Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα

 

Προσπαθώ να κάνω αναβάθμηση το λογισμικο του κινητού μου από την έκδοση v 40.0.005 στην 51... Κατεβάζει το πρόγραμμα μια χαρά όταν όμως το κινητό κάνει επανεκκήνιση (για να βάλει την αναβάθμηση) τότε δεν κάνει τπτ...Ανοίγει κανονικά και μου λέει ότι δεν μπορει να κάνει την αναβάθμηση και ότι πρέπει να επικοινωνίσω με το μαγαζί από το οποίο αγόρασα το κινητό.... Το κινητό το αγόρασα από το e-shop. και ο τύπος του είναι "rm-356"....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατι; μηπως ξερεις πως να κάνω την αναβάθμιση;

 

Θα μπορούσα να πω καμιά κακία τώρα, για το ότι πριν ποστάρουμε κάνουμε και καμιά αναζήτηση...

Ούτε καν το thread δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις αλλιώς θα έβρισκες αυτό:

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

Edited by mpapad
Διόρθωση πονταρίσματος... thanks othon
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πω καμιά κακία τώρα, για το ότι πριν ποντάρουμε κάνουμε και καμιά αναζήτηση...

Ούτε καν το thread δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις αλλιώς θα έβρισκες αυτό:

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Το εχω διαβάσει το thread, όμως το δικό μ το κινητό δεν είναι από την vodafone, και ο τύπος του είναι rm-356. Λογικα δεν θα έπρεπε να κάνω την αναβάθμιση χωρίς πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πω καμιά κακία τώρα, για το ότι πριν ποντάρουμε κάνουμε και καμιά αναζήτηση...

Ούτε καν το thread δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις αλλιώς θα έβρισκες αυτό:

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

:lol::lol::lol:

Μην τον πιάνεις απ΄τα μούτρα βρε mpapad, νέο μέλος είναι το παλικάρι...

Κι εσύ όμως, μ' αυτό το ποντάρισμα....μ' έστειλες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Το εχω διαβάσει το thread, όμως το δικό μ το κινητό δεν είναι από την vodafone, και ο τύπος του είναι rm-356. Λογικα δεν θα έπρεπε να κάνω την αναβάθμιση χωρίς πρόβλημα;

 

Σχεδόν η πλειοψηφία με τα 5800 είναι RM-356. Το λέει και το thread στην αρχή.

Και δεν έχουμε όλοι Vodaphone...

Το link που σου έδωσα, πάντως έχει όλες τις πληροφορίες για την αναβάθμιση.

Αυτό που κάνω εγώ πάντως είναι backup πριν την αναβάθμιση και μετά συνδέω το τηλέφωνο με το router με Wi-Fi και βάζω το Over the Air.

Αν πάντως βλέπεις ότι δε τα καταφέρνεις μπορείς να το πας σε Nokia Care και να στο αναβαθμίσουν.

 

:lol::lol::lol:

Μην τον πιάνεις απ΄τα μούτρα βρε mpapad, νέο μέλος είναι το παλικάρι...

Κι εσύ όμως, μ' αυτό το ποντάρισμα....μ' έστειλες!

 

Σορρυ, γράψε λάθος. :lol:

Αυτό για το νέο μέλος πάντως... πριν ποστάρω στο thread είχα διαβάσει 3000 μηνύματα ( από το part 1).

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. γινεται μετα απο φλασαρισμα στο 5800 του firmware του c6 να επιστρεψω αν θελω στο αρχικο firmware του 5800 δηλ στο v51. επισης οταν συνδεομαι στο ovi θα το αναγνωριζει σαν c6 ή σαν 5800 με το firmware του c6? υπαρχει κινδυνος να μην ισχυει η εγγυηση αν παρουσιαστει καποιο προβλημα?τελος ολες οι λειτουργιες δουλευουν κανονικα μετα το φλασαρισμα?ευχαριστω προκαταβολικα και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. γινεται μετα απο φλασαρισμα στο 5800 του firmware του c6 να επιστρεψω αν θελω στο αρχικο firmware του 5800 δηλ στο v51. επισης οταν συνδεομαι στο ovi θα το αναγνωριζει σαν c6 ή σαν 5800 με το firmware του c6? υπαρχει κινδυνος να μην ισχυει η εγγυηση αν παρουσιαστει καποιο προβλημα?τελος ολες οι λειτουργιες δουλευουν κανονικα μετα το φλασαρισμα?ευχαριστω προκαταβολικα και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

 

Οποιοδηποτε ΄πειραγμα΄ της συσκευης αυτοματως αχρηστευει την εγγυηση. Αυτο ειναι κανονας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. γινεται μετα απο φλασαρισμα στο 5800 του firmware του c6 να επιστρεψω αν θελω στο αρχικο firmware του 5800 δηλ στο v51. επισης οταν συνδεομαι στο ovi θα το αναγνωριζει σαν c6 ή σαν 5800 με το firmware του c6? υπαρχει κινδυνος να μην ισχυει η εγγυηση αν παρουσιαστει καποιο προβλημα?τελος ολες οι λειτουργιες δουλευουν κανονικα μετα το φλασαρισμα?ευχαριστω προκαταβολικα και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

 

αν θελεις να πας ξανα στην v51 με κανονικο φλασαρισμα μπορεις.ναι το ovi σε αναγνωριζει ως c6 ;)

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να αλλάξουμε firmware στο 5800 με αυτό του C6;

Μήπως αλλάζοντας το product-code σε κάποιο από αυτά του C6;

Στο C6 θα υπάρχει η πλήρης έκδοση των χαρτών OVI;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να αλλάξουμε firmware στο 5800 με αυτό του C6;

Μήπως αλλάζοντας το product-code σε κάποιο από αυτά του C6;

 

Δε νομίζω να ήταν τόσο απλό το θέμα. Θα έπρεπε να είχες ίδιο hardware για να μπορέσει να δουλέψει το κόλπο.

Αν σε ενδιαφέρει πάντως, μερικές σελίδες πιο πίσω είχε αναφερθεί ένα firmware για C6 το οποίο είναι συμβατό με 5800.

 

Πάντως δε πιστεύω να καλυτερέψει τίποτα εκτός από τη homescreen και το πιο πιθανό είναι να έχει επίπτωση στη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να αλλάξουμε firmware στο 5800 με αυτό του C6;

Μήπως αλλάζοντας το product-code σε κάποιο από αυτά του C6;

Στο C6 θα υπάρχει η πλήρης έκδοση των χαρτών OVI;

Όπως εγκαθιστάς οποιοδήποτε μονταρισμένο firmware.

Θέλει κατέβασμα με navi, αλλαγή με τα πειραγμένα αρχεία και φλασάρισμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@deadp

δηλαδη τωρα δεν εχεις ovi maps ?????

και δεν καταλαβαινω τι θελεις?

το 5800 εχει αν θες ported c6 fw

αν το κανεις για τους χαρτες παντως μουφα

τσαμπα το c6 τρωει μπαταρια το φτιαξαν ομως σιγουρα εχει μελλον και δρομο

για την ωρα αν θες βαλε την 51 και περιμενε!!!!

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως κανω οταν θελω να μπω μεσω wifi του σπιτιου μου στο νετ με οπερα μινι να ΜΗΝ μου ζηταει καθε φορα τον κωδικο του ρουτερ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως κανω οταν θελω να μπω μεσω wifi του σπιτιου μου στο νετ με οπερα μινι να ΜΗΝ μου ζηταει καθε φορα τον κωδικο του ρουτερ?

 

Από τα ασύρματα δίκτυα επιλεγείς αυτό που θέλεις, βάζεις τον κωδικό όταν στο ζητήσει και μετά το αποθηκεύει και δεν στο ξαναζηταει. Σε μένα έτσι λειτουργεί. Το ξαναδοκιμασα πριν από λίγο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από τα ασύρματα δίκτυα επιλεγείς αυτό που θέλεις, βάζεις τον κωδικό όταν στο ζητήσει και μετά το αποθηκεύει και δεν στο ξαναζηταει. Σε μένα έτσι λειτουργεί. Το ξαναδοκιμασα πριν από λίγο.

 

ετσι και σε μενα .μια φορα τον εβαλα και μετα μπαινει αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

@deadp

δηλαδη τωρα δεν εχεις ovi maps ?????

και δεν καταλαβαινω τι θελεις?

το 5800 εχει αν θες ported c6 fw

αν το κανεις για τους χαρτες παντως μουφα

τσαμπα το c6 τρωει μπαταρια το φτιαξαν ομως σιγουρα εχει μελλον και δρομο

για την ωρα αν θες βαλε την 51 και περιμενε!!!!

 

Όχι, μια χαρά, αναρωτιέμαι αν το C6 έχει πλοήγηση δωρεάν εφ' όρου ζωής, όπως π.χ. το 5800. Εγώ απλά θέλω την αρχική οθόνη του C6 στο δικό μου.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Το 5800 μου πριν περιπου ενα μηνα το είχα στο καταστρωμα του πλοιου και κοίταζα το gps και ξαφνικά εβγαλέ ροζ γραμμες στην οθόνη και έσβησε χωρίς restart και γενικά μετα δεν ξαναπήρε... Το πήγα στην Νοκια και μου είπαν ότι έχει πάρει υγρασία και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει περίπου πόσο κοστίζει η επισκευή γιατί δεν έχω πάει ακόμα στο μαγαζί να το παραλάβω και αν είναι μεχρι 100-130 ευρώ θα ήθελα να το φτιάξω αν και θα πάρω καινούριο για να το εχω ως δεύτερο...
Link to comment
Share on other sites

Από τα ασύρματα δίκτυα επιλεγείς αυτό που θέλεις, βάζεις τον κωδικό όταν στο ζητήσει και μετά το αποθηκεύει και δεν στο ξαναζηταει. Σε μένα έτσι λειτουργεί. Το ξαναδοκιμασα πριν από λίγο.

 

ετσι και σε μενα .μια φορα τον εβαλα και μετα μπαινει αυτοματα.

ενταξει ηθελε και να ενεργοποιησω και μια ρυθμιση γιαυτο.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εβαλα εχθεσ την εκδοση ν51.0.006 το βραδυ και απο τοτε μεχρι τωρα τρεις φορες το γεμησα...τι παιζει??? παντοσ ι μπαταρια πριν την αναβαθμιση κρατουσε μια μερα...τωρα ουτε τρεις ωρες δεν κραταει απο χθεσ βραδυ.... Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

εβαλα εχ8εσ την εκδοση ν51.0.006 το βραδυ και απο τοτε μεχρι τωρα τρεις φορες το γεμησα...τι παιζει??? παντοσ ι μπαταρια πριν την αναβα8μιση κρατουσε μια μερα...τρ ουτε τρεις ωρες δν κραταει απο χ8εσ βραδυ....

 

Δεν ξέρω τι χρήση κάνεις, τι προγράμματα έχεις φορτώσει, τι theme χρησιμοποιείς αλλά με το δικό μου 3 μέρες τις έχω άνετα.

Δεν ξεκινάς με format μπας και τρέχει τίποτα στο υπόβαθρο και σου τρώει την μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι χρήση κάνεις, τι προγράμματα έχεις φορτώσει, τι theme χρησιμοποιείς αλλά με το δικό μου 3 μέρες τις έχω άνετα.

Δεν ξεκινάς με format μπας και τρέχει τίποτα στο υπόβαθρο και σου τρώει την μπαταρία?

 

αυτα που ειχα και πριν την αναβαθμιση...πριν ακουγα δυο ορες μουσικη,100 μινιματα την μερα και ενα 15λεπτο τηλεφωνηματα....και αντεχε μια μερα...τωρα το γεμησα και θα δω τι θα γινει...αλλιωσ βλεπω για φορματ...

Edited by stendor
Γράφουμε ολόκληρες λέξεις. Η γραφή sms απαγορεύεται.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Το 5800 μου πριν περιπου ενα μηνα το είχα στο καταστρωμα του πλοιου και κοίταζα το gps και ξαφνικά εβγαλέ ροζ γραμμες στην οθόνη και έσβησε χωρίς restart και γενικά μετα δεν ξαναπήρε... Το πήγα στην Νοκια και μου είπαν ότι έχει πάρει υγρασία και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει περίπου πόσο κοστίζει η επισκευή γιατί δεν έχω πάει ακόμα στο μαγαζί να το παραλάβω και αν είναι μεχρι 100-130 ευρώ θα ήθελα να το φτιάξω αν και θα πάρω καινούριο για να το εχω ως δεύτερο...

 

EDIT: Πήγα σήμερα στο Nokia Care στο κέντρο του Ηρακλείου να πάρω το κινητό και ρωτώντας την κυρία που μου το επέστρεψε πόσο κοστίζει η επισκευή γύρισε και μου είπε με υφάκι μάλιστα: "330 ευρώ... Κάνει οσο να πάρετε ενα καινούριο!". Είναι δυνατόν να ζητάνε για service οσο ακριβώς αγόρασα την συσκευή πριν απο 1,5χρόνο????? Δεν ξέρω γιατί αλλα κάτι δεν μου άρεσε στο συγκεκριμένο μαγαζί για αυτό και θα το πάω σε Nokia Care της Αθήνας που έχω ξαναπάει και έμεινα ευχαριστημένος να δω τι θα μου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν στο Nokia Care στην Αθήνα σου πουν εντελώς διαφορετικά πράγματα, ρίξτους μια καταγγελία, να πάνε τα υφάκια από κει που ρθαν.

Είναι δυνατόν για να επισκευαστεί κάτι που τώρα κοστίζει 200-220€ να ζητάνε 330;

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις κανα link με μονταρισμενη εκδοση με ελληνικα γιατι δεν βρισκω

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα αναβάθμιση το κινητό της κοπέλας αλλά μέσα από την συσκευή. Μου αναβάθμιση το messeging ή κάπως έτσι και μου ζητούσε επανεκίνηση. Το κάνω επανεκίνηση ακούγεται η δόνηση ανάβει η οθόνη δείχνει μια άσπρη οθόνη και μετά σβήνει. Έκανα hard reset αλλά τίποτα.. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει!!!???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...