Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλοι αυτοί είναι fakes. ~25€ έχει αυτός που δείχνεις της Belkin.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομε να παρω το φορτιστη του note 3 για το 930 που εχω..ειδα ομως οτι output εχει 5.3v 2a.τα αμπερ δεν με ενοχλουν για αυτο το λογο θα το παρω γιατι ο δικος του εχει εξοδο 1.5 αλλα τα βολτ μπορουν να κανουν ζημια στη συσκευη;;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά χάλασε το προηγούμενο καλώδιο του φορτιστής μου και έτσι πήρα ένα άλλο(micro usb) για να φορτιζω το κινητο, το θέμα είναι όμως ότι κάνει παααρα πολλές ώρες αντίθετα με έναν άλλο φορτιστη (mls) με το δικό του usb πάνω...

Το εψαξα λίγο και βρήκα ότι τα καλώδια usb δλδ αυτά που είναι για μεταφορά αρχείων δεν κάνουν για φόρτιση...ισχύει κάτι τέτοια; Αν ναι τι καλώδιο πρέπει να πάρω;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εχω και εγω το ιδιο προβλημα πηρα αυτο το φορτιστη http://www.public.gr/product/aksesoyar/kiniton/fortistes-kalodia/fortistis-prizas-belkin-usb-single-24a-leyko/prod7700416pp/ με το καλωδιο του LG G3 εχω πολυ καλη αποδοση με ενα παλαιοτερο belkin δεν εχω τοσο καλη. εγω προσωπικα πηρα αυτο το belkin http://www.public.gr/product/perifereiaka/kalodia-adaptors/usb/kalodio-usb-to-micro-usb-2m-belkin-mixit-up-f2cu012bt2m-grn-prasino/prod6020104pp/ ο αδερφος που το εχει λεει οτι ειναι πολυ καλο. εχω παιδευτει πολυ στο παρελθον με φθηνα καλωδιο που δεν φορτιζαν ουτε το χιερηστηριο του PS3
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνω ποιοτικό usb charger. Έχω βαρεθεί επίσης να μένει ο ευρωπαϊκός αντάπτορας του (κινέζικου) κινητού σκαλωμένος στην πρίζα.

Στην ιδανική περίπτωση θέλω να έχω κάτι μόνιμα στην πρίζα που να δίνει τουλάχιστον 2 usb θύρες για κινητό και άλλες συσκευές και να συνδέω κατα το δοκούν.

 

Έχω δει αυτό που δίνει δυο εξόδους usb και θα βόλευε να είναι μόνιμα στην πρίζα.

 

Επίσης αυτό παίζει πολύ στο ιντερνετς αλλά θα χρειαστεί ευρωπαϊκό αντάπτορα. Πολύπριζο με 3 usb και 3 universal.

 

Καμία πρόταση, συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πιο βολικό στην περίπτωση αυτή είναι να πάρεις αυτό:

 

http://www.skroutz.gr/c/2192/Prizes-Reymatos.html?keyphrase=legrand+usb

 

Βέβαια καταργείς μια πρίζα, αλλά ούτε φορτιστές να κρέμονται, ούτε άλλα τέτοια περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους κατόχους Elephone G2 αλλά κ όλους

 

To Elephone G2 που πήρα το καλοκαίρι, μέσα στα άλλα, έχει το πρόβλημα ότι φορτίζει μόνο με τον δικό του φορτιστή. Με κάθε άλλο φορτιστή (4-5 κινέζικα generic 1000 κ 2000mah, sony 1500mah, usb, samsung) μόνο την πρώτη φορά φορτίζει για λίγο. Την δεύτερη φορά που θα συνδεθεί στον ίδιο φορτιστή, δείχνει ότι φορτίζει αλλά στην πραγματικότητα η μπαταρία πέφτει (την αδειάζει δηλαδή).

 

Η ερώτηση: Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία; Με το ίδιο ή άλλο κινητό. Βρήκε κανείς κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

για φορτιστη quick charge εχει να προτεινει κατι καποιος; σαν αυτους που σε μιση ωρα φορτιζουν το 70% περιπου ,η συσκευη που εχω το υποστηριζει
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ψαχνω για καποιο φορτιστη με αρκετα usb ωστε να φορτιζω ολες τις συσκευες που ειναι με micro usb. Θελω να τον αφηνω στην πριζα και με τα καλωδια επανω και απλα να τα συνδεω με τις συσκευες.

Εχω.δει ελαχιστα και δε ξερω με τι λεξεις κλειδια να το ψαξω. Αν γραψω πολυφορτιστη μου εμφανιζει κυριως αυτους που φορτιζουν και με αλλο βυσμα εκτος απο micro usb.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση , καθότι άσχετος με αυτά.

Έχω έναν παλιό samsung τηλέφωνο του οποίου κάηκε ο φορτιστής.Εάν κόψω την άκρη του και την αντικαταστήσω με ενός φορτιστή Σονυ, υπάρχει πρόβλημα;

Ο χαλασμένος φορτιστης έχει output 4.75V kai o.55A και ο φορτιστή σονυ έχει output 4.9 V kai 0.45A.

Eυχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση , καθότι άσχετος με αυτά.

Έχω έναν παλιό samsung τηλέφωνο του οποίου κάηκε ο φορτιστής.Εάν κόψω την άκρη του και την αντικαταστήσω με ενός φορτιστή Σονυ, υπάρχει πρόβλημα;

Ο χαλασμένος φορτιστης έχει output 4.75V kai o.55A και ο φορτιστή σονυ έχει output 4.9 V kai 0.45A.

Eυχαριστώ προκαταβολικά.

 

Κανενα προβλημα.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για καποιο φορτιστη με αρκετα usb ωστε να φορτιζω ολες τις συσκευες που ειναι με micro usb. Θελω να τον αφηνω στην πριζα και με τα καλωδια επανω και απλα να τα συνδεω με τις συσκευες.

Εχω.δει ελαχιστα και δε ξερω με τι λεξεις κλειδια να το ψαξω. Αν γραψω πολυφορτιστη μου εμφανιζει κυριως αυτους που φορτιζουν και με αλλο βυσμα εκτος απο micro usb.

 

Διάλεξε ότι σε βολεύει...

http://www.amazon.de/dp/B00MVHKTZQ

http://www.amazon.de/dp/B00VUGOSWY

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για τους συνδέσμους. Τελικά βρήκα στο πλαίσιο έναν με δεκαπέντε ευρώ, κάπου εκεί γύρω και έχει τέσσερες υποδοχές USB και προς το παρόν δείχνει οκ. Μόνο που ή πρώτη υποδιχη ενώ είναι 2Α φορτίζει πιο αργά από τις υπόλοιπες που είναι 1Α. Επίσης σε κάποιες συσκευές όταν τις φορτιζω ακούγεται κι ένας ήχος σα τριζονι καπως και λίγο θέλει να πιστέψει κανεις πως είναι καλοκαιρινη νύχτα :) Αλλά εντάξει. Τη δουλειά του δείχνει να τη κάνει οπότε όλα εντάξει για την ωρα.
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για τους συνδέσμους. Τελικά βρήκα στο πλαίσιο έναν με δεκαπέντε ευρώ, κάπου εκεί γύρω και έχει τέσσερες υποδοχές USB και προς το παρόν δείχνει οκ. Μόνο που ή πρώτη υποδιχη ενώ είναι 2Α φορτίζει πιο αργά από τις υπόλοιπες που είναι 1Α. Επίσης σε κάποιες συσκευές όταν τις φορτιζω ακούγεται κι ένας ήχος σα τριζονι καπως και λίγο θέλει να πιστέψει κανεις πως είναι καλοκαιρινη νύχτα :) Αλλά εντάξει. Τη δουλειά του δείχνει να τη κάνει οπότε όλα εντάξει για την ωρα.

Οι καλυτεροι φορτιστές σ αυτή τη κατηγορία είναι της ORICO, αλλά δεν τους βρίσκεις Ελλάδα προς το παρόν. Κορυφαία ποιότητα, ούτε ήχοι ούτε τριζόνια, ούτε ζεσταίνονται, πραγματικά Ampere, και πολύ χαμηλή κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτόν το φορτιστη για το Nexus 6P και τις λοιπες συσκευές.

 

Δινει 5V/3A στη USB-C θυρα και max 2,4Α στις USB-A. Συνολικα δινει 8Α/40W, ομως εχω παρατηρησει οτι θα δωσει παντα τα 3Α/15W στην USB-C θυρα αφηνοντας τις υπολοπες θυρες να μοιραστουν 25W. Mε 5 συσκευες συνδεμενες, συμφωνα με το Ampere, το αποτελεσμα ειναι μεταβλητο οσον αφορα το διατιθεμενο ρευμα. Παρολαυτα φορτιζει εξαιρετικα γρηγορα τις συσκευες, με μονο τις QC-enabled να φορτιζουν γρηγοροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αυτες τις μερες πηγα ενα ταξιδι και ξεχασα τον φορτιστη(τον μετατροπεα τον ευρωπιακο) εκει που πηγα xd

 

τωρα πρεπει να παω εκει ξανα να τον παρω η μπορω να αγορασω καποιον καινουριο? αν μπορω να παρω καποιον καινουριο πρεπει να προσεξω τα amber?

Edited by tasos1996
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω 2 ισως αφελείς ερωτησεις.

 

1. οι επαναφορτιζόμενες μπαταριες μου είναι ΑΑ ΝΙΜΗ 2600 mpah. Ο φορτιστης γραφει 2000 mpah. Αυτό σημαινει ότι ο φορτιστησ μου δεν θα φορτισει πληρωσ τις μπαταριες μου μιας και είναι λιγωτερa mpah?

 

2. Στα μαγαζια μου λενε ότι θα τις φορτισει πληρως αλλα οσο μεγαλυτερη η μπαταρια τοσο πιο πολύ αργει αλλα νο προμπλεμο για πληρη φορτιση. Αν είναι ετσι τοτε γιατι οι φορτιστεσ αναγραφουν τα mpah?

 

/ Τασος

 

υγ ο τιτλοσ παρακαλω να γινει Φορτιστιστης

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω 2 ισως αφελείς ερωτησεις.

 

1. οι επαναφορτιζόμενες μπαταριες μου είναι ΑΑ ΝΙΜΗ 2600 mpah. Ο φορτιστης γραφει 2000 mpah. Αυτό σημαινει ότι ο φορτιστησ μου δεν θα φορτισει πληρωσ τις μπαταριες μου μιας και είναι λιγωτερa mpah?

 

2. Στα μαγαζια μου λενε ότι θα τις φορτισει πληρως αλλα οσο μεγαλυτερη η μπαταρια τοσο πιο πολύ αργει αλλα νο προμπλεμο για πληρη φορτιση. Αν είναι ετσι τοτε γιατι οι φορτιστεσ αναγραφουν τα mpah?

 

/ Τασος

Ο συμβολισμός είναι mAh και σημαίνει miliamperre ανά ώρα (hour).

Οι μπαταρίες δίνουν 2600mA την ώρα. Ο φορτιστής φορτίζει 2000mA ανά ώρα, που σημαίνει στο περίπου ότι θα χρειαστεί 1:18 ώρα για να τις φορτίσει πλήρως. (2.6A/2A*60)

Το φορτίο της μπαταρίας είναι 2.6A*1.2V=1.4Wh (wattώρες, δηλαδή watt ανά ώρα)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Ισχύει πως όσο πιο αργή η φόρτιση τόσο πιο καλό για τη μπαταρία; Το κινητό μου έχει φορτιστή 2Α, αν χρησιμοποιήσω 1Α θα ναι καλύτερα για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας και το κινητό γενικότερα;
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Ισχύει πως όσο πιο αργή η φόρτιση τόσο πιο καλό για τη μπαταρία; Το κινητό μου έχει φορτιστή 2Α, αν χρησιμοποιήσω 1Α θα ναι καλύτερα για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας και το κινητό γενικότερα;

 

Παντα η αργη φορτιση ειναι καλυτερη οπως και να μην ξελιγωνεις την μπαταρια.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα την ταμπλε΄τα Cube i7 Stylus και είδα ότι δέχεται τροφοδοσία 12V...

...συνεπώς φαίνεται πως δεν μπορεί να φορτιστεί από τους κοινούς φορτιστές, αλλά ούτε κι από τις κονές powerbanks.

 

Ξέρετε αν υπάρχουν φορτιστές που να υποστηρίζουν πολλπλά voltage και να ΜΗΝ απαιτούν συμβατό Qualcomm επεξεργαστή για να αποδώσουν;

 

δεν θέλω να κουβαλάω διπλούς φορτιστες για κάθε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια θέλω φορτιστή αυτοκινήτου για το galaxy S6

εχετε να μου προτείνετε κάποιον.

επίσης αν γνωρίζετε....μπορει η φορτιση στο αυτοκίμητο να γίνει τοσο συντομα όσο και με το ρευμα.

επειδη μεσω pc αργει πολύ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω για galaxy s4 πηρα φορτιστη αυτοκινητου στα 2,4a και σε διαδρομη 5 λεπτων απο 42% πηγε στα 55% τσακ μπαμ . Ο φορτιστης ο κανονικος βγαζει 2a . Οσο πιο αργη φορτιση τοσο το καλυτερο , αλλα πηρα λιγο γρηγοροτερο φορτιστη για το αυτοκινητο για λογους πρακτικους.

Μεσω αυτοκινητου ειναι πολυ πιο γρηγορη η φορτιση απο οτι στο pc . Ιση θα ελεγα με την φορτιση στο σπιτι . Αρκει ο φορτιστης που θα παρεις να δινει ισα η παραπανω ampere απο οτι δινει ο κανονικος

Edited by lambgeo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψάχνω quick charger για το ulefone be touch 3 που υποστηρίζει quick charge αλλά είμαι άσχετος απο αυτούς τους φορτιστές,ποιόν μου προτείνεται?
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω quick charger για το ulefone be touch 3 που υποστηρίζει quick charge αλλά είμαι άσχετος απο αυτούς τους φορτιστές,ποιόν μου προτείνεται?

 

http://www.gearbest.com/iphone-cables-adapters/pp_322054.html

Εγώ έχω παραγγείλει αυτόν για το Elephone P9000, αλλά δεν έχει έρθει ακόμα να σου πω αν τα πάει καλά ... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...