Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@alfa3delta

Ναι καλό είναι πας γι' άλλη κάρτα μνήμης. Μπορείς να δοκιμάσεις και φορμάτ στην κάρτα μνήμης αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα ν' αλλάξεις.

Ναι φίλε stendor σ' ευχαριστώ! Αυτό έχω σκοπό να κάνω, μόλις γυρίσω από τις διακοπές. Το ξέρω από την αρχή ότι η μαμά κάρτα που δίνουν από τη Nokia είναι για πέταμα, αλλά είπα να την κρατήσω όσο πάει, αφού την πλήρωσα. Βασικά μου άρχισε τα κόλπα μόλις εγκατέστησα ένα θέμα που έφτιαξα με το Carbide ui. theme edition 3.4 και στην αρχή νόμιζα ότι φταίει αυτό, αλλά το έβαλαν κι άλλοι, που δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα. Μετά το εγκατέστησα στη μνήμη του τηλεφώνου και πάλι τα ίδια. Άρα φταίει η δικιά μου κάρτα. Θα δοκιμάσω πρώτα να κάνω κι ένα defragment μπας και γίνει τίποτα. Αυτό μόνο μπορώ να κάνω με το netbook στην εξοχή.

 

Προσθήκη : Τελικά, αφού κράτησα αντίγραφα του περιεχομένου, έκανα διαμόρφωση της κάρτας και το πρόβλημα λύθηκε προς το παρόν. Τουλάχιστον δεν θα παιδεύομαι με το βάλε-βγάλε της κάρτας για να ανοίξω το τηλέφωνο μέχρι να γυρίσω από τις διακοπές και να την αντικαταστήσω!

Edited by alfa3delta
Προσθήκη
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενα μινι κολλημα που εχει το κινητο στο slide των επαφων στην οθονη αναμονης φταιει επειδη οι φωτος που εχουν οι επαφες ειναι σε full αναλυση? Γενικα το κινητο ειναι απο προσφατο hard format...(το λεω αν εχει σχεση)

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ενα μινι κολλημα που εχει το κινητο στο slide των επαφων στην οθονη αναμονης φταιει επειδη οι φωτος που εχουν οι επαφες ειναι σε full αναλυση? Γενικα το κινητο ειναι απο προσφατο hard format...(το λεω αν εχει σχεση)

 

και σε μένα που δεν είναι υψηλής ανάλυσης οι φωτό τρώει μερικά κολληματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενα μινι κολλημα που εχει το κινητο στο slide των επαφων στην οθονη αναμονης φταιει επειδη οι φωτος που εχουν οι επαφες ειναι σε full αναλυση? Γενικα το κινητο ειναι απο προσφατο hard format...(το λεω αν εχει σχεση)

Απλά πρόκειται για χάλια υλοποίηση του widget αυτού.

Και στο X6 με τη capacitive οθόνη αφής, το ίδιο είναι...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

τί διαστάσεις πρέπει να έχει η φωτογραφία της επαφής για να φαίνεται fullscreen όταν με καλούν? όπως είναι τώρα στο κινητό μου φαίνεται όπως το γραμματόσημο.
Link to comment
Share on other sites

τί διαστάσεις πρέπει να έχει η φωτογραφία της επαφής για να φαίνεται fullscreen όταν με καλούν? όπως είναι τώρα στο κινητό μου φαίνεται όπως το γραμματόσημο.

Θες κάποιο πρόγραμμα όπως το full screen caller.

Με το μαμά πρόγραμμα δεν γίνεται κάτι καλύτερο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το nokia messaging με λογαριασμο gmail εχω προβληματακια.

1. Το συμβολο οτι ειναι συνδεδεμενο με το ιντερνετ μενει μονιμως ανοιχτο, αν και εχω βαλει να ελεγχει τα email καθε μια ωρα. Αυτο ειναι φυσιολογικο? Δεν θα επρεπε να ανοιγει συνδεση με το νετ μονο οταν ελεγχει τα μέιλ και μετα να την ριχνει ?

2. Μερικεσ φορες δεν συνχρονίζεται σωστα με τον σερβερ της γκουγκλ. Ενω στο κινητό διαγραφω μηνυματα την επομενη φορα που ελεγχει για νεα μέιλ μου ξαναδείχνει αυτα που ειχα διαγράψει.

 

Γενικά δεν ειναι και πολύ καλό το προγραμμα. Εχετε να προτεινεται καποιο άλλο για μέιλ gmail ?

Link to comment
Share on other sites

τί διαστάσεις πρέπει να έχει η φωτογραφία της επαφής για να φαίνεται fullscreen όταν με καλούν? όπως είναι τώρα στο κινητό μου φαίνεται όπως το γραμματόσημο.

Περίπου σαν τις φωτό που βγάζει το κινητό. Τις δείχνει μια χαρά όταν σε καλούν μετά!

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το nokia messaging με λογαριασμο gmail εχω προβληματακια.

1. Το συμβολο οτι ειναι συνδεδεμενο με το ιντερνετ μενει μονιμως ανοιχτο, αν και εχω βαλει να ελεγχει τα email καθε μια ωρα. Αυτο ειναι φυσιολογικο? Δεν θα επρεπε να ανοιγει συνδεση με το νετ μονο οταν ελεγχει τα μέιλ και μετα να την ριχνει ?

2. Μερικεσ φορες δεν συνχρονίζεται σωστα με τον σερβερ της γκουγκλ. Ενω στο κινητό διαγραφω μηνυματα την επομενη φορα που ελεγχει για νεα μέιλ μου ξαναδείχνει αυτα που ειχα διαγράψει.

 

Γενικά δεν ειναι και πολύ καλό το προγραμμα. Εχετε να προτεινεται καποιο άλλο για μέιλ gmail ?

 

1. Φυσιολογικό είναι. Όποτε και να το βάλεις να ελέγχει, άμα βρει ασύρματο δίκτυο, συνδέεται και παραμένει. Έχει ξανασυζητηθεί και σε προηγούμενα πόστς, ότι είναι ένας από τους λόγους άσκοπης κατανάλωσης μπαταρίας. Εγώ το έχω βάλει σε χειροκίνητο έλεγχο και συνδέομαι όταν θέλω να τσεκάρω τη θυρίδα μου.

 

2. Νομίζω, αν θυμάμαι καλά, ότι όταν διαγράφεις κάποιο μήνυμα από τη θυρίδα σου, από το κινητό, σε ρωτάει και πρέπει να επιλέξεις διαγραφή και από το κινητό και από τη θυρίδα για να μην ξαναεμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ελέγξεις τα μηνύματά σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. Φυσιολογικό είναι. Όποτε και να το βάλεις να ελέγχει, άμα βρει ασύρματο δίκτυο, συνδέεται και παραμένει. Έχει ξανασυζητηθεί και σε προηγούμενα πόστς, ότι είναι ένας από τους λόγους άσκοπης κατανάλωσης μπαταρίας. Εγώ το έχω βάλει σε χειροκίνητο έλεγχο και συνδέομαι όταν θέλω να τσεκάρω τη θυρίδα μου.

 

Το εχω βαλει να συνδεεται μονο απο wap. Αυτη την συνδεση κραταει ανοιχτη ,οχι του wifi

 

2. Νομίζω, αν θυμάμαι καλά, ότι όταν διαγράφεις κάποιο μήνυμα από τη θυρίδα σου, από το κινητό, σε ρωτάει και πρέπει να επιλέξεις διαγραφή και από το κινητό και από τη θυρίδα για να μην ξαναεμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ελέγξεις τα μηνύματά σου.

 

Οχι δεν με ρωτησε ποτε. Συνηθως κανει σωστα τον συγχρονισμό, αλλα όχι πάντοτε

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω τρίτο καπάκι μπαταρίας μέσα σε 14 μήνες (το μαμίσιο και άλλα δύο) γιατί σπάει σχετικά εύκολα απ το βάλε-βγάλε το μικρό πλαστικό δοντάκι που κρατάει τη γραφίδα.
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Εσπασε το δοντακι επειδη χρησιμοποιουσες τη γραφιδα??? Πως γινεται? Αφου υποτιθεται οτι η γραφιδα εχει συγκεκριμενη διαδρομη μεσα στη θηκη του κινητου, και το δοντακι ειναι απλα για να την "μαγκωνει"... Μηπως κ εσυ βαζεις τη γραφιδα υπο οποιαδηποτε γωνια οποτε το παρακανεις κ εσυ με την καταπονηση? Και εννοεις οτι εχεις αλλαξει 3 καπακια επειδη εσπασε το δοντακι? Οχι επειδη χαλαρωσε αλλα επειδη εσπασε?

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή χαλαρώνει πολύ το δόντι αυτό απ τη χρήση.μετά κάνει ρωγμή εκεί που εφάπτεται με το υπόλοιπο σώμα και είναι σαν σπασμένο. Χρησιμοποιώ τη γραφίδα καθημερινά λόγω ίντερνετ. Προσπαθώ να μη τη βάζω υπό κλίση στη θέση της αλλά δε μπορώ κ να το ψείριζω, καταλαβαίνεις τι εννοώ
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Το εχω βαλει να συνδεεται μονο απο wap. Αυτη την συνδεση κραταει ανοιχτη ,οχι του wifi

 

Δεν το έχω με wap, αλλά νομίζω ότι πρέπει να ισχύει το ίδιο. Πήγαινε επιλογές/εργαλεία/ρυθμίσεις και βάλτα όλα στο χειροκίνητο ( γενικά/έναρξη εφαρμογής : μη αυτόματα και χρόνος συγχρ./ημέρες : κενό )

 

Οχι δεν με ρωτησε ποτε. Συνηθως κανει σωστα τον συγχρονισμό, αλλα όχι πάντοτε

 

Αυτό γίνεται γιατί ανοίγεις τη θυρίδα από την εφαρμογή. Εγώ ανοίγω από τα μηνύματα. Εκεί έχει φάκελο gmail, που νομίζω τον φτιάχνεις με την εφαρμογή ρυθμ. email. Αν κάνεις από αυτόν συγχρονισμό, όποιο μήνυμα διαγράφεις, σου έχει επιλογή "μόνο από το τηλ." ή "από τηλ. και διακομιστή".

 

Τουλάχιστον εγώ, έχω κάνει αυτά και το gmail μου δουλεύει μια χαρά στο κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην αρχή χαλαρώνει πολύ το δόντι αυτό απ τη χρήση.μετά κάνει ρωγμή εκεί που εφάπτεται με το υπόλοιπο σώμα και είναι σαν σπασμένο. Χρησιμοποιώ τη γραφίδα καθημερινά λόγω ίντερνετ. Προσπαθώ να μη τη βάζω υπό κλίση στη θέση της αλλά δε μπορώ κ να το ψείριζω, καταλαβαίνεις τι εννοώ

 

Δεν χρησιμοποιω πολυ συχνα τη γραφιδα για να πω την αληθεια.. Δεν την χρειαζομαι για το ιντερνετ ιδιαιτερα... Νομιζω ολα γινονται με το δαχτυλο και κυριως οταν χρησιμοποιω τον Opera mobile που ειναι αρκετα πιο φιλικος στο GUI του για την αφη. Παντως μου φαινεται παραλογο να κανει ρωγμη.. Δεν ξερω να σου πω δεν το εχω δει πουθενα.. Απο οτι καταλαβαινω ειναι διαφορετικο αυτο που σου συμβαινει με το χαλαρωμα που εχει αναφερθει παλαιοτερα... Δοκιμασε τον οπερα θα σου φανει πιο ευκολος νομιζω... Εγω παντως συνηθως τον προτιμω γιατι ειναι πιο ευκολος στο δαχτυλο απο οτι ο browser του κινητου.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Nokia C6 widget homescreen and N97 like menu etc is now available for 5800 and 5530. All Language packs added

 

http://lovemynokia.com/nokia-c6-firmware-is-now-live-for-5800-and-5530/

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ρωγμή δεν έχει κάνει ποτέ.

Ούτε τώρα ούτε το προηγούμενο 5800.

Και την γραφίδα την μπαινοβγάζω και έχει χαλαρώσει πολύ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα πριν καιρό να αλλάξω και γω ενα καπάκι λόγω χαλαρώματος. Πριν το αλλαξω όμως έσπασε τελείως το δοντάκι οπότε αναγκάστηκα να το επισπεύσω!

 

Τώρα είμαι σχεδόν για άλλη μια αλλαγή...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

απο το βαλε βγαλε της γραφίδας, όντως χαλαρώνει το δοντάκι που την κρατάει, και τελικώς σπάει.

και ετσι αναγκάζεσαι να πάρεις καινούριο καπακι για ενα πλαστικακι 1,5 χιλιοστου.

 

μου ετυχε κι εμένα, και πλεον δεν την βγάζω τη γραφίδα, αλλωστε δεν χρειάζεται..

Link to comment
Share on other sites

Nokia C6 widget homescreen and N97 like menu etc is now available for 5800 and 5530. All Language packs added

 

http://lovemynokia.com/nokia-c6-firmware-is-now-live-for-5800-and-5530/

 

Πως θα μπορώ να επαναφέρω το σύστημα στο κανονικό του firmware στην περίπτωση που δεν μέινω ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

απο το βαλε βγαλε της γραφίδας, όντως χαλαρώνει το δοντάκι που την κρατάει, και τελικώς σπάει.

και ετσι αναγκάζεσαι να πάρεις καινούριο καπακι για ενα πλαστικακι 1,5 χιλιοστου.

 

μου ετυχε κι εμένα, και πλεον δεν την βγάζω τη γραφίδα, αλλωστε δεν χρειάζεται..

Σε παλίοτερη συζήτηση για το ίδιο θέμα είχε αναφερθεί αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=249259&highlight=%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B4%CE%B1&page=239

post #3572

Link to comment
Share on other sites

Μία Καλημέρα σ΄όλους!

Έχω εδώ και 2 εβδομάδες ένα Nokia 5800 XpressMusic (το αναβάθμισα μέσω NSU σε) v.31.0.101.332.07, με Branding VodafoneLive (όχι κλειδωμένο, το δουλεύω με Cosmote), και με Product code: 0582903 (5800 VF GR Blue).

Η συσκευή δουλεύει κανονικά: οι ρυθμίσεις συνδεσιμότητας είναι τώρα ok και οι λειτουργίες τρέχουν όπως θέλω.

Ο Nokia Software Updater δεν μου προτείνει περαιτέρω αναβάθμιση για τα γνωστά αίτια (VF).

Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω τον Product code, ώστε να μπορέσω να την αναβαθμίσω μέσω του NSU.

 

Η ερώτηση μου:

Εάν αλλάξω Product code και κάνω την αναβάθμιση, θα έχω απώλεια δεδομένων, των αρχείων μου στην μνήμη ή στην κάρτα; Ή των ρυθμίσεων μου;

 

Επόμενη ερώτηση:

Πόσο καιρό θα υπολογίζατε, ότι έχει κάποιος να περιμένει (εάν δηλ. δεν αλλάξω κωδικό συσκευής), μέχρι να δώσει η VF ελεύθερο το νέο Firmware;

 

 

Πολύ ενδιαφέροντα θέματα και tutorials εδώ

Ευχαριστώ

Μιλτιάδης :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο Forum.:)

Μπορείς να προχωρήσεις άφοβα.Δεν πρόκειται να χαθεί τίποτα.Για κάθε όμως ενδεχόμενο καλό είναι πριν την κάθε αναβάθμιση να παίρνουμε ένα backup.

Για το αν και πότε θα δώσει κάποια εταιρία κινητής τηλεφωνίας την τελευταία έκδοση firmware για κάποια συσκευή δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

 

Η ερώτηση μου:

Εάν αλλάξω Product code και κάνω την αναβάθμιση, θα έχω απώλεια δεδομένων, των αρχείων μου στην μνήμη ή στην κάρτα; Ή των ρυθμίσεων μου;

 

Επόμενη ερώτηση:

Πόσο καιρό θα υπολογίζατε, ότι έχει κάποιος να περιμένει (εάν δηλ. δεν αλλάξω κωδικό συσκευής), μέχρι να δώσει η VF ελεύθερο το νέο Firmware;

 

Είμαι ακριβώς στην περίπτωσή σου, έχω ένα Vodafone blue και έχω αλλάξει product code απ την έκδοση 40.

Θα χαθούν όλα απ τη μνήμη τηλεφώνου και όχι απ την κάρτα μνήμης.

Επίσης στο δεύτερο ερώτημα απ όσο θυμάμαι, όταν έβγαινε η τελευταία έκδοση από τη νόκια, αμέσως γινόταν διαθέσιμη για τα Vodafone τηλέφωνα η προτελευταία.

 

Και την γραφίδα την μπαινοβγάζω και έχει χαλαρώσει πολύ.

 

Έτσι ακριβώς, αλλά μετά από λίγο σπάει, και φυσικά όσο πιο συχνά χρησιμοποιεί κάποιος τη γραφίδα, τα πράγματα έρχονται και πιο γρήγορα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...