι 120 mb και ειναι συγκεκριμενη.η c ειναι ο σταθερος σκληρος δισκος της συσκευης και e ειναι η καρτα μνημης. αλλαζοντας την cache ο internet broswer αντι να αποθηκευει τα προσωρινα αρχεια στην c που ειναι μονο 80mb και γεμιζει γρηγορα,τα αποθηκευει στην e που ειναι 8 giga οποτε δε γεμιζει ευκολα και δεν σε πεταει εξω ξαφνικα ο broswer. θεωρητικα....:p

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

και πως αλλάζουμε την cache για να αποθηκεύει τα προσωρινά αρχεία στην e??

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2946632#post2946632 :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

To να αλλάξεις την cache του Nokia Browser είναι άδικος κόπος αφού το μονο που κάνει είναι να κρατάει προσωρινά τα αρχεία που κατεβάζεις και κάποια άλλα αρχεία που συνήθως δεν ξεπερνάνε τα 4MB, αν πας στο Σβήσ.δεδομ.εμπιστευτ.->Προσωρινή μνήμη καθαρίζουν αμέσως.

 

Αλλαζοντας την cache ισχυει πλεον η καρτα μνημης ως RAm? δηλαδη μιλαμε για 7GB μνημη ΡΑΜ?

 

Άλλο η RAM, άλλο η μνήμη τηλεφώνου (C:\) και η κάρτα μνήμης (E:\)

Link to comment
Share on other sites

http://img15.imagehosting.gr/out.php/t1247382_immagine1-2.jpg

http://www.symbianplanet.net/2009/11/confermato-lo-scrolling-cinetico-con-il-fw-v3540-del-nokia-5800-xpressmusic/#more-13666

Εντονη φημολογία που μάλλον θα υλοποιηθεί σύντομα κάνει λόγο για την ενσωμάτωση kinetic scrolling στο 5800 με τις επερχόμενες αναβαθμίσεις λογισμικού 35 ή 40,για να δούμε....;),ευχάριστα τα νέα πάντως....:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα νέα. Λέει ότι δεν θα αναβαθμιστεί η οθόνη αναμονής. Θα ήταν καλό να μπορούσαμε να έχουμε πολλαπλές κυλιόμενες επαφές μαζί με την μπάρα εφαρμογών (σαν το Χ6 δηλαδή). Απ'ότι λένε, θα έχουμε το widget του music player που είναι επίσης φανταστική προσθήκη.

 

Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

η μνημη ραμ ειναι προσωρινη μνημη και στο 5800 ειναι 120 mb και ειναι συγκεκριμενη.η c ειναι ο σταθερος σκληρος δισκος της συσκευης και e ειναι η καρτα μνημης. αλλαζοντας την cache ο internet broswer αντι να αποθηκευει τα προσωρινα αρχεια στην c που ειναι μονο 80mb και γεμιζει γρηγορα,τα αποθηκευει στην e που ειναι 8 giga οποτε δε γεμιζει ευκολα και δεν σε πεταει εξω ξαφνικα ο broswer. θεωρητικα....:p

 

Δηλαδή η αλλαγή του cache επίκειται μόνο στο Browsing και το Internet? Για τις αλλες εφαρμογες? Εμενα αυτη ειναι η βασικη απορια μου...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η αλλαγή του cache επίκειται μόνο στο Browsing και το Internet? Για τις αλλες εφαρμογες? Εμενα αυτη ειναι η βασικη απορια μου...

Ναι είναι μόνο για το browsing. Αυτό μόνο που κάνει είναι να μας δίνει μεγαλύτερο χώρο για να αποθηκεύονται τα προσωρινά αρχεία του browser έτσι ώστε να μην κλείνει ο web browser μετά από λίγη χρήση. Που έτσι κι αλλιώς θα κλείσει, γιατί το πρόβλημα δεν είναι μόνο στον αποθηκευτικό χώρο των προσωρινών αρχείων αλλά και στην μνήμη RAM.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλημερα άντιμετωπιζω ενα προβλημα προσπαθω να συνδεθω με το OVI over the air απο το κινητο και μου βγαζει το εξης μην: application initialisation failed.(ειδοποιηση δεσμης) γιατι? και δεν συνδεεται....ξερει κανεις? εχω κανει απεγκατασταση του ovi και ξανα παλι εγκατασταση και παλι το ιδιο ......( ξαναστειλα το μην γιατι δεν απαντησε καποιος)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα άντιμετωπιζω ενα προβλημα προσπαθω να συνδεθω με το OVI over the air απο το κινητο και μου βγαζει το εξης μην: application initialisation failed.(ειδοποιηση δεσμης) γιατι? και δεν συνδεεται....ξερει κανεις? εχω κανει απεγκατασταση του ovi και ξανα παλι εγκατασταση και παλι το ιδιο ......( ξαναστειλα το μην γιατι δεν απαντησε καποιος)

 

Προσπάθησε να βρεις τον φακελο που αποθηκευεται το ovi, κανε αφαιρεση του προγραμματος απο το κινητο και μετα σβησε τον φακελο manually απο τον X-Plore. Εγκατεστησε το προγραμμα ξανα.Γενικοτερα το OVI και εμενα μου προκαλουσε προβλημα και μαλιστα κατα την εκκινηση του κινητου μου ανοιγε μια καρτελα να συνδεθει στο ιντερνετ συνεχεια και ηταν πολυ ενοχλητικο... Μπορεις να ξεγραψεις το προγραμμα και να κανεις την δουλεια σου μεσω PC που ειναι καλυτερα και πιο ευχρηστα.. Προσπαθησε επισης να πας στο "ενημερωσεις προγραμματων" μπας και εχει βγαλει καμια αναβαθμιση η ΝΟΚΙΑ να εγκαταστησεις την πιθανη νεα εκδοση...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβαθμιση την τελευταια και πηγα να κανω επεξεργασια σε μια φωτο για να την βγαλω μπροστα στην επιφανεια και τίποτα δεν δουλευει η επεξεργασια εχει υπ΄οψιν του κανενας τι συμβαινει και αν δεν το εχετε παρατηρησει για τσεκαρετε το και δωστε μου σας παρακαλω μια λυση γιατι θα τρελαθω ημουν ετοιμος να πεταξω το κινητο στον τοιχο να το κανω χιλια κομματια η επεξεργασια ητανμ αυτο που δουλευα κατα 70% στο κινητο γιατι εβγαζα φωτο τα παιδια μου και μετα της προσαρμοζα σαν ταπετσαρια σας παρακαλω βοηθεια.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

 

Αναφορικα με το παραπανω post και με το θεμα που ειχε προκυψει θα ηθελα να σας ενημερωσω προκειμενου να γνωριζετε και οι υπολοιποι χρηστες του forum οτι το προβλημα με την επεξεργασια στις φωτο και οχι μονο καθως μου δημιουργησε και αλλα προβληματα οπως οταν με καλουσαν ανοιγε απο μονο του το μεγαφωνο, οτι ηθελα να διαγραψω απο την καρτα μνημης δεν το διεγραφε και μου εγραφε σφαλμα γενικου συστηματος και αλλα πολλα για ολα τα παραπανω λοιπον σας ενημερωνω οτι ο θυτης ηταν η μαμα καρτα μνημης η οποια και προφανως ειχε απεβιωσει εις τοπον χλοερον. Ευχαριστω για την οποια βοηθεια σας ευστοχη η αστοχη και ενα συγνωμη απο μερους μου για το βεβιασμενο της κρισης μου σε οτι εχει να κανει με την νοκια

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα με το παραπανω post και με το θεμα που ειχε προκυψει θα ηθελα να σας ενημ............μη απο μερους μου για το βεβιασμενο της κρισης μου σε οτι εχει να κανει με την νοκια

 

ΜΠΡΑΒΟ φιλε μου που λυθηκε το προβλημα σου... πραγματικα το χαρηκα! Παντα να ξερετε για ολα ευθυνονται οι καρτες μνημης! Τα προβληματα του hardware φαινονται εξ αρχης...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ φιλε μου που λυθηκε το προβλημα σου... πραγματικα το χαρηκα! Παντα να ξερετε για ολα ευθυνονται οι καρτες μνημης! Τα προβληματα του hardware φαινονται εξ αρχης...

 

...και συνήθως προκύπτουν επειδή πολλοί ξεχνάνε να κάνουν κατάργηση της συσκευής όταν αποσυνδέουν το καλώδιο κατα τη μαζική αποθήκευση ή πριν τη βγάλουν απο τον reader.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σήμερα το κινητό έπαθε κάτι πολύ περίεργο.από το μεσημέρι όταν και το έβαλα να φορτίσει λόγω ένδειξης για φόρτιση,έσβησε και δεν ξαναάνοιξε!δείχνει κανονικά ότι φορτίζει,αλλά δεν ανοίγει!μετά από πολύ παρακάλι άνοιξε κανονικά(1 φορά) με pin και έδειχνε ότι φορτίζει,ενώ παράλληλα έλεγε ότι η μπαταρία είναι άδεια!έσβησε και δεν έχει ξαναανοίξει!τι κάνω τώρα ? :S
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να το ανοιξεις χωρις την καρτα μνημης?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σήμερα το κινητό έπαθε κάτι πολύ περίεργο.από το μεσημέρι όταν και το έβαλα να φορτίσει λόγω ένδειξης για φόρτιση,έσβησε και δεν ξαναάνοιξε!δείχνει κανονικά ότι φορτίζει,αλλά δεν ανοίγει!μετά από πολύ παρακάλι άνοιξε κανονικά(1 φορά) με pin και έδειχνε ότι φορτίζει,ενώ παράλληλα έλεγε ότι η μπαταρία είναι άδεια!έσβησε και δεν έχει ξαναανοίξει!τι κάνω τώρα ? :S

 

Θεωρω πως το προβλημα σου εντοπιζεται ξεκαθαρα στην μπαταρια ή τον φορτιστή. Ενα απο τα δυο τα εχουν παιξει, να ευχεσαι να ειναι ο φορτιστης να τον αντικαταστησεις! Επισκεψου καποιο μαγαζι με service... ΠΟΣΟ καιρο εχεις το κινητο?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!!! εχω ενα προβληματακι..εχω κανει αναβαθμηση στο κινητο μου και απο τοτε που την εκανα,εκει που ειμαι ειτε στο ευρετηριο η στα μηνηματα η οπουδηποτε αλλου ξαφνικα μαυριζει η οθονη.ανοιγοκλεινω τον διακοπτη που ειναι στο πλαι και ολα ενατξει μετα.τι φταει??
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να κανεις hard format στην συσκευη και format στην καρτα μνημης. Μετα να τα περασεις ολα απο την αρχη.. Λογικα θα στρωσει :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως το προβλημα σου εντοπιζεται ξεκαθαρα στην μπαταρια ή τον φορτιστή. Ενα απο τα δυο τα εχουν παιξει, να ευχεσαι να ειναι ο φορτιστης να τον αντικαταστησεις! Επισκεψου καποιο μαγαζι με service... ΠΟΣΟ καιρο εχεις το κινητο?

τελικά τα έπαιξε ο φορτιστής γιατί το φόρτισα με επιτυχία από το φορτιστή του αυτοκινήτου!το έχω 8 μήνες περίπου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!!! εχω ενα προβληματακι..εχω κανει αναβαθμηση στο κινητο μου και απο τοτε που την εκανα,εκει που ειμαι ειτε στο ευρετηριο η στα μηνηματα η οπουδηποτε αλλου ξαφνικα μαυριζει η οθονη.ανοιγοκλεινω τον διακοπτη που ειναι στο πλαι και ολα ενατξει μετα.τι φταει??

 

τσεκαρε μια στα ποσα second το εχεις να κλειδωνει μονο του...

γιατι πολυ πιθανον να το εχεις σε πολυ λιγα δευτερολεπτα...

βαλτο σε μια τιμη 1 λεπτο για να το τσεκαρεις και αναλογα μετα το προσαρμοζεις...

 

//φυσικα αν τα εχεις κανει αυτα ηδη και επιμενει το προβλημα η λυση του format ειναι η λυση που ακολουθει...

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα έπαιξε ο φορτιστής γιατί το φόρτισα με επιτυχία από το φορτιστή του αυτοκινήτου!το έχω 8 μήνες περίπου!

 

Κλασσικη περιπτωση βλαβης... μπορεις να τον αντικαταστησεις δωρεαν και καλυτερα να το κανεις αμεσα διοτι θα σου επηρρεασει την μπαταρια...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικη περιπτωση βλαβης... μπορεις να τον αντικαταστησεις δωρεαν και καλυτερα να το κανεις αμεσα διοτι θα σου επηρρεασει την μπαταρια...

όταν λες δωρεάν?ο φορτιστής καλύπτεται από την εγγύηση?δεν το ήξερα και σκόπευα να αγοράσω καινούριο!

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε μια στα ποσα second το εχεις να κλειδωνει μονο του...

γιατι πολυ πιθανον να το εχεις σε πολυ λιγα δευτερολεπτα...

βαλτο σε μια τιμη 1 λεπτο για να το τσεκαρεις και αναλογα μετα το προσαρμοζεις...

 

//φυσικα αν τα εχεις κανει αυτα ηδη και επιμενει το προβλημα η λυση του format ειναι η λυση που ακολουθει...

 

Σε ευχαριστω!! το εχω τσεκαρει και αυτο αλλα το ιδιο γινετε.μαλλον format θα παιξει.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες δωρεάν?ο φορτιστής καλύπτεται από την εγγύηση?δεν το ήξερα και σκόπευα να αγοράσω καινούριο!

Έχει εγγύηση 6 μήνες όπως και όλα τα αξεσουάρ. Αν έχουν περάσει οι 6 μήνες τότε δεν σε καλύπτει η εγγύηση και θα πρέπει να αγοράσεις άλλον, εκτός και αν μπορούν να στο επισκευάσουν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...