Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ιδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ.....

παρατήρησα λοιπόν οτι στο task manager, έτρεχε η εφαρμογή "Εγκατάσταση"

επέλεξα Kill της εφαρμογής και τότε με άφησε να προχωρήσω σε εγκατάσταση νέας εφαρμογής... ;)

 

το θέμα μας είναι, γιατί τρέχει αυτή η εφαρμογή???

γιατί με την επανεκκίνηση του κινητού, εμφανίζεται πάλι στο task manager...

 

Εμένα δεν με άφηνε να κάνω kill την εγκατάσταση κι έτσι έκανα restore το back up που είχα πάρει πριν κάνω την αναβάθμιση, κι έτσι έλυσα το πρόβλημα!! Τώρα όλα καλά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια αυτο το "η ιστοσελιδα εστειλε ληγμενο πιστοποιητικο" που εμφανιζεται πριν την εισοδο στο ovi και σε καποιες ιστοσελιδες στον browser τι ειναι?καινουριο φρουτο?
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε η κοπέλα μου ένα 5800 από τα media markt,made in china,την πέμπτη.

Από την στιγμή που το άνοιξε,δεν λειτουργεί το κόκκινο κουμπί,το κουμπί της κάμερας,και ενώ στην αρχική οθόνη έχει επιλέξει την γραμμή συντομεύσεων,δεν εμφανίζει κανένα εικονίδιο.

Εαν της κάνω ένα hard format και αναβάθμιση στην νέα έκδοση,έχω καμιά ελπίδα να το φτιάξω,ή θα το πάμε πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε η κοπέλα μου ένα 5800 από τα media markt,made in china,την πέμπτη.

Από την στιγμή που το άνοιξε,δεν λειτουργεί το κόκκινο κουμπί,το κουμπί της κάμερας,και ενώ στην αρχική οθόνη έχει επιλέξει την γραμμή συντομεύσεων,δεν εμφανίζει κανένα εικονίδιο.

Εαν της κάνω ένα hard format και αναβάθμιση στην νέα έκδοση,έχω καμιά ελπίδα να το φτιάξω,ή θα το πάμε πίσω?

 

 

Εγώ υποψιάζομαι οτι μπορεί και να γίνεται με λίγη προσπάθεια( δηλαδή μερικά απανωτά hard format, να το εκκινήσεις χωρίς την κάρτα, να δοκιμάσεις να βάλεις και να βγάλεις τον φορτιστή, να βγάλεις για 5 λεπτά την μπαταρία κλπ) αλλά επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα απλά να έτυχες σε προβληματική συσκευή και δεδομένου οτι το αγόρασες μόλις προχτές, καλύτερα πήγαινε στο μαγαζί και επίστρεφέ το το συντομότερο δυνατόν, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Να απαιτήσεις να σου δώσουν καινούρια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε μηπως μετα απο ποσες μερες γινεται αντικατασταση απ το συγκεκριμενο καταστημα?↲Προλαβαινω την δευτερα η πρεπει να παω αυριο?
Link to comment
Share on other sites

ωραία η καινούργια αναβαθμισούλα, πλέον το κινητό γιορτάζει ένα χρονο κυκλοφορίας αρκετά ανανεωμένο, πράγμα αφύσικο για nokia. Εμένα μετά την αναβάθμιση σέρνεται βέβαια οπότε ένα φορμάτ το χρειάζετε. Θά ήθελα να μπορούσες να διαλέξεις το μέγεθος των εικονιδιών πλέον στην αρχική επιφάνεια.

Σε σύγκριση με 5800 με την προηγούμενη έκδοση σήμερα το απόγευμα και τράβηγμα αρκετων φωτογραφιών ταυτόχρονα υπάρχει εμφανής βελτίωση στην απόδοση της κάμερας, οι φωτογραφίες βγαίνουν καθαρότερες και με πιο ζωντανά χρώματα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου βγαζει "ανεπαρκης μνημη για ενημερωση.Απαιτουνται 866κβ ελευθερης μνημης." Χθες που ειχα ξανακανει με εβαλα την παλια εκδοση δεν μου εβγαλε κατι τετοιο. Που πρεπει να παω να σβησω? Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε η κοπέλα μου ένα 5800 από τα media markt,made in china,την πέμπτη.

Από την στιγμή που το άνοιξε,δεν λειτουργεί το κόκκινο κουμπί,το κουμπί της κάμερας,και ενώ στην αρχική οθόνη έχει επιλέξει την γραμμή συντομεύσεων,δεν εμφανίζει κανένα εικονίδιο.

Εαν της κάνω ένα hard format και αναβάθμιση στην νέα έκδοση,έχω καμιά ελπίδα να το φτιάξω,ή θα το πάμε πίσω?

Προφανώς θα έχει κάρτα vodafone γι'αυτό το κάνει αυτό με το κόκκινο κουμπί κ το κουμπί τι κάμερας..το έκανε κ μένα..θα πας ρυθμίσεις-τηλέφωνο-προβολή κ θα βάλεις για υποδοχή εικόνα κ θα είναι εντάξει!Μπορεί να μου εξηγήσει εμένα κάποιος γιατί οι ηχογραφήσεις μου δεν κρατάνε πάνω από 5 λεπτά ενώ εχω βάλει να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης κ εχω πολύ χώρο;ευχαριστώ'

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα έχει κάρτα vodafone γι'αυτό το κάνει αυτό με το κόκκινο κουμπί κ το κουμπί τι κάμερας..το έκανε κ μένα..θα πας ρυθμίσεις-τηλέφωνο-προβολή κ θα βάλεις για υποδοχή εικόνα κ θα είναι εντάξει!Μπορεί να μου εξηγήσει εμένα κάποιος γιατί οι ηχογραφήσεις μου δεν κρατάνε πάνω από 5 λεπτά ενώ εχω βάλει να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης κ εχω πολύ χώρο;ευχαριστώ'

 

Ναι φίλε,sim της vodafone έχει....

Θα της το πω να το κοιτάξει.

Κι εγώ όμως sim vodafone έχω αλλά κανένα πρόβλημα (ίσως επειδή είναι πολύ παλιά,από τις πρώτες cu).

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που είχα ξεχάσει?

Και στο προηγούμενο firmware και στο καινούριο,όταν ανοίγεις την κάμερα σε λειτουργία video,δεν φαίνεται σαν να ξεκινάει λίγο ζουμαρισμένη σε σχέση με την λειτουργία εικόνας?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση και... και ξαφνικά, χάθηκαν οι επαφές!!!:cry:

 

Όχι από το κινητό, αλλά από το OVI Suite και κατ'επέκταση, από το outlook (που κρατούσα τους συγχρονισμούς).

 

Και εξηγώ: Είχα στο κινητό, κάπου στις 200 επαφές, όλες αναλυτικές, με email, πληροφορίες κλπ. Συγχρονισμένα με OVI και Outlook. Τώρα, στο κινητό, παραμένουν οι "κάπου στις 200" εγγραφές, αλλά το OVI βλέπει μόνο κάπου στις 30. Και φυσικά, έσβυσε από το outlook όλες τις υπόλοιπες, μιας και υπήρχε συγχρονισμός μεταξύ τους.:blink:

 

Κάνω sync το OVI με το κινητό, το OVI δεν βλέπει πάνω από αυτές τις εγγραφές.

 

Στην αρχή σκέφτηκα μήπως είναι κάποιο "κόλλημα" του OVI. Μπαίνω με το παλιό κλασικό Nokia Suite, αλλά κι αυτό βλέπει μόνο τις 30 εγγραφές και τίποτε περισσότερο!:blink:

 

Καμιά ιδέα για το πώς θα μπορέσω να ξανακατεβάσω τις επαφές από το κινητό στο OVI και μετά στο Outlook;:worry:

 

(Σημείωση: Χτες πριν κάνω το OTA update, όλα δούλευαν μια χαρά...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Hey guyz.....εχω το 5800 αλλα δεν ασχολουμε ιδιαιτερα.Τον τελευταιο καιρο ασχολουμε πιο πολυ με programming και με Apple Staff.Σημερα εκανα την επισκεψη μου στο 5800 Lounge να δω τι παιζει.Διαβασα για update στο firmware το ενα το αλλο.Εχω χαθει.

Εγω στο 5800 αντε 3 παιχνιδια 5 θεματα και 3 εφαρομγες να εχω βαλει.Το update πως θα το κανω??Έχουμε κανενα οδηγό?Ειμαι ασχετο τελειως.Εχω παρα πολλες επαφες τοσο στην καρτα αλλα και στο τηλεφωνο οποτε αρχικα δεν θελω να χασω αυτα τα 2.

Εκδοση λογισμικου μου : 20.0.012

Τυπος : RM-356

Δεν εχω κανει update ποτε :O

Οποτε αν μπορειτε να μου απαντησετε αν θα χασω τιποτα και αν θα εχω προβλημα θα βοηθησετε πολυ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

p.s Αν εχετε link απο tutorial δωστε το και αυτο :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Το update πως θα το κανω??Έχουμε κανενα οδηγό?Ειμαι ασχετο τελειως.

 

Ό,τι χρειάζεσαι να μάθεις, υπάρχει εδώ. Και ναι, πρέπει να κάνεις update, γιατί έχεις ΠΟΛΥ παλιά έκδοση.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ μέσω υπολογιστή.

 

Το κινητό πετάει. Πολύ καλή αναβάθμιση. Μπράβο στη nokia.

 

Παρατήρησα όμως ότι στην αρχική οθόνη κάτω από τα κουμπιά Τηλέφωνο και Επαφες έχει μια άσπρη; γκρι; γραμμή. Εσάς την έχει;

'Εκανα κι εγω τη νέα αναβάθμιση..συγχαρητήρια στην μαμα Νόκια, το κινητό είναι σαφως πολύ πιο γρήγορο, η αποκριση οθόνης πολύ καλύτερη το kinetic scrolling δεν το δοκίμασα ακόμα να υποθέσω ότι αφορά μόνο στην πλοήγηση στο Ίντερνετ; πολύ καλή η νέα οθόνη με τις έξι επαφές, η γραμμή φίλε υπάρχει και σε μένα, νομίζω ότι η ένταση στη μουσική είναι αναβάθμισμένη, ευχάριστη έκπληξη αποτελεί και η ποιότητα φωτογραφίας, επιτέλους τα χρώματα μοιάζουν πιο ζωντανα και το κόκκινο κόκκινο όχι πορτοκαλί...η κάτι άλλο..πιο καθαρές φωτό ναι...τώρα στο κεντρικό μενού απουσιάζει ένα εικονίδιο..εκει τι κάνουμε τι μπορούμε να βάλουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις να μου πει στις photo των επαφων που βαζετε οταν μας καλει καποιος,τι μεγεθος τις φτιαχνεται?? ή τις δηλωνεται ανεξαρτητα το μεγεθος??Εχω καποις photo για contacts των φιλων μου που θελω να τις δηλωσω αλλα ειναι πολλα τα megapixel που εχουν τραβηχτει αρχικα...
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση υπάρχει πρόβλημα στο Ραδιόφωνο. "Κολλάει" και χρειάζεται restart. Επίσης δεν λειτουργεί σωστά το RDS. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενα φιλαρακι μου θελει να παρει το 5800 η το 5530 απο το skroutz.gr.

ολα αυτα που εχει το skroutz παραεισαγωγης δεν ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση υπάρχει πρόβλημα στο Ραδιόφωνο. "Κολλάει" και χρειάζεται restart. Επίσης δεν λειτουργεί σωστά το RDS. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

Μια χαρά δουλεύει το ραδιόφωνο και μάλιστα δεν υπάρχει "εξοδος" σαν κουμπί πλέον αλλά εγινε πισω, για να το κλείσεις πρέπει να πας επιλογές, εξοδος.

 

Εκανες hard format μετά το update;

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση.

Στα θετικά.

Διορθώθηκε μία βλάβη στην επιλογή του θέματος της αρχικής οθόνης, αφού μέχρι τώρα δεν μπορούσα να έχω την επιλογή αρχική οθόνης με θέμα τις επαφές.

 

Στα αρνητικά

Παρατήρησα ότι όπου χρειάζεται να γράψω κάτι ( μυνήματα, σημειώσεις, ιντερνέτ κλπ) δεν υπάρχει πια το πλήρες πληκτρολόγιο QWERTY παρά μόνο το μίνι με ότι κακό αυτό σημαίνει!

Συμβαίνει και στα δικά σας τηλέφωνα ή έχω την αποκλειστικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει το ραδιόφωνο και μάλιστα δεν υπάρχει "εξοδος" σαν κουμπί πλέον αλλά εγινε πισω, για να το κλείσεις πρέπει να πας επιλογές, εξοδος.

 

Εκανες hard format μετά το update;

 

Οχι δεν έκανα hard format γιατί η επανεγκατάσταση των εφαρμογών και δεδομένων είναι επίπονη διαδικασία για μένα. Πάντως μετά από restart μέχρι στιγμής δεν κολλάει αλλά το RDS παθαίνει διαλήψεις, μια παίζει μια όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω το update στην 30 κατι που ειναι η τελευταια μεσω κινητου....δεν πηρε πολυ ωρα για να το κανει...αλλα δεν καταλαβα κατι το ιδιαιτερο.Διαπιστωσα οτι δολευει αρκετα πιο γρηγορα αλαλ μονο αυτο.Ουτε ειδα αυτο που λενε για την αρχικη οθονη οτι αλλαζει ουτε τιποτα αλλο.Με την καμερα δεν ασχοληθηκα μιας και δεν εχω μπει στον κοπο να την ανοιξω απο την μερα που το πηρα....:)
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έκανα hard format γιατί η επανεγκατάσταση των εφαρμογών και δεδομένων είναι επίπονη διαδικασία για μένα. Πάντως μετά από restart μέχρι στιγμής δεν κολλάει αλλά το RDS παθαίνει διαλήψεις, μια παίζει μια όχι.

 

αυτο με το rds ισως και πιο πιθανον να φταει ο ραδιοφ. σταθμος και οχι το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Με το RDS εχω ξανα δωσει την απαντηση.. πως φταει ο πομπος και οχι ο δεκτης (κινητο) δεν ειναι δυνατο να εχετε την απαιτηση να πιανει το rds μεσα σε τουνελ!!!:lol:

 

Εγω ακομα να κανω την αναβαθμιση (product Euro-3) και εχω τρελαθει! περιμενω να βγει μεσω FOTA! το Nemesis συνεχιζει να μου βγαζει Error!!! Εχει κανεις καμια ιδεα???? Κανενα nemesis πιο παλιο ή κανα pc suite καταλληλο???

 

Επισης η αναβαθμιση μεσω FOTA ποση ωρα κραταει? Ποσα MB κατεβαζει???? Παρακαλω επισης ανεβαστε 2 φωτογραφιες απο την καμερα με το νεο firmware να δουμε πωσ φαινονται!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...