Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φλάσαρα χτες με ένα πειραγμένο firmware της έκδοσης 52 που έχει γίνει ported με αυτό του C6.

Ενώ η διαδικασία κύλησε ομαλά χωρίς προβλήματα, έχω κάποια θεματάκια στην χρήση του κινητού.

Καταρχήν η free ram παίζει γύρω στα 45mb και με λίγη χρήση πέφτει κάτω από τα 40, κάτι που δημιουργεί πρόβλημα ιδιαίτερα με χρήση ίντερνετ.Με το προηγούμενο firmware που είχα ξεκινούσε από τα 60mb μετά από restart και σπάνια έπεφτε κάτω από τα 45Mb.Υποτίθεται ότι και με αυτό θα είχε free ram πάνω από 50 στην αρχή.

Επίσης, δεν μπορώ να συνδέσω τα 4 shortcuts της αρχικής οθόνης που είναι για τις επιαφές.Ενώ πατάω να επιλέξω κάποια συγκεκριμένη επαφή, με πετάει ξανά στην αρχική χωρίς να την έχει κρατήσει.

Δεν μπορώ με τίποτα να βρω πού είναι προεγκατεστημένο το Ovi Store..Δοκίμασα να το κάνω uninstall και να το ξαναπεράσω, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά.

 

Γενικά είναι ψιλοπροβλήματα, αλλά σπάζομαι που δεν δουλεύουν όλα όπως πρέπει.

 

Έχει κανείς να προτείνει κανένα άλλο modded firmware που έχει δοκιμάσε με C6 ported και που δουλεύει καλά?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κι εγώ μετά από καιρό αποφάσισα να ασχοληθώ με το 5800 και πέρασα χθες την 52 και παρατήρησα το εξής..χωρίς να κάνω τίποτα μου ζητάει να συνδεθεί με το πακέτο Ίντερνετ που έχω (Wind συγκεκριμένα ) δεν το δέχομαι και αυτόματα κάτω από τήν ένδειξη δικτύου στην αρχική οθόνη μου δείχνει την σύνδεση δεδομένων Ε..δεν νομίζω να χρεώνομαι..απλά βγάζει κι έναν ήχο συχνά πυκνά και μου κάνει και κάτι επανακκινήσεις στα ξαφνικά κάτι που δεν έκανε ποτέ...μήπως είναι κάποιο bug του νέου fimware η πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα! εδω και μια βδομαδα περιπου η μπαταρια απο το 5800 δεν κραταει ουτε μερα!!αυτο ειναι αγορασμενο τον οκτωβρη του 09 και στις ρυθμισεις δεν αλλαξα κατι.... τι παιζει???παμε για νεα μπαταρια???αμα παω σε παλιοτερη εκδοση λετε να στρωσει?????
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα! εδω και μια βδομαδα περιπου η μπαταρια απο το 5800 δεν κραταει ουτε μερα!!αυτο ειναι αγορασμενο τον οκτωβρη του 09 και στις ρυθμισεις δεν αλλαξα κατι.... τι παιζει???παμε για νεα μπαταρια???αμα παω σε παλιοτερη εκδοση λετε να στρωσει?????

Σε παλιότερη έκδοση firmware δεν μπορείς να πας. Μήπως πέρασες καμία εφαρμογή τώρα τελευταία και έχει αυξηθεί η κατανάλωση τις μπαταρίας? 'Η μπορείς να δοκιμάσεις hard format και να στήσεις την συσκευή από την αρχή για να δεις αν θα λυθεί το πρόβλημα ή μπορείς να το πας σε κάποιο nokia care να μετρήσουν την μπαταρία μήπως και όντως έχει κάποιο πρόβλημα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερη έκδοση firmware δεν μπορείς να πας. Μήπως πέρασες καμία εφαρμογή τώρα τελευταία και έχει αυξηθεί η κατανάλωση τις μπαταρίας? 'Η μπορείς να δοκιμάσεις hard format και να στήσεις την συσκευή από την αρχή για να δεις αν θα λυθεί το πρόβλημα ή μπορείς να το πας σε κάποιο nokia care να μετρήσουν την μπαταρία μήπως και όντως έχει κάποιο πρόβλημα.

 

οκ θα τα δοκιμασω και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να κρατήσεις τα δεδομένα σου (φωτογραφίες, βίντεο, επαφές, κ.τ.λ.) πριν κάνεις hard format, γιατί θα χαθούν όλα. Επίσης μπορείς να το δοκιμάσεις το Nokia Battery Monitor, για να δεις που καταναλώνεται η μπαταρία.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα! εδω και μια βδομαδα περιπου η μπαταρια απο το 5800 δεν κραταει ουτε μερα!!αυτο ειναι αγορασμενο τον οκτωβρη του 09 και στις ρυθμισεις δεν αλλαξα κατι.... τι παιζει???παμε για νεα μπαταρια???αμα παω σε παλιοτερη εκδοση λετε να στρωσει?????

 

αααα και κατι αλλο να προσθεσω!!πολλες φορες κλεινει στα καλα καθουμενα...χωρις να το ζοριζω...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να κρατήσεις τα δεδομένα σου (φωτογραφίες, βίντεο, επαφές, κ.τ.λ.) πριν κάνεις hard format, γιατί θα χαθούν όλα. Επίσης μπορείς να το δοκιμάσεις το Nokia Battery Monitor, για να δεις που καταναλώνεται η μπαταρία.

 

Εγω το εκανα hard format πριν δεκα μερες και εβγαλα μονο την καρτα μνημης να μην χασω αυτα που εχω εκει μεσα...στην μνημη του κινητου δεν ειχα τιποτα...οι επαφες χανονται μονο αν ειναι αποθηκευμενες στην μνημη τηλεφωνου??

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκανα hard format πριν δεκα μερες και εβγαλα μονο την καρτα μνημης να μην χασω αυτα που εχω εκει μεσα...στην μνημη του κινητου δεν ειχα τιποτα...οι επαφες χανονται μονο αν ειναι αποθηκευμενες στην μνημη τηλεφωνου??

Ναι οι επαφές χάνονται όταν είναι αποθηκευμένες στην μνήμη της συσκευής.

 

αααα και κατι αλλο να προσθεσω!!πολλες φορες κλεινει στα καλα καθουμενα...χωρις να το ζοριζω...

Ε κάνε του ένα hard format όπως σου είπα και λογικά θα στρώσει. :)

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκανα hard format πριν δεκα μερες και εβγαλα μονο την καρτα μνημης να μην χασω αυτα που εχω εκει μεσα...στην μνημη του κινητου δεν ειχα τιποτα...οι επαφες χανονται μονο αν ειναι αποθηκευμενες στην μνημη τηλεφωνου??

Για αυτό κάνουμε 1 backup πριν το φορματ για να κρατήσουμε βασικά πράγματα όπως contacts και sms.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απο προχθες ειμαι και εγω κατοχος πλεον του 5800ΧΜ.

 

Εψαχνα ενα τηλεφωνο για μουσικη προτιστως (μιας και το Ν91 μου θελει ολικο ρεκτιφιε).

 

Μουσικες εντυπωσεις: παρα πολυ καλο σε ολα τα σημεια. Βεβαια ειχα καλομαθει απο τον ηχο του Ν91 που μπορουσε να σε κουφανει κανονικα, αλλα καλυτερα για τα αυτακια μου ετσι.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τηλεφωνακι τα περασε ολα... χτυπηματα...νερα... ολα καλα... αλλα την φωτια δεν την αντεξε... χαχαχα οποτε ελιωσε το πλαστικο γυρω απο την καρτα μνημης και την καρτα σιμ.... Οποτε λεω να παρω κανενα πλαστικο απο ebay.... ειναι καλα τα αυτα τα πλαστικα ή οχι?? ευκολα δεν ειναι στην εφαρμογη??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.... :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τηλεφωνακι τα περασε ολα... χτυπηματα...νερα... ολα καλα... αλλα την φωτια δεν την αντεξε... χαχαχα οποτε ελιωσε το πλαστικο γυρω απο την καρτα μνημης και την καρτα σιμ.... Οποτε λεω να παρω κανενα πλαστικο απο ebay.... ειναι καλα τα αυτα τα πλαστικα ή οχι?? ευκολα δεν ειναι στην εφαρμογη??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.... :)

 

 

παρε φιλε αλλα να λεεει original για να εχεις τελεια εφαρμογη και να ειναι γνησιο .

η αλλαγη ειναι πολυ ευκολη και παιζουνε πολλα βιντεο αν ψαξεις .

Link to comment
Share on other sites

Moλις περασα τους χαρτες 3.06 Beta.

 

Εξεπλαγειν οταν ειδα πως υποστηριζονται απο το 5800ΧΜ! Τι θα γινει με αυτο το κινητο ρε αδερφια?!

Εχει βρυκολακιασει πραγματικα. Δεν λεει να "πεθανει".

Τετοια ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ υποστηριξη στο τριτο πλεον ετος της ζωης του!

 

Μπραβο και παλι μπραβο στη Νοκια. Και κατι μου λεει πως θα παρουμε μια ακομα αναβαθμιση καποια στιγμη (v60)

 

Εν τω μεταξυ αν βαλεις ενα 5800ΧΜ με το πρωτο firmware (11/2008) και ενα με το πλεον προσφατο...εχεις να κανεις με δυο πολυ διαφορετικες συσκευες.

 

και δεν ειναι μονο το overclocking που εγινε στην CPU, ή το kinetic scrolling...ειναι πολλες μικρες η μεγαλες πινελιες.

 

Τα γραφω ολα αυτα γιατι νιωθω την αναγκη να ευχαριστησω τη Νοκια για την υποστηριξη της σε μια τοσο παλια ,πλεον, συσκευη η οποια ομως κρατιεται ζωντανη και μαλιστα ειναι και μια πολυ αξιολογη προταση για την Mid-end κατηγορια.

 

Μπραβο και παλι μπραβο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Moλις περασα τους χαρτες 3.06 Beta.

 

Εξεπλαγειν οταν ειδα πως υποστηριζονται απο το 5800ΧΜ! Τι θα γινει με αυτο το κινητο ρε αδερφια?!

Εχει βρυκολακιασει πραγματικα. Δεν λεει να "πεθανει".

Τετοια ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ υποστηριξη στο τριτο πλεον ετος της ζωης του!

 

Μπραβο και παλι μπραβο στη Νοκια. Και κατι μου λεει πως θα παρουμε μια ακομα αναβαθμιση καποια στιγμη (v60)

 

Εν τω μεταξυ αν βαλεις ενα 5800ΧΜ με το πρωτο firmware (11/2008) και ενα με το πλεον προσφατο...εχεις να κανεις με δυο πολυ διαφορετικες συσκευες.

 

και δεν ειναι μονο το overclocking που εγινε στην CPU, ή το kinetic scrolling...ειναι πολλες μικρες η μεγαλες πινελιες.

 

Τα γραφω ολα αυτα γιατι νιωθω την αναγκη να ευχαριστησω τη Νοκια για την υποστηριξη της σε μια τοσο παλια ,πλεον, συσκευη η οποια ομως κρατιεται ζωντανη και μαλιστα ειναι και μια πολυ αξιολογη προταση για την Mid-end κατηγορια.

 

Μπραβο και παλι μπραβο.

 

Πες τα χρυσοστομε! Παρα οτι μου το εκλεψαν αυτο το κινητο πριν 1 χρονο θελω να το ξαναπαρω για απλα αυτο το κινητο δεν υπαρχει.... Δεν μπορω να βρω τιποτα πιο αξιοπιστο και καλο σε αυτα τα λεφτα.Εχει οτι θελω με λιγα χρηματα και μπορει να το πειραματιστεις οσο θες... ειναι σκυλι! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στις προηγούμενες σελίδες αναφέρθηκε ότι κάποιοι είχαν πρόβλημα με σύνδεση σε δίκτυα wifi.

 

Βγάζει μήνυμα "μη έγκυρος διακομιστής."

 

Επειδή λύση δεν αναφέρθηκε και το παρουσιάζει και στο κινητό του αδερφού μου υπάρχει κάτι νεότερο;

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

παρε φιλε αλλα να λεεει original για να εχεις τελεια εφαρμογη και να ειναι γνησιο .

η αλλαγη ειναι πολυ ευκολη και παιζουνε πολλα βιντεο αν ψαξεις .

 

να οπως αυτο εδω ε?

http://viewitem.eim.ebay.gr/NOKIA-5800-ORIGINAL-COVER-OBERSCHALE-3TLG-BLAU/110617361427/item

λογικα δεν θα εχει ολα τα καλυματα της καρτας μνημης κτλ?? :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορεια...

 

Παω στα μηνυματα παραω στις ρυ8μησεις και μετα τερμα κατο παταω στο -αλλο- και επιλεγω μνημη απο8ηκευσης μυνηματων καρτα μνημης..μετα εξαφανιζονται τα μυνηματα που ηταν στο κινητο αλλα δεν μπορω να τα βρω που8ενα στους φακελους της καρτας μνημης...τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορεια...

 

Παω στα μηνυματα παραω στις ρυ8μησεις και μετα τερμα κατο παταω στο -αλλο- και επιλεγω μνημη απο8ηκευσης μυνηματων καρτα μνημης..μετα εξαφανιζονται τα μυνηματα που ηταν στο κινητο αλλα δεν μπορω να τα βρω που8ενα στους φακελους της καρτας μνημης...τι παιζει?

Τα μηνύματα αποθηκεύονται στην διαδρομή

 

C:\Private\1000484b\Mail2\(όταν έχουμε επιλέξει την μνήμης συσκευής)

F:\Private\1000484b\Mail2\ (όταν έχουμε επιλέξει την κάρτα μνήμης)

 

Όταν επιλέγεις αποθήκευση στην μνήμη της συσκευής είναι λογικό να μην φαίνονται τα μηνύματα που έχεις στην κάρτα μνήμης και το ανάποδο όταν έχεις επιλέξει την αποθήκευση στην κάρτα μνήμης.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

να οπως αυτο εδω ε?

http://viewitem.eim.ebay.gr/NOKIA-5800-ORIGINAL-COVER-OBERSCHALE-3TLG-BLAU/110617361427/item

λογικα δεν θα εχει ολα τα καλυματα της καρτας μνημης κτλ?? :)

 

ναι μια χαρα ειναι αυτο !

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορεια...

 

Παω στα μηνυματα παραω στις ρυ8μησεις και μετα τερμα κατο παταω στο -αλλο- και επιλεγω μνημη απο8ηκευσης μυνηματων καρτα μνημης..μετα εξαφανιζονται τα μυνηματα που ηταν στο κινητο αλλα δεν μπορω να τα βρω που8ενα στους φακελους της καρτας μνημης...τι παιζει?

 

Δεν τα μεταφέρει στην κάρτα μνήμης. Επανέφερε την επιλογή σε "τηλέφωνο" και θα τα ξαναδεις α sms σου

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα μεταφέρει στην κάρτα μνήμης. Επανέφερε την επιλογή σε "τηλέφωνο" και θα τα ξαναδεις α sms σου

 

Ξερω οτι δεν τα μεταφερει στην καρτα μνημης..Οταν επειλεγω καρτα μνημης δεν εχει κανενα μυνημα..Οταν ξανααλλαζω σε μνημη τηλεφωνου εμφανιζονται ξανα τα μυνηματα..Απλα εγω ειχα αλλαξει σε καρτα μνημης να τα απο8ηκευει και νομιζα οτι τα μυνηματα του τηλεφωνου 8α ειναι σε κανενα φακελο στην μνημη του τηλεφωνου C..

αυτο ειχα ρωτησει :)

Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρα ειναι αυτο !

 

μια ερωτηση ακομα.... μπροστα μπροστα η οθονη εχει καποιο λεπτο κομματι πλαστικου?? δηλαδη αυτο που τρωει ολες τις γρατζουνιες.... και αν ναι ειναι μεσα στα καλυμματα ή το παιρνεις ξεχωριστα?? :rolleyes:

Ευχαριστω... :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ακομα.... μπροστα μπροστα η οθονη εχει καποιο λεπτο κομματι πλαστικου?? δηλαδη αυτο που τρωει ολες τις γρατζουνιες.... και αν ναι ειναι μεσα στα καλυμματα ή το παιρνεις ξεχωριστα?? :rolleyes:

Ευχαριστω... :)

Είναι ξεχωριστό κομμάτι αυτό το "πλαστικο" που αναφέρεις και λέγεται digitizer. Σε nokia care κοστίζει περίπου 50€.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ακομα.... μπροστα μπροστα η οθονη εχει καποιο λεπτο κομματι πλαστικου?? δηλαδη αυτο που τρωει ολες τις γρατζουνιες.... και αν ναι ειναι μεσα στα καλυμματα ή το παιρνεις ξεχωριστα?? :rolleyes:

Ευχαριστω... :)

 

 

αν λες εκει που πατας με το δαχτυλο οχι δεν υπαρχει κανενα πλαστικο για προστασια και δεν υπαρχει μεσα στο πακετο αυτο .

αν θες να το αλλαξεις ειναι η οθονη αφης και λεγετε digitizer .

 

δεν ειναι δυσκολο να το αλλαξεις ( το εχω αλλαξει και αυτο ) αλλα παρε το γνησιο απο εβαυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...