Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι ρε φιλε δεν εβαλα symbian 3.πειραγμενη εκδοση του λογισμικου του 5800 που δινει χαρακτηριστικα Ν8 ειναι.κανενας που να ξερει να βοηθησει?

 

α ειπα και γω :lol: απλα οπως το πες νομισα εβαλες συμπιαν^3...:p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα πρεπει να περασεις τα ελληνικα στο cfw πριν το φλασαρεις. δν θυμαμαι τωρα το προγραμμα ακριβως πως λεγεται. διαφορετικα αν δν σε ενοχλουν τα αγγλικα γενικα στο τηλεφωνο βαλε στο κινητο πχ το. swype με ελληνικα για τα μυνηματα σου.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να περασεις τα ελληνικα στο cfw πριν το φλασαρεις. δν θυμαμαι τωρα το προγραμμα ακριβως πως λεγεται. διαφορετικα αν δν σε ενοχλουν τα αγγλικα γενικα στο τηλεφωνο βαλε στο κινητο πχ το. swype με ελληνικα για τα μυνηματα σου.

 

δηλαδη να βαλω τα ελληνικα αφου το εχω φλασαρει δεν γινεται?ευχαριστω για την βοηθεια

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εκανα update το 5800 απο 3 και κατι αριθμους που ειχε σε 5 και κατι αριθμουσ παλι.....αλλα το το update απο ελληνικα μου τα κανε αγγλικα πως μπορω να το κανω παλι ελληνικα αλλα και να εχω το καινουριο update??? :(
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εκανα update το 5800 απο 3 και κατι αριθμους που ειχε σε 5 και κατι αριθμουσ παλι.....αλλα το το update απο ελληνικα μου τα κανε αγγλικα πως μπορω να το κανω παλι ελληνικα αλλα και να εχω το καινουριο update??? :(

Για να περάσεις Ελληνικά ακολούθησε την διαδικασία [ΟΔΗΓΟΣ] Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευών Symbian^1 / S60 3rd.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχω το συγκεκριμενο κινητο εδω και μια εβδομαδα.Μου εχει σπασει τα νευρα γιατι δεν μπορω με τιποτα να βγω απο το wlan του σπιτιου μου.Μπηκα αρχηκα,δεν θυμαμαι τι ρυθμισεις εβαλα αρχικα και τωρα οτι και να κανω με βαζει συνεχεια.

Εγω παταω να βγω,αυτο μετα απο μερικα δευτερα παλι μεσα....ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ ROUTER του σπιτιου.

Τι να κανω ρε παιδια?Τι factory recovery,τι να το κλεισω, ΤΠΤ!!!Δεν ξερωωωωω...... :(

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε το wlan σου από τη μνήμη του κινητού έτσι ώστε να μην το αναγνωρίζει σαν δίκτυο και κυρίως να μην έχει αποθηκευμένο τον κωδικό. Λογικά όταν δημιουργήσει εκ νέου το σημείο πρόσβασης θα είναι με τις default ρυθμίσεις κ δν θα συνδέεται αυτόματα μόνο του... Νομίζω μερικές φορές ευθύνεται κ η εφαρμογή για τα e-mail που προσπαθεί να κάνει ανανέωση τον λογαριασμό αν την χρησιμοποιείς.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε το wlan σου από τη μνήμη του κινητού έτσι ώστε να μην το αναγνωρίζει σαν δίκτυο και κυρίως να μην έχει αποθηκευμένο τον κωδικό. Λογικά όταν δημιουργήσει εκ νέου το σημείο πρόσβασης θα είναι με τις default ρυθμίσεις κ δν θα συνδέεται αυτόματα μόνο του... Νομίζω μερικές φορές ευθύνεται κ η εφαρμογή για τα e-mail που προσπαθεί να κάνει ανανέωση τον λογαριασμό αν την χρησιμοποιείς.

 

Βασικα αλλαξα κωδικο στο router και τωρα δεν μπαινει...αλλα φοβαμαι οτι αμα ξαναμπω,θα το ξαναποθηκευσει και θα εχω τα ιδια παλι!!!

Τι εννοεις να σβησω το wlan?την εφαρμογη ?πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχω το συγκεκριμενο κινητο εδω και μια εβδομαδα.Μου εχει σπασει τα νευρα γιατι δεν μπορω με τιποτα να βγω απο το wlan του σπιτιου μου.Μπηκα αρχηκα,δεν θυμαμαι τι ρυθμισεις εβαλα αρχικα και τωρα οτι και να κανω με βαζει συνεχεια.

Εγω παταω να βγω,αυτο μετα απο μερικα δευτερα παλι μεσα....ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ ROUTER του σπιτιου.

Τι να κανω ρε παιδια?Τι factory recovery,τι να το κλεισω, ΤΠΤ!!!Δεν ξερωωωωω...... :(

 

να ρωτησω κατι?

γιατι το εχεις ανοικτο συνεχεια το ιντερνετ στο κινητο σου? ετσι που ψαχνει συνεχεια δεν σου τελειωνει και η μπαταρια πιο γρηγορα?

εγω το εχω απενεργοποιησει και μπαινω στο ιντερνετ μονο οταν χρειαζομαι κατι..και με ρωταει που να συνδεθει..παρολο που εχω αποθηκευσει το κωδικο της συνδεσης μου...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?

γιατι το εχεις ανοικτο συνεχεια το ιντερνετ στο κινητο σου? ετσι που ψαχνει συνεχεια δεν σου τελειωνει και η μπαταρια πιο γρηγορα?

εγω το εχω απενεργοποιησει και μπαινω στο ιντερνετ μονο οταν χρειαζομαι κατι..και με ρωταει που να συνδεθει..παρολο που εχω αποθηκευσει το κωδικο της συνδεσης μου...

Μα αυτο ειναι το θεμα,,,,οτι μονο στο δικο μου,το κανει αυτο.Κλειστο το κραταω το wifi, αλλα δεν ξερω τι παθαινει με το δικο μου router.

Δεν μπορω να μπω σπιτι γιατι αρχιζει.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω εντελως την εφαρμογη που μπαινεις στο ιντερνετ μεσω καρτας( δλδ cosmote,vodafone,wind)?Αυτο γιατι σημερα μπηκα κατα λαθος για ελαχιστα δευτερολεπτα και εχασα καρτα.Και ειμαι σιγουρος οτι στο μελλον θα χρεωθω ολοκληρη καρτα απο τετοιες βλακιες.

Γινεται να μην γινεται να μπω?Να το απενεργοποιησω καπως?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αλλαξα κωδικο στο router και τωρα δεν μπαινει...αλλα φοβαμαι οτι αμα ξαναμπω,θα το ξαναποθηκευσει και θα εχω τα ιδια παλι!!!

Τι εννοεις να σβησω το wlan?την εφαρμογη ?πως γινεται αυτο?

 

Απο το μενου που ενεργοποιεις bluetooth wlan κλπ εχει επιλογη σημεια προσβασης αν θυμαμαι καλα... Εκει υπαρχουν τα διαφορα wifi που εχει αποθηκευσει το κινητο. Σβησε το δικο σου ωστε να μην το αναγνωριζει οτι εχει συνδεθει παλαιοτερα ωστε να μην μπορει να συνδεθει μονο του τουλαχιστον μεχρι την πρωτη φορα που θα συνδεθεις... Εχεις καποια εφαρμογη για e-mail πχ που κανει συνεχη ελεγχο για νεα mails? Οταν συνδεθεις για πρωτη φορα μετα ξανα στο wifi σου που θα σου ζητησει εκ νεου τον κωδικο σου θα αποθηκευτει με τα defaults οποτε λογικα δεν θα συνδεεται αυτοματα...

 

Ξερεις κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω εντελως την εφαρμογη που μπαινεις στο ιντερνετ μεσω καρτας( δλδ cosmote,vodafone,wind)?Αυτο γιατι σημερα μπηκα κατα λαθος για ελαχιστα δευτερολεπτα και εχασα καρτα.Και ειμαι σιγουρος οτι στο μελλον θα χρεωθω ολοκληρη καρτα απο τετοιες βλακιες.

Γινεται να μην γινεται να μπω?Να το απενεργοποιησω καπως?

 

Τι εννοεις??? Τα symbian σε ρωτανε οταν ειναι να συνδεθεις στο ιντερνετ με τι θες να συνδεθεις... Εκτος και αν εχεις το κινητο απο vodafone οποτε δν εχει το official λογισμικο της νοκια αλλα μια βλακεια της vodafone που προσπαθει να ειναι συνεχεια συνδεδεμενο στο νετ μεσω 3g... Αν εχεις το vodafone θα σου συνιστουσα να περασεις το official λογισμικο της νοκια... Αν ψαξεις λιγο στο φορουμ μεσα θα βρεις πως να το κανεις...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Απο το μενου που ενεργοποιεις bluetooth wlan κλπ εχει επιλογη σημεια προσβασης αν θυμαμαι καλα... Εκει υπαρχουν τα διαφορα wifi που εχει αποθηκευσει το κινητο. Σβησε το δικο σου ωστε να μην το αναγνωριζει οτι εχει συνδεθει παλαιοτερα ωστε να μην μπορει να συνδεθει μονο του τουλαχιστον μεχρι την πρωτη φορα που θα συνδεθεις... Εχεις καποια εφαρμογη για e-mail πχ που κανει συνεχη ελεγχο για νεα mails? Οταν συνδεθεις για πρωτη φορα μετα ξανα στο wifi σου που θα σου ζητησει εκ νεου τον κωδικο σου θα αποθηκευτει με τα defaults οποτε λογικα δεν θα συνδεεται αυτοματα...

 

 

 

Τι εννοεις??? Τα symbian σε ρωτανε οταν ειναι να συνδεθεις στο ιντερνετ με τι θες να συνδεθεις... Εκτος και αν εχεις το κινητο απο vodafone οποτε δν εχει το official λογισμικο της νοκια αλλα μια βλακεια της vodafone που προσπαθει να ειναι συνεχεια συνδεδεμενο στο νετ μεσω 3g... Αν εχεις το vodafone θα σου συνιστουσα να περασεις το official λογισμικο της νοκια... Αν ψαξεις λιγο στο φορουμ μεσα θα βρεις πως να το κανεις...

 

Eυχαριστω για την απαντηση σου!!!

Το πρωτο προβλημα λυθηκε με φορματ!!παλι καλα!!

 

Οχι εχω της Nokia, αλλα δεν θελω να εχω την συνδεση μεσω κινητης τηλεφωνιας....θελω να το απενεργοποιησω εντελως!!!

Αν δεν γινεται καλως...απλα ρωτησα!!!!

 

Και μια τελευταια ερωτηση,ποσο μπαταρια σας κραταει περιπου με νορμαλ χρηση... καμια 30min-60min την ημερα μουσικη,20-25min νετ.....ελαχιστα εως καθολου τηλεφωνηματα και λιγα μηνυματα.Επισης εχω βαλει εντελως χαμηλο φωτισμος,εχω απενεργοποιηση το 3G,και εχω βαλει την δονηση αφης στο ελαχιστο.

Εμενα περιπου μια μιση μερα......λιγο μου φαινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο είχα το 5800 πριν δοκιμάσω κάποιο CFW αν θυμάμαι καλά με λιγο internet μέσω 3G και wifi, ράδιο, ΜΡ3 και γενικά χρήση έντονη και εμένα μου έβγαζε περιπου τόσο... μιάμιση μέρα... Οριακά έπιανα τις 2 μέρες.. Δεν είναι άσχημη επίδοση... Δεν έχει κ τεράστια μπαταρία.. Η απενεργοποιήση της δόνησης σε κάθε αφή θα σου σώσει αρκετή μπαταρία.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Όσο είχα το 5800 πριν δοκιμάσω κάποιο CFW αν θυμάμαι καλά με λιγο internet μέσω 3G και wifi, ράδιο, ΜΡ3 και γενικά χρήση έντονη και εμένα μου έβγαζε περιπου τόσο... μιάμιση μέρα... Οριακά έπιανα τις 2 μέρες.. Δεν είναι άσχημη επίδοση... Δεν έχει κ τεράστια μπαταρία.. Η απενεργοποιήση της δόνησης σε κάθε αφή θα σου σώσει αρκετή μπαταρία.

 

και με αλλαγμενο firmware που προσέχει την μπαταρία, τόσο κρατάει.

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένο το VORTEX εδώ και πολλούς μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Με το vortex cfw θυσιάζουμε τπτ από τις κλασσικές λειτουργίες?

Γιατί από τα changelogs μόνο βελτιώσεις βλέπω και κανένα πρόβλημα..:p

Αγγίζουμε την τελειότητα? :lol:

Σε περίπτωση που θέλουμε να γυρίσουμε σε Original firmware είναι εύκολο? Θα βρούμε original firmware για να το περάσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αποστολή μηνύματος στο 54009:

Καλημέρα.

Προσπαθεί να στείλει μήνυμα εγγραφής στην υπηρεσία MyNokia. Αυτό συμβαίνει με την τελευταία αναβάθμιση ν40.

Συνέβη και σε μένα αυτό και μετά από αναζήτηση βρήκα το μήνυμά σας. Υπάρχει πρόβλημα με συνεχείς χρεώσεις ή μόνο το μήνυμα εγγραφής πληρώνουμε;

Edited by seranata
Αποστολή μηνύματος στο 54009

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με συνεχείς χρεώσεις δεν υπάρχει και αν δεν κάνω λάθος ούτε το μήνυμα εγγραφής χρεώνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Με το vortex cfw θυσιάζουμε τπτ από τις κλασσικές λειτουργίες?

Γιατί από τα changelogs μόνο βελτιώσεις βλέπω και κανένα πρόβλημα..:p

Αγγίζουμε την τελειότητα? :lol:

Σε περίπτωση που θέλουμε να γυρίσουμε σε Original firmware είναι εύκολο? Θα βρούμε original firmware για να το περάσουμε?

Κοίτα εγώ που είχα προηγούμενη έκδοση του VORTEX, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.Και το κινητό κλείνει σπάνια η κάνει restart.Φαντάσου αν εξελίχτηκαν και άλλο.

 

Original firmware έχεις έτσι και αλλιώς πρόχειρο, γιατί χωρίς αυτό δεν μπορείς να βάλεις ούτε το Vortex, το οποίο ουσιαστικά αλλάζει κάποια αρχεία του Original.

Ο τρόπος φλασαρίσματος είναι ίδιος και για τα 2 firmware.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με συνεχείς χρεώσεις δεν υπάρχει και αν δεν κάνω λάθος ούτε το μήνυμα εγγραφής χρεώνεται.

 

Μιας και το αναφέρατε... Εγώ από βλακεία διέγραψα το μήνυμα που θα έστελνα στο MyNokia για την εγγραφή μου (το οποιο δεν ειχε σταλει, γιατι δεν ειχα καρτα)... Τώρα όποτε πάω να επιλέξω ''εγγραφη στο mynokia'' μου βγάζει ''Δεν ειναι δυνατη η εγγραφη.Ανεμενεται ολοκληρωση της προηγουμενης εγγραφης.Περιμενετε.'':(Τι να κανω; Ευχαριστω εκ των πρωτερων...;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι οτι ειναι κ απαραιτητη η εγγραφη στο myNokia.. Συμβουλές για το κινητο θα σου στελνει... Τουλαχιστον εγω ποτε δεν ειδα καποια σοβαρη αλλη λειτουργια για να το θεωρω εστω κ λιγο χρησιμο.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα θελω να βρω adobe flash player για το 5800 αν καποιος μπορει καιξερει πως και απο που ας με βοηθησει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των πρωτερων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...