Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις πηρα και εγω σημερα το απογευμα το τηλεφωνο...εντυπωσιακο μπορω να πω και μολις τωρα περναω την καινουρια εκδοση(30) μιας και εχει την 21....ας δουμε απο εκει και μετα..αυριο εχει διαβασμα καλο το εγχειριδιο και μετα οτι ερωτηση που αλλου????εδω....Καλο βραδυ...
ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ!!!:yahoo:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν συνδέω το κινητό στο pc σε λειτουργία pc suite μου εμφανίζονται δύο εικονίδια στον windows explorer με το ίδιο όνομα:

Nokia 5800 XpressMusic

O πρώτος φάκελος έχει τους υποφακέλους Kάρτα Μνήμης και Μνήμη Τηλεφώνου (στα ελληνικά) και ο δεύτερος Memory Card και Phone Memory.

 

H δομή και τα περιεχόμενά τους διαφέρουν λίγο.

Π.χ. στο "Μemory Card" υπάρχουν αρχεία που δεν υπάρχουν στο "Kάρτα Μνήμης" (card_content.cid , card_content.xml , DevIcon.fil , DevLogo.fil).

Επίσης τα περιεχόμενα τoυ "Μνήμη Τηλεφώνου" βρίσκονται όλα στον υποφάκελο Data (δηλ. Νokia 5800 XpressMusic\Mνήμη Τηλεφώνου\Data) ενώ αυτά του "Phone Memory" είναι χύμα (δηλ. Νokia 5800 XpressMusic\Phone Memory) και διαφέρουν ως προς αυτά τα αρχεία: hxthumbnail_archive.txt , HXTNEngine_3_2.cfg , MdfPluginArchive.txt , plugin_archive.txt

 

Μικροδιαφορές υπάρχουν και όταν συνδέω το τηλέφωνο σε Μαζική Αποθήκευση (όπου προφανώς βλέπω μόνο την κάρτα μνήμης).

 

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά συνηθισμένη συμπεριφορά αυτή του NSS. Δοκίμασε να κλείσεις το Nokia PC Suite (Δεξί κλικ στο εικονίδιο που βρίσκεται στο tray κάτω δεξιά στην οθόνη) και ξαναδοκίμασε να συνδεθείς με το NSS.

 

Εντάξει έπαιξε! Κατά ένα περίεργο τρόπο ενώ δοκίμασα να το κάνω σε 2 pc στην δουλειά και με τους 2 τρόπους δεν έπαιζε. Όταν πήγα σπίτι, το δοκίμασα και μου εμφάνισε τα στοιχεία. Τώρα έχω ένα nokia 5800 αγορασμένο απο Αγγλία με ελληνικά και το τελευταίο firmware...

Απλά απίστευτο το κινητό! :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

εχω ενα προβλημα στο 5800.Ειχα βαλει στην αρχικη οθονη γραμμη συντομευσεων και μετα απο καιρο κολλησε και δεν δουλευε τπτ στην αρχικη οθονη..Το εκλεισα και το ανοιξα μετα απο λιγο αλλα τπτ.Ετσι ειπα να το αλλαξω σε επαφες οι οποιες δουλευουν μια χαρα αλλα παρατηρησα οτι δεν δουλευει το πρασινο πληκτρο οταν ειναι στην αρχικη οθονη ενω στο μενου κανονικα..Δηλαδη εννοω οτι παταω το πρασινο πληκτρο και δεν μου βγαζει τους αριθμους που ειχα καλεσει..Καμια ιδεα??

 

Επισης η τελευταια εκδοση λογισμικου ειναι η v30??Εγω εχω ακομα την v20..πρεπει να κανω αναβαθμιση πρωτα στην v21 και μετα στην v30 η αυτο που λεω δεν γινεται?Τι εχει φτιαξει η καινουργια εκδοση?

 

Ακομα,εαν κανω φορματ σε καρτα και κινητο θα σβηστουν οι χαρτες ετσι?Υπαρχει κατι αλλο που θα σβηστει εκτος απο ολα αυτα που δεν ειχε το κινητο απο την αρχη?Αμα σβηστουν οι χαρτες απο που μπορω να τους κατεβασω και να τους εγκαταστησω?

 

Με την σχισμη τι εγινε τελικα??Αμα παω σε νοκια store απλα θα μου σφιξουν τις βιδες??

 

Συγνωμη για το τεραστιο Post μου αλλα σχεδον ολο το καλοκαιρι δεν ειχα ιντερνετ και ηταν δυσκολο να δω μια μια ολες τις σελιδες και εκανα αναζητησεις που δεν μου εβγαλαν καποιο αποτελεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

εχω ενα προβλημα στο 5800.Ειχα βαλει στην αρχικη οθονη γραμμη συντομευσεων και μετα απο καιρο κολλησε και δεν δουλευε τπτ στην αρχικη οθονη..Το εκλεισα και το ανοιξα μετα απο λιγο αλλα τπτ.Ετσι ειπα να το αλλαξω σε επαφες οι οποιες δουλευουν μια χαρα αλλα παρατηρησα οτι δεν δουλευει το πρασινο πληκτρο οταν ειναι στην αρχικη οθονη ενω στο μενου κανονικα..Δηλαδη εννοω οτι παταω το πρασινο πληκτρο και δεν μου βγαζει τους αριθμους που ειχα καλεσει..Καμια ιδεα??

Έχεις την εργοστασιακή κάρτα μνήμης? Αν ναι δοκίμασε να την βγάλεις, να κάνεις restart και να δεις αν λειτουργεί μετά το πράσινο πλήκτρο. Αν δεν λειτουργεί και πάλι θα πρέπει να κάνεις φορμάτ.

Επισης η τελευταια εκδοση λογισμικου ειναι η v30??Εγω εχω ακομα την v20..πρεπει να κανω αναβαθμιση πρωτα στην v21 και μετα στην v30 η αυτο που λεω δεν γινεται?Τι εχει φτιαξει η καινουργια εκδοση?
Αν κάνεις αναβάθμιση θα περαστεί κατευθείαν η τελευταία, η ν30. Κάνε μια αναζήτηση στο θέμα, υπάρχει το changelog αλλά καλό είναι να την κάνεις την αναβάθμιση.

Ακομα,εαν κανω φορματ σε καρτα και κινητο θα σβηστουν οι χαρτες ετσι?Υπαρχει κατι αλλο που θα σβηστει εκτος απο ολα αυτα που δεν ειχε το κινητο απο την αρχη?Αμα σβηστουν οι χαρτες απο που μπορω να τους κατεβασω και να τους εγκαταστησω?

Όταν κάνεις φορμάτ στην κάρτα σβήνονται ΟΛΑ, δεν μένει τίποτα μέσα. Θα τους κατεβάσεις με το maploader. Για πιο πολλά διάβασε το θέμα του Nokia Maps - OVI Maps (Smart2go).

Με την σχισμη τι εγινε τελικα??Αμα παω σε νοκια store απλα θα μου σφιξουν τις βιδες??

Εγώ που άλλαξα χρώμα στο 5800 που άλλαξαν και βίδες και πλέον δεν υπάρχει σχισμή. Δεν φτάνει μόνο σφίξιμο στις βίδες μάλλον θέλουν αλλαγή με μεγαλύτερες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστω stendor.Μηπως ξερει καποιος αν υπαρχουν καπου τα saves των παιχνιδιων ωστε να τα αποθηκευσω και να τα ξαναδουλευουν μετα απο φορματ??Ακομα να κανω φορματ πρωτα και μετα αναβαθμιση ή δεν εχει καμια σημασια?
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας.εχω βαλει 2 εφαρμογες οι οποιες τωρα δεν μου ανοιγουν.κανω απεγκατασταση απο τη διαχειρηση εφαρμογων,αλλα δεν τις διαγραφει,μου λεει ειναι αδυνατη λογω σφαλματος.υπαρχει αλλος τροπος να τις απεγκαταστησω?ειναι ευκολο να μου πειτε και μερικα μαγαζακια για δωρεαν εφαρμογες?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

εχω ενα προβλημα στο 5800.Ειχα βαλει στην αρχικη οθονη γραμμη συντομευσεων και μετα απο καιρο κολλησε και δεν δουλευε τπτ στην αρχικη οθονη..Το εκλεισα και το ανοιξα μετα απο λιγο αλλα τπτ.Ετσι ειπα να το αλλαξω σε επαφες οι οποιες δουλευουν μια χαρα αλλα παρατηρησα οτι δεν δουλευει το πρασινο πληκτρο οταν ειναι στην αρχικη οθονη ενω στο μενου κανονικα..Δηλαδη εννοω οτι παταω το πρασινο πληκτρο και δεν μου βγαζει τους αριθμους που ειχα καλεσει..Καμια ιδεα??

 

Δες εδώ.

Είχα το ίδιο πρόβλημα και έκανα ότι λέει ο φίλος στο λίνκ και έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου.Το αναβάθμισα ήδη και τώρα σκέφτομαι αν θα το χακάρω.Οδηγίες εδώ υπάρχουνε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν, διάβασε από την αρχή το S60 5th - Hacks & Patches.

 

@zipperant Το αν θα προχωρήσεις ή όχι στην αγορά του 5800 είναι καθαρά δικό σου θέμα. Διάβασε λίγο το παρόν θέμα, δες αν καλύπτει τις ανάγκες σου ως συσκευή και μετά αποφασίζεις. Για τα λεφτά του είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή. Έχει τα μειονεκτήματα του, όπως κάθε συσκευή, αλλά είναι αξιόπιστη και κάνεις καλά τι δουλειά σου. Εγώ δεν έχω μετανιώσει την αγορά του.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πρόβλημα αυτό με την εξαφάνιση των συντομεύσεων και την μη ανταπόκριση των πλήκτρων για πληκτρολόγιο και επαφές. Συνήθως συμβαίνει μετά από την αποσύνδεση του τηλ από το pc σε λειτουργεία μαζικής αποθήκευσης. Μου έχει συμβεί 2 φορές και εκανα hard format.

Πλέον υπάρχει απλός τρόπος για την επίλυσή του.

 

Το τηλ. πρέπει να είναι hackαρισμένο.

Πάμε (π.χ. με το x-plore) στο c:\private\10202BE9\persists\ και σβήνουμε το αρχείο 10275102.cre

Κάνουμε restart.

Μετα το restart αλλάζουμε τη home screen σε βασική ή επαφές και μετά σε shortcut bar και είμαστε έτοιμοι.

 

Το εχει δοκιμασει κανενας αυτο;Μου το εχει κανει 2 φορες αυτο το πραγμα και εκανα format και τις 2 για να ερθει στα ισια του.Και δεν ειναι οτι καλυτερο να περνας ξανα απο την αρχη ολες τις εφαρμογες...Εχω και 2 ακομα προβληματα που ειναι αρκετα εκνευριστικα.Το ενα ειναι οτι αν σβησω το τηλεφωνο μετα μενει οταν αναβει στην οθονη με το σημα της nokia.Πρεπει να βγαλω και να βαλω τη μπαταρια 2-3 φορες μεχρι να αρχισει να λειτουργει.Το δευτερο προβλημα ειναι οτι μετα απο μερικες μερες χρησης οταν προσπαθω να γραψω κατι κολλοει στο πληρες πληκτρολογιο σε portrait mode και δεν αλλαζει με τιποτα μεχρι να κανω restart.Εχω την νεοτερη εκδοση λογισμικου,εχω κανει απειρες φορες format σε τηλεφωνο καρτα μνημης και το εχω hacked.Αν εχει καποιος λυση σε αυτα ας μου δωσει τα φωτα του:)

Link to comment
Share on other sites

Το εχει δοκιμασει κανενας αυτο;Μου το εχει κανει 2 φορες αυτο το πραγμα και εκανα format και τις 2 για να ερθει στα ισια του.Και δεν ειναι οτι καλυτερο να περνας ξανα απο την αρχη ολες τις εφαρμογες...

 

Ναι το έχω δοκιμάσει εγώ, και πραγματικά δούλεψε με την πρώτη.. Και όχι τίποτα άλλο ότι είχα τελειώσει το φορμάτ και το ξανα έπαθε, και ενώ δεν χάκαρα την συσκευή το έκανα για να ησυχάσω επιτέλους..Πιάνει, δοκίμασε το, αξίζει ο κόπος...

 

αν σβησω το τηλεφωνο μετα μενει οταν αναβει στην οθονη με το σημα της nokia.Πρεπει να βγαλω και να βαλω τη μπαταρια 2-3 φορες μεχρι να αρχισει να λειτουργει..

 

Δοκίμασε να το ανάψεις χωρίς κάρτα μνήμης όταν το ξανα κλείσεις.. Λογικά θα φταίει η κάρτα μνήμης, επειδή έβαλες κάποια εφαρμογή που δημιούργησε πρόβλημα..Αν είναι έτσι, τότε κάνε φορμάτ σε κάρτα & κινητό (την κάρτα πρώτα κάνε την φορμάτ από υπολογιστή και μετά βάλε τη στο κινητό )...

 

Το δευτερο προβλημα ειναι οτι μετα απο μερικες μερες χρησης οταν προσπαθω να γραψω κατι κολλοει στο πληρες πληκτρολογιο σε portrait mode και δεν αλλαζει με τιποτα μεχρι να κανω restart.

 

Δεν ξέρω αν οφείλεται σε κάτι που του έχεις κάνει εσύ με κάποια εφαρμογή.. Ίσως να θέλει φορμάτ η συσκευή..Εγώ δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα, σε αντίθεση με τα παραπάνω που τα είχα όλα ακριβώς όπως τα ανέφερες.. Γι' αυτό το πρόβλημα άν κάποιος ξέρει να προτείνει καλύτερη λύση ας την αναφέρει!! :)

 

...:)

Link to comment
Share on other sites

To ειδα φιλε μου,γι'αυτο ρωταω αν το εχει δοκιμασει κανενας.Αν μου παρουσιασει το ιδιο προβλημα θα ειναι πολυ ευκολο να το φτιαξω ετσι απ'το να κανω format και να ξαναπερναω τα παντα απο την αρχη.Γιατι κατι μου λεει οτι θα το ξανακανει...

 

edit:η απαντηση ειναι για τον snowboard,σας ευχαριστω και τους 2 για τα post σας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πρόβλημα αυτό με την εξαφάνιση των συντομεύσεων και την μη ανταπόκριση των πλήκτρων για πληκτρολόγιο και επαφές. Συνήθως συμβαίνει μετά από την αποσύνδεση του τηλ από το pc σε λειτουργεία μαζικής αποθήκευσης. Μου έχει συμβεί 2 φορές και εκανα hard format.

Πλέον υπάρχει απλός τρόπος για την επίλυσή του.

 

Το τηλ. πρέπει να είναι hackαρισμένο.

Πάμε (π.χ. με το x-plore) στο c:\private\10202BE9\persists\ και σβήνουμε το αρχείο 10275102.cre

Κάνουμε restart.

Μετα το restart αλλάζουμε τη home screen σε βασική ή επαφές και μετά σε shortcut bar και είμαστε έτοιμοι.

 

Δεν εχω hacked συσκευή αλλά αν μου ξανασυμβεί το πρόβλημα θα την hackαρω μόνο και μόνο γιατί βαριέμαι τη διαδικασία του hard format και την επανεγκατάσταση όλων των εφαρμογών.

 

Φιλε εισαι ΜΕΓΑΛΟΣ. Το εψαχνα 2 μηνες τωρα.....:cry:

 

Το εχει δοκιμασει κανενας αυτο;Μου το εχει κανει 2 φορες αυτο το πραγμα και εκανα format και τις 2 για να ερθει στα ισια του.Και δεν ειναι οτι καλυτερο να περνας ξανα απο την αρχη ολες τις εφαρμογες...Εχω και 2 ακομα προβληματα που ειναι αρκετα εκνευριστικα.Το ενα ειναι οτι αν σβησω το τηλεφωνο μετα μενει οταν αναβει στην οθονη με το σημα της nokia.Πρεπει να βγαλω και να βαλω τη μπαταρια 2-3 φορες μεχρι να αρχισει να λειτουργει.Το δευτερο προβλημα ειναι οτι μετα απο μερικες μερες χρησης οταν προσπαθω να γραψω κατι κολλοει στο πληρες πληκτρολογιο σε portrait mode και δεν αλλαζει με τιποτα μεχρι να κανω restart.Εχω την νεοτερη εκδοση λογισμικου,εχω κανει απειρες φορες format σε τηλεφωνο καρτα μνημης και το εχω hacked.Αν εχει καποιος λυση σε αυτα ας μου δωσει τα φωτα του:)

 

Η λυση που δινει ο dimkns δοκιμαστηκε απο μενα και δουλευει αψογα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω σοβαρο προβλημα.Το 5800 μου ειναι παραεισαγωγής και δεν μπορω να αλλαξω το product code του.Χρησιμοποιώ το nss οπως λενε οι οδηγίες αλλά τίποτα.Οταν κανω read ή write μου βγάζει error.Μπορείτε να με βοηθήσετε?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εκεί που ήμουν στο internet, ξαφνικά το κινητό αφού έβγαλε κάποιες οριζόντιες γραμμές, έσβησε και δεν άναβε. Έπρεπε να βγάλω την μπαταρία και ξαναρύθμισα ημερομηνία και ώρα. Σας το έχει κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εκεί που ήμουν στο internet, ξαφνικά το κινητό αφού έβγαλε κάποιες οριζόντιες γραμμές, έσβησε και δεν άναβε. Έπρεπε να βγάλω την μπαταρία και ξαναρύθμισα ημερομηνία και ώρα. Σας το έχει κάνει;

 

Μου το έχει κάνει 1 φορά το Ν97 μου.

Έβγαλε κάτι πράσινες οριζόντιες γραμμές, έσβησε και δεν άναβε.

Έβγαλα την μπαταρία και πήρε μπρος,

αλλά δε θυμάμαι αν είχε χάσει ημερομηνία και ώρα.

Πάντως συνέβη και σε μένα ενώ ήμουν στο internet!

Περίεργα πράγματα!! :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ένα μηνα μετά την απόκτηση του nokia 5800 είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό το κινητό.

Ανακάλυψα τυχαία ότι είναι παράλληλης εισαγωγείς από τα post σας.είχε εξαρχής το v30.0.11 και όλα κυλούν πολύ καλά και χωρίς προβλήματα.Βασικά είμαι άνθρωπος χωρίς πολλές απαιτήσεις από ένα κινητό.

Παίρνω πάντα nokia. αυτό είναι το πρώτο sybian που παίρνω το τελευταίο μου κινητό ήταν το 6288 το οποιο έχω ποια για δεύτερη συσκευή και δουλεύει ακόμα πολύ καλά.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν ξέρει που μπορώ να βρω free προγραμματάκια για το internet όπως ας πούμε mini nova, google κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Αρχίζεις το διάβασμα από εδώ: S60 5th Edition Platform FAQ!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο πρόβλημα ! Δεν μου κάνει εγκατάσταση κανένα πρόγραμμα. Είτε ειναι signed ειτε όχι.

Το τηλ. ειναι χακαρισμένο και μπορούσα να εγκαταστήσω unsigned εφαρμογές, ώσπου ξαφνικά δεν κάνει τιποτα. Βγάζει την πρωτη ερωτηση για εγκατασταση , παταω "εντάξει" και μετα δεν κανει τιποτα είτε εχω ενεργοποιημενο το rompatcher ειτε όχι.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, επανεκκίνηση συσκευής και, αν δεν στρώσει, τελευταία λύση το hard reset.
Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια αυτο το hard reset εχει γινει πια η μονη λυση σε ολα τα θεματα των κινητων nokia...

 

Προσωπικά, προτείνω να εξαντλούνται πρώτα όλες οι εναλλακτικές και μετά να γίνεται hard reset. Μια φορά που το έκανα, χρειάστηκαν 3 ώρες για να το ξαναφέρω το τηλέφωνο όπως ήταν πριν (εφαρμογές, ρυθμίσεις). Δεν είναι να γίνεται συνέχεια, καταντάει μη πρακτικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...