Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάτι τέτοιο ώστε να μπορώ να φορτίζω παράλληλα με quick charging 2 smartphones, 1 powerbank και 1 ηλεκτρονικό τσιγάρο. Θέλω κάτι αξιόπιστο με δικό του τροφοδοτικό ώστε να αντέχει και να μην υπερθερμαινεται. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να προτείνει κάτι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναφερομαι σε πολύμπριζο USB. Συγνώμη για την παράλειψη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τον περιβόητο dash φορτιστή του one plus.

4A είναι αυτά...αλλά φαίνεται να μην φορτίζει γρήγορα...χρησιμοποίησα και χοντρό και λεπτό καλώδιο και αντάπτορες σε usb-c και -β

Σε Samsung J7 και σε Leeco le 2 φορτίζει πολύ πιο αργά σε σχέση με τον μαμά που έδινε η Leeco και τα 3A φορτίζουν σφαίρα τα ίδια κινητά.

Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τον περιβόητο dash φορτιστή του one plus.

4A είναι αυτά...αλλά φαίνεται να μην φορτίζει γρήγορα...χρησιμοποίησα και χοντρό και λεπτό καλώδιο και αντάπτορες σε usb-c και -β

Σε Samsung J7 και σε Leeco le 2 φορτίζει πολύ πιο αργά σε σχέση με τον μαμά που έδινε η Leeco και τα 3A φορτίζουν σφαίρα τα ίδια κινητά.

Κάνω κάτι λάθος;

 

Τι δουλειά έχει η dash φόρτιση με το Samsung και το leeco?

 

Δουλεύει μόνο σε OnePlus και μόνο με το μαμισιο καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα αυτό για το αυτοκίνητο : http://www.activestore.gr/eidi-autokinitou-moto-podilatou/fortistis-autokinitou-me-diplo-usb-car-socket-charger/#/product/110

 

Ξέρω ότι είναι χαμηλής ποιότητας και φαίνεται.Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την φόρτιση του κινητού μου πιστεύετε?Έχει κάποιος τον ίδιο να μου πεί?Το κινητό μου είναι το Sony Xperia X.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τον περιβόητο dash φορτιστή του one plus.

4A είναι αυτά...αλλά φαίνεται να μην φορτίζει γρήγορα...χρησιμοποίησα και χοντρό και λεπτό καλώδιο και αντάπτορες σε usb-c και -β

Σε Samsung J7 και σε Leeco le 2 φορτίζει πολύ πιο αργά σε σχέση με τον μαμά που έδινε η Leeco και τα 3A φορτίζουν σφαίρα τα ίδια κινητά.

Κάνω κάτι λάθος;

O Dash charger δεν χρησιμοποιεί την ίδια τεχνολογία όπως το quick charge 2 και 3 που είναι στο chip της Qualcomm.

 

Ο Dash charger χρησιμοποιεί ίδια τεχνολογία όπως πχ. της Huawei ο super charger και ο vooc charger της oppo, όπου το κύκλωμα είναι στον φορτιστή και η μεγαλύτερη θερμότητα της φόρτισης παραμένει στον φορτιστή και όχι στην συσκευή σε αντίθεση με το quick charge της Qualcomm.

 

Αν δεν έχεις συσκευή OnePlus 3, 3T, 5 και 5T τότε κακώς αγόρασες τον dash charger.

 

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πήρα αυτόν εδώ με ευρωπαϊκό βύσμα όμως..

https://www.anker.com/products/variant/PowerPort%2B-1-Port/A2013112

Άψογος!!

 

 

Μαζί με ενα καλώδιο επίσης απίστευτο

https://www.anker.com/products/variant/PowerLine%2B-3ft-Micro-USB-/A81420A1

Link to comment
Share on other sites

O Dash charger δεν χρησιμοποιεί την ίδια τεχνολογία όπως το quick charge 2 και 3 που είναι στο chip της Qualcomm.

 

Ο Dash charger χρησιμοποιεί ίδια τεχνολογία όπως πχ. της Huawei ο super charger και ο vooc charger της oppo, όπου το κύκλωμα είναι στον φορτιστή και η μεγαλύτερη θερμότητα της φόρτισης παραμένει στον φορτιστή και όχι στην συσκευή σε αντίθεση με το quick charge της Qualcomm.

 

Αν δεν έχεις συσκευή OnePlus 3, 3T, 5 και 5T τότε κακώς αγόρασες τον dash charger.

 

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το καλό είναι οτι δεν τον αγόρασα, οπότε μικρό το κακό.

 

Νόμιζα πως δεν χρειάζεται το μαμά καλώδιο και μας κάνει οποιοδήποτε "χοντρό" usb.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με το Anker καλώδιο στο απο πάνω post το οποίο είναι τρομερό αν το δεις απο κοντά,δεν φορτίζει με 4Α..

Μόνο με μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Προμηθεύτηκα και ένα usb tester, να μετράω τα ρεύματα που δίνουν/τραβάνε φορτιστές/καλώδια και όντως 4A δεν είδα ουτε με επίσης καλό καλώδιο φίλου (δεν θυμάμαι μάρκα όμως).
Link to comment
Share on other sites

Με το anker το καλώδιο θα δεις περίπου 3A, δεν αφήνει να περάσει παραπάνω ρεύμα.

Υπάρχουν καλώδια που οι προδιαγραφές τους είναι μέχρι 5Α, στο usb βυσμα έχουν μωβ χρώμα σαν αναγνωριστικό.

 

Πχ με τον supercharger φορτιστή της Huawei και με anker καλώδιο ''χοντρο'' βλέπω το πολύ μέχρι 3Α και το κινητό το αναγνωρίζει σαν γρήγορη φόρτιση. Με το μαμά καλώδιο της Huawei που είναι μέχρι 5A, το κινητό το αναγνωρίζει σαν υπερφόρτιση που είναι ακόμα πιο γρήγορη φόρτιση .

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για Huawei συσκευή ή οτιδήποτε έχει γρήγορη φόρτιση;

5A είναι πολύ ρεύμα, για αυτό ρωτάω.

Άσε που νόμιζα οτι 4,5Α έβγαζε ο supercharger και 5Α το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Είναι καλύτερα να φορτίζω το κινητό μου από την usb του pc για αργή φόρτιση το βράδυ ας πούμε ισχύει ότι κερδίζουμε ζωή στην μπαταρία; Βέβαια εμένα είναι 3000MA H Μπαταρία θα αργήσει από usb να φορτίσει αρκετά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ψάχνω ένα wall charger με υποστήριξη τουλάχιστον QC2.0 σε μία θύρα, κυρίως για φόρτιση κινητού, power bank, Bluetooth speaker, activity tracker και ενός ασύρματου ποντικιού.

 

Έχω διαβάσει καλές κριτικές για τον BlitzWolf BW-S7.

 

https://www.blitzwolf.com/[Qualcomm-Certified]-BlitzWolf®-BW-S7-QC3.0-40W-Smart-5-Ports-High-Speed-Desktop-USB-Charger-Adapter-p-101.html

 

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο, ή να παραγγείλω τον συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

κι αυτος μια χαρα ειναι, αψογος, ειδικα για τα λεφτα του τελειος

 

https://www.banggood.com/AiNaU-3-USB-Ports-3A-QC3-EU-Wall-Travel-Charger-For-iphoneX-8Plus-Samsung-S8-Letv-Xiaomi6-mi5-mi6-p-1168215.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Ευχαριστώ για την πρόταση.

 

Η αλήθεια είναι πως με βολεύει περισσότερο να έχει καλώδιο τροφοδοσίας και να μην κουμπώνει απευθείας στην πρίζα, γιατί η πρίζα είναι κρυμμένη πίσω από γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

χμ, μπορεις να βαλεις ενα πολυμπριζο, εγω ετσι εκανα,

το εβαλα πανω στο γραφειο και εβαλα κι αλλα πραγματα πανω

Link to comment
Share on other sites

χμ, μπορεις να βαλεις ενα πολυμπριζο, εγω ετσι εκανα,

το εβαλα πανω στο γραφειο και εβαλα κι αλλα πραγματα πανω

Κι αυτό γίνεται, αν και το γραφείο είναι ήδη φορτωμένο. :p

 

Εναλλακτικά, θα τραβήξω αναμονή τα τρία usb πάνω στο γραφείο, και θα κουμπώνω πάνω τις συσκευές.

 

Θα τον εξετάσω κι αυτόν λοιπόν, κυρίως λόγω τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό γίνεται, αν και το γραφείο είναι ήδη φορτωμένο. :p

 

Εναλλακτικά, θα τραβήξω αναμονή τα τρία usb πάνω στο γραφείο, και θα κουμπώνω πάνω τις συσκευές.

 

Θα τον εξετάσω κι αυτόν λοιπόν, κυρίως λόγω τιμής.

Θες κάτι τέτοιο δηλαδή https://drfix.gr/orico-4-ports-usb-charger

Αλλά με QC;

Link to comment
Share on other sites

Θες κάτι τέτοιο δηλαδή https://drfix.gr/orico-4-ports-usb-charger

Αλλά με QC;

Ιδανικά, ναι. Όπως και ο BlitzWolf που παρέθεσα παραπάνω και είναι ίδιας φιλοσοφίας από πλευράς σχεδιασμού.
Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό γίνεται, αν και το γραφείο είναι ήδη φορτωμένο. :p

 

Εναλλακτικά, θα τραβήξω αναμονή τα τρία usb πάνω στο γραφείο, και θα κουμπώνω πάνω τις συσκευές.

 

Θα τον εξετάσω κι αυτόν λοιπόν, κυρίως λόγω τιμής.

 

εννοειται οτι προσωπικα εχω κανει και αυτο,

δηλαδη πολυμπριζο ερχεται πανω στο γραφειο (πισω απ το laptop) και

πανω του ειναι συνδεδεμενα 3 καλωδια (usb για φορτιση τηλεφωνου,

usb για φορτιση ραδιου - αλλη υποδοχη, μαλλον η παλιοτερη mini και

στην τριτη υποδοχη το καλωδιο που φορτιζει το mi band :p)

 

και παιζει κι ενας belkin διπλα στο κρεβατι :p

και παρηγγειλα και τον blitzwolf, καθοτι ειναι μαλλον ο

"βασιλιας" των (πολυ)φορτιστων

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το έχεις πάει αλλού.. :D

 

Εν τέλει, μιας και δεν βλέπω άλλη παρόμοια πρόταση, σκέφτομαι να παραγγείλω τον BlitzWolf που ανέφερα παραπάνω (αυτόν παρήγγειλες κι εσύ;) για το γραφείο.

Αυτόν που μου πρότεινες με τις τρεις υποδοχές, θα τον πάρω για το κρεβάτι δίπλα που είναι και σε εμφανή σημείο η πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτον κι εγω, καλη ιδεα κι αυτο με το κρεβατι, pas mal,

παρε κι ενα usb tester για μετρησεις :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ψάχνω ένα wall charger με υποστήριξη τουλάχιστον QC2.0 σε μία θύρα, κυρίως για φόρτιση κινητού, power bank, Bluetooth speaker, activity tracker και ενός ασύρματου ποντικιού.

 

Έχω διαβάσει καλές κριτικές για τον BlitzWolf BW-S7.

 

https://www.blitzwolf.com/[Qualcomm-Certified]-BlitzWolf®-BW-S7-QC3.0-40W-Smart-5-Ports-High-Speed-Desktop-USB-Charger-Adapter-p-101.html

 

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο, ή να παραγγείλω τον συγκεκριμένο;

 

Δεν έχω τον συγκεκριμένο, αλλά έχω άλλους 3 της ίδιας εταιρίας για πρίζα, κι άλλον έναν αυτοκινήτου. Χώρια τα μπόλικα καλώδια της ίδιας εταιρίας. Μέχρι στιγμής έχω μείνει παραπάνω από ευχαριστημένος, αν και στην αρχή ήμουν δύσπιστος. Να 'ναι καλά ο king2009 που με έψησε για την εταιρία αυτή. Όλα τα λεφτά τα προϊόντα της Blitzwolf.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...