Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν βαλω το φορτιστη του zte carl(700ma)στο zte 236 που του δινει φορτιστη 400ma λετε να παθει τιποτα;

οχι. δεν εχουν σημασεία τα mAh. Μονο τα Volt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σκεφτόμουν να πάρω ένα φορτιστή αυτοκίνητου των 3-4 euro αλλά διαβάζοντας το θέμα είδα ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα υπερτροφοδοσίας κτλ;

Θα έπαιρνα έναν official της LG αλλά εκτός από το δικό μου θέλω να μην υπάρχει πρόβλημα και με άλλα κινητά.

LG 4X,galaxy S pocket, Galaxy S plus και Galaxy S Advance είναι τα σίγουρα που θα χρειάζονται φόρτιση κατά καιρούς και στο μέλλον μπορεί και κάποιο άλλο μοντέλο ακόμα και άλλης εταιρίας (htc,zte κτλ). Πάντα όμως smartphone androind. τι πάρω κάποιον που που έχει θύρα usb και να βάζουμε δικό μας καλώδιο ή κάποιον ενιαίο;

Αφού σύμφωνα με τον νόμο οι φορτιστές έχουν την ίδια έξοδο δεν θα έπρεπε να παρέχουν και το ίδιο ρεύμα;

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

το διαβασα ολο και δεν λεει κατι για ατο που θελω....εχω εναν φορτιστη που λεει 1αμπερ....και κατι αλλος που λενε πχ 700μιλιαμπερ με οηθατε να καταλβω.δηλαδη ο πρωτος δινει 1αμπερ στη μια ωρα και ο 2ος 700?

εννοω οτι φορτιζει το κινητο 1000 αμπερ την ωρα?

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι φορτιστές USB δίνουν την ίδια τάση (5V περίπου). Το μόνο που αλλάζει είναι το ρεύμα (Ampere) που πρακτικά είναι η ταχύτητα με την οποία φορτίζουν. Καθώς και η ποιότητα σαφώς, που ναι σημαντική
Link to comment
Share on other sites

το διαβασα ολο και δεν λεει κατι για ατο που θελω....εχω εναν φορτιστη που λεει 1αμπερ....και κατι αλλος που λενε πχ 700μιλιαμπερ με οηθατε να καταλβω.δηλαδη ο πρωτος δινει 1αμπερ στη μια ωρα και ο 2ος 700?

εννοω οτι φορτιζει το κινητο 1000 αμπερ την ωρα?

 

Ντοινγκ!!!!...

 

1 αμπερ = 1000 μιλιαμπερ.

 

Κατάλαβες τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

Ντοινγκ!!!!...

 

1 αμπερ = 1000 μιλιαμπερ.

 

Κατάλαβες τώρα ;

ποτε ειπα το αντιθετο....?:confused::confused: ξαναδιαβασε τι ειπα....

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

βλέπω τώρα τους φορτιστές της LG και Samsung.

Ο LG λέει output 5.0V ≈ 1.2A

Και ο Samsung output 5.0V ≈ 0.7A

 

Πως γίνεται αυτό;

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

βλέπω τώρα τους φορτιστές της LG και Samsung.

Ο LG λέει output 5.0V ≈ 1.2A

Και ο Samsung output 5.0V ≈ 0.7A

 

Πως γίνεται αυτό;

 

Γιατί βγάζουν διαφορετικά αλμπέρ... Ο LG EINAI καλύτερος

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βγάζουν διαφορετικά αλμπέρ... Ο LG EINAI καλύτερος

Ταχύτερη φόρτιση δεν σημαίνει και καλύτερα. Ταχύτερη φόρτιση σημαίνει μεγαλύτερη καταπόνηση της μπαταρίας=μικρότερη ζωή της μπαταρίας. Αν βέβαια η μπαταρία είναι μεγάλη και το κινητό ενεργοβόρο, αυτό είναι αναπόφευκτο. 1.2A είναι εντάξει πάντως

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτερη φόρτιση δεν σημαίνει και καλύτερα. Ταχύτερη φόρτιση σημαίνει μεγαλύτερη καταπόνηση της μπαταρίας=μικρότερη ζωή της μπαταρίας. Αν βέβαια η μπαταρία είναι μεγάλη και το κινητό ενεργοβόρο, αυτό είναι αναπόφευκτο. 1.2A είναι εντάξει πάντως

 

αυτο εννοω φιλος...τα κινητα (σχεδον ολα) δεχονται "ευχαριστα"σχετικα το 1.2 το οτι καταπονειτε οπως λες....ενταξει ναι αλλα δεν ειναι ο 1500αρης που θα αλλαξεις μπαταρια σε ενα χρονο

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

1Α είναι το ιδανικό. Εγώ πάντως που φορτίζω τα κινητά μου τόσα χρόνια με 500mAh τη νύχτα που δεν τα δουλεύω, οι μπαταρίες τους είναι σαν καινούριες :D
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πού θα βρω φορτιστή πρίζας (όχι αυτοκινήτου), που να έχει την δυνατότητα αποσπώμενου καλωδίου με υποδοχή USB, ώστε να μπορώ να συνδέω ό,τι καλώδιο θέλω, με ό,τι ακροδέκτη θέλω (micro-USB, mini-USB, Nokia κλπ), όπως κάνω στο αυτοκίνητο, και ένταση εξόδου κοντά στα 1-1.2A; Να φανταστείτε τι εννοώ, σαν τους φορτιστές με ξεχωριστό καλώδιο που έχουν συνήθως στο πακέτο αγοράς πολλές συσκευές Android.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πού θα βρω φορτιστή πρίζας (όχι αυτοκινήτου), που να έχει την δυνατότητα αποσπώμενου καλωδίου με υποδοχή USB, ώστε να μπορώ να συνδέω ό,τι καλώδιο θέλω, με ό,τι ακροδέκτη θέλω (micro-USB, mini-USB, Nokia κλπ), όπως κάνω στο αυτοκίνητο, και ένταση εξόδου κοντά στα 1-1.2A; Να φανταστείτε τι εννοώ, σαν τους φορτιστές με ξεχωριστό καλώδιο που έχουν συνήθως στο πακέτο αγοράς πολλές συσκευές Android.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

παντού:confused: γεμάτη τέτοια είναι η αγορά, δες skroutz κ ricardo που χω κι εγώ :p

Link to comment
Share on other sites

παντού:confused: γεμάτη τέτοια είναι η αγορά, δες skroutz κ ricardo που χω κι εγώ :p

Ναι, με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα βρήκα αρκετά μοντέλα, και ορισμένα επώνυμα (Nokia, Samsung, Sony κλπ). Σ' ευχαριστώ. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει η ταχύτητα φόρτισης. Εξαρτάται αποκλειστικά από το κινητό πόσο ρεύμα θα τραβήξει.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=14272927#post14272927

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει η ταχύτητα φόρτισης. Εξαρτάται αποκλειστικά από το κινητό πόσο ρεύμα θα τραβήξει.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=14272927#post14272927

 

ΔEN εξαρτάται AN MIΛAME ΓIA μεγάλα ΠOΣA...AN TOY BAΛΛEIΣ 300μΑ ΘA φορτίσει ΠOΛY ΠIO APΓA AΠO TΑ 700 μΑ ;-)

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

ΔEN εξαρτάται AN MIΛAME ΓIA μεγάλα ΠOΣA...AN TOY BAΛΛEIΣ 300μΑ ΘA φορτίσει ΠOΛY ΠIO APΓA AΠO TΑ 700 μΑ ;-)

 

Δεν κατάλαβες τι σου είπε...

Βασικά πρέπει να καταλάβεις ότι μια ηλεκτρική συσκευή τραβάει μόνη της όσο ρεύμα θέλει. Μπορεί σε μια πρίζα να βάλεις ένα πορτατίφ αλλά μπορείς να βάλεις και ένα ψυγείο. Η καθεμιά συσκευή θα τραβήξει το ρεύμα που της αναλογεί. Έτσι λοιπόν και με το κινητό, αν είναι να τραβήξει ρεύμα 1 Amber θα τραβήξει 1 Amber. Τί κι αν εσύ του έχεις βάλει φορτιστή 10 Amber.

Άρα το να πάρεις ένα φορτιστή που δίνει περισσότερα Amber δε σημαίνει ότι θα το φορτίσεις και πιο γρήγορα. Άπλα μεγαλώνει στο περιθώριο αν η συσκευή μπορεί, να τραβήξει περισσότερό ρεύμα.

 

ποτε ειπα το αντιθετο....?:confused::confused: ξαναδιαβασε τι ειπα....

 

Εσυ καταρχάς μπερδεύεις τα αμπερ με τα μιλιαμπερ. Διάβασα πολύ καλά τι έγραψες. Το ένα αμπέρ είναι περισσότερο ρεύμα από τα 700 μιλιαμπερ. Και στο τέλος γράφεις, άρα το φορτίζω με 1000 αμπέρ; Όχι δεν το φορτίζει με 1000 αμπέρ το φορτίζεις με 1000 μιλιαμπερ.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή με αυτό εδώ http://www.plaisio.gr...ACADU10CBECSTD.htm δεν θα έχω πρόβλημα στο να φορτίσω από το μικρό galaxy pocket μέχρι optimus 4x.

Το καθένα θα τραβάει όσο ρεύμα μπορεί χωρίς να υπάρχει θέμα υπερθέρμανσης κτλ.

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι σου είπε...

Βασικά πρέπει να καταλάβεις ότι μια ηλεκτρική συσκευή τραβάει μόνη της όσο ρεύμα θέλει. Μπορεί σε μια πρίζα να βάλεις ένα πορτατίφ αλλά μπορείς να βάλεις και ένα ψυγείο. Η καθεμιά συσκευή θα τραβήξει το ρεύμα που της αναλογεί. Έτσι λοιπόν και με το κινητό, αν είναι να τραβήξει ρεύμα 1 Amber θα τραβήξει 1 Amber. Τί κι αν εσύ του έχεις βάλει φορτιστή 10 Amber.

Άρα το να πάρεις ένα φορτιστή που δίνει περισσότερα Amber δε σημαίνει ότι θα το φορτίσεις και πιο γρήγορα. Άπλα μεγαλώνει στο περιθώριο αν η συσκευή μπορεί, να τραβήξει περισσότερό ρεύμα.

 

 

 

Εσυ καταρχάς μπερδεύεις τα αμπερ με τα μιλιαμπερ. Διάβασα πολύ καλά τι έγραψες. Το ένα αμπέρ είναι περισσότερο ρεύμα από τα 700 μιλιαμπερ. Και στο τέλος γράφεις, άρα το φορτίζω με 1000 αμπέρ; Όχι δεν το φορτίζει με 1000 αμπέρ το φορτίζεις με 1000 μιλιαμπερ.

 

TOTE τυπογραφικό ΛAΘOΣ...μίλι ENNOOYΣA:-) PE ΣY ΛIΓO ΛOΓIKH ΘA ENNOOYΣA 1000 αμπερ;:-P

 

 

 

OΣO ΓIA TO AΛΛO KOΥοτ,λέμε TO IΔIO AKPIBΩΣ ΠPAΓMA... AYTO AKPIBΩΣ EIΠA KAI ΣTO TEΛEYTAIO ΠOΣT...AN ENA KINHTO ΠEPNEI 1 αμπερ KAI EΣY TOY BAΛΛEIΣ MIA ΦOPA NA φορτίσει ME 300 μίλι αμπερ KAI THN AΛΛH ME 700 ΘA φορτιστεί ΠIO γρήγορα ME TON ΔEYTEPO

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι υπάρχουν καλώδια USB-microUSB μόνο για φόρτιση, και άλλα για φόρτιση και μεταφορά δεδομένων. Ισχύει κάτι τέτοιο; Κι αν ναι, ποιος ο λόγος γι' αυτό, και αν υπάρχει τρόπος να αναγνωρίσουμε τον έναν τύπο ή τον άλλο όταν αναζητούμε καλώδιο για το smartphone μας.

 

Επίσης, ψάχνοντας για φορτιστή τοίχου διπλής εξόδου USB (με ενδιαφέρει να επιλέγω τι καλώδιο θα συνδέσω, άρα και τι συσκευή θα φορτίσω κάθε φορά), ποιον από τους παρακάτω προτείνετε; Κινέζικοι βέβαια και οι δύο, αλλά ποια από τις δύο φίρμες είναι γενικώς πιο αξιόπιστη;

 

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.006475

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.010062

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι υπάρχουν καλώδια USB-microUSB μόνο για φόρτιση, και άλλα για φόρτιση και μεταφορά δεδομένων. Ισχύει κάτι τέτοιο; Κι αν ναι, ποιος ο λόγος γι' αυτό, και αν υπάρχει τρόπος να αναγνωρίσουμε τον έναν τύπο ή τον άλλο όταν αναζητούμε καλώδιο για το smartphone μας.

 

Επίσης, ψάχνοντας για φορτιστή τοίχου διπλής εξόδου USB (με ενδιαφέρει να επιλέγω τι καλώδιο θα συνδέσω, άρα και τι συσκευή θα φορτίσω κάθε φορά), ποιον από τους παρακάτω προτείνετε; Κινέζικοι βέβαια και οι δύο, αλλά ποια από τις δύο φίρμες είναι γενικώς πιο αξιόπιστη;

 

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.006475

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.010062

Τι πάει να πει καλώδιο μονο για φόρτιση; δηλαδή απ τα 5 καλώδια εσωτερικά, έχει μόνο τα 2, που δίνουν το ρεύμα; Τραγικό, δεν νομίζω να πουλάνε τέτοια καλώδια :lol:

όσο για τα άλλα, πάρε αυτόν στα 15€, αν κι ειναι κι αυτός πολύ ακριβός

Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει καλώδιο μονο για φόρτιση; δηλαδή απ τα 5 καλώδια εσωτερικά, έχει μόνο τα 2, που δίνουν το ρεύμα; Τραγικό, δεν νομίζω να πουλάνε τέτοια καλώδια

Κι εμένα παράξενο μου φαίνεται, αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google βρήκα αυτό:

http://www.google.gr/#hl=el&sclient=psy-ab&q=charging-only+usb+cable&oq=charging-only+usb+cable&gs_l=serp.3..0i30j0i8i30l3.7976.18771.0.19284.11.11.0.0.0.4.1804.4158.3j3j1j0j2j1j8-1.11.0...0.0...1c.1.11.psy-ab.q3XgpijREWA&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&fp=5df3914403317151&biw=1366&bih=592

 

Δε νομίζω να λένε μπούρδες όλοι αυτοί, ε; :rolleyes:

 

όσο για τα άλλα, πάρε αυτόν στα 15€, αν κι ειναι κι αυτός πολύ ακριβός

Σαφέστατα με ενδιαφέρει το κόστος, αλλά πρωτίστως να μην ακούσω κανένα μπαμ και δω τις συσκευές μου κάρβουνο.

Puro ή Nortonline έχουν καλύτερη φήμη; ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα παράξενο μου φαίνεται, αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google βρήκα αυτό:

http://www.google.gr/#hl=el&sclient=psy-ab&q=charging-only+usb+cable&oq=charging-only+usb+cable&gs_l=serp.3..0i30j0i8i30l3.7976.18771.0.19284.11.11.0.0.0.4.1804.4158.3j3j1j0j2j1j8-1.11.0...0.0...1c.1.11.psy-ab.q3XgpijREWA&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&fp=5df3914403317151&biw=1366&bih=592

 

Δε νομίζω να λένε μπούρδες όλοι αυτοί, ε; :rolleyes:

προφανώς πουλάνε τέτοια για εξοικονόμηση κόστους σε χαλκό. τραγικο, κι ευτυχώς δεν έχω δει ποτέ κάτι τετοιο στην ελλάδα

Σαφέστατα με ενδιαφέρει το κόστος, αλλά πρωτίστως να μην ακούσω κανένα μπαμ και δω τις συσκευές μου κάρβουνο. Puro ή Nortonline έχουν καλύτερη φήμη; ;)

Εδώ δεν σκάνε οι φορτιστές των 3€, σιγα μην σκάσει ένας των 15 :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...