Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά πάσα πιθανότητα φταίει η κάρτα μνήμης της Nokia. Δημιουργεί διαφορετικά προβλήματα σε κάθε συσκευή. Έτσι, για να έχουμε ποικιλία και να μην διαμαρτυρόμαστε όλοι για τα ίδια. :p :D

 

Συμβουλή μου, αλλάξτε όλοι την μαμά κάρτα με μία οποιασδήποτε χωρητικότητας της Sandisk (class 4 και πάνω).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό το class 4 τι σημαίνει; Mπορείς να μου δώσεις μια καρτα (8GB ξερω γω) παραδειγμα; Αυτή κάνει;

Εσύ πρέπει να ψάξεις microSD κάρτα, τέτοιος τύπος ταιριάζει στο 5800. Δηλαδή σου κάνει αυτή η κάρτα.

To class στην κάρτα δείχνει πόσο γρήγορη είναι η μεταφορά δεδομένων (ανάγνωση/εγγραφή) από card reader σε pc ή το ανάποδο. Για ότι άλλο θες συνεχίζουμε στο αντίστοιχο θέμα, Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει περίπου πριν κανένα μήνα για ένα πρόβλημα στην οθόνη που είχα. Τελικά στις 14 Ιουλίου το έδωσα σε Nokia shop. Σήμερα είναι 10 Αυγούστου και ακόμα το κινητό δεν έχει επιστρέψει. Εκτός του να περιμένω, μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Μου φαίνεται θα έρθει μετά το 15αύγουστο. :wacko:

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...σκευτομαι να αγορασω αυτες τις μερες τ 5800...επειδη διαβασα αρκετες σελιδες απο τ φορουμ κ ειδα οτι μερικοι εχουν προβλημα με τ κινητο...θελω να μ πειτε αξιζει η αγορα τ?μια απο τις δυναντοτητες π με εχει εντυπωσιασει ειναι η αναπαραγωγη τ π πιστευω οτι ειναι η καλυτερη μεχρι στιγμης σε συγκριση με αλλα κινητα.. επισης κατι διαβασα για την οθονη αφης...οτι θελει περισοτερο πιεση...ισχυει κατι τετοιο?κ απο μερια μπαταριας κραταει αρκετα με εξοικονομιση ενεργειας κτλπ?οποιος μπορει ας μ ξεκαθαρισει λιγο τ τοπιο...
Link to comment
Share on other sites

1)Για μενα αξιζει.Δεν εχω κανενα ιδιαιτερο προβλημα μεχρι τωρα,σε καποιους ομως ειναι σαν να εχει πεσει πολυ γκαντεμια πανω τους.

2)Αναπαραγωγη στο βιντεο πολυ καλη.Στο θεμα ηχου,με ενα καλο ζευγαρι ακουστικα αναδεικνυεται σε μια απο τις καλυτερες συσκευες της αγορας.

3)Η οθονη αφης ειναι πολυ καλη στην αποκριση της,σε αντιθεση με καποιες αλλες προτασεις της αγορας που εχουν ονομα αλλα απο χαρη εχουν δρομο ακομα.

Συνηθιζεται πολυ ευκολα.

4)Η διαρκεια της μπαταριας ειναι πολυ καλη.Ενα καλο στρωσιμο και λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όταν τερματίζει μια κλήση αυτός που μας έχει καλέσει ή έχουμε καλέσει ακούγεται ένας συνεχόμενος εκνευριστικός ήχος (τουτ, τουτ, τουτ...) τουλάχιστον 13 φορές. Δεν ακούγεται όταν τερματίζουμε εμείς την κλήση.

 

Μπορούμε να κάνουμε τον εκνευριστικό ήχο του τερματισμού κλήσης αντί για 13 φορές να χτυπάει μόνο 2 όπως στα Sony Ericsson;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μ!..επισης ειναι κ πολυ ομορφο εμφανισιακα...τ βλεπω για αγορα αυτες τις μερες!να ειχε κ μια καμερα 5mp θα ηταν ακομα πιο ελκυστικο...αλλα μν τα θελουμε κ ολα δικα μας...:)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το δικό μου έφαγε πολύ χοντρό κόλλημα (το 2ο από τότε που το έχω) την ώρα που πραγματοποιούσα μια κλήση. Ξαφνικά σταμάτησε να αποκρίνεται και είδα πως είχε κλείσει :mad:

Μια διαπίστωση μετά το update στην v30 είναι πως πλέον δεν κλειδώνει αυτόματα το πληκτρολόγιο, ενώ πολύ συχνά όταν ανοίγω τις επαφές ή τις κλήσεις γυρνάει αυτόματα στο landscape και μου σπάει τα νεύρα :angry:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το δικό μου έφαγε πολύ χοντρό κόλλημα (το 2ο από τότε που το έχω) την ώρα που πραγματοποιούσα μια κλήση. Ξαφνικά σταμάτησε να αποκρίνεται και είδα πως είχε κλείσει :mad:

Μια διαπίστωση μετά το update στην v30 είναι πως πλέον δεν κλειδώνει αυτόματα το πληκτρολόγιο, ενώ πολύ συχνά όταν ανοίγω τις επαφές ή τις κλήσεις γυρνάει αυτόματα στο landscape και μου σπάει τα νεύρα :angry:

Αν εκείνη την ώρα που μπαίνεις στις επαφές ή στις κλήσεις έχεις την συσκευή υπό τέτοια κλήση ώστε να ενεργοποιείται η περιστροφή οθόνης λογικό είναι να συμβαίνει αυτό. Εξάλλου δεν έχουν σχέση οι επαφές/κλήσεις με την λειτουργία της περιστροφής οθόνης. Στο δικό μου μια χαρά λειτουργεί το αυτόματο κλείδωμα (το έχω στα 20").

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Οχι μου είπε συγκεκριμένα για το μοντέλο και μου έκανε εντύπωση ότι αν και δεν έχει παραπονεθεί κάποιος πελάτης θα το καταργήσει η Nokia. Μήπως ξέρεις από πότε κυκλοφορεί το 5800?? Να το κρατήσω δλδ ή να το αλλάξω?? έχω προβληματιστεί..

 

Δεν έχει παραπονεθεί κάποιος πελάτης:!::!::!::!::!:

Για διάβασε λίγο τις προηγούμενες σελίδες.

Το θεωρώ πολύ πιθανό να τα καταργήσει μετα απο τόσα προβλήματα.

Επίσης αβέβαιο θεωρώ και το μελλον του symbian αν δεν γίνουν δραστικες αλλαγες.

Εγώ πάντως απο χτες πανηγυρίζω γιατί το ξεφορτώθηκα επιτέλους:happy:

Τέλος τα χαλασμένα ακουστικά.

Τέλος τα κολήματα.

Τέλος η αλλαγη χρώματος της οθόνης στα καλα καθούμενα.

Τέλος η αδυναμία να απαντήσεις κλήση γιατι η οθόνη αφής δεν αποκρίνεται.

Τέλος το χωρίς αιτία σβήσημο του μητρώου κλήσεων.

Τέλος η αδυναμία επικοινωνίας με το pc με pc suite ή ovi suite.

Τέλος η αλλοπρόσαλλη ταξινόμηση των μουσικών αρχείων όταν επιτελους κατάφερνε να συνδεθει με το pc.

 

Η πραγματικά φιλική μου συμβουλη: μακριά απο 5800 και Nokia.

 

NO MORE NOKIA:kill:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει παραπονεθεί κάποιος πελάτης:!::!::!::!::!:

Για διάβασε λίγο τις προηγούμενες σελίδες.

Το θεωρώ πολύ πιθανό να τα καταργήσει μετα απο τόσα προβλήματα.

Επίσης αβέβαιο θεωρώ και το μελλον του symbian αν δεν γίνουν δραστικες αλλαγες.

Εγώ πάντως απο χτες πανηγυρίζω γιατί το ξεφορτώθηκα επιτέλους:happy:

Τέλος τα χαλασμένα ακουστικά.

Τέλος τα κολήματα.

Τέλος η αλλαγη χρώματος της οθόνης στα καλα καθούμενα.

Τέλος η αδυναμία να απαντήσεις κλήση γιατι η οθόνη αφής δεν αποκρίνεται.

Τέλος το χωρίς αιτία σβήσημο του μητρώου κλήσεων.

Τέλος η αδυναμία επικοινωνίας με το pc με pc suite ή ovi suite.

Τέλος η αλλοπρόσαλλη ταξινόμηση των μουσικών αρχείων όταν επιτελους κατάφερνε να συνδεθει με το pc.

 

Η πραγματικά φιλική μου συμβουλη: μακριά απο 5800 και Nokia.

 

NO MORE NOKIA:kill:

Δεν έχω κανένα πρόβλημα από αυτά που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Ή είσαι πολύ τυχερός ή το πήρες πολύ πρόσφατα!

 

Ή εσύ είσαι υπερβολικός και νομίζεις ότι επειδή έγινε σε σένα κατά κανόνα θα γίνεται και σε όλους τους άλλους.

 

Υπενθυμίζω και την δημοσκόπηση που έχει γίνει και δείχνει ότι το 73% των χρηστών που ψήφισε είτε δεν έχει κανένα πρόβλημα, ή έχει την σχισμή, κάτι που λύνεται σε ένα nokia shop.

Είμαστε πολλοί οι τυχεροί τελικά:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα.Εχω κι εγω το 5800 και ειμαι απολυτα ευχαριστιμηνος.Θελω να το κανω αναβαθμιση με το κενουριο filmware ν30.0.011 και με λεει οτι εχω ιδι το πιο νεο ενο εχω το 21,0,025.Ξερετε τι φτεει?
Link to comment
Share on other sites

Ή εσύ είσαι υπερβολικός και νομίζεις ότι επειδή έγινε σε σένα κατά κανόνα θα γίνεται και σε όλους τους άλλους.

 

Υπενθυμίζω και την δημοσκόπηση που έχει γίνει και δείχνει ότι το 73% των χρηστών που ψήφισε είτε δεν έχει κανένα πρόβλημα, ή έχει την σχισμή, κάτι που λύνεται σε ένα nokia shop.

Είμαστε πολλοί οι τυχεροί τελικά:!:

 

Σώπα φίλε μου υπερβολικος ε!

Η δημοσκόπηση λοιπον που επικαλείσαι λέει:

Ναι. Πρόβλημα στο ακουστικό. 27 5,59%

Ναι. Πρόβλημα στην οθόνη (καμένο pixel κ.α.). 24 4,97%

Ναι. Έχει αυτή την μικρή σχισμή. 131 27,12%

Οχι. Είχε πρόβλημα λογισμικού αλλά λύθηκε με update 12 2,48%

Ναι. Έχει πρόβλημα λογισμικού και μετά το update. 15 3,11%

Ναι. Είχε άλλο πρόβλημα ή περισσότερα του ενός. 52 10,77%

 

Αν αθροισεις όλα τα υπόλοιπα προβλήματα εκτος σχισμής φθάνεις στο 26,92%

Θεωρείς το 27% που έχουν προβλήματα μικρό ποσοστό???????

ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΣΤΟΥΣ 3!!!!!!!!!

Μην τρελαθούμε κιόλας!

Θα σου συνιστούσα χωρίς παρεξήγηση να μην πορώνεσαι με μάρκες και να βλέπεις

τα πράγματα πιο λογικά και αντικειμενικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν αθροισεις όλα τα υπόλοιπα προβλήματα εκτος σχισμής φθάνεις στο 26,92%

Θεωρείς το 27% που έχουν προβλήματα μικρό ποσοστό???????

ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΣΤΟΥΣ 3!!!!!!!!!

Από το απόλυτο: "Ή είσαι πολύ τυχερός ή το πήρες πρόσφατα" πήγαμε στο 27%, όπως βλέπεις φάσκεις και αντιφάσκεις.

Και προς απάντηση, δεν είναι μικρό το ποσοστό, αλλά και πάλι το 73% είναι σχεδόν 3 στους 4.:p

Σημείωση: τα κεφαλαία δεν σε βοηθούν να ισχυροποιήσεις την άποψη σου, απλά κάνουν το κείμενό σου λιγότερο αρεστό στο μάτι.

Μην τρελαθούμε κιόλας!

Θα σου συνιστούσα χωρίς παρεξήγηση να μην πορώνεσαι με μάρκες και να βλέπεις

τα πράγματα πιο λογικά και αντικειμενικά.

Σχετικά με το ποιός πορώνεται, νομίζω είναι προφανές

Η πραγματικά φιλική μου συμβουλη: μακριά απο 5800 και Nokia.

 

NO MORE NOKIA:kill:

Ή είσαι πολύ τυχερός ή το πήρες πολύ πρόσφατα!

 

Και για να κόψουμε το offtopic,

Καλισπερα.Εχω κι εγω το 5800 και ειμαι απολυτα ευχαριστιμηνος.Θελω να το κανω αναβαθμιση με το κενουριο filmware ν30.0.011 και με λεει οτι εχω ιδι το πιο νεο ενο εχω το 21,0,025.Ξερετε τι φτεει?

dj_noizeteck, μήπως έχεις συσκευή vodafone live; αν ναι, δες αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203

Link to comment
Share on other sites

Αν εκείνη την ώρα που μπαίνεις στις επαφές ή στις κλήσεις έχεις την συσκευή υπό τέτοια κλήση ώστε να ενεργοποιείται η περιστροφή οθόνης λογικό είναι να συμβαίνει αυτό. Εξάλλου δεν έχουν σχέση οι επαφές/κλήσεις με την λειτουργία της περιστροφής οθόνης. Στο δικό μου μια χαρά λειτουργεί το αυτόματο κλείδωμα (το έχω στα 20").
Οσες φορές συμβαίνει αυτό, δλδ το να γυρνάει σε landscape, είναι πάντα σε όρθια θέση. Δεν το κάνει πάντα γι'αυτό μου έχει σπάσει τα νεύρα.

 

Οσον αφορά το αυτόματο κλείδωμα το έχω βάλει στο 1 λεπτό αλλά μάλλον το δοκίμασα πριν περάσει το λεπτό, όλα καλά λοιπόν !

 

@haris_led και @rstoned δεν υπάρχει λόγος να τσακώνεστε, δεν είναι όλα τα 5800 προβληματικά

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Ή εσύ είσαι υπερβολικός και νομίζεις ότι επειδή έγινε σε σένα κατά κανόνα θα γίνεται και σε όλους τους άλλους.

 

Υπενθυμίζω και την δημοσκόπηση που έχει γίνει και δείχνει ότι το 73% των χρηστών που ψήφισε είτε δεν έχει κανένα πρόβλημα, ή έχει την σχισμή, κάτι που λύνεται σε ένα nokia shop.

Είμαστε πολλοί οι τυχεροί τελικά:!:

 

παιδια με αφορμη αυτο τ post τ φιλου...αυτη η ''σχισμη''π αναφερει τι ακριβως ειναι?...εκει π αποφασιζω να κανω την κινηση για αγορα τ 5800...ξαναβγαινουν τα προβληματα...οποιος μπορει ας μ πει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια με αφορμη αυτο τ post τ φιλου...αυτη η ''σχισμη''π αναφερει τι ακριβως ειναι?...εκει π αποφασιζω να κανω την κινηση για αγορα τ 5800...ξαναβγαινουν τα προβληματα...οποιος μπορει ας μ πει...

Το θέμα είναι 5 σελίδες όλο κι όλο, με μια αναζήτηση θα βρεις αυτό που θες. Πήγαινε στην αμέσως προηγούμενη σελίδα του θέματος και στο ποστ #210 θα δεις φωτογραφία με την περιβόητη αυτή σχισμή. Αν σε καλύπτει η συσκευή βάση χαρακτηριστικών και σου αρέσει αγόρασε την. Η σχισμή δεν είναι παρουσιάζει κανένα πρόβλημα στην λειτουργία της συσκευής. Παρουσιάζεται διότι σε εκείνο το σημείο υπάρχει η κάμερα, ο αισθητήρας φωτός και ο αισθητήρας ο οποίος "κλειδώνει" την οθόνη την ώρα που πραγματοποιείς κλήση και έχει ως αποτέλεσμα να μην σφίγγει μέχρι τέρμα η βίδα η οποία υπάρχει στην πίσω πλευρά της συσκευής.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι 5 σελίδες όλο κι όλο, με μια αναζήτηση θα βρεις αυτό που θες. Πήγαινε στην αμέσως προηγούμενη σελίδα του θέματος και στο ποστ #210 θα δεις φωτογραφία με την περιβόητη αυτή σχισμή. Αν σε καλύπτει η συσκευή βάση χαρακτηριστικών και σου αρέσει αγόρασε την. Η σχισμή δεν είναι παρουσιάζει κανένα πρόβλημα στην λειτουργία της συσκευής. Παρουσιάζεται διότι σε εκείνο το σημείο υπάρχει η κάμερα, ο αισθητήρας φωτός και ο αισθητήρας ο οποίος "κλειδώνει" την οθόνη την ώρα που πραγματοποιείς κλήση και έχει ως αποτέλεσμα να μην σφίγγει μέχρι τέρμα η βίδα η οποία υπάρχει στην πίσω πλευρά της συσκευής.

 

σε ευχαριστω πολυ stendor!η συσκευη μου αρεσει παρα πολυ...αλλα ενταξει διαβασα αρκετες δημοσιευσεις στο foroum και οσο να ναι το ματι μου πηγαινε στο ελλατωματα του κινητου κτλπ...και αυτος ειναι ο λογος που εχω επιβραδυνει για την αγορα του(χρειαζεται ενα ψαξιμο πριν καθε αγορα)...επισης τωρα που ειδα το topic δεν ειναι προβλημα αυτο με τη σχησμη..το αντιθετο..

Link to comment
Share on other sites

dj_noizeteck, μήπως έχεις συσκευή vodafone live; αν ναι, δες αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203

 

 

Οχι η συσκεβη μου ειναι κανονικι δεν ειναι καπιας ετεριας

Link to comment
Share on other sites

Οχι η συσκεβη μου ειναι κανονικι δεν ειναι καπιας ετεριας

Ελεγξε και πες μας μας εαν το Product Code της συσκευης σου ειναι ιδιο με αυτο που υπαρχει στο 1 post του παροντος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Οχι η συσκεβη μου ειναι κανονικι δεν ειναι καπιας ετεριας

Δοκίμασες με τον παρακάτω τρόπο που αναφέρεται στο Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

  • Αναβάθμιση μέσω FOTA (Firmware Over The Air).
    Εδώ η μεσολάβηση ηλεκτρονικού υπολογιστή δεν είναι απαραίτητη, με αποτέλεσμα η διαδικασία να καθίστανται πολύ πιο απλή.
    Πηγαίνουμε τις «Ρυθμίσεις» και επιλέγουμε Τηλέφωνο > Διαχείριση Συσκευής > Ενημερώσεις συσκευής > Επιλογές > Αναζήτηση αναβάθμισης.
    Αυτόματα η συσκευή συνδέεται με το server της Nokia για να αναζητήσει τυχών αναβαθμίσεις.
    Σημείωση: Η υπηρεσία αυτή προϋποθέτει σύνδεση δεδομένων. Αυτό σημαίνει πως εάν δεν υπάρχει δίκτυο WiFi εκεί που βρίσκεστε ή απλά η συσκευή σας δεν διαθέτει τη δυνατότητα αυτή, θα χρησιμοποιηθούν πακέτα δεδομένων GPRS ή 3G με αποτέλεσμα να χρεωθείτε.

Το κινητό σου ποιο από τα παρακάτω product codes έχει:

Nokia 5800d-1 XpressMusic (RM-356): 0573762 (Black) / 0559395 (Blue) / 0559299 (Red)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Από το απόλυτο: "Ή είσαι πολύ τυχερός ή το πήρες πρόσφατα" πήγαμε στο 27%, όπως βλέπεις φάσκεις και αντιφάσκεις.

Και προς απάντηση, δεν είναι μικρό το ποσοστό, αλλά και πάλι το 73% είναι σχεδόν 3 στους 4.:p

Σημείωση: τα κεφαλαία δεν σε βοηθούν να ισχυροποιήσεις την άποψη σου, απλά κάνουν το κείμενό σου λιγότερο αρεστό στο μάτι.

 

Σχετικά με το ποιός πορώνεται, νομίζω είναι προφανές

 

 

 

Και για να κόψουμε το offtopic,

 

dj_noizeteck, μήπως έχεις συσκευή vodafone live; αν ναι, δες αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203

 

Προφανως αδυνατείς να αντιληφθείς τους αριθμούς!:(

Και για να τελειώσω την ανουσια όπως εξεληχθηκε "συζήτησή" μας και αφου βλέπω ότι σου αρέσει τόσο πολύ η συσκευή δεν έχω παρα να σου ευχηθώ καλη συμβίωση μαζι της και μακάρι να μην σου παρουσιάσει ανάλογα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...