Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδή το 1000-1500 που προτείνετε...τόσο διαφορά με το 2100 ας πούμε?έκρηξη??http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.010448
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το 1000-1500 που προτείνετε...τόσο διαφορά με το 2100 ας πούμε?έκρηξη??http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.010448

Εγώ δε θα το δοκίμαζα ούτε με μπαταρία-θηρίο των 2000-2500mAh. Για ψυχολογικούς λόγους και μόνο. Επίσης δε θα έπαιρνα κάτι μη-επώνυμο. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

δεν θα έλεγα ότι δεν είναι επώνυμο επειδή δεν το γνωρίζουμε οι περισσότεροι http://www.osungo.com/

Τέλοσπάντων....αν ήταν "επώνυμο" σε μπαταρία 2200-2500 θα είχε πρόβλημα?

 

Με τον 1300άρη τι μπαταρία φορτίζεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έλεγα ότι δεν είναι επώνυμο επειδή δεν το γνωρίζουμε οι περισσότεροι http://www.osungo.com/

Τέλοσπάντων....αν ήταν "επώνυμο" σε μπαταρία 2200-2500 θα είχε πρόβλημα?

Δε θα το επιχειρούσα έτσι κι αλλιώς. Απλά ΑΝ το επιχειρούσα, θα προτιμούσα έναν επώνυμο φορτιστή.

 

Με τον 1300άρη τι μπαταρία φορτίζεις?

 

Μία 1200άρα και μία 1050άρα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

μα ήδη ο 1300άρης δεν είναι μεγάλος για αυτές τις μπαταρίες?

Αφού φορτίζεις 1200άρια μπαταρία με μεγαλύτερο φορτιστή δεν βλέπω το παράξενο να φορτίσω 2200άρα με 2Α φορτιστή

Link to comment
Share on other sites

μα ήδη ο 1300άρης δεν είναι μεγάλος για αυτές τις μπαταρίες?

Αφού φορτίζεις 1200άρια μπαταρία με μεγαλύτερο φορτιστή δεν βλέπω το παράξενο να φορτίσω 2200άρα με 2Α φορτιστή

Δεν πάει έτσι ρε συ, είναι άσχετο τελείως με τη χωρητικότητα της μπαταρίας. Απλά 1ον τα κινητά δεν έχουν σχεδιαστεί για να δέχοντα τόσο ρεύμα, θα καούν με λίγα λόγια από υπερθέρμανση, 2ον αν δεχόταν τόσο ρεύμα θα μειωνόταν σημαντικά ο χρόνος ζωής της μπαταρίας, ανεξάρτητα τη χωρητικότητά της

Link to comment
Share on other sites

οκ μεσιέ

Τελική ερώτηση....στα 1500-1300 είμαι κομπλέ ή μένω στα 1000?

τι κινητό έχεις;

Link to comment
Share on other sites

γέρασες??:p:X

Το Jiayu G2S

Χαχαχαχα, δεν ήξερα για ποιο έλεγες βασικά:p (όχι ότι μου πέρασε απ το μυαλό)

Μην του δώσεις πάνω από 1300mAh, Θα λεγα ότι 1000 είναι αρκετά. Άλλωστε κάθε νύχτα χρειάζεται φόρτιση, δεν βιάζεσαι, όσο πιο αργά φορτίζει τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

2 μερούλες βγάζει με την χρήση που κάνω εγώ...αφού στην δουλειά δεν το ακουμπάω και πολύ
Τότε γιατί θες να φορτίζει γρήγορα;;:p Ένας 500άρης να φορτίζει τη νύχτα κ τέλος, να σου κρατήσει η μπαταρία σαν καινούρια 2-3 χρόνια
Link to comment
Share on other sites

γιατί με τρόμαξε!

το έβαλα στις 02.00 το βράδυ με 10% στην πρώτη φόρτιση και στις 06.00 το πρωί ήταν στο 70% μόλις!

Link to comment
Share on other sites

γιατί με τρόμαξε!

το έβαλα στις 02.00 το βράδυ με 10% στην πρώτη φόρτιση και στις 06.00 το πρωί ήταν στο 70% μόλις!

Δοκίμασε άλλο φορτιστή, περίεργο. Κάτι δεν πάει καλά, κ μήπως το κινητό δεν μπαίνει σε deep sleep λόγω κάποιας εφαρμογής που τρώει τη μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

μα με την πρώτη φόρτιση?

το κινητό δεν είχε καμιά εφαρμογή κατεβασμένη πέραν των στοκ που ήταν ελάχιστες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Καλησπερα θελω να αγορασω στο αγορι μ ενα car charger για το lumia 610 γιατι του τελειωνει γρηγορα η μπαταρια καποιες ιδεες?Καποιο καλο κ δοκιμασμενο..Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρησιμοποιώ εδώ και 9 μήνες αυτόν εδώ το φορτιστή αυτοκινήτου:

http://www.amazon.co.uk/PowerGen-Charger-KeyBoard-Samsung-included/dp/B0088U4YAG/ref=pd_sim_ce_1

Είναι εξαιρετικής ποιότητας και μπορεί και φορτίζει ταυτόχρονα το HTC One και το Nexus 7 απροβλημάτιστα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

στις εικονες θα δειτε τους φορτιστες των htc desire z και zte v967s

αυτο που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να φορτίζω το ΖΤΕ με του htc.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

στις εικονες θα δειτε τους φορτιστες των htc desire z και zte v967s

αυτο που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να φορτίζω το ΖΤΕ με του htc.

 

ευχαριστώ

Φυσικά και μπορείς. Δε θα δεις διαφορά στη ταχύτητα πάντως, αφού δίνουν κι οι δύο 1A.

Link to comment
Share on other sites

οκ. επειδη δεν εχω ιδεα απ αυτα, "φοβηθηκα" μη καει τιποτα στη συσκευη :lol:

αφού έχουν ίδια έξοδο ρε συ. 5V 1A

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι που δεν αφορά μόνο τα κινητά μας και τους φορτιστές, αλλά και την πηγή απ' όπου τραβάμε ενέργεια: Υπάρχει μέγιστο όριο amperes και watts που μπορούμε να ζητήσουμε από μία μπαταρία αυτοκινήτου κατά τη φόρτιση συσκευών; Δηλαδή αν π.χ. χρησιμοποιήσω έναν φορτιστή αυτοκινήτου που τραβάει 2-3Α για να φορτίσω κινητό/mp3/gps/κλπ, υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά στη μπαταρία του αυτοκινήτου; Εννοείται ότι μιλάω για φόρτιση εν κινήσει, με τη μηχανή αναμμένη. Είναι δυνατό ένας φορτιστής να τραβάει περισσότερη ενέργεια απ' όση αντέχει η έξοδος αναπτήρα του αυτοκινήτου;

Ρωτάω γιατί το αμάξι μου έχει δύο εξόδους αναπτήρα, μία κανονικά μπροστά και μία για τους πίσω επιβάτες, και καμιά φορά συνδέω φορτιστές και στις δύο υποδοχές, ζητώντας περίπου 3Α συνολικά. Υπάρχει κίνδυνος να μείνω από μπαταρία;

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι που δεν αφορά μόνο τα κινητά μας και τους φορτιστές, αλλά και την πηγή απ' όπου τραβάμε ενέργεια: Υπάρχει μέγιστο όριο amperes και watts που μπορούμε να ζητήσουμε από μία μπαταρία αυτοκινήτου κατά τη φόρτιση συσκευών; Δηλαδή αν π.χ. χρησιμοποιήσω έναν φορτιστή αυτοκινήτου που τραβάει 2-3Α για να φορτίσω κινητό/mp3/gps/κλπ, υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά στη μπαταρία του αυτοκινήτου; Εννοείται ότι μιλήσω για φόρτιση εν κινήσει, με τη μηχανή αναμμένη. Είναι δυνατό ένας φορτιστής να τραβάει περισσότερη ενέργεια απ' όση αντέχει η έξοδος αναπτήρα του αυτοκινήτου;

Ρωτάω γιατί το αμάξι μου έχει δύο εξόδους αναπτήρα, μία κανονικά μπροστά και μία για τους πίσω επιβάτες, και καμιά φορά συνδέω φορτιστές και στις δύο υποδοχές, ζητώντας περίπου 3Α συνολικά. Υπάρχει κίνδυνος να μείνω από μπαταρία;

 

Οχι, με τιποτα.

Μια λαμπα του στοπ 21watts θελει 21w/12volts= 1.75 Amperes.

Μια λαμπα του προβολεα 100watts....

100w/12v= 8.33 Amp.

Επομενως η καταναλωση 3Α στα 5βολτ ειναι ουτε 1,5 Α στα 12βολτ.

Πρακτικα ασημαντη, ειτε δουλευει ειτε οχι ο κινητηρας.

Ελπιζω να βοηθησα να ξεπερασεις το αγχος σου.:D

Link to comment
Share on other sites

Οχι, με τιποτα.

Μια λαμπα του στοπ 21watts θελει 21w/12volts= 1.75 Amperes.

Μια λαμπα του προβολεα 100watts....

100w/12v= 8.33 Amp.

Επομενως η καταναλωση 3Α στα 5βολτ ειναι ουτε 1,5 Α στα 12βολτ.

Πρακτικα ασημαντη, ειτε δουλευει ειτε οχι ο κινητηρας.

Ελπιζω να βοηθησα να ξεπερασεις το αγχος σου.:D

 

Θενκιου, όντως, δεν πήγε καν το μυαλό μου ότι έχουμε και μετασχηματισμό απ' τα 12 στα 5V, άρα μικρότερη απαίτηση σε Α, όποτε και κατανάλωση λιγότερων watt. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...