Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους. Εχω εδω και ενα μηνα το 5800 το πρωτο νοκια που περνω

Μεχρι τωρα δεν εχω ακομα προβληματα φτου φτου αλλα ειδα το product code και ειναι 0578313. Το πηρα απο την cosmote και ηθελα να ξερω τι παιζει οσον αφορα την εγγυηση NOKIA

Διάβασε το παρακάτω και θα σου λυθούν οι απορίες σου:

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

Περί παράλληλων εισαγωγών...

 

Καλό είναι να διαβάσεις όλο τον οδηγό, θα σε βοηθήσει αρκετά αφού είναι το πρώτο σου nokia.

Καλορίζικο!

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από 'μένα!:)

Μιας και το W595 αποδείχτηκε τελείως άχρηστο(ποιοτικά) κινητό, σκέφτομαι να αγοράσω άλλο και μάλλον πάω για το Nokia 5800. Έχω, όμως, κάποιες απορίες:

-Διάβασα ότι "παίζει" τα flash files. Δηλαδή, θα μπορώ να παίζω online-games(όπως y8.com) και να βλέπω Videos(YouTube);

-Υπάρχει MSN Messenger ή κάτι παρόμοιο που να μπορώ να είμαι online μέσω του Wi-Fi;

-Ελληνοαγγλικό λεξικό μπορώ να βρω;

-Στα sms, φαίνεται ολοκλήρη η συζήτησή σου όπως του iPhone;

-Συνηθίσατε να στέλνετε SMS χωρίς κουμπιά;

-Από θέμα ποιότητας, είναι ανθεκτικό;

-Επειδή θα το αγοράσω από εξωτερικό, θα μπορώ να το κάνω Update και να βάλω τα ελληνικά; Ή αν έχει ήδη εγκατεστημένα τα ελληνικά, θα μπορώ να τα ξαναβάλω;

-Όλα τα παλιά bugs, διορθώνονται με την καινούρια έκδοση;

 

Thanks in advance!:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από 'μένα!:)

Μιας και το W595 αποδείχτηκε τελείως άχρηστο(ποιοτικά) κινητό, σκέφτομαι να αγοράσω άλλο και μάλλον πάω για το Nokia 5800. Έχω, όμως, κάποιες απορίες:

-Διάβασα ότι "παίζει" τα flash files. Δηλαδή, θα μπορώ να παίζω online-games(όπως y8.com) και να βλέπω Videos(YouTube);

-Υπάρχει MSN Messenger ή κάτι παρόμοιο που να μπορώ να είμαι online μέσω του Wi-Fi;

-Ελληνοαγγλικό λεξικό μπορώ να βρω;

-Στα sms, φαίνεται ολοκλήρη η συζήτησή σου όπως του iPhone;

-Συνηθίσατε να στέλνετε SMS χωρίς κουμπιά;

-Από θέμα ποιότητας, είναι ανθεκτικό;

-Επειδή θα το αγοράσω από εξωτερικό, θα μπορώ να το κάνω Update και να βάλω τα ελληνικά; Ή αν έχει ήδη εγκατεστημένα τα ελληνικά, θα μπορώ να τα ξαναβάλω;

-Όλα τα παλιά bugs, διορθώνονται με την καινούρια έκδοση;

 

Thanks in advance!:)

 

Αν και το έχω μόλις 2 ημέρες θα σου πω όσα ξέρω (για τα υπόλοιπα οι παλιοί)

 

- Παίζει flash files και video youtube (και άλλα). Για online παιχνίδια δεν το έχω δοκιμάσει (ακόμα...) αλλά φαντάζομαι δεν θα έχει πρόβλημα. Βασικά έχει μια lite έκδοση του flash. Άλλα τα παίζει δλδ (τα περισσότερα νομίζω) και άλλα όχι.

- Λεξικό έχει δικό του εγκατεστημένο. Μόνο Αγγλική γλώσσα αλλά μπαίνεις και κατεβάζεις δωρεάν άλλες δύο γλώσσες.

- Εγώ συνήθισα αμέσως τα κουμπιά στην αφής. Αφού το μεσαίο (hard) πλήκτρο που είναι για το κεντρικό μενού με εκνεύριζε μετά και έβαλα συντόμευση στην οθόνη αφής! Γενικώς τα κάτω πλήκτρα τα έχω αχρηστεύσει (εκτός του πράσινου για τις πρόσφατες κλησεις αναγκαστικά). Και έχει και όλα τα είδη γραφής οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Έχω αρχίσει και συνηθίζω τώρα και το χειρόγραφο...

- Μια χαρά είναι η ποιότητά του. Πλαστικό μεν αλλά αυτό το κάνει πολύ εραφρύ. Και κάτι + σε σχέση με άλλα, ενώ έχει μεγάλη οθόνη είναι 16:9 και είναι αρκετά στενό σαν τηλέφωνο (τρομερή ευκολία για την τσέπη).

 

Γενικώς διάβασε το post του leontaras και θα καταλάβεις. Εγώ ericssonάκιας ήμουν και ότι άλλο είχα πάρει το είχα μετανιώσει. Με το συγκεκριμένο όμως έχω πάθει πλάκα. Κάνει τα πάντα και η τιμή του είναι τρομερή! (μετά από αυτό πας στα 500+Ε για htc-iphone με πάνω κάτω τις ίδιες δυνατότητες)

 

Να κάνω και εγώ άλλη μια ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να παίζει μέσω ιντερνετ (wifi) ο media player των windows? Δηληδή θέλω να ακούω ραδιόφωνο (πχ.sport-fm) μέσω ιντερνετ και τα περισσότερα θέλουν mp. Γνωρίζει κάποιος?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από 'μένα!:)

Μιας και το W595 αποδείχτηκε τελείως άχρηστο(ποιοτικά) κινητό, σκέφτομαι να αγοράσω άλλο και μάλλον πάω για το Nokia 5800. Έχω, όμως, κάποιες απορίες:

-Διάβασα ότι "παίζει" τα flash files. Δηλαδή, θα μπορώ να παίζω online-games(όπως y8.com) και να βλέπω Videos(YouTube);

-Υπάρχει MSN Messenger ή κάτι παρόμοιο που να μπορώ να είμαι online μέσω του Wi-Fi;

-Ελληνοαγγλικό λεξικό μπορώ να βρω;

-Στα sms, φαίνεται ολοκλήρη η συζήτησή σου όπως του iPhone;

-Συνηθίσατε να στέλνετε SMS χωρίς κουμπιά;

-Από θέμα ποιότητας, είναι ανθεκτικό;

-Επειδή θα το αγοράσω από εξωτερικό, θα μπορώ να το κάνω Update και να βάλω τα ελληνικά; Ή αν έχει ήδη εγκατεστημένα τα ελληνικά, θα μπορώ να τα ξαναβάλω;

-Όλα τα παλιά bugs, διορθώνονται με την καινούρια έκδοση;

 

Thanks in advance!:)

 

1)ναι μπορεις να παιζεις flash games και να βλεπεις κανονικα βιντεο στο youtube.

2)υπαρχει msn αλλα δε δουλευει.καλυτερες λυσεις ειναι τα fring και nimbuzz

3)λεξικο υπαρχει σαν προεγκατασταση στο 5800.μεσω αυτου μπορεις να κατεβασεις και γλωσσικα πακετα με wi-fi.

4)τα sms ειναι ακριβως οπως οποιοδηποτε προηγουμενο μοντελο της νοκια.

5)ολα θεμα συνηθειας ειναι και πρακτικοτητας....αλλους βολευει αλλους οχι

6)στην ποιοτητα υστερει λιγο....με ελαχιστη προσοχη (και μια καλη θηκη) θα το εχεις αρκετα χρονια.

7)ελληνικα αν δεν εχει θα πρεπει να στα βαλουν σε nokia center(γυρω στα 15 ευρω).σιγουρα θα υπαρχει κι αλλος τροπος αλλα δε το χω ψαξει.καλυτερα δε θα ηταν να παρεις κατευθειαν ελληνικο?

8)καθε εκδοση διορθωνει αρκετα bugs.μια δυο ακομα και το κινητακι θα ειναι bugfree:D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι απο την αναβάθμιση και μετά πολλές φορές ενώ χρησιμοποιώ το wifi με πετάει έξω σε τυχαία χρονικά διαστήματα (κάτι που μέχρι τώρα δεν το είχα)...

Άρε ΝΟΚΙΑ τι τις θες τις αναβαθμίσεις.... Ένα πράγμα φτιάχνεις, 5 χαλάς....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει MSN Messenger ή κάτι παρόμοιο που να μπορώ να είμαι online μέσω του Wi-Fi;
Αυτές τις εφαρμογές που σου πρότειναν τα παιδιά θα τις βρεις στο πρώτο ποστ του θέματος [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5

Ελληνοαγγλικό λεξικό μπορώ να βρω;
Το καλύτερο λεξικό (και όχι μόνο λεξικό) θα το βρεις στο πρώτο ποστ του θέματος [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5. Το έχει φτιάξει ο φίλος porfyras και λέγεται MobiLex (Ελληνικό Ερμηνευτικό - Ορθογραφικό - Ετυμολογικό λεξικό 68.145 λημμάτων, Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια (wikipedia), World Factbook η γνωστή ετήσια έκδοση της CIA τύπου Αλμανάκ με βασικά στοιχεία και πληροφορίες για όλες τις χώρες του κόσμου).

Στα sms, φαίνεται ολοκλήρη η συζήτησή σου όπως του iPhone;
Δεν εμφανίζονται με αυτό τον τρόπο. Τα εισερχόμενα πάνε σε άλλο φάκελο και τα σταλθέντα αποθηκεύονται σε άλλο φάκελο. Αν θες κάτι τέτοιο κοίτα την εφαρμογή FREE iSMS η οποία εμφανίζει τα μηνύματα όπως στο iphone. Θα την βρεις και αυτή στο πρώτο ποστ του θέματος [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5

Επειδή θα το αγοράσω από εξωτερικό, θα μπορώ να το κάνω Update και να βάλω τα ελληνικά; Ή αν έχει ήδη εγκατεστημένα τα ελληνικά, θα μπορώ να τα ξαναβάλω;
Γιατί να το πάρεις από έξω? Διάβασε τα 2 παρακάτω ερωτήματα τα οποία θα σε βοηθήσουν στις ερωτήσεις σου:

Περί παράλληλων εισαγωγών...

Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής

(αλλαγή product code)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

sorry αν εχει απαντηθεί ξανά αλλά με ενα search που έκανα δεν βρήκα καπου απάντηση!

Εδω και 2-3 μέρες το πενάκι εχει χαλαρώσει ανησυχητικά!! Δύσκολα μένει πλέον μεσα στη θήκη του. Δοκίμασα και το δεύτερο που είχε μέσα η συσκευασία αλλά δυστυχώς δεν φταίει το πενάκι αλλά η πίσω πρόσοψη! Αρα με βλέπω για καινούρια...

Ξέρει κανείς αν πωλείται χωριστά και πόσο μπορεί να κάνει;;

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

sorry αν εχει απαντηθεί ξανά αλλά με ενα search που έκανα δεν βρήκα καπου απάντηση!

Εδω και 2-3 μέρες το πενάκι εχει χαλαρώσει ανησυχητικά!! Δύσκολα μένει πλέον μεσα στη θήκη του. Δοκίμασα και το δεύτερο που είχε μέσα η συσκευασία αλλά δυστυχώς δεν φταίει το πενάκι αλλά η πίσω πρόσοψη! Αρα με βλέπω για καινούρια...

Ξέρει κανείς αν πωλείται χωριστά και πόσο μπορεί να κάνει;;

Ναι μπορείς να το αγοράσεις ξεχωριστά. Ρώτα στο κοντινό σου nokia sotre να δεις αν το έχουν αλλιώς κάνε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά της Nokia. Πρέπει να κάνει 5€, τόσα μου είχαν πει στο nokia store στην Κατεχάκη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι συμβαίνει honda22, oι τιμές στα ανταλλακτικά έχουν αποκλίσεις μεταξύ των nokia sotres και μερικές φορές είναι μεγάλες. Δεν ξέρω με τι κριτήριο βάζουν τις τιμές και έχουμε τέτοιες διαφορές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου ηρθε ο λογαριασμος VODA λιγο τσιμπημενος απο μεταφορα data και οχι λογω ομιλιας ,φανταζομαι οτι καποιο προγραμμα συνδεεται μεσω Web Vodafone.

 

Το GPRS το εχω σε intergrated,τα mails με ρωταει που να συνδεθει για να τα κατεβασει.Κατι νομιζω γινεται με το maps και απο κει χρεωνομαι.

 

Η ερωτηση μου ειναι πως να ρυθμισω το κινητο να με ρωταει αν θελω να χρησιμοποιησω Wifi σε ολες τις εφαρμογες που πιθανον ζητησουν προσβαση στο internet ετσι ωστε να αποφυγω αυτες τις χρεωσεις απο vodafone.

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Συνδεσιμότητα - Προορισμοί - Επιλογές - Προεπλεγμένη σύνδεση - Ερώτηση Πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,πώς την κάνατε την αναβάθμιση;Εγώ ούτε μέσω FOTA τη βρίσκω,ούτε με NSU,ούτε όταν βάζω το product code στο site της Nokia μου δείχνει ως πιο καινούργιο firmware το 30,αλλά το 21.0.025.Τι έχει παιχτεί;
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να το αγοράσεις ξεχωριστά. Ρώτα στο κοντινό σου nokia sotre να δεις αν το έχουν αλλιώς κάνε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά της Nokia. Πρέπει να κάνει 5, τόσα μου είχαν πει στο nokia store στην Κατεχάκη.

 

Το είχα πάρει πριν από κανα μήνα 8 ευρώ σε nokia store. Λογικά το πουλάνε όσο θέλουν :mad:

 

Οκ θα το ψάξω μάλλον απο Κατεχάκη, 10' είμαι με το αμάξι! Ευχαριστώ για την πληροφορία:up:

 

Ρε παιδιά,πώς την κάνατε την αναβάθμιση;Εγώ ούτε μέσω FOTA τη βρίσκω,ούτε με NSU,ούτε όταν βάζω το product code στο site της Nokia μου δείχνει ως πιο καινούργιο firmware το 30,αλλά το 21.0.025.Τι έχει παιχτεί;

 

Εμένα μια χαρά τη βρήκε fota... Μήπως είναι voda live ή κάτι αντίστοιχο το τηλέφωνό σου;;

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Να μου θυμισει καποιος πως βαζουμε να λεει ποιος σε παιρνει τηλεφωνο:)Ονομα καλουντα
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Συνδεσιμότητα - Προορισμοί - Επιλογές - Προεπλεγμένη σύνδεση - Ερώτηση Πάντα.

 

Το ειχα σε διαδικτυο.Λες απο κει να χρεωθηκα?

Δεν πιστευω να ειναι και καμμια αλλη ρυθμιση?Απλα να εχω το κεφαλι μου ησυχο θελω.

Link to comment
Share on other sites

Να μου θυμισει καποιος πως βαζουμε να λεει ποιος σε παιρνει τηλεφωνο:)Ονομα καλουντα

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις και μετά στο προφιλ που χρησιμοποιείς και θα βρεις εκεί την επιλογή που ζητάς.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά τελικά παιδιά,την έκανα την αναβάθμιση μέσω fota!Απλά έπρεπε πρώτα να συνδεθώ στο internet και μετά να ψάξω για την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε για χακαρισμα της συσκευης τι ακριβως εννοειτε και τι κερδιζεις με αυτο

Εμενα σαν τελευταια αναβαθμιση μου βγαζει την 21 αξιζει ο κοπος

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση είναι η 30.0.11.

 

Με το χακάρισμα κερδίζουμε πολλά πράγματα με βασικότερα την δυνατότητα να περνάμε κατευθείαν εφαρμογές unsigned και να έχουμε απεριόριστη πρόσβαση στους φακέλους συστήματος. Για περισσότερα δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα του my phone :) Αποσυνδεοντας το καλωδιο usb απο τον υπολογιστη χαθηκαν ολες οι συντομευσεις απο την αρχικη οθονη :cry: Πηγα "ρυθμισεις", τις απενεργοποιησα και ενεργοποιησα ξανα, εκλεισα και ξανανοιξα το κινητο, τιποτα :( Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? Α, και κατι αλλο. Αντεγραψα τεσσερις γραμματοσειρες απο το pc στο φακελο resource οπως λετε στις σχετικες οδηγιες. Και μετα τι? πως ενεργοποιουμε καποια απ' αυτες?
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα του my phone :) Αποσυνδεοντας το καλωδιο usb απο τον υπολογιστη χαθηκαν ολες οι συντομευσεις απο την αρχικη οθονη :cry: Πηγα "ρυθμισεις", τις απενεργοποιησα και ενεργοποιησα ξανα, εκλεισα και ξανανοιξα το κινητο, τιποτα :( Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? Α, και κατι αλλο. Αντεγραψα τεσσερις γραμματοσειρες απο το pc στο φακελο resource οπως λετε στις σχετικες οδηγιες. Και μετα τι? πως ενεργοποιουμε καποια απ' αυτες?

 

Αν δεν κανω λαθος εχουν αναφερθει παρομοια προβληματα.Σε τι συνδεση το ειχες και πως εκανες την αποσυνδεση;Οσο για τις γραμματοσειρες εφοσον εχεις κανει σωστα ολα τα βηματα,για να εμφανιστουν αρκει μια επανεκκινηση του τηλεφωνου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σε "μαζικη αποθηκευση" οπως καθε φορα και πριν βγαλω το καλωδιο πηγα σε "ασφαλης καταργηση υλικου". Για τις γραμματοσειρες εκανα επανεκκινηση τις βλεπω στον συγκεκριμενο φακελο με τον x-plore αλλα το ερωτημα ειναι πως ενεργοποιω καποια απο αυτες. Υπαρχει σε καποιο μενου αλλαγη γραμματοσειρας και δεν το εχω δει?
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο σου ειπα αν εχεις κανει σωστα ολα τα βηματα.Δεν κανεις τιποτα για να τις ενεργοποιησεις.Απλα μια επενεκκινηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...